Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Picioare umflate

5 participanți

In jos

Picioare umflate Empty Picioare umflate

Mesaj  Krys127 Joi Iun 14, 2012 10:40 pm

Buna ziua!Am si eu o problema.Am o munca de birou si in fiecare zi la terminarea programului am gambele foarte umflate.Dimineata cand ma trezesc sunt in regula( la fel si in weekend cand nu merg la birou), am observat ca atunci cand stau f mult timp jos mi se umfla.Nu mananc exagerat de sarat...ma puteti ajuta cu un sfat ? Multumesc.

Krys127

Mesaje : 2
Data de inscriere : 14/06/2012

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  alexiaiuli Vin Iun 15, 2012 2:34 am

Si eu am acelasi tip de job si aceeasi problema cu precizarea ca la mine au aparut si varice pe un picior in timpul sarcinii.Cred ca este vorba de circulatie proasta +retentie de lichid+sedentarism.Cred ca trebuie schimbat job-ul Smile ,adica intrerupt statul la birou.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  scarface Vin Iun 15, 2012 7:19 am

Numai cu aceste informatii nu am cum sa te ajut. Iai idee de homeopatie ? Trebuie sa spui mai multe despre tine decat numai un singur simptom.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  DanC Vin Iun 15, 2012 11:13 am

Apropo de varice ,care sa fie cauza reala ?Toata lumea zice"circulatia" dar totusi...
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  scarface Vin Iun 15, 2012 11:20 am

Pai cauza reala si ultima nu poate fi circulatia caci circulatia proasta este si ea urmarea la ceva.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  Krys127 Lun Iun 18, 2012 12:34 am

Am 21 de ani,58 kg, 1.65, mi se umfla mai mult piciorul stang...stau 8 ore pe scaun...sper ca de data asta e mai bine Very Happy multumesc.

Krys127

Mesaje : 2
Data de inscriere : 14/06/2012

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  ursul Lun Ian 06, 2014 2:51 am

Am o constatare , desi am mai observat o usoara inflamataie a picioarelor , nu am bagat de seama dar acum sunt 'umflate sever. ce ma nelinisteste este de ce tocmai acum? este normal? nu s-a mai intamplat sa mi se umfle picioarele in special de la genunchi in jos deci este o noutate si pentru mine , stiu ca
Acidoza bine-stabilită (pe care corpul încearcă să o neutralizeze ”ascunzând-o – SICOZA – starea de aparentă ”compensare”, când simptomele nu sunt chiar așa grave):dureri de picioare, la nivelul gambelor (”picioare grele”).Edemul piciorului poate reprezenta un semn pentru atacul de cord, insuficienta renala sau insuficienta hepatica. In prezenta acestor afectiuni, la nivelul organismului se gaseste un volum prea mare de lichid.
Edemul piciorului poate aparea si prezenta altor conditii medicale:
- coagularea sangelui;
- infectii la nivelul piciorului;
- insuficienta venoasa;
- vene varicoase;
- arsuri (inclusiv arsuri solare);
- intepatura de insecte si paianjeni;
- infometare sau malnutritie;
- interventii chirurgicale la nivelul piciorului/gleznei;
- obstructia limfatica;
- reactii alergice;
- afectiuni neuromusculare;
Sfaturi utile
- reducerea consumului de sare - sarea contribuie la retentia de lichide;
- consumarea unei cantitati mari de apa;
- odihnirea picioarelor intr-o pozitie cu cativa centimetri mai inalta decat restul corpului;
- evitarea abuzului de laxative / diuretice;
- efectuarea regulata de exercitii fizice - imbunatatesc circulatia;
- evitarea petrecerii de foarte mult timp in picioare;
- pierderea kilogramelor in plus - greutatea in exces incetineste circulatia fluidelor si creeaza presiune suplimentara pe vene;
- evitarea perioadelor lungi de inactivitate fizica;
dar nu am dureri ...hm interesant . am picioarele 'gogosi'' oare este si de la faptul ca nu le misc ? se strange limfa . ce-i de facut sa nu ma sperii ?
Multumesc!
am 31 de ani ,nu consum deloc sare,ulei , sunt extrem de slab, tin o cura de detoxifiere de circa 4 luni 100% fructe SUNT INTR-UN SCAUN CU ROTILE.
ursul
ursul

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/09/2012
Varsta : 41

Sus In jos

Picioare umflate Empty Re: Picioare umflate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum