Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

micoza la unghiile de la picioare

2 participanți

In jos

micoza la unghiile de la picioare Empty micoza la unghiile de la picioare

Mesaj  tic Lun Dec 28, 2015 7:50 am

Buna ziua, care este cauza in NMG a micozei unghiilor de la picioare? Cum se scapa de ea (1) sau trateaza naturist sau homeopat(2)
Multumesc!

tic

Mesaje : 8
Data de inscriere : 03/12/2015

Sus In jos

micoza la unghiile de la picioare Empty Re: micoza la unghiile de la picioare

Mesaj  scarface Lun Dec 28, 2015 2:54 pm

micoza nu este de fapt a unghiilor cica, ci a pielii de langa unghii--

Este un conflict de murdarie/scarba.... de ex. cand cineva incalta niste pantofi straini in care se simte prost sau cand cineva calca intr-un rahat sau merge la piscina unde se scarbeste de podea...

Trece in cateva zile dupa rezolvarea conflictului, care de regula e demult trecut dar recidiveaza inconstient.
Cruciala este amintirea datii exacte cand a inceput caci socul cu pricina a fost la scurt timp inainte.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

micoza la unghiile de la picioare Empty Re: micoza la unghiile de la picioare

Mesaj  tic Mier Dec 30, 2015 3:31 pm

scarface a scris:micoza nu este de fapt a unghiilor cica, ci a pielii de langa unghii--

Este un conflict de murdarie/scarba.... de ex. cand cineva incalta niste pantofi straini in care se simte prost sau cand cineva calca intr-un rahat sau merge la piscina unde se scarbeste de podea...

Trece in cateva zile dupa rezolvarea conflictului, care de regula e demult trecut dar recidiveaza inconstient.
Cruciala este amintirea datii exacte cand a inceput caci socul cu pricina a fost la scurt timp inainte.


Imi amintesc ca, copil fiind, dormeam cu bunica si nu-mi placeau unghiile ei de la picioare, cu micoze
Dar mult mai tarziu, la maturitate, aparent la o pedichiura, mi s-a taiat pielita externa a unghiilor mari, si au inceput sa se desprinda de pat....onicoliza???...in prezent, dupa multi ani, doar colturile exterioare ale unghiilor mari de la picioare sunt dezlipite de patul lor.....si cumva anormale, dar nu chiar structura micotica
Imi doresc nespus sa stiu cum sa le repar! Multumesc!

tic

Mesaje : 8
Data de inscriere : 03/12/2015

Sus In jos

micoza la unghiile de la picioare Empty Re: micoza la unghiile de la picioare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum