Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

+16
Tzilu
alinageorgescu
Mihaela Mihaela
DanC
chichi
andrei
tudor_mtp
Buburuza11
corinaandra
sella
alexiaiuli
simonica
steve
Mami
CK
scarface
20 participanți

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Raspuns partial

Mesaj  alinageorgescu Joi Mar 22, 2012 10:44 am

Partial pentru ca am putin timp acum...
Dar oare nu puteti sa dati raspunsuri si sa argumentati fara minciuni? sau pur si simplu nu stiti acest lucru. V-am mai spus, de o mie de ori ar mai fi crezut cineva care foloseste adevarul. Adica inteleg o mamica needucata care cauta pe internet si gaseste acest articol, ar putea sa pice in plasa acestor argumentatii: coca-ina, taur-ina, antioxidant=antioxigen.... dar ce bine ca exista totusi si mamici care nu sunt total needucate si care au habar de cate ceva pe lume

1. taurina exista in laptele de mama, la nou nascut e importanta in maturarea sistemului nervos si mai ales la prematur. Este in cantitati infime in laptele praf, pusa acolo pentru a mima acest efect pe care il are in laptele de san. Singura argumentatie utila ar fi aici: in ce formule exista? Adica logica are doar daca ar exista in cele de inceput, in primele 3-5 luni si la prematuri, pentru ca ulterior poate sa primeasca si altfel. Asta nu mai stiu, daca doriti sa argumentati, puteti sa luati cutii de lapte ptr varsta de 1 an, pentru ca intr-adevar in acele formule nu prea mai are rost, mai ales ca majoritatea copiilor sunt deja diversificati la acea varsta si pot primi aceasta substanta din alte surse alimentare...

2. Uridin necunoscut???? Oricine a facut chimia/genetica/biologia de baza din clasa a 7-9 a stie ce este acea substanta si ce rol are in nucleul celulelor. Adenosin provine din adenina si este omniprezent in corpul uman, citidin, inosine sunt exact din aceeasi clasa!!! Si acelasi rol il au in celula umana. Deci nicidecum substante neexistente in natura create doar in scopul de a o adauga in laptele praf. Uridinul exista in laptele de san, si in afara de acesta nu prea exista alte substante din care sa poata fi absorbit cu usurinta in organism(poate berea.... Smile)). Exista evident cu un rol in laptele de mama, lucru care se incearca prin adaugarea lui la laptele praf.... Practic se incearca sa faca un lapte praf care sa contina si sa imite pe cat posibil sursa! Ah si rolul uridinului! Esential ptr celula si creier. Diferenta este cumva legata de faptul ca ei nu pot face ca aceasta concentratie de adenosin, uridin, citidin in laptele praf sa mimeze intocmai concentratia din laptele de mama. Pentru ca acolo se secreta cu un anume ritm- teoretic mai mult noaptea (exista teoria conform careia nucleotidele- aceste substante din laptele de mama ar ajutea la inducerea programului de somn al copilului cand creste).... deci ar trebui sa avem formule de lapte de zi si de noapte....
Practic laptele de mama este un cameleon... greu de imitat 100%
Evident concentratiile acestor substante sunt infime! Excesele, daca va intrebati apar de-a lungul vietii la cei care consuma multa carne tanara gen vitel si care fac guta spre batranete.... marii consumatori de carne

Dar revenind, cum puteti sa ziceti ca acesti compusi nu sunt cunoscuti? Minciuna! Intrebati un copilas de clasa a 9 a si va sti. va recunoaste aceste nume cel putin!
Stiti si concentratia? V-as da dreptate daca ar depasi concentratia din laptele de mama...Care este urmatoarea: . Aceste substante numite nucleotide, exista din abundenta in dieta adultilor si copiilor deja diversificati, dar s-a descoperit ca copiilasi care au fost hraniti cu formule de lapte in care nu se adaugasera aceste substante nu au crescut la fel de bine ca cei in care au fost adaugate acestea. (apropo in laptele praf exista in concentratie intre 20-70 mg/dl (si cam aceasta este concentratia medie a cantitatii din laptele de mama)


3. Inositolul ajuta la digestie, nu are functia de medicament, probabil il confundati cu ceva si nu imi dau seama cu ce.. Poate da exista in alta forma si in alta concentratie, dar aici nu poate fi absorbit din tractul digestiv- deci are rol de fibra in digestie...


Cam atat, acum sunt obosita si nu mai am timp sa mai scriu mai mult de atat.... Daca veti citi cu atentie veti vedea ca am facut ceea ce trebuia sa faceti de la inceput: sa dati argumente adevarate si cat mai complete (informatiile mele nici macar nu sunt in favoarea laptelui praf daca observati!), doar ca nu merge sa aruncati asa niste nume si sa spuneti ca toate substantele de pe lume au asemanarea sau rolul COCAINEI ca sa speriati lumea, pentru ca din fericire nu suntem chiar asa de speriosi la cuvantul cocaina si lumea merita sa aiba informatii complete pentru a putea lua decizii in cunostiinta de cauza.

Ah si terminati cu insultele pentru ca chiar nu merg cu toata lumea!!!! Nu sustin ca sunt expertul maxim, nicidecum al concernelor, explicatiile mele clar au fost mai mult decat va doreati sa vada lumea, si insulta "de care auziti pentru prima oara" nu va face sa pareti mai luminat in ochii cititorilor de pe acest site!

Se pare ca ati cazut in propria capcana, ati dorit sa ne faceti de ras si sa parem ignorante si speriate in special de cuvantul cocaina.... dar se pare ca acest lucru nu functioneaza chiar intotdeauna....

(nu am terminat de scris dar nu mai am timp acum!)

Dar sunt curioasa, dumneavoastra de cate din substante ati auzit din acestea mentionate de dumneavoastra? Dar nu minciuni ci informatii adevarate si nu inventate?

alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Joi Mar 22, 2012 11:00 am

Astept sa termini...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty vitamina k

Mesaj  alinageorgescu Joi Mar 22, 2012 11:17 am

Doar 2 vorbe acum, ca am prea multe idei in cap si as vrea sa scap de ele ca sa pot dormi linistita...

Cu vitamina K am si eu niste dileme sincera sa fiu. Da stiu rolul si explicatia, de ce se da si la nastere copiilor. Au existat cazuri de copii cu diverse probleme de ordin hemoragic, diverse hemoragii intracerebrale, intestinale etc.... sincer acum sunt prea obosita sa pot gandi/ cauta procentul, cati sunt din normali, cati prematuri (ei sunt la risc pentru asta, ca pentru multe altele)....

Dar dilema este urmatoarea: teoretic definitia normalului este dictata de majoritate. Ori daca majoritatea copiilor au lipsa de vitamina K.... comparativ cu ce? care este linia la care sa zici ca este mai mic nivelul decat trebuie.... care nivel? al cui? toti au mai putin... mai putin decat adultii asta da e adevarat.... dar nu poti compara copil cu adult totusi din punctul meu de vedere.... Asta trebuie analizata. Da, ficatul copiilor este imatur si nu poate folosi asa cum trebuie vitamina K, dar pana la ce doza sa o suplimentam in alimentatie? aici e partea un picut mai ciudata.... (dar atentie totusi cu argumentele coagulant/anticoagulant sunt lucruri diferite si vitamina k nu face parte din ambele clase)... nu pot sustine ceva de care nu sunt 100% convinsa, aici chiar imi trebuie mai multe date si nu as vrea sa ma avant sa zic mai multe deocamdata.

mai am lucruri de zis dar mai tarziu......

alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Sam Mar 31, 2012 7:23 am

Inca astept sa iti termini dizertatia... unde ai disparut asa subit ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Lipsa de timp

Mesaj  alinageorgescu Lun Apr 02, 2012 3:04 am

Mda intr-adevar mai aveam multe lucruri de completat si nu am apucat sa termin.... dar mi se pare cumva o lupta cu morile de vant...
Adica cum sa argumentezi ceva cu cineva care crede ca anti oxidant inseamna anti-oxigen? Doar numele asta ar trebui sa ne pacaleasca? Nu aveti argumente adevarate dupa cum am spus...
In fine poate pe seara scriu si despre asta...
Oricum am acoperit multe din ce voiam sa fie explicate aici

alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Lun Apr 02, 2012 6:09 am

Eu am inteles ce vrea sa spuna acest articol despre laptele praf si vad ca lumea nu prea intelege si anume compara ce nume de substante sunt in laptele praf trecute pe eticheta si cu ce anume se gaseste in laptele natural:de exemplu daca se gaseste vit A si E si in una si in alta ,atunci care e problema?
Ceea ce nu se spune la scoala este ca una e sinteticul si una e naturalul si ma refer la substante terapeutice aici(asta in cunostinta de cauza ca si eu am facut Farmacologie cu carti de dimensiuni ca le foloseai in loc de scaun) din care nu prea retii multe iar cand te trezesti ca profesezi,dai ce-ti dicteaza concernele farma,sau ce ti se spune la congrese(mai nou aud ca,congresele de 2 -3 ore si mancare cat cuprinde tin de cele nu stiu cate ore obligatorii pe an pe care trebuie sa le faca medicii ca ...nu mai tin minte...studiu,aprofundare...ceva de genul oricum nu conteaza).

Revenind la discutie ,daca se merge mai departe de platourile suedeze si whisky-ul de la congrese,s-ar constata cu stupoare de catre unii ca lucrurile nu stau tocmai asa si sunt numeroase studii care arata contrariul .Problema e ca cealalta tabara nu da de mancat si baut si nu merge nimeni acolo.
Deci,un mic exemplu:Journal of American Medical Association (JAMA) a concluzionat ca administrarea de vitamine antioxidante sintetice creste rata deceselor.Asa zisele vitamine sintetice:A,E,D,B,C au fost inventate in laboratoare si sunt doar copii a ceea ce se gaseste in mod natural .Copii de marketing,caci sunt departe de ce e natural.Sinteticele degenereaza celulele corpului pt ca acestea sunt vazute ca straine de corp,organismul trebuind sa se lupte si cu acestea de parca nu ar fi destule restul toxinelor din mancare,apa si aer datorita industrializarii.Plus impiedica procesul natural de absorbtie si prelucrare a unor nutrienti de natura buna.
Beta carotenul sintetic creste rata cancerului pe cand cel natural scade!
Vitamina C se face din zaharuri din porumb ,se fermenteaza in sorbitol apoi este hidrogenat,apoi cu acetona se sparg moleculele pt a se obtine o stare cristalina .O copie jalnica a betacarotenului natural.Cine crede in continuare ca sinteticul(vitamine,hormoni,etc,etc) e tot una cu naturalul nu cred ca a gasit locul potrivit unde sa afiseze cu mandrie etichete colorate.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Apr 02, 2012 9:56 am

alinageorgescu a scris:.. dar mi se pare cumva o lupta cu morile de vant...
Doar nu crezi ca argumentezi ca sa ma convingi pe mine ? Daca argumentezi e ca sa convingi cititorii ca ai dreptate...

alinageorgescu a scris: Adica cum sa argumentezi ceva cu cineva care crede ca anti oxidant inseamna anti-oxigen?
Citezi gresit si ai inteles gresit. Antioxiadnti se pune in alimente, creme si alte chestii tocmai ca oxigenul sa nu le altere atat de usor, deci impiedica efectul oxigenului si de aceea si acest nume: antioxidant./quote]

alinageorgescu a scris:.Nu aveti argumente adevarate dupa cum am spus...
"adevarat" este relativ, mai ales cand nu exista logica. Misiunea ta initiala era sa argumentezi ca substantele cele mai nocive din laptele praf enumerate de mine mai sus nu sunt deloc toxice. Daca renunti sa argumentezi inseamna ca am dreptate si ca nu gasesti nimic care sa dovedeasca crezul tau. Deci astept...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Pai cred ca am terminat

Mesaj  alinageorgescu Mar Apr 03, 2012 4:43 am

Pai cred ca in mare am acoperit tot sau aproape tot.

Insulta ta asupra noastra a fost rau voitoare si nefondata - cred ca ai spus ceva de genul "in afara de vitamina K nu ati auzit niciodata de aceste substante" - si eu ti-am aratat ca doar pentru dumneata sunt necunoscute si nemaiauzite si neexistente - daca ai citit cu atentie ce am zis despre adenosin, guanin etc etc si oamenii care citesc aici, fara indoiala nu vor mai crede din prima afirmatii de genul "substanta asta e putin cunoscuta si bla bla bla, nu exista bla bla in laptele matern, etc etc "- nu mai am chef sa explic o data, va trebui sa te obosesti sa citesti ce am scris mai sus- si daca vrei sa mai sustii puncte de vedere, macar fa-le cu adevarul - minciunile si inventiile nu conving pe nimeni niciodata, pe nimeni cu capul pe umeri cel putin

Cu vitamina K dupa cum am zis nu mi place nici mie si nu sunt foarte multumita de administrarea ei la nastere ... - deci nici macar nu sunt impotriva afirmatiilor tale de tot, doar am subliniat faptul ca minciunile si rimele de genul ina ina cocaina sunt pentru copii de gradinita...

Pe de alta parte, exista adevar si in afirmatiile lui Danc - conteaza si metoda prin care s-au obtinut substantele incluse in laptele praf... si intelegerea acestui fapt implica cunostiinte de stereochimie profunde.... conteaza extractie din ceva preexistent - alt lapte, fructe, plante etc- versus producere in laborator prin procedee strict chimice versus combinare din substante naturale. Aici e mai greu de argumentat in sensul ca: practic ar trebui sa luam pe rand fabrica cu fabrica pentru a vedea ce fel de utilaje si procedee au... sunt industrii si industrii unele care extrag, combina din naturale cu usurinta, altele pentru care producerea per se e mai utila. Nu intotdeauna a crea chimic ceva inseamna mai putin costisitor si mai ieftin si profitabil, deci nu e de la sine inteles ca tot ce se introduce in lapte (si nu numai) e non-natural.
Deci introducere diverse substante in laptele praf nu este egal cu introducere substante nenaturale si obtinute pe cale exclusiv artificiala.

Si contrar opiniei dumneavoastra eu nu cred in teoria conspiratiei care vrea sa ne omoare pe toti. Da intr-adevar castiga mult un Milupa sau Milumil cum se numeste firma.... Dar asta inseamna ca nu lupta si pentru un anume standard si automat totul e facut toxic ca sa ne omoare? Eu nu cred asta si am lua-o razna total daca am vedea nebuni cu toporul peste tot...

Nu mai explic de ce am vorbit despre stereochimie pentru ca nu as vrea sa mai intru in acest detaliu, dar asta e in opinia mea motivul pentru care ceva creat versus ceva natural (exemplu vitamina C din fructe si vitamina C obtinuta in laborator) nu sunt la fel.... daca va intereseaza diferenta ati putea sa va documentati... ar putea sa va schimbe opinia asupra a de ce ceva este toxic sau nu...

Daca am uitat sa argumentez ceva sunt convinsa ca mi veti aduce aminte. Dar nu cred ca veti avea rabdarea de a citi tot cu capul pe umeri si a nu arunca iar argumente stupide si rime puerile






alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Mar Apr 03, 2012 10:34 am

"Nu intotdeauna a crea chimic ceva inseamna mai putin costisitor si mai ieftin si profitabil" -asta e total gresit indiferent de industrie:farma,bere ,paine,carne,cosmetice ,etc,etc.As fi curios sa aud ceva natural sa fie si profitabil .Doar am lucrat si in laborator.Pai daca puneau doar natural in alimente falimentau :lol:Si mierea e "indoita" ,credeti-ma ca vedeam destula apa la spectofotometru Very Happy .
Plus ca sinteza vit C ce am scris mai sus se foloseste la vitamine ,care din cate am auzit se dau si pe la copii,nu?
Eu ma opresc aici la acest subiect.

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Mar Apr 03, 2012 12:24 pm

alinageorgescu a scris:
3. Inositolul ajuta la digestie, nu are functia de medicament, probabil il confundati cu ceva si nu imi dau seama cu ce.. Poate da exista in alta forma si in alta concentratie, dar aici nu poate fi absorbit din tractul digestiv- deci are rol de fibra in digestie...
Te contrazici singura caci daca zici ca ajuta la digestie este medicament si fiind substanta chimica nu poate sa fie vitamina !

Si otrava de sarpe ajuta la ceva...daca ceva ajuta la ceva nu inseamna ca este un elixir fara toxicitate.
Cum ramane insa cu toxicitatea acestei substante , caci iata ce scrie in toata lumea :

Inositol -> se foloseste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependentii de cocaina si amfetamina ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante; are efecte similare cu cocaina.

(eu: Cu aceasta substanta se creeaza la copii probabil o predispozitie la droguri si afecteaza creierul. Se pune probabil in laptele praf pt. a creea la copii dependenta de acest lapte si de a refuza alt lapte. Lucru care chiar se intampla de regula.)

Vrei sa spui ca o substanta folosita ca drog de dependentii de cocaina este buna pentru bebelusi si buna la digestie ?

Inosin-> o substanta care nu este cunoscuta prea bine si nici nu se stie ca ar exista in laptele de mama. Este folosita ca medicament. Acest medicament a fost vandut ceva timp dupa care a fost interzis. Nu prea se cunosc efectele adverse. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Si cu inosinum cum ramane ? Este un medicament interzis.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty DATE INCOMPLECTE

Mesaj  Tzilu Mier Apr 04, 2012 5:45 am


Date incomplecte

Mesaj Tzilu Astazi la 4:28 pm
Stimate domn,
am dat intamlator de acest subiect publicat de dumnevoastra si eram foarte revoltata de afirmatile pe care le aduceti contra consumului de lapate praf. Imi frecam deja palmele pt a va raspunde dar ma bucur nespus ca domana, alinagorgescu , s-a gandit sa o faca inaintea mea, deoarece nu am nici puterea si nici timpul necesar sa o fac. Stiti ce este simpactic? doamna alinageorgescu nu s-a exprimat corect cand a scris ca scrieti doar minciuni. Cu siguranta nu sunt doar minciuni, e mai urat ce faceti, ca scrieti doar o aumita parte din explicatia acelor componente existente in laptele praf. Adica nu scrieti si partile bune ci scrieti doar ce va convine. Mai cu alte cuvinte dorinti sa manipulati mamicile simple care nu au foarte multe cunostinte si ingit "pastila" pe care le-o dati, ca atare. Chiar m-am amuzat copios cand am citit ce explicatie ati dat TAURINEI ca este energizant si ca exista si in energizantele redbull. Mi s-a parut o explicatie de-a dreptul puierila si tot odata josnica ca de stirile de la OTV , mai lipsea cuvantul SENZATIONAL si cu sigurta erati de-al casei.
Eu sunt mama a doi copilasi, un baietel de 2 ani si 9 luni si fetitza de 9 luni, iar conjunctura a fost de asemenea natura incat sa nu le pot oferi lapte de san si am optat sa le ofer o formula de lapte praf cu traditie de cel putin 60 de ani(HUMANA), cu care apropo am fost crescuta si eu pana la varsta de 2 ani datorita faptului ca am avut o mama informata si a decis sa nu ma creasca cu lapte de vaca si sa imi comlecteze necesarul de vitaminte si componente care existau in laptele matern iar in laptele de vaca lipseau cu desavarsire. Mentionez ca nu sunt nici dependenta de cocaina si nici inclinatii sprea alte substante
etnobotanice nu am, iar copii mei sunt dezvoltati foarte frumos si in limitele normalitatii, ceea ce nu pot spune despre copii hraniti cu lapte de vaca, de la o varsta frageda, acelasi lucru. Cunosc cazuri din jurul meu de copii crescuti cu lapte de vaca si diluat cu zeama de orez sau cu ceai de menta, care erau si subnutriti si rahitici. Copilul meu statea in picioare la varsta de 9 luni si avea dintisori pe cand cei crescuti cu laptele de vaca erau si mai mici de statura, nu se sprijineau in picioruse iar de dentitie nici nu incapea discutie. Stiu cazuri de copii crescuti cu lapte de vaca cu o stare de rahitism accentuata, care la indiicatiile medicului i-au dat lapte praf si copilul a fost pus pe picioare in doar 4-5 luni. Oare din cauza faptului ca este un aliment toxic??????? Nu stiu daca aveti copil, ca eu cred cu siguranta ca daca ati avea copil va-ti informa altfel despre acest subiect si cu sigurata ati alege o formula de lapte potrivita copilasului dumneavoastra. Doresc ca conchid acest subiect cu rugamintea de a nu mai incerca sa manipulati saracele mamici si sa le speriati in mod gratuit ci v-as recomanda sa scrieti tot textul de la un component pe care il analizati si nu doar ceea ce va convine.
Cu drag o mamica INFORMATA care a ales sa isi hraneasca copii su lapte praf.


Tzilu

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Hahahaha

Mesaj  alinageorgescu Mier Apr 04, 2012 6:38 am

Domnule Scarface, exact cum ma asteptam ati raspuns:

Fara sa cititi ce am scris eu despre fiecare substanta ati re-copiat afirmatiile dumneavoastra de mai devreme intr-o noua forma. Mi se pare de=a dreptul hilar. Neputand sa combateti afirmatiile mele pe care probabil nici macar nu le-ati inteles, ati ales varianta copiilor "nu te supara frate"- adica daca repet acelasi lucru dar este ultimul cuvant din discutie atunci inseamna ca am dreptate Smile). Mie una mi se pare foarte foarte amuzant!

Domnule Danc, nici eu nu sunt straina de spectrofotometre si laboratoare si de asta va contrazic. Dar n-are rost oricum sa continui cu explicatiile.

Mi-este clar ca orice discutie si argument nici macar nu este citit in vreun fel de catre dumneavoastra, este combatut intotdeauna la fel de pueril fara alt fundament, si nu suportati ca nimeni pe lume in niciun domeniu sa va contrazica in vreun fel...

Asta e. Doar ca acum cine va umbla pe internet si va cauta informatii despre lapte praf va vedea totusi ca exista si pareri diferite de ale dumneavoastra, si mai bine fundamentate...

Eu inca ma declar stupefiata ca ati re-copiat aceleasi idei din prima dvs postare ... ina ina cocaina.... inca putin si iese un cantec frumos, nu?


alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty recititi

Mesaj  alinageorgescu Mier Apr 04, 2012 7:10 am

Pentru inosinum acest medicament interzis, se pare ca doar acest cuvant il aveti in vocabular, recititi va rog postarea mea care se intitula raspuns partial mai precis punctul 2 de acolo- am facut referire si la adenosin, citidin etc....

Medicament interzis.... se pare ca asta ati considerat ca sperie lumea cel mai mult... asocierea acestor doua cuvinte... medicament si interzis

alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Joi Apr 05, 2012 1:28 am


"Domnule Danc, nici eu nu sunt straina de spectrofotometre si laboratoare si de asta va contrazic. Dar n-are rost oricum sa continui cu explicatiile. "

Eu nu am cerut nimanui sa-mi explice ceva,oricum nu sunteti in competenta de a explica biochimie nici pe departe.Nu au putut sa explice mai nimic oameni de seama care si-au dedicat viata studiului aminoacizilor ,proteinelor umane,procesele complexe ale organismelor vii,etc.Cel mai cunoscut ar fi Michael Behe ,la nivelul caruia putini vor ajunge vreodata,in Romania niciodata asta e sigur.Macar el a recunoscut ca organismul viu nu este inteles deloc si a recunoscut ca fara un Creator ,nu se putea face nimic..Daca el nu a putut,ma indoiesc ca dumneavoastra ati inteles ceva cu adevarat,mai mult decat la nivel teoretic de eprubeta.Daca nu am dreptate,va rog sa ma contraziceti doar cu studii facute de dumneavoastra ,lucrari publicate etc ,prin care sa explicati biochimia la nivel celular:de unde vine informatia lanturilor de aminoacizi,cum apar ei ,ce informatie transmiteti substantelor de laborator si mai ales cum pt a fi perfect compatibile cu ce e viu.M Behe nu a reusit,nici altii,poate reusiti dumneavoastra,e posibil,nu va cunosc competentele...Adica voi ziceti ca puteti copia structurile corpului omenesc.
Daca cineva crede ca in eprubetele din laboratoare pot face substante similare celor naturale este jalnic atunci,sincer.Corpul uman nu este o eprubeta uriasa in care faceti voi ce vreti si cum vreti.Deci pt ultima oara:substantele din laptele praf sunt SINTETICE,obtinute in laborator.Si daca sunt cateva ,desi ma indoiesc,extrase chipurile natural,acestea sunt iarasi transformate pt a avea stabilitate in compozitie,culoare,miros,etc care sa incante mamele.

PS:si eu am crescut cu lapte de vaca,maica-mea nu a vrut sa-mi dea lapte praf.Eu nu am copii,dar daca as avea as considera laptele praf ca si cum nu exista.La fel si vaccinurile inutile si daunatoare.Si oricum daca ai un copil nu inseamna ca devii specialist in lapte praf.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Dum Apr 08, 2012 3:50 am

Pt doamna informata despre laptele praf Humana -am intrebat la reprezentantul firmei din Romania despre sursa taurinei si mi-a raspuns asa:

"Va scriu in calitate de reprezentant Vavian Pharma, unic importator al produselor Humana in Romania, in legatura cu e-mail-ul trimis in legatura cu nedumerirea dumneavoastra (sursa taurinei):Sursa "taurinei" este sintetica,avand in vedere ca vorbim de un lapte de vaca procesat,iar dozele sunt cele recomandate conform normelor ESPGHAN - 1"

De restul nu am mai intrebat caci nici nu mai are sens Laughing.Pofta bune la sintetice!

-------- Original Message --------
Subject: Fw: Lapte praf -info
Date: Fri, 6 Apr 2012 13:53:43 +0300
From: "VavianPharma Office" <office@vavianpharma.ro>

DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Mar Apr 10, 2012 7:08 am



Azi a venit si confirmarea din Germania ,caci doar prin insistenta am primit din Romania un raspuns si intre timp am intrebat in Germania:





Dear Mrs Danc,

Thank you for your e-mail.

The taurine used for our Humana products is synthetic.

We hope you find this information useful. Please do not hesitate to contact us again if you have any further queries.

Best regards,

Dipl. Oec.-troph. Anja Schwengel-Exner



Humana GmbH
Anja Schwengel-Exner
Eltern-Beratung
Bielefelder Str. 66
32051 Herford

Telefon: +49 5221 181-209
Telefax: +49 5221 181-486
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty domnule Danc

Mesaj  Tzilu Mier Apr 18, 2012 11:55 am

Eu va doresc din tot sufletul sa va cresteti copilul cu laptele de vaca( in situatia in care nu este lapte la san) si vom vedea cum se va dezvolta copilul dumneavoastra........dar pana atunci va rog nu mai insistati cu aberatile dumneavoasta ca e sintetic sau natural, deoarece nu a sustinut nimeni ca ar fi extrase componentele din surse naturale. Si da ma consider informata atat timp cat nu i-am dat copilului meu lapte de vaca ci a optat pt un lapte imbunatatit cu vitamine si alte componente "SINTETICE" care mi-au dezvoltat copilul normal si nu are lipsa de nimic in organism( si asta o spun analizele). Copilul meu este dezvoltat asa cum trebuie, eu am crescut cu laptele Humana pana la varsta de 2 ani, ASA SINTETIC CUM IL NUMITI, si iacata ca sunt bine mersi sanatosa si NEDEPENDENTA DE COCAINA SI ALTE ABERATII SCRISE MAI SUS......asa ca si eu va doresc crestere mare cu laptele de la Joiana din curtea dumneavoastra si mai povestim dupa, de toate lipsurile pe care le va avea copilul dumneavoastra...........si am incheiat discutiile astea ca mie chiar mi se par aberante si inutile si dupa cum am scris mai devreme mai ai si de crescut doi copii CU SINTETICE si nu sa stau in fata calculatorului si sa port discutii sterile cu persoane care cu siguratnta nu au copii si vorbesc ipotetic si in necunostinta de cauza. Si eu pana nu am fost mama am jurat ca voi da copilului meu lapte de vaca, dar dupa ce l-am avut deja mi-am schimbat opinia dupa ce M-AM INFORMAT care sunt riscurile sa imi cresc copilul cu lapte de vaca. Ca drept dovada baietelul meu are aproape 3 ani si inca bea lapte praf, iar altii care beau lapte de vaca au lipsa de vitamina D in organism si sunt rahitici , asa ca eu va doresc spor la laptele de vaca............ si eu raman cu ale mele "SINTETICE".
o seara buna

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Joi Apr 19, 2012 2:44 am



Asta cu ,copii rahitici de la lapte de vaca ,imi permit sa va spun:ati inventat-o!Nu cred ca intrebati pe strada copii rahitici cu ce sau hranit.
Intr-adevar numarul de copii din spitale scade pe zi ce trece ,bate vantul prin pediatrii,ici-colo cate un amarat hranit cu lapte de joiana ,in rest toti copiii sunt sanatosi si vigurosi.
La urma -urmei fiecare face cum crede,dar e dreptul fiecaruia la opinii.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Stimabile domn

Mesaj  Tzilu Vin Apr 20, 2012 6:13 am

Asa zisa inventie cu copii rahiticii o am din experienta nepotelei mele, care fratele meu, de la o anumita varsta s-au hotarat sa nu ii mai dea lapte praf fetitei ci i-au dat lapte de la Joiana (din considerenete financiare) si copilu ldupa 3-4 luni era lac de transpiratie si in palmi si la caput. Sternul ii era adancit si coasta stanga iesita in exterior........ sunt convinsa ca stiti ca asta inseamna o deficienta de Vitamina D in organism. Dupa indelungate investigatii, pt aflarea cauzei de unde provine rahitismul copilului ( doresc sa precizez ca atata timp cat a fost hranit cu lapte praf nu a prezentat simtomele respective) s-a constatat ca prealaudatul lapte de la joiana din ograda ii dauna fetitei. Doctorul care a investigat-o, care de altfel este un pediatru nemaipomenit la noi in oras si din intamplare este chiar Ministru sanatatii in acest moment, le-a recomandat parinilor sa nu ii mai dea copilului lapte de vaca( adica sa renunte de tot la lapte) si fara alte tratamente cu calciu sau vitamina D starea fetitei s-a imbunatatit, copila ne mai transpirand ca un hipopotam. Deci concluzia este, pe care cu siguranta ati mai citit-o si auzit-o este ca laptele de vaca dauneaza grav sanatatii, in loc sa asimileze copilul vitamina D de fapt este chiar invers..... si nu sunt inventii ci sunt concluzii experimentate... Eu v-am dat un banal exemplu care l-am avut langa mine.......dar oricum nu cred ca are rost sa ne invartim atata in jurul cozii, ca sunt convinsa oricum ca, credeti ca toata aceasta manipulare media impotriva laptelui de vaca nu este altceva decat o conspiratie globala......ca tot e la moda sa credem in una.........

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Vin Apr 20, 2012 11:53 am

Cu o randunica nu se face primavara... exemple pro si contra se gasesc destule. Exista la fel de multe cazuri de copii cu daune de la laptele praf pe care nu-l pot asimila. In plus dupa ce un copil a fost obisnuit cu acel cocktail chimic, ca sa-l obisnuiesti din nou cu lapte normal atat de repede nu este posibil !
Corpul lui s-a adaptat la acest mixaj chimical si nu mai are nici enzimele si bacteriile necesare ca sa se descurce cu ceva natural.
Este ca si cum opresti medicamentele cuiva, dupa ce le-a luat mult timp.
Raportat la nr. populatiei de pe planeta, copii care mananca lapte praf sunt in mare minoritate.
Toata generatia mea a fost crescuta fara lapte praf si nr. de copii bolnavi in anii 60-70 era cu mult mai mic decat cel de azi, dupa cum stie oricine. Dupa varsta de 7-8 luni nici un copil nu mai necesita nici o forma de lapte.
Acum era vorba de un sugar in cazul de mai sus sau de un copil ?

Aici nu este vorba de experiente personale si exceptii ci de niste reguli generale si principii. Sanatatea depinde de mai multi factori, nu numai de forma de lapte administrat.
Degeaba argumentati cu cate un exemplu izolat, care nici macar nu este raportat la un sugar, caci de ei este vb aici.
Am postat in acest thread vreo 20 de postari de la mamici care isi hranesc odraselele cu lapte chimical, si in internet se gasesc mii de astfel de cazuri unde sugarii au probleme de sanatate de la acest "lapte. "
Daca dvoastra sau persoana X sau Y nu a avut experiente negative cu laptele praf asta nu-l face automat ceva bun sau mai bun decat ceva natural de la Dzeu. Daca laptele ar fi ucigas, asa cum ati inteles in mod gresit, atunci cu siguranta si dvaostra v-ati fi dat seama si l-ati fi evitat. Laptele praf e destul de inteligent facut astfel incat nici sa omoare dar nici sa fie vreun elixir si sanatatea copilului depinde in plus nu numai de lapte, ci si de mama, de genetica, de Dzeu si de multe alte lucruri.

Nu merge atat de simplu cum credeti: "daca mie mi-a ajutat e ceva bun." Sunt milioane de oameni la care nu ajuta nici un antibiotic desi la cativa indivizi separati le poate ajuta. La fel este si cu hormonii si cu orice substanta chimica. Si acest lapte este irefutabil un amestec de medicamente si substante chimice in care s-au adunat 4-5 substante izolate extrase din laptele de VACA, care este dupa cei care ne vand laptele praf "atat de rau pt. omenire "

Poate ne spuneti insa din ce soi de vaci extraterestre este extras acele substante daca spuneti ca laptele de vaca nu este bun pt. oameni, desi in lume peste 3 miliarde se hranesc cu el fara sa fie facut praf mai inainte si "imbogatit" cu substante chimice si medicamente.




Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Apr 22, 2012 11:54 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Un caz izolat

Mesaj  Tzilu Dum Apr 22, 2012 11:05 am

Laptele de vaca in alimentatia sugarului si copilului mic

Compozitia laptelui de vaca
Sus

Specialistii nu incurajeaza si nici nu recomanda introducerea laptelui de vaca in dieta copiilor cu varsta sub 1 an (aflati inca in perioada de sugar). Motivele pentru care laptele integral de vaca nu este agreat se bazeaza pe continutul insuficient in vitamina E, D, C, fier si acizi grasi esentiali, ce caracterizeaza acest tip de lapte. De asemenea, laptele de vaca are un continut excesiv de ridicat in sodiu si potasiu si contine de 3 ori mai multe proteine decat laptele uman, ceea ce presupune o suprasolicitare a activitatii hepatice.

Carbohidratii sunt in cantitate mica, acest lucru impunand suplimentarea cu zahar (zaharul are efecte nedorite asupra metabolismului sugarului, stimuland activitatea adipocitelor, cu aparitia obezitatii). Imunoglobulinele sunt si ele in cantitate mica si sunt distruse prin actiunea enzimelor proteolitice in procesul de digestie.

Sugarii a caror alimentatie se bazeaza pe acest tip de lapte pot dezvolta probleme grave de sanatate, cum ar anemia cronica (prin continutul scazut in fier si prin absorbtia lui deficitara datorata excesului de proteine), suprasolicitarea functiei excretorii pe un rinichi care este inca imatur din punct de vedere al capacitatii de epurare a organismului de reziduuri metabolice (datorita excesului de proteine, sodiu, potasiu).

In plus, proteinele si lipidele continute in laptele de vaca au o structura foarte complexa, pe care enzimele digestive ale sugarului nu sunt capabile sa le fragmenteze astfel incat sa le aduca intr-o forma absorbabila. Acest lucru poate duce in timp, la aparitia unui sindrom pluricarential si chiar a malnutritei protein-calorice.

Specialistii avertizeaza asupra continutului scazut in fier al laptelui de vaca, care determina anemia feripriva la sugarii hraniti inca de la 6 luni cu acest aliment. Sideremia (nivelul fierului din sange) este normala in cazul copiilor alaptati la san si chiar in cazul celor cu un regim pe baza de formule de lapte (lapte praf suplimentat).

Medicii recomanda ca sugarii sa fie hraniti la san sau cu formule de lapte in primul an de viata. De la 4-6 luni se poate incerca diversificarea regimului prin introducerea in dieta a unor alimente solide sau semisolide, cum ar fi piureurile de fructe (trebuie evitate perele, prunele - datorita riscului de diaree, precum si zmeura, capsunile, datorita potentialului alergizant).
Sursa : http://www.sfatulmedicului.ro/Nutritia-copiilor/laptele-de-vaca-in-alimentatia-sugarului-si-copilului-mic_1513

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Copii de azi

Mesaj  Tzilu Dum Apr 22, 2012 11:19 am

Copii de azi se imbolnavesc mult mai usor, datorita faptului ca au aparut tot felul de bacterii, viroze si infectii rezistente la tot felul de antibiotice......adica cu siguranta nu are nici o legatura cu laptele praf sau cu cel de vaca. Stiu mame care au alaptat pana la varste foarte inaintate ale copiilor lor si tot au avut probleme de sanatate copilasii lor in momentul in care au intrat in colectivitate, iar copii care nici nu au vazut laptele matern nu au avut probleme de sanatate in momentul in care au fost integrati in colectivitate dar cunosc si cazuri de viceversa. Cu siguranta este vorba aici si de mostenirea genetica care isi spune cuvantul..........aici cred ca este un subiect mult prea complex care cu siguranta nu il vad integrat in discutia asta............despre natural sau chimic.

Tzilu

Mesaje : 6
Data de inscriere : 04/04/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Dum Apr 22, 2012 11:41 am

Articolul de mai sus este doar o repetare a prostiilor medicale. Daca nu ar exista si existat milioane de sugari care cresc cu lapte de vaca atunci cand mamele nu au lapte, asa zice. Dar in prostiile astea cu laptele praf poate crede numai un om orbit de stiinta, cu atat mai mult cu cat orice vitamina sintetica e daunatoare si nu folositoare, de aia ni le si pun peste tot (sucuri, bomboane, etc).

Am rugat-o pe o prietenta clarvazatoare care are niste capacitati fenomenale (Valentina Garlea e slabuta pe langa ea) sa se uite ce fac substantele cele mai ciudate din laptele praf la organism si motivul pentru care se pun. Raspunsurile arata doar cat de intemeiate sunt banuielile mele initiale bazate pe toxicologie.

1. Adenosin -> Adenosinul blocheaza producerea de neurotransmiteri ca dopamina, acetylcholina sau noradrenalina. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Adenosin . Ce "sanatos" trebuie sa fie pentru un bebelus acest Adenosin !!!
Oare de ce pun concernele medicamente in laptele praf fara a instiinta mamele despre utilizarea lor?


Fata spune ce vede: aceasta substanta blocheaza functii principale mari la cap, digestie, sexualitate, rinichi, organe genitale si gat, tiroida...afecteaza toti hormionii...produce boli autoimune. Ca si cum ar face scurtcircuite neuronale, copilul nu poate sa gandeasca, nu gaseste cuvintele, argumente, uita, poate produce balbaiala, uita usor lucruri marunte, copilul pare aiurit, zapacitit, caci la creierul nu functioneaza bine."

Cunosc multi copii mici cu astfel de simptome...

2. Inosin-> o substanta care nu este cunoscuta prea bine si nici nu se stie ca ar exista in laptele de mama. Este folosita ca medicament. Acest medicament a fost vandut ceva timp dupa care a fost interzis. Nu prea se cunosc efectele adverse. (Link : en.wikipedia.org/wiki/Inosine ). Cu alte cuvinte experimente pe copii.

Fata vede: "Ataca ficatul f. tare, la psihic face irascibil, produce chiar si dementa, aiureala, omul e nervos dar inexplicabil,
produce ticuri nevoase, vad cum a fost testat pe soareci si au vazut ca au aceste manifestari la soareci...deci stiu ca nu face bine...si il pun experimental in lapte ca sa vada cum reactioneaza copii la el. E un fel experiment pe oameni."

Mai bine nu puteam sa ghicesc, desi eu am scris mai degraba ironic, fara sa stiu ca il pun cu adevarat din acest motiv.

3. Inositol -> se foloseste ca medicament antidepresiv si ca un drog ieftin. Se foloseste de dependentii de cocaina si N-Methylamphetamin ca sa ecomiseasca ceva din aceste doua substante; are efecte similare cu cocaina. Cu aceasta substanta se creeaza la copii o predispozitie la droguri si afecteaza creierul.
Se pune probabil in laptele praf pt. a creea la copii dependenta de acest lapte si de a refuza alt lapte,


Fata vede: Inositolul da un fel de bucurie si veselie...ca un drog, dar un drog mai usor. Il pun ca sa dea dependenta de laptele praf, dar nu e motivul major....ci sunt constienti ca laptele praf trebuie digerat caci alfel nu l-ar mai cumpara nimeni...din cauza ca digestia e f. greoaie...da impresdia falsa de bucurie ca sa treaca mai usor de faza intrauterina, sa ajute la colici, la durere cauzata eventual de acest lapte praf. Creeaza intradevar un fel de dependenta caci produce starea asta de bucurie (euforie)."

4. Vitamina K, -> medicament si nu vitamina, afecteaza coagularea sangelui producand coagulari fortate de sange sau schimband compozitia lui. La adulti se da numai la hemoragii. La bebelusi se da imediat dupa nastere ca sa previna eventuale hemoragii, ducand la daune capilare caci coagulaeza sangele in mod fortat. Care bebelus are insa nevoie zilnic de medicamente coagulante ? Ce cauta un antigoagulant in hrana zilnica ?


Fata vede: "Vitamina K parca "rupe" ficatul in doua... afecteaza ficatul, subtiaza sangele, dar nu in mod natural ci il strica, vad distrugeri celulare."

5. Selenit de sodiu: Fata vede ca usuca mucoasele (mai mult nu am m-ai intrebat caci nu este atat de important"

6. Cytidin- > o substanta artificiala foarte putin cunoscuta, probabil ca nimic bun pt. sugari

Fata vede: "Cytidin: teoretic ar ajuta la nivelul intestinului subtire...ca sa absoarba, absorbtia metabolica, dar practic el blocheaza absortia la nivel celular in intestinul subtire. se depune ca niste cristale pe intestine si nu copilul nu mai este in stare sa asimilaeze nutrientii din mancare. Foarte greu se curata intestinul dupa ce a mancat mult timp aceasta substant..."

6. Uridin-> o substanta artificiala foarte putin cunoscuta, probabil ca nimic bun pt. sugari
Fata vede: "Uridinul blocheaza la nivelul rinichilor si la suprarenale, se depune la rinichi in forma de cristale "

Ar fi trebuit sami dau seama ca are rezonanta cu rinichii, dupa nume...

7. Taurina -> substanta similara in efect cu hormonii de taur. A fost identificata pt. prima data in testiculele de taur. Taurina este substanta principala din bautura energizanta "Red Bull" si este interzisa in unele tari.

La taurina fata vede: "Taurina se pune ca sa digere laptele caci asa cum este nu este digerabil. Insa taurina produce o trauma la nivel subtil si copilul va avea probleme digestive mult timp".

Exista un remediu homeopat din bila de taur care ajuta la digestie si la pietre la fiere si la cei cu probleme de colecist - Fel tauri se numeste - si taurina este extrasa din fiere de taur, deci are un efect similar, numai ca bebelusii nu prea produc bila la varsta ceea si taurina ii sileste cumva sa produca bila in mod fortat. Asta pe langa efectele pe plan psihic... Acum imi este clar si mie de ce il pun de fapt. Fara taurina copii ar vomita sau s-ar constipa si mai rau probabil, asa taurina ii forteaza sa "digere", cu efecte secundare, bineinteles.

Fata mai vede : "Singurul lucru care poate sa ajute la un bebe care a baut mult lapte praf sunt sarurile tisulare, vad aceste minerale in doze homeopate, insa trebuie date si alese de cineva care se pricepe la ele."

Deci iata cauza de la care un copil care a fost indopat cu aceste substante, droguri si medicamente chimice nu mai poate asimila usor substantele dintr-un lapte natural si de ce va avea probleme atat psihic cat si legat de sanatate dupa ce s-a "hranit" cu el. Si bineinteles cu intestinele pline si daunate de aceste substante trecerea la lapte natural va fi ori foarte dificila, ori imposibila, insa
asta nu din cauza ca laptele de vaca nu ar fi bun, ci din cauza ca organismul acelui bebelus este deja deteriorat masiv de substantele chimice ingurgitate.

Mi se pare foarte logic sa fie asa si cititoarea dinainte a dat singura un exemplu care de fapt a vrut sa-l dea in defavoarea laptelui de vaca, dar cum nu intelege niste lucruri evidente le atribuie gresit altor cauze.

Acum cateva saptamani am intreabat-o pe aceasta fata ce vede cand cineva mananca iaurt probiotic si ea a zis, fara sa stie absolut nimic de bacteriile fecale din iaurturile probiotice: "vad cum inegreste intestinele la cineva care il mananca, nu face deloc bine. Matele sunt negre !" S-a mirat si ea de ce vedea, mai ales avand in vedere ca si ea credea in iaurturile probiotiece.

Acum fiecare sa creada ce doreste, insa pt. intelegerea adevarului nu trebuie nici sa fi medic, nici chimist, nici biolog si nici macar sa ai diploma sau sa fi clarvazator. Un om simplu de la tara care nu s-a depratat de Dzeu si de natura ar intelege foarte bine de ce orice lapte de vaca este mai bun pt. orice copil decat acest cocktail chimic.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 28, 2012 10:58 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty wow

Mesaj  alinageorgescu Lun Apr 23, 2012 6:10 am

deci pe langa faptul ca acum ne folosim de vodoo si vrajitorie ca sa ne sustinem punctele de vedere, continuam sa mintim in continuare aceleai lucruri iar si iar si iar poate poate ni se intiparesc noua in neuroni ca poeziile..... bla bla bla substante necunoscute bla bla bla asemanatoare cu cocaina toate, bla bla bla daca le spun oamenilor ca se gaseste doar in testiculele de taur poate se sperie si li se face sila... bla bla iar si iar aceleasi afirmatii nefondate, NEADEVARATE, MINCINOASE, INVENTATE...BLA BLA BLA

Domnule Danc, tot respectul, macar ati dat argumente adevarate- si lucruri perfect valide- adica chiar daca substanta exista si natural, chimica 100% are si alt efect in plus fata de cel din natura. Doar ca inca nu sunt convinsa legat de aspectul sinteza-extractie chimica si incerc inca sa aflu in ce forma se gasesc la diverse firme de lapte praf- astept raspunsuri din mai multe surse si voi reveni cu ele. Aptamil de exemplu spune ca taurina de exemplu este obtinuta chimic dintr-o substanta naturala precursor al taurinei. Asta ca primul raspuns pe care l-am trimis. Deci repet inca o data, tot respectul pentru dl Danc, care incearca sa afle, care aduce argumente adevarate, si care nu respecta aceleasi minciuni iar si iar si iar
Domnule Scarface, nu am niciun respect din punctul acesta de vedere... Credeti ca daca copiati iar aceleasi minciuni si raman ca ultimul post in articol le citeste si le crede lumea mai mult?

alinageorgescu

Mesaje : 12
Data de inscriere : 16/03/2012

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Apr 23, 2012 8:40 am

Alina, in primul rand se vede de la o posta ca v-ati facut 3 id-uri diferite ca sa aduceti greutate la "argumente" parand a fi mai multe persoane. Stilul si cuvintele va demasca, ca sa nu mai vorbim de adresele de mail temporare facute.
In al doilea rand mi se "rupe" mie de parerea si de respectul dvoastra. Eu scriu pt. oamenii inteligenti cu sufletul deschis catre Dzeu si nu pt. oameni de stiinta si adeptii orbi ai stiintei si ai concernelor.
Fata care a vazut ce a vazut cu spiritul - singurul capabil sa vada adevarul in mod simplu si nealterat de minte - este si ea aici pe forum si poate da marturie, inlcusiv cateva alte persoane de aici de pe forum care o cunosc.
Nu am nevoie sa inventez si sa mint nimic, adevarul e vizibil si fara clarvazatori, asa cum am dat deja singur dovada.
Spiritul lui Dzeu care ne este pus la toti in suflet nu este nici vodoo si nici vrajitorie si este mai real decat carnea pe care o puteti apuca cu degetele. Insa trebuie ca omul sa aiba un anumit nivel spiritual ca sa intelegea astfel de lucruri, ceea ce este foarte putin probabil la oameni inversunati ca dvoastra care nu pot sa faca nici macar diferenta intre ceva natural si ceva sintetic. Deci noapte buna si nu va mai pierdeti timpul aici.... Si daca va mai legati de persoanele care scriu si nu de cele scrise va dau afara. E ultimul avertisment.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 4 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum