Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

+16
Tzilu
alinageorgescu
Mihaela Mihaela
DanC
chichi
andrei
tudor_mtp
Buburuza11
corinaandra
sella
alexiaiuli
simonica
steve
Mami
CK
scarface
20 participanți

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Apr 23, 2012 9:50 am

Asta nu e forum de discutii in contradictoriu la infinit. Ar insemna doar piederde de timp pt. amandoi. Parerea ta a fost consemnata si lasata ca atare, acuzatiile si aberatiile cat si postarile infinite la aceeasi tema insa nu au rost aici.
Mergi la un homeopat sa-ti dea niste Lycopodium ca sa-ti piara pofta asta inutila de a contrazice pe altii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  raluca Vin Apr 27, 2012 10:06 am

Multumim mult ,d-le Scarface ca ne-ati scapat de d-na sau d-ra alinageorgescu.Nu am crezut ca mai poate fi oprita de cineva.Asta inseamna ca a fost excelent remediul recomandat,sunt convinsa ca este numai meritul d-vstra si va multumim inca o data .Ati rezistat eroic , si ma rog sa va binecuvanteze Dumnezeu pentru rabdare si intelepciune.Ne dorim informatii cat mai documentate,cat mai utile ,dar nici chiar asa incat,sa iesim obositi de pe acest forum ,aici e liniste d-na alinageorgescu.Stiu un forum care vi se potriveste daca ,inca nu v-ati linistit .Continuati sa luati remediul recomandat ,o sa va faceti bine ,sunt convinsa.

raluca

Mesaje : 29
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Ian 14, 2013 2:47 am

Trei experiente neplacute cu laptele praf:

"Am uitat sa spun ca printr-o experienta identica a trecut si prietena mea, numai ca ea nu vroia sa treaca pe lapte uht , avea fixata in cap ideea ca trebuie sa-i dea lapte praf pana la 2 ani ( are baietelul de aceeasi varsta cu al meu ) pana intr-o zi , cand satula de smecta, hidrasec si altele ( al ei facea diaree) m-a sunat sa ma intrebe cum am introdus laptele uht, si imediat si la ea problemele au disparut . Plus inca o bunica din parc, la ea nu stiu multe amanunte, doar ca a trecut pe lapte de vaca( din piata) din aceleasi motive. Deci...
edit: probleme la noi au fost cam de pe la 7-8 luni, numai ca in jurul varstei de un an , cand am trecut pe milumil junior, ele s-au agravat ff tare. Am ajuns intr-o noapte la urgenta cu el , zbiera de deurere de burta , n-a stiut medicul ce sa-i afca , iar scaunul era atat de acid de i se lua pielea de pe fund... Groaznic."
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Lun Ian 14, 2013 9:44 am

E foarte greu de schimbat mentalitatea legata de medicamente la un marketing atat de elegant oferit de industria farma.Dar cum zicea un profesor de-al meu:"daca vorbesc la 100 de oameni si doar unul ma asculta,atunci nu am vorbit degeaba".Asa si cu laptele praf:cine vrea intelege,doar incapatanatii nu asculta si se fac ca nu inteleg.
Indignarea cu laptele praf dupa parerea mea vine si din alta cauza :mamele refuza sa creada ca au procedat gresit cu copiii lor:"Adica cum... ,sunt eu iresponsabila si neinformata?Nu l-am hranit dupa ureche, ci dupa sfatul medicului si cu produse de renume.Este imposibil sa-i fi facut rau".
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty hranirea sugarilor 6 luni cu lapte vaca

Mesaj  Cristina Gh Vin Ian 10, 2014 11:03 am

Sunt mama unei bebeluse de 5 luni si jumatate pe care o alaptez. De la inceput si pana in prezent nu am avut destul lapte sa o hranesc, chiar daca am facut eforturi sa maresc lactatia in tot acest timp (consum  ceaiuri pt stimularea lactatiei zilnic, pastille Galafor forte de peste 5 luni si voi continua...)  
Am incercat sa-i dau lapte praf in completare, dar nu-l accepta. Prefera sa-i fie foame decat sa bea lapte praf.
Cautam pe internet o alta marca de lapte praf mai buna la gust pentru ea cand am citit articolul dvs despre componenta laptelui praf si m-am razgandit instantaneu:)
As dori sa-i dau de la 6 luni completare lapte de vaca amestecat cu apa 1:1 precum ati recomandat.

Va rog frumos sa-mi dati mai multe informatii referitoare la prepararea laptelui- cate minute sa il fierb?
Eu locuiesc in Constanta, nu am rude sau cunostinte la tara dar voi cumpara de la magazinele de lactate ''Targusorul'' lapte varsat. Cred ca este cel mai natural de pe piata.

Va multumesc pentru raspuns si va felicit pentru acest site.

Cristina Gh

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/01/2014

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Vin Ian 10, 2014 11:16 am

Cel mai bun lapte este cel nefiert, proaspat. Amestecat 1:1 cu apa fiarta in prealabil.

Laptele proaspat fiert isi pierde din putere si enzime dar merge si acela.

Cei mai multi au frica inutila de microbii (inventie a celor care strica laptele si nevand lapte praf), insa pe vremuri asa se bea laptele.
Urmatoarea variantain ordina calitatii e cel pasteorizat care are cea mai putina putere si enzime dar inca se poate numi lapte. Acesta fiind de regula degresat deja se pune mai putina apa in functie de cantitatea de grasime.

Laptele omogenizat nu se mai poate numi lapte, ca si cel praf.

Mai ai inca ceva lapte de san ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty hranirea sugarilor 6 luni cu lapte vaca

Mesaj  Cristina Gh Sam Ian 11, 2014 7:08 am

Inca mai alaptez si o sa fac tot posibilul sa alaptez macar pana la un an. Problema mea este ca nu am lapte suficient si nu se satura . Este cu aprox. 1 kg sub greutatea minima normala la varsta ei (5 luni) dar este sanatoasa, energica si fericita Smile.
Ma gandesc sa ii dau lapte de vaca ca supliment cand nu se satura cu laptele meu si plange de foame...

Va multumesc pentru raspuns.

Cristina Gh

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/01/2014

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Sam Ian 11, 2014 7:14 am

nu trebuie sa alaptezti pana la un an ..pana la 8-9 luni ajunge. Te slabesti si nu trebuie atata timp lapte de san la copii. Chestia cu 1 an este si ea preluata de undeva. Laptele se face din sange. Daca faci sex, te enervezi, te superi, te intristezi, laptele tau e daunator. Mancarea e in ziua de azi mai curata ca sangele slabit al femeilor de azi.
Si laptele se face din sange, deci te slabeste daca nu ai vigoare necesara.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty laptele matern

Mesaj  Alexandra delescu Sam Sept 10, 2016 3:29 am

Va rog din suflet sa îmi da-ti un sfat pentru a produce mai mult lapte matern.
Am o fetiță de 2luni și am încercat cred ca tot ce se poate de la apa,ceaiuri pana la bere...
Iar dacă nu pot produce destul lapte atunci cu ce as putea face completare

Alexandra delescu

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/09/2016

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Alexandra delescu Sam Sept 10, 2016 4:03 am

Nu vreau sa par Ignoranta dar ma interesează dacă îi pot da lapte de vaca la 2 luni și cu ar trebui sa îl combin cu apa.
Va multumesc

Alexandra delescu

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/09/2016

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Dum Sept 11, 2016 12:42 am

bebele la 2 luni nu este bebe ? nu conteaza varsta..in functie de varsta se dilueaza laptele integral cu mai multa sau mai putina apa, insa nu prea se gaseste lapte integral ci aproape mereu acesta este deja degresat.

https://sanatate.catsboard.com/t1266-homeopatia-in-lauzie-dr-teleianu

https://sanatate.catsboard.com/t2472-diversificarea-alimentatiei-si-intarcarea-sugarilor

mai este aici o reteta din india pentru cresterea productiei de lapte ..consta din un mixaj de nuci cu cereale integrale. Practic cerealele integrale sunt baza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Apa din nuca de cocos tanara

Mesaj  Jawes Joi Ian 12, 2017 11:58 am

Buna seara ! Astazi am aflat despre varianta administrarii apei din nuca de cocos tanara sugarului. A aprofundat cineva aceasta metoda de hranire ? Aceasta se recomanda ca o alternativa sanatoasa in cazul in care mama nu poate alapta, avand o compozitie similara laptelui matern cu mici diferete. In functie de surse apa de nuca de cocos tanara se recomanda chiar din primele zile sau incepand cu 4-6 luni (depinde de sursa). Eticheta laptelui praf din comert imi seamana a reteta pentru genocid, lapte de capra nu se gaseste in perioada asta, iar de vaca nu gasesc deloc (crud). Multumesc !

Jawes

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/12/2015
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Joi Ian 12, 2017 2:26 pm

nu cred...orice e mai bun decat laptele praf...laptele de vaca nu trebuie insa neaparat crud...se pot combina si 2 chestii...
problema e ca nuca tanara e CRUDA...si corpul unui sugar nu e facut pt. sucuri ...e mai bine altceva, un alt lapte etc.

Acum 150 de ani parintele Kneipp dadea la sugrarii ramasi fara mama cafea de cereale cand nu avea lapte.
Cerelele contin toate mineralele si sub forma de cafea e ceva lichid care in plus nici nu fermenteaza ca borsul, berea care tot bauturi din cereale sunt.

E o intrebare teoretica sau nu ai lapte ?
Sau faci cumva reclama la lapte de cocos ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Jawes Joi Ian 12, 2017 5:03 pm

Nu fac reclama doar ca m-a intrigat aceasta noua informatie ! Smile Bebele nu este al meu si mama spune ca nu are suficient lapte. Initial ma gandeam la laptele de capra dar in perioada asta nu exista. O sa cautam o vacuta ! Very Happy Multumesc ! Oricum laptele praf e ... praf rau (si la propriu si la figurat ).

Jawes

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/12/2015
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 5 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 5 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum