Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

+16
Tzilu
alinageorgescu
Mihaela Mihaela
DanC
chichi
andrei
tudor_mtp
Buburuza11
corinaandra
sella
alexiaiuli
simonica
steve
Mami
CK
scarface
20 participanți

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Buburuza11 Lun Feb 07, 2011 5:29 pm

Si care o fi adevarul in final referitor la lapte. Il mai consumam sau nu? Uite ce scrie aici http://samancamsanatos.blogspot.com/2010/08/adevarul-despre-lapte.html si aici http://samancamsanatos.blogspot.com/2010/09/adevarul-despre-lapte-ii.html. Eu ma tot gandesc la asta ca nu mai stiu ce sa mananc si ce nu. Mai ales ca am si ceva probleme cu calciul si se pare ca nu ajuta nici laptele si nici suplimentele. Sunt cam dezamagita cand vad unde s-a ajuns cu alimentatia in ziua de azi.

Buburuza11

Mesaje : 1
Data de inscriere : 04/02/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Feb 07, 2011 11:39 pm

Ce scrie in articolul de mai sus este adevarat. Laptele, mai ales cel omogenizat este daunator sanatatii, mai ales daca se mananca deja multe produse lactate. Cascavalul si iaurturile sunt produse bacteriele, de descompunere, si de asemena nu sunt prea sanatoase. Iaurtul se foloseste de abia de vreo 100 de ani. Este mult mai sanatos fara lapte si cu putine produse lactate decat invers. De lapte nu este nevoie. Gorilele, elefanantii, caii, vacile o dovedesc din plin. Au oare nevoie de lapte pt. oase si dinti ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Mar 17, 2012 10:04 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty ce inseamna omogenizat?

Mesaj  corinaandra Mar Feb 08, 2011 12:43 pm

ma scuzati pentru ignoranta, dar acest termen pare folosit aiurea aici pentru altceva... pentru ca omogenizat nu inseamna uniformizat? sau ma rog amestecat sa aiba aceeasi compozitie in toata masa sa? adica definitia unui corp omogen de la chimie.... dar asta cu laptele pare sa fie cu totul altceva... adica au dat alt sens cuvantului

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Mar Feb 08, 2011 12:55 pm

Omogenizarea = denaturare.
Se face cu presiune mare si caldura prin care se sparg moleculele de grasime intr-un catalizator cu nichel.

"Omogenizarea laptelui se face în scopul stabilizării emulsiei de grăsime datorată reducerii diametrului globulelor de grăsime de la o medie > 3.5 - 5 µm până la o medie de < 2 µm. La omogenizare se formează noi globule de grăsime a căror membrană este diferită de cea a globulelor iniţiale de grăsime. Omogenizarea laptelui de consum se face într-o singură treaptă de presiune (100-200 kgf/cm3), temperatura de omogenizare fiind de 60-80°C."

"Omogenizarea difera de pasteurizare. Procedeul sparge formatiunile de grasime care se aduna la suprafata laptelui (caimac, smantana) cu scopul ca acestea sa nu se mai separe de lapte si sa nu mai pluteasca. Omogenizarea urmareste prelungirea duratei in care poate fi consumat laptele astfel incat sa stea cat mai mult pe rafturile din magazine. Exista cercetari care au demonstrat ca laptele omogenizat constituie un agent ce poate cauza boli de inima. Acest fapt nu e o noutate. Doctorul Kurt Oster, seful Sectiei de Cardiologie a Spitalului din Bridgeport (Connecticut, SUA), a studiat 20 de ani si a ajuns la aceasta concluzie. Pe vremea bunicilor nostri, bolile de inima nu erau atat de frecvente si mai ales nu cauzau atatea decese. In zilele noastre roata s-a intors. Chiar daca exista multi factori contemporani ce pot provoca aceste boli, ele sunt des intalnite exact in tarile care au un consum mare de lapte omogenizat, precum Finlanda sau Statele Unite. Un atac de inima este rezultatul unei lezari arteriale de lunga durata.

Grasimea laptelui contine o substanta denumita Xantin Oxidoza (XO) care, in cazul laptelui omogenizat, ataca inima si arterele, provocand probleme cardiovasculare. Doctorul Esselbacher (Harvard) sustine ca laptele omogenizat, tocmai din cauza XO, este una dintre cauzele principale ale bolilor de inima, cu indicatia ca in cazul in care se consuma lapte crud rinichii reusesc sa elimine XO. Laptele omogenizat are componentele dezintegrate si XO este absorbita direct in sange si ataca arterele. Femeile insarcinate sunt sfatuite sa nu consume lapte omogenizat ca sa nu expuna fatul vreunui potential risc."
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Vin Sept 09, 2011 10:54 am

Nu sunt de acord in general cu alimentele concentrate cum ar fi laptele praf dar totusi multe din paragrafele din primul post sunt false:
"- laptele praf este plin de toxine chimice si medicamente, contine chiar droguri (inositol) si excitante nervoase (taurina)" - ei bine inositolul este vitamina B8 si nu are nici o legatura cu drogurile, iar taurina este o substanta care o produce inclusiv corpul nostru in sitatii de stres beneficiile ei fiind: reglează temperatura atunci când este prea cald sau prea frig, reduce stresul, creşte performanţa inimii, ajută la detoxifierea organismului. Intr-adevar taurina din sucuri sau lapte praf este facuta pe cale sintetice si nu se stie sigur daca este nociva sau nu.

"Niacin - "vitamina" artificiala cu efecte secundare cunoscute - este de fapt un acid si nu o vitamina, ca orice acid este nesanatos"

Fals - nu orice acid este nociv ! Vitamina C este un acid natural ca si vitaminele tip B. Pana si ADN-ul si ARN-ul sunt acizi, proteinele sunt aminoacizi, grasimea din corp este sub forma de acizi grasi etc.

As mai continua dar majoritatea de pe forum nu sunt biochimisti sau nutritionisti si ii derutam.

Este bine sa va feriti cat mai mult de lapte praf doar daca puteti alapta. Daca nu puteti alapta un copil crescut doar cu lapte de vaca risca sa ajunga cu retard usor si multe alte complicatii. Fiecare animal are nevoie de laptele din specia lui deoarece acesta difera in compozitie de la o specie la alta.
Nu luati sub nici o forma lapte de vaca procesat, adica din magazine...ala da e otrava curata la fel cum este si cascavalul, margarina, etc. Incarcati sa mancati cat mai natural (de la tarani...dar si aia au inceput sa foloseasca concentrate la animale)

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Vin Sept 09, 2011 11:43 am

Salut Tudor, lucrurile astea nu-s chiar asa de simple precum par. Stiinta ne invata sa repetam, nu sa gandim si in plus
ea nu numai este cauza la multor rele dar multe lucruri nu se cunosc deloc sau se inteleg gresit.
Nu vreau sa intru in polemici prea lungi cu tine, insa precizez urmatoarele lucruri caci argumentatia tare
are erori elementare de logica care nu-s usor de vazut din prisma stiintei.

Este o diferenta intre o substanta produsa de corp intr-un anumit moment, cantitate si loc si alta cand aceasta este introdusa
in mod constant intr-un bebelus care nici nu are nevoie de ea in mod constant.
Administrare ei in acest mod este daunatoare si un exemplu bun sunt hormonii, cortizonul,acidul folic, etc.
Sunt produsi de corp insa la timpul, locul si in doza necesara, pe cand introdusi din afara in mod fortat si in doze mari, sub forma artificala, iata ce fac hormonii: impiedica fecundatia, duc la aparitia si cresterea tumorilor, la noduli in sani, schimba psihicul, metabolismul, etc. Ti se pare normal ? Nu are cum.

Pe langa asta substanta artificala nu este identica in efect sub nici o forma, chiar daca se afirma acest lucru sus si tare.

Si daca de ex. taurina ar fi produsa de corp numai in anumite situatii de ce este oare nevoie de ea in lapte ?
Caci este o contradictie. Daca corpul o poat produce singur atunci de ce sa i-o dam noi in forma alterata.

Pe langa asta inca ceva f simplu : insolitorul si taurina nu sunt prezente in laptele de mama si cine spune asta minte.

Acum industria chimica ne-a invatat ca daca anumite substante sunt numite "vitamine" ele trebuie sa fie bune.
Nu este deloc asa.
"Vitaminele C, E, A ca si multe alti acizi sunt antioxidanti, adica anuleaza oxigenul din sange. Oxigenul este cea mai importanta substanta din sange. Pe langa asta, un lucru aflat de abia azi de la toxicologul german Dr. Max Daunderer.
Daca in organsim este prezent mercur, ceea ce este 100% cazul de la vaccinuri, amalgam, apa, aer si alimente atunci:

"vitaminele C, B 12 cat si selenul duc la transformarea mercurului in metil de mercur (= tiomersal, ni se pune si in vaccinuri) si care este mult mai toxic decat mercurul metalic si are ajunge in creier cu urmarile de rigoare."

Si cum ramane cu restul de substante de care nu te-ai legat aici ? Va fi foare greu de explicat cum au ajuns anumite substante sa fie puse in laptele sugarilor indiferent de firma producatoare. Cineva rauvoitor a stabilit un standard, pe care firmele producatoare l-au pus in aplicare fara discutie, fara a cerceta insasi, fara nici o obiectie mai ceva ca in comunism.
Si dupa aia medicii au fost invatat sa-l recomande la mame, far discutie, fara obiectie, fara intelegere.
Medicii nu-s toxicologi si nu au habar de toxicologie. Insa ei ne spun ca laptele acelea e bun si nu contine nimic rau.
Medicii cred pe cei care au facut standardul, mamele cred medicii. Nu se gandeste cerceteaza. Se crede si se repeta.
Daca scrie "vitamina" trebuie sa fie bun, daca este "produsa in corp" trebuie s fie buna.

Iti garantez ca laptele de la cea mai bolnava si slaba vaca din Romania este mai sanatos decat cel mai bun lapte "praf" de pe piata.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Sam Sept 10, 2011 9:26 pm

Eu vroiam sa accentuiez ca doar femeile care nu pot alapta sa apeleze la laptele praf deoarece acesta imita laptele matern (cel de om) care in momentul alaptarii organismul mamei secreta acei hormoni care se gasesc si in laptele praf. Laptele de vaca are mult mai putin protenine si alte alemente nutritiva fata de cel matern si pot aparea complicatii datorita deficientelor nutritionale.
Daca era asa toxic laptele praf de ce ne-am inmultit pe planeta asa de mult? Daca era toxic populatia globului trebuia sa fie in scadere.
Idee este ca desi vrei sa faci un bine faci mai mult rau in unele situatii.
Traim intr-o lume plina de E-uri si aditivi alimentari si nu avem cum sa ne ferim 100%.

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Dum Sept 11, 2011 3:54 am

In trecut femeile care nu aveau san apelau la lapte de vaca diluat si bebelusii cresteau la fel de bine si fara alergii, neurodermite si alte boi moderne.
Nu este nevoie de lapte praf, asta este o afacere imensa si o posibilitate de a distruge sanatatea celor mici de la o varsta frageda, ca pe urma mamele sa cumpere multe medicamente. E un profit inzecit : odata cu vanzarea lui si de 9 ori cu vanzarea medicamentelor ulterioare.

Raportat la nr, de locuitori ai planetei, numai foarte putini oameni asta dau lapte de praf la sugari. Nu sunt nici 15%. Lumea nu se inmulteste din cauza ca occidentul suge lapte praf ! Rata de nasteri in occident e infima fata de Africa, Asia, etc. Si acolo sunt prea saraci si prea destepti sa cumpere lapte praf. Occidentul si lumea "civilizata" insa dispune si de bani si de prostie.
Astea nu-s argumente de sustin ceva stiintifc sau de cautat adevarul ! Daca vorbesti despre laptele praf ramai la argumente valabile si nu la aberatii de genul asta. Daca si cu parca..se plimbau in barca. Uite ca populatia s-a multiplicat enorm si fara lapte praf panai. Vorbesti de parca laptele praf ar fi baza vietii, cand de fapt el exista de abia cateva decenii.

Si uite ca se pot evita E-urile daca vrei. Eu nu consum absolut deloc si nici copilul meu. Si mai stiu o gramada.
Insa una este sa bei E-uri cu gramele in primele luni de viata la o greutate corporala de 3-7 kg si alta este sa mai ingurgitezi cate ceva fiind adult la 50-90 de kg si cu sistemul imunitar dezvoltat. Si nu este vorba aici de evitat ceva 100%, evitatul de 90-99 % deja ajunge, caci toxinele in cantitati mici si doze rare pot fi eliminate de organism. Alta este insa cand organismul este bombardat incontinuu cu ele ca in cazul laptelui praf.
Tu i-ai da copiluli tau taurina ? Sau un soi binecunoscuta de cocaina ? sau medicamente scoase de pe piata si necercetate ? Industria laptelui praf ii da. Ce faci, ii feliciti pt. aceasta masura inteligenta ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Lun Sept 12, 2011 12:53 am

Ok hai atunci sa informam macar corect alte aspecte cum ar fi antioxidantii:
"Vitaminele C, E, A ca si multe alti acizi sunt antioxidanti, adica anuleaza oxigenul din sange. Oxigenul este cea mai importanta substanta din sange." - Fals

Antioxidantii nu au treaba cu oxigenul din sange ci cu radicalii liberi care sunt rezultatul oxidarii (arderii caloriilor) la nivelul celulei. Nu sunt de acord sa luam antioxidanti artificiali din farmacii dar cei naturali din alimente (fructe/legume) sunt absolut necesari organismului.
Laptele de vaca este ok doar daca provine direct de la vaca nu cel procesat.
Aveti mare grija de carnea si ouale de pasare acum si taranii cumpara concentrate si dau animalelor.

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Sept 12, 2011 3:09 am

Te rog, daca tot vrei sa ma contrazici, fa-o cu macar cu argumente valabile.
Oxigenul e cel mai raspandit radical dar si unul necesar in corp, pe langa alti radicali de care vorbesti si care sunt ceva nedefint atat pt. tine ca si pt. cei care folosesc acest cuvant. Numeste-mi catva radicali liberi in afara oxigenului te rog fara sa citesti in wikipedia.

Si daca citesti in wikipedia o sa vezi ca nu scrie nimic despre ei: http:://en.wikipedia.org/wiki/Free_radical_(disambiguation)

Insa la pagina asta: http://en.wikipedia.org/wiki/Free-radical_theory
o sa gasesti o teorie goala in care nu se dovedeste nimic chimic sau biochimic ci teoria consta numai in deductia ca exista ceva rau care face corpul sa imbatraneasca si ca acest lucru se poate stopa prin folosirea de vitamina A, C si E.
Deci o teorie goala pe baza careia industria fabrica aceste 3 "vitamine" (mai bine spus mancatori de oxigen) si pe ni-i pune peste tot in mod fortat facand o adevarata religie pentru a duce la consumul lor prostesc.

Si in aceasta teorie goala crede orice om - mai ales oamenii de stiinta si doctorii - datorita spalarii creierului. Insa oamenii care cred in ea - ca si tine - nu au cea mai mica notiune despre oxigen, oxidare si efectele antioxidantilor cu privire la trup.

Tot misterul se poate explica sau intelege foarte usor daca lasam prejudcatile la o parte:
Nu poti intelege ceva cu devarat daca te multumesti doar repeti ceea ce ti s-a programat prin repetare.

Numele de la antioxidant privine de la oxidare care este ceva creeat de oxigen. Irefutabil.
Substante care reactioneaza cu oxigenul devine un oxid si ca urmare ele au fost oxidate. Antioxidantul este deci o substanta care printre altele impiedica oxidarea, deci actiunea oxigenului. De aceea si numele de oxidare, oxigen si antioxidant. Irefutabil.

Exista mai multe tipuri de radicali, cei mai multi din ei sunt : oxigenul si combinatiile de oxigen
Aici poti gasi informatii mai utile: http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/misc_topics/radicals.html
Si la urma gasesti aceeasi concluzie: vitamina A, C si E actioneaza contra oxigenului si combinatiilor lui.

Wikipedia:
"Oxidation is the loss of electrons or an increase in oxidation state by a molecule, atom, or ion."
Carbonul oxideaza devenind CO2, fierul oxideaza devenind FeO2. etc.

"Oxygen gas (O2) can be toxic at elevated partial pressures, leading to convulsions and other health problems. Oxygen toxicity usually begins to occur at partial pressures more than 50 kilopascals (kPa), or 2.5 times the normal sea-level O2 pressure.

At one time, premature babies were placed in incubators containing O2-rich air, but this practice was discontinued after some babies were blinded by it."

Nu intamplator Dumnezeu a pus procentajul de oxigen la cifra binecunoscuta: prea mult oxigen strica, prea putin la fel.

Vitamina A,C si E sunt folosite in industrie ca "consevanti" si "antioxidanti" in multe alimente, creme, bauturi artificiale pt. ca oxigenul sa nu atace si sa degradeze aceste produse. Acest lucru este bine stiut.
Crezi ca in sange aceste substante nu mai au afect asupra oxigenului, care este radicalul cel mai mare dpdv cantitativ ?

Uite, azi am taiat un mar in doua bucati si pe o bucata am presarat praf de vitamina C. Dupa ceva timp jumatatea lasata natural s-a facut maronie, deci oxigenul a oxidat fierul din mar. In acelasi timp ceaalalta jumatate nu si-a schimbat culoarea.
O sa pun si poza mai incolo.
Acest experiment il poate face oricine si cred ca dupa aceea va intelege mai usor efectul la vitamina C cu privire la oxigen si efectul "ANTI-OXIDANT".
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Lun Sept 12, 2011 5:24 am

Mai scriu odata ce ai scris tu si citeste atent si ai sa vezi ca te contrazici singur:
"Vitaminele C, E, A ca si multe alti acizi sunt antioxidanti, adica anuleaza oxigenul din sange. Oxigenul este cea mai importanta substanta din sange"

Cum Dumnezeu sa anuleze oxigenul din sange daca Vit C,E,A sunt ANTIOXIDANTI adica impiedica procesul de oxidare?! Oxigenul se anuleaza prin oxidare ca in exemplele date de tine "Carbonul oxideaza devenind CO2, fierul oxideaza devenind FeO2. etc."

Eu incerc dar sa te lamuresc asupra unor concluzii care le-ai tras citind diverse articole pe net...concluzii total gresite.

Crede-ma ca si eu incerc sa manac cat mai sanatos cu toate ca m-a costat o gramada de bani sa achizitionez teren sa-mi fac livada si sa cresc diverse animale ecologic deoarece domeniul in care lucrez mi-a aratat cate chimicale se baga in animalele de ferma crescute intensiv.
Si inca o data repet Vitaminele C,E si A sunt indispensabile sanatatii atat timp cat sunt luate din natura. Un deficit al acestor vitamine in corpul unui copil sau matur poate avea cosecinte negative pe termen lung.

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Sept 12, 2011 10:29 am

Ok, intr-o privinta ai dreptate caci am vrut de fapt sa scriu:
"Vitaminele C, E, A ca si multe alti acizi sunt antioxidanti, adica anuleaza EFECTUL oxigenului din sange."
Efectul oxigenlui asupra la microbi si toxine este contracarat de antioxidanti. Ok ?
Practic tot acelasi lucru este.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Lun Sept 12, 2011 10:07 pm

In sange oxigenul este legat de globulele rosii formand hemoglobina si nu are absolut nici o treaba cu microbi si toxine. De toxine se ocupa ficatul si rinichii iar de microbi se acupa o serie de globule albe (sunt mai multe tipuri)


tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Lun Sept 12, 2011 10:28 pm

Bineinteles ca oxigenul nu circula sub forma de bule de gaz in sange, asta stie toate lumea, insa asta nu inseamna ca nu poate actiona si reactiona cu lucrurile din sange. La urma urmei oxigenul este descarcat de celelule purtatoare si folosit peste tot. Nu este numai un calator fara nici un folos. Si in ficat detoxifierea se face cu ajutorul la enzime, oxigen si alti radicalii produsi de ficat, si acolo este important oxigenul, si acolo poate actioneaza negativ vitamina C si ceilalti antioxidanti.
Cand transporti si capra si varza cu acelasi mediu undeva trebuie descarcate si se vor intalnii, chiar daca nu direct in arterii. Terapia cu oxigen si cu alte forme de oxigen legat de anumite substante arata ce efecte miraculoase are oxigenul in caz de boala sau infectii. Daca medicina si stiinta de care vorbesti tu le stie pe toate de ce nu este in stare sa vindece pe nimeni si nu stie cauza la cele mai multe boli ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  tudor_mtp Mar Sept 13, 2011 12:26 am

Ok vad ca nu are rost sa ma agit degeaba.

Sunt curios daca cei de pe forum s-ar feri cat se poate de vitamica C,D,E ce simptome or sa aiba in timp. Nu mai zic nimic de copii care 100% ii paste rahitismul(lipsa vit. D), sangerari gigivale si risc mare de infectii datorita lipsei de vit. C etc.
Oricum se cunoaste dupa cum te eschivezi in discutii ca dai niste sfaturi in domenii care nu le stapanesti.

Va doresc succes si sincer imi pare rau pentru copiii crescuti dupa ureche. Cateodata intentia de a face bine face mai mult rau cum este si in cazul de fata.

tudor_mtp

Mesaje : 13
Data de inscriere : 09/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  andrei Mar Sept 13, 2011 1:03 am

Este vorba de vitaminele sintetice ca sunt daunatoare, nu s-a spus sa nu mananci fructe si legume.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Mar Sept 13, 2011 2:47 am

tudor_mtp a scris:Ok vad ca nu are rost sa ma agit degeaba.
Stramosii nostrii s-au agitat vreo 6000 de ani fara sa aiba nevoie de vreo "vitamina" artificiala, substante care nu au decat putin in comun cu cele naturale si care in plus au fost puse de Dzeu in fructe cu un anumit scop. Nu ai decat sa apelezi la ele daca crezi atata in ele. Aici in forum sunt destule mamici care au scapat de problemele copiilor de indata ce au eliminat laptele praf.
In plus vitamina D este un hormon.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  chichi Sam Sept 17, 2011 12:52 am

Nu vreau sa supar pe nimeni, de obicei doar citesc ce se scrie dar chiar m-a uimit felul in care se tot dezbate aceata tema care este foarte importanta pentru familiile care au copii mici. Nu sunt de acord sub nici o forma ca trebuie sa administram la copii sub 1 an lapte de vaca fie el si diluat..mult mai multa incredre am in laptele formula pe care apropo il utilizez de cand am nascut-o deoarece nu ii ajungea laptele care il aveam eu si nici nu o satura. Daca v-as fi scris acum 8 luni jumate m-ati fi sfatuit sa dau lapte de vaca la bebelus de cateva zile? Dupa parerea mea fiecare isi creste copii cum considera mai bn.unii CRED ca ii hranesc natural altii ii cresc dupa cum considera ca e mai bn. Fiecare copil are organismul lui unii accepta un produs altii nu nu trebuie sa generalizam. Pot sa sustin fericita multumesc lui Dumnezeu ca de 8 luni crescuta cu lapte formula nu mi-a racit niciodata, eu un copil vioi, doarme toata noaptea de la 2 luni jumate si culmea are aproape 9 kg deci nu este nici obeza..Scuze inca o data daca am suparat pe cineva dar nu mi se pare ca tot ce ati discutaat aici este real.

chichi

Mesaje : 3
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  andrei Sam Sept 17, 2011 12:59 am

Este real, exista cazuri reale de copii hraniti cu lapte de vaca care au crescut bine si sanatos. Laptele de vaca exista cu muuult timp inainte sa se inventeze laptele praf si daca nu era asa nu avea din ce sa se faca laptele praf Smile
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  chichi Sam Sept 17, 2011 1:11 am

In legatura cu laptele de vaca..nush ce sa spun si eu am fost crescuta cu lapte de vaca..dar nu li se dadeau toate prostiile ca acuma..stiu un caz real al unei prietene care a dat bebelusului ei de 7 luni lapte de vaca de la o vecina, deci o consideram cunoscuta, si copilul i-a facut insuficienta la lactoza si se pare ca va avea mult timp de acum incolo problema asta...cred ca toate mamicile care au copilasi sub 1 an ar cumpara mult mai repede lapte de vaca mai ales cele din provincie decat lapte praf din cauza pretului..daca chiar am sti ca face bn la copii.

chichi

Mesaje : 3
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  andrei Sam Sept 17, 2011 2:00 am

Ce inseamna insuficienta la lactoza ? Sau era intoleranta la lactoza ? Noi i-am dat copilului lapte de vaca in completare diluat dupa recomandarile care se gasesc aici pe site si nu am avut nici o problema. Noi stam la tara si nu am auzit sa se dea ceva aiurea la vaca, astea stiu ca se dau la animalele de taiat pentru a le ingrasa dar la vaci pentru lapte n-am auzit.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  chichi Sam Sept 17, 2011 2:13 am

scz am gresit eu intoleranta la lactoza a facut...dumneavoastra poate aveti pe cineva de incredere de la care luati dar in situatia in care suntem noi de exemplu in buc..nu cred ca pot avea incredere in cei de la piata care stau cu sticlele de 2 litri si zic ca este lapte si sa il cumpar sa il dau la copil si sa mai patesc alte minuni. din cate am inteles pentru ca laptele sa fie de calitate trebuiesc parcursi mai multi pasi de igiena in primul rand...am baut si lapte de vaca de tara care a fost oribil..nu te puteai apropia de el. tocmai de asta zic ca cine are rude sau cunoscuti care au vaci da..cu cea mai mare incredere dar mai bn cumpar lapte la cutie pasteurizat(parerea mea)sau ii dau lapte praf in continuare decat sa cumpar un lapte de la piata.

chichi

Mesaje : 3
Data de inscriere : 17/09/2011

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  DanC Sam Sept 17, 2011 3:26 am

Pasteurizarea omoara bacteriile dar nu si sporii.Acestia pot germina oricand.Daca tot alegi sa cumperi de la raft,macar alege lapte UHT.
Prea mare diferenta intre laptele din ferme si cel de la tara nu prea mai e.Si la tara se fac tratamente hormonale la greu,se dau concentrate,antibiotice etc ca si la ferme dar laptele ramane net superior celui praf.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Sam Sept 17, 2011 3:39 am

Cei mai multi oameni nu pot intelege cele scrise aici din mai multe motive:
a) prejudecati
b) lipsa de ratiune
c) logica eronata
d) superficialitate
e) frica
f) toate la un loc

Aici nu era vorba de exceptii, ci de regula. Nu era vorba nici daca laptele de la vaca azi este perfect, sau daca cel de la piata cutare, sau de la tigani este sanatos, sau orice alte exceptii si situatii care nu au de a face cu principiul.

Nici nu esrte vorba de copiii bolnavi si slabi, care au tot felul de alergii si intolerante sau boli si care vor face oricum ceva, fie de la laptele praf sau de la laptele de vaca natural. Daca cititi in forumuri o sa gasiti mii de cazuri de copii care nu suporta laptele praf si au facut intolerante la lactoza de la el. Acei copii vor avea probleme indiferent de la soul de lapte folosit, caci ambele contin lactoza. De fapt multi sunt alergici la alte chestii din lapte, si nu la lactoza. Nu degeaba mai exista si lapte praf fara lactoza, la care multe mame sunt nevoite sa apeleze.
Deci cu exemple exceptionale nu se poata gasi adevarul si cu frica, graba si prejudecati cu atat mai putin.
Exemplele date de chichi mai sus sunt doar 2 exceptii. Cu astfel de exceptii nu se poate afla adevarul, si aceleasi exceptii le vom gasi si la laptele praf.
Lumea a fost programata sa se gandeasca numai la igiena. Microbii, desi sunt doar urmarea bolii si nu cauza ei sunt in ochii majoritatii cauza de boala nr.1 si ei trebuie evitati si combaturi. Cu ce succese, vedem la antibiotice.
Insa laptele este si medicament si hrana vie, nu numai o apa cu vitamine. La fel si cel praf care de la atatea chimicale e mai mult medicament chimic decat aliment. Nici o pastila cu vitamine nu contine atatea chimicale si chiar si medicamente sau droguri. Dar se numeste "lapte".

O alta problema la care majoritatea nu reflecta este faptul ca gradul de sanatate al copiilor este foarte diferit.
Sunt copii atat de sanatosi si puternici caci nici laptele praf nu le face mare lucru rau desi este plin de chimicale. In acelasi timp altii se constipa deja de la primna doza sau fac tot felul de boli ciudate. In plus sa nu uitam ca Dumnzeu si ingerii Lui sunt permanent ocupati sa creeze la noi toti - si acestor copii la care mamele fac tot pe dos - incepand cu vitaminele din sarcina, cu cezariana, cu vaccinarile, cu antibioticele si cu alimentatia artificiala - posibilitatea de a traii si se dezvolta pe acest pamant unic. Fara ajutorul invizibil, secunda cu secunda, nici un copil nu ar putea creste , cu atat mai putin sa se dezvolte normal. Nu creste nimic de la sine, si ingerii trebuie sa ne curete zilnic de multe lucruri pe care le absorbim din acest pamant otravit de industrii.

Gradul de sanatate al copiilor este direct proportional si cu multe insusiri ale parintilor si Dumnezeu se foloseste si de bolile copiilor pt. a aduce parintii la un anumit punct care ii ajuta in mod spiritual, desi lumesc pare un chin fara rost.

Daca avem in cap numai microbii din lapte comparati cu sterilitatea laptelui praf, bineinteles ca sterilitatea castiga.
Dar tot ce.-i steril si prelucrat este si mort. Nu exista viata, fotoni, enzime in acel lapte.
Este ceva mort si totusi Dumnezeu ne poate creste si cu acest lapte. Asta insa nu-i meritul laptelui, lapte concept de niste oameni tot atat de morti in suflet ca si cel pe care il produc. Si bineinteles ca multi din noi vor rezona mai mult sau mai putin cu viata sau moartea si vor alege, corespunzator credintei lor (ca de cunoastere nu se mai poate spune) ceea ce li se pare lor ca este mai corect.
Este clar ca nici laptele de vaca de azi nu mai este ceea ce ar trebuii si daca mamele ar traii sanatos si nu s-ar luat atata dupa medicina oarba nici nu are avea nevoie de lapte de vaca sau de cel praf caci cel de san ar fi mai mutl decat suficient.
Ideea ca este necesar lapte praf paralel cu cel de san este iar o aberatie, mai ales daca ne gandim ca 80% din populatia globului nici nu dispune de asa ceva si acei oameni nu cunosc cele mai multe boli pe care le avem noi.

Copilul meu a fost intarcat pe la 7 luni dupa ce i-au iesit 4 dinti - asa cum ar trebui - si de atunci nu a mancat niciodata lapte de vaca, caci de lapte nu are de fapt nevoie nici un copil dupa intarcare.
Si daca as fi avut de ales intre lapte de vaca si lapte praf, nu i-as fi dat in vecii vecilor lapte praf, cunoscand prea bine diferenta. Mai bine riscul minor al unui microb decat toxifierea zilnica cu chimicale bine cunoscute si trecute in toate cartile de toxicologie si de care, mamicile ca voi, nu numai ca nu au habar, dar nici nu au capacitatea, timpul necesare intelegerii lor. Fiecare sa faca deci cum "il taie capul", asa cum se spune pe romaneste si este liber sa creada ce vrea. Insa daca vine aici acum o mamica plina de frica si prejudecati, si-ti materializaza prejudecatile in forma de scris virtual, dand niste exemple aiurea, cu asta nu schimba adevarul si anume ca
- acele substante se gasesc in lapte,
- ca au un efect toxic binecunoscut
- ca lapütele praf este o mare afacere fata de laptele de vaca
- ca a fost necesar decenii intregi de propaganda ca sa ne faca se credem ca este necesar sau indispensabil, asa cum este nevoie si de propaganda continua sa ni se vanda cola, napolitane, guma de mestecat, ursuleti de gelatina si sute de alte prostii de care nu are nevoie de fapt nimeni.

Cine crede ca produsele chimice si toxice ale acestor concerne sunt ceva mai bun decat ceea ce a fost folosit de milenii in cazuri de lipsa de lapte de san nu are decat sa-si hraneasca plozii cu ele. Dumnezeu vegheaza asupra la toti si fiecare are alte lectii de invatat aici si fel de lapte folosit nu este totul, ci numai un aspect. Cand nu mai exista perfectiune, eu merg pe principul ca intre doua rele trebuie ales cel mai putin rau. Daca doriti perefectiune, aceea este f. rar de gasit.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  scarface Dum Sept 18, 2011 3:12 am

chichi a scris:Pe mine una nu ma intereseaza parerile tale, ca observ ca nu am cu cine discuta din moment ce ma iei asa de sus si ma tratezi de parca as fi ultima proasta, desi iti garantez ca am mai multa experieta ca tine in domeniul pediatriei,

Chichi draga, forumul asta nu a fost facut pentru taclale. Deci daca ai venit aici doar cu ideea sa discuti cu mine si sa-ti spui doar parerea contrarie, ai venit de pomana. O poti face, dar atunci forumul asta nu-i de tine caci nu rezonezi cu nivelul acestui forum si cu calitatea informatiior din ele . Acesta este un forum pt. oamenii mai luminati la suflet si care inteleg singuri cum stau treaba din informatiile prezentate si adunate aici. De inteligenta nu este nevoie sa intelegi, toti taranii cu 2-3 clase inteleg si fara sa le explici de ce o vaca lichida e mai sanatoasa ca un praf din vaca cu chimicale, chiar fara sa aibe habar de teoria vitaminelor, care oricum este o prostie si o propaganda. Ce vrei tu deci sa ne spui mai sus stie toata lumea si se propaga non stop in reviste si la TV. Ne repeti deci numai ce stim toti. Cei care frecventeaza acest forum nu gandesc ca majoritatea, deci nu gandesc deloc ca tine si ca mass-media. In plus sunt oameni maturi si cu judecata si nu copii mici. Nu suntem la talcioc aici, daca nu-ti plac informatiile nu te retine nimeni. Cine vine in acest forum si sta, vine tocmai pt. ca isi da seama de veridicitatea acestor informatii, pe care din pacate care cei mai putin luminati (aici nu e vorba de inteligenta sau prostie) nu le pot inca intelege si din aceasta cauza le si combat sau le ridiculizeaza. Eu cred ca te-ai ratacit pe aici sau nu ai ce face acasa. Insa zi-mi si mie te rog, cum ti-ai dat seama ca in poza avatarului este o catzea si nu un catzel ?


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Sept 18, 2011 4:50 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare - Pagina 2 Empty Re: Laptele praf - un cocktail toxic cu efecte daunatoare

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 5 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum