Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dermatita atopica la copiii

3 participanți

In jos

dermatita atopica la copiii Empty dermatita atopica la copiii

Mesaj  gibica Mier Mar 10, 2010 12:32 pm

Buna scarface,
Am un copil de 2 ani care de 3 luni are o dermatita atopica, care nu ii trece. Am fost la dermatolog si el a pus diagnosticul de dermatita. Are pe fata pe obrazul stang bubite mici si rosii, care cred ca il mananca. Dupa ce am urmat tratamentul i-a trecut vreo 3 zile. Dupa aia a aparut din nou. Pot sa iti spun ca mai are si buzele putin uscate. El bea cam 1 litru de ceai pe zi. Aceasta problema o are de 4 luni. Nu stiu ce sa ii mai fac. Ajuta-ma te rog cu un remediu ceva.
Merci mult si o seara buna.

gibica

Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Mier Mar 10, 2010 1:18 pm

Ce medicament a primit ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  gibica Mier Mar 10, 2010 10:21 pm

A primit triderm, o crema preparata in farmacie si lipikam balsam de la roche possy. Cu triderm l-am dat 8 zile cu crema din farmacie 10 zile si cu lipikam 15 zile. DUpa ce i-am dat cu triderm si cu crema din farmacie i-a trecut. Cand am inceput sa ii dau cu lipikam balsam i-a aparut din nou.
Merci mult
O zi buna

gibica

Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Mier Mar 10, 2010 11:11 pm

Ai un copil sanatos si pana acum ai folosit homeopatia. Se pare ca nu intelegi ca cremele si tratamentele alopate
nu vindeca nimic ci numai intoxica inutil corpul.
Nu vreau sa-ti tin o predica, dar cineva care foloseste homeopatia nu faca asa ceva in general. Ori, ori...
Tridermul contine: 0,5  mg Betamethason (= Cortizon) , 10 mg Clotrimazol, 1 mg Gentamicin (als Sulfat),  Propylenglycol si  Benzylalkohol;

Lipikar Balsam contine si ea numai chimicale amestecate cu ceva ulei de scortisoara.:
Aqua, Butyrospermum Parkii, Glycerin, Paraffinum Liquidum, Cyclopentasiloxane, Canola, Sucrose Tristearate, Polysorbate 61, Glycine, Vp / Eicosene Copolymer, Disodium Stearoyl Glutamate, Pentylene Glycol, Stearic Acid, Sodium Carbomer, Dimethiconol, Sodium Hydroxide, Disodium Edta, Cetyl Alcohol, Tocopherol, Stearyl Alcohol, Myristic Acid, Myristyl Alcohol, Palmitic Acid, Citric Acid, Sodium Benzoate, Phenoxyethanol

Cortizonul deregleaza imens in corp si poate produce astma si alte probleme mult mai grave decat cele tratate. Restul de toxine sunt daunatoare de asemenea, gentamicina este antibiotic si clotrimazolul  este un antimicotic. Nu stiu ce idiot  ti-a prescris aceasta crema cand copilul tau dupa simptome evident nu are asa ceva la piele ci ceva interior.
Aceasta crema si oirce crema alopata suprima numai in mod fortat simptomele, dar nu vindeca nimic dupa cum ai remarcat.  Ceea ce trebuie insa sa intelegi tu: prin folosirea acestei creme ii daunazi copilului in mod sigur si te trezesti peste cateva saptamani /luni cu noi probleme si mai grave si te miri de unde. De la astfeld e creme apare astma, neurodermita, probleme la creier si in comportament caci corpul nu degeaba scoate ceva prin piele.

Multi oameni cred ca este mai bine sa faca ceva gresit decat sa nu faca nimic cand este vorba de sanatatea copiilor lor.
Daca ai putzina rabdare bubitzele acelea pot trece si de la sine de cum a venit primavara /vara poate...nu trebuie mereu sa faci ceva. Iar ceva daunator cu atat mai putzin. In plus mai sunt o gramada de remedii homeopate pe care ai putea sa le incerci inainte sa intoxici copilul cu astefe de prostii. Daca nu si sti de homeopatie te-as intelege, dar asa ???
Dupa tratamente cu cortizon nici homeopatele nu mai au efect.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Iun 03, 2015 3:14 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  gibica Mier Mar 10, 2010 11:52 pm

Multumesc pentru predica, dar asteptam un remediu.

gibica

Mesaje : 10
Data de inscriere : 21/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 12:06 am

Tie iti trebuie mai multe predici...caci daca faci greseli dinastea mereu degeaba vrei remedii sa repare ce strici tu pe de alta parte. Cand vrei sa intelegi ca mai bine nimic sau chiar un remediu homeopat dat gresit decat toxinele cu daune sigure pe care le primesti de la doctori ?
Ce folos are sa repari ce strici singur mai inainte sau sa strici ca sa repari dupa ?
Cred ca tie iti trebuie un remediu pt. "grija exagerata in caz de boala copiilor"... Laughing
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Dermatita atopica

Mesaj  skincod Joi Mar 11, 2010 1:33 am

UAU ! E foarte simplu de vorbit daca nu esti direct implicat ! Oricum nu stiu cat de mult ai ajutat-o prin predica pe care i-ai tinut-o daca nu i-ai recomandat si ei un remediu . Pentru irascibilitate nu exista nimic ? - sa numeri in gand pana la 10 sau asa ceva ?
Pentru gibica , ca sa fii mai sigura de tratament incearca la doctorita Ilie , pe mine ea m-a ajutat cu copilul la dermatita !
Sanatate multa si pace in suflet !

p.s. pentru scarface: soacra mea are o vorba " numai mama sa nu fii !" - si mai ales de baieti
din experienta iti spun, cu fetele nu esti asa de protectoare cum esti cu baietii ! si pentru asta nu am nici o explicatie, nu stiu de ce se intampla asa. Dar fiind barbat nu ai cum sa intelegi ce se intampla in sufletul unei mame.
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 2:05 am

Da, ce vorbesti ? Ce-i aduce un remediu daca data viitoare face aceeasi greseala ?
Nu crezi ca este mai intelept sa invatam din greselile pe care le facem in loc sa apelam la granule facand insa mereu aceleasi greseli ? Candva nici o granula nu mai functioneaza.

Nu trebuie sa fiu mama sa inteleg ce se intampla in sufletul mamei si e usor de a explica una asemenea comporatament care denota
a) lipsa de incredere in fortele de vindecare ale copilului, ale homeopatiei, ale naturii
b) lipsa de incredere in Dumnezeu
c) frica si disperare ( cauzata de b.)
d) neintelegerea la ce fac si dau doctorii in ziua de azi (cauzata de a, b, c)

Mama este manata de o iubire in general oarba - adica fara intelepciune si cunostinta - si nu de minte si rationament si ca urmare se lasa condusa de emotii - adica de frica si de disperare (adica de Cel Rau) si care este opusul la ceea ce vine de la Dumnezeu (incredere in Dumnezeu si rabdare). Vrea de fapt bine dar face rau caci actioneaza fara ratiune, dintr-un instinct care din lipsa de incredere in Dumenzeu si care este manat de fortele raului care au ca carecteristica frica si disperarea, 2 insusiri absolut nedivine.

Credetzi voi ca un om cu credinta in Dumnezeu si cunoastere uita tot ce stie si alearga cu plodul la doctorii - pe care ii stie ca nu face nimic bun din cauza experientelor trecute - ca sa-l lase asa orbeste pe mana lor ?

Cine fuge mereu la doctori asa orbeste are lipsa de incredere in Dumnezeu.
Cine da tratamente alopate desi stie ca sunt daunatoare acela actioneaza contrariu la propria cunostinta.
Cine are incerdere oarba in medici are incredere in oameni asemanatori lui, care desi vor binele fac rau.

Dragostea fara intelpciune esta slaba si nu duce des la nimic bun. Asta este dragostea de mama in general in ziua de azi.

Mamele sunt doar cele care isi duc plozii la doctori sa-i faca bine si in loc sa-i faca bine ii imbolavesc cronic dupa medicamentele luate. Cele mai multe paciente la medici homeopati sunt mamele care s-au ars bine la doctori alopatzi mai inainte si si-au dat seama ca nu au facut decat rau, desi au vrut binele. Si ce folos aduce o astfel de dragoste oarba ?

Eu inteleg mamele mai bine chiar decat se inteleg ele pe sine si cele mai mult nu isi inteleg nici macar proprii copii cat cauza bolii lor care este des chiar mama. Mama, care le vrea bine dar le face rau (cu alimentatia, educatia , etc.)
Si la urma tot mama sufera cel mai mult. Eu va spun ca orice greseala face mama, tot asupra ei se revarsa candva.
Dumnezeu a dat copii la oameni mai mult pt. parinti, ca sa-si vada greselile ! Cum e prmul asa si fructa lui.

Dumnezeu va zice la fel si ce v-am spus eu stiu de la Dumnezeu, dar e greu de inteles pt. voi sa intelegetzi prostiile pe care le facetzi ca mame caci sunteti inca victima fricii si a disperarii. Iar de cerdinta nu poate fi vorba, cu atat mai putzin de incredere in Dumnezeu, care e mult mai grea decat credinta.

Cititi aici, poate va luminatzi un pic cum stau lucrurile din punct de vedere divin si adevarat si nu din punctul vostru de vedere
care este mai departe de adevar decat luna de pamant.

https://sanatate.catsboard.com/revelatii-din-surse-divine-f109/hranirea-si-vindecarea-copiilor-sfaturi-de-la-dumnezeu-t406.htm
https://sanatate.catsboard.com/revelatii-din-surse-divine-f109/actul-daruirii-t430.htm
https://sanatate.catsboard.com/revelatii-din-surse-divine-f109/despre-diferitele-tipuri-de-medicina-din-punct-de-vedere-divin-t146.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Dermatita atopica

Mesaj  skincod Joi Mar 11, 2010 2:37 am

Nu vreau sa intru in polemici cu tine , pentru ca esti bun , ma inclin in fata ta .
Nu vreau nici sa discutam in contradictoriu pentru ca nu ma reprezinta , sunt o pacifista !
Dar gandeste-te si tu dintre toti pacientii tai, cati barbati au venit sa se planga ca au probleme cu copii? Pentru ca barbatii sunt oricum depasiti de situatie, in ceea ce priveste imbolnavirea copiilor.
Si nu poti schimba peste noapte tot ce am invatat o viatza intreaga de la parinti , care si ei ne-au tratat la randul lor prin medicina traditionala.
Ca o concluzie : esti prea vehement in tot ce afirmi , nu ca nu ar fi bine ,dar lasa-ne sa ne obisnuim cu ideea de homeopatie !
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 2:51 am

Pai stiu, dar chestia asta nu are nimic de a face cu homeopatia !
In plus nu eu sufar din greseli ci voi. Din pacate singurul mod de a invata ceva bun este de a intelege greseala facuta si de arunca pe cel vechi si rau de a lua pe cel nou si bun. Pt. asta cineva trebuie sa v-o spuna. Stiu ca asta nu convine la nimeni. dar nici sa va spun prostii nu obisnuiesc.
Este greu sa te scapi de invataturile gresite dar nici nu duce la nimic sa le maturi sub pres si sa le pastrezi.
Daca nu va spun vehement va intra printr-o ureche si va iese pe alta. Asa cel putzin va ramane in cap.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 3:00 am

Nu ai cum sa combati cu nimic, este imposibil ... si pe langa asta eu nu am combatut pe nimeni si nimic.
Daca erai inteleapta nu spunea-i chestia cu intelepciunea...ceea ce denota ca de fapt ai vrut sa combatzi si nu sa intelegi.
Daca ai ceva argumente spune, aici nu este o lupta doar.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Dermatita atopica

Mesaj  skincod Joi Mar 11, 2010 3:08 am

Hei , nici macar nu e vorba despre mine aici. Am incercat sa te fac sa intelegi ceva dar esti foarte incapatanat, astazi in mod deosebit. Dar o sa ma opresc aici cu atat mai mult cu cat sunt foarte mandra de mine ca mi-am tratat singura copilul si i-am gasit remediul din prima, fara ajutorul nimanui.
Stii ca si incapatanarea este o slabiciune si nu o virtute ?
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 3:22 am

Cand un om spune intr-o discutzie despre un anumit subiect
"cine este intelept cedeaza " sau "esti incapatanat" ori nu stie ce este aceea o discutzie, ori nu are argumente ori discuta ca sa spuna si el ceva si atunci se leaga de partenerul de discutzie in loc sa aduca argumente legate de subiect.
Ce sa intamplat cu tine deci azi ? Ai nevoie de un remediu ?????
Eu am inteles ce ai zis insa nu trebuie sa fiu de acord cu tine...nu ? Am si explicat pe indelete de ce nu sunt...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  skincod Joi Mar 11, 2010 4:44 am

oh da ! cat iti mai place sa ai ultimul cuvant ! Mad
Nu imi permit sa-l contrazic pe umanul Scarface , cu atat mai putin pe divinul Scarface ! Very Happy
Un citat care imi place foarte mult :
" Daca ai tine un registru al tuturor opiniilor tale asupra dragostei, politicii, religiei, instructiunii, etc - incepand de la tinerete pana la batranete - ce morman de insocvente si contradictii ! " - Jonathan Swift



ps. daca am folosit cuvinte care te-au deranjat imi cer scuze !
contrariile se atrag ! (stii la ce ma refer)
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 5:29 am

Nu-mi place deloc sa am ultimul cuvant. Deja este a treia apreciere personala in loc de argumente la o discutie simpla pe un anumit subiect. Iar de contrazis ai voie cat vrei, insa tu se pare vrei ca sa ma contrazici si eu sa tac dupa aceea?
Asa este la tine cand ai tu dreptate, eu sa tac si tu sa vorbesti ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Dermatita atopica

Mesaj  skincod Joi Mar 11, 2010 7:23 am

As vrea sa concluzionez , pentru ca deja simt ca te-ai atacat, ceea ce nu mi-am dorit, iar discutia asta nu-si are rostul aici , acum.
iti voi da un exemplu simplu : cand un om e bolnav ne purtam cu el cu multa dragoste si afectiune pentru a-l ajuta sa treaca cu bine peste boala lui.
exact la fel este si cu mintea unor oameni, cand au anumite probleme si au mintea incetosata si nu stiu incotro s-o apuce , noi trebuie sa fim alaturi de ei, sa le aratam calea cea buna si sa-i ajutam sa treaca peste obstacole, oricat de des ar trebui sa facem asta, vorbele nu trebuie sa raneasca sau sa atinga in vreaun fel negativ persoana respectiva.
trebuie sa fim blanzi si calmi pentru ca asta vom transmite si noi la randul nostru !


Ultima editare efectuata de catre skincod in Joi Mar 11, 2010 8:42 am, editata de 1 ori
skincod
skincod

Mesaje : 77
Data de inscriere : 19/11/2009
Varsta : 51
Localizare : pe planeta Pamant

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  scarface Joi Mar 11, 2010 8:21 am

", pentru ca deja simt ca te-ai atacat, ceea ce nu mi-am dorit,"

Simti gresit, nu m-am "atacat cu nimic"... iara faci aprecieri personale...desi nu este nevoie...
Bun, si acum explica ca sa inteleg, ce are de aface ce ai scris acum cu discutzia de mai inainte ?
Este cineva aici care nu a fost bland si calm sau cum ? Smile
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica la copiii Empty Re: dermatita atopica la copiii

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum