Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dermatita de contact la adult

2 participanți

In jos

dermatita de contact la adult Empty dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Vin Mai 01, 2015 10:47 pm

Buna ziua!
Va scriu pentru ca m.ati ajutat intr.o alta problema,mai veche si am incredere ca o veti face din nou. Acum vreo 2 ani facusem o furunculoza groaznica de care nu mai reuseam sa scap si,cu ajutorul formulelor pe hartie puse sub apa,SLAVA DOMNULUI,am scapat. Dar,acum ma chinuie o alta problema: o dermatita de contact cu care ma chinuiesc de mult timp,dar care a izbucnit de o luna foarte agresiv si tot de o luna aproape ma chinuiesc cu tratamente cu Prednison,antihistaminice si creme. La inceputul fazei acute era groaznica fata mea: prurit,inflamatie,tot "tacamul". Nu zic,acum este ok,dar de cand am inceput sa iau antibiotic(Amoksiklav) si Eurespal pt o traheita pe care am facut.o intre timp,au inceput din nou mancarimile pleoapelor si o usoara inrosire a pielii. Imi este GROAZA sa nu recidiveze,mai ales ca nu am terminat inca Prednisonul! Va cer din nou ajutorul! Multumesc!

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  scarface Sam Mai 02, 2015 9:32 pm

si cum poti sa iei acel medicament daca stii ca face mai mult rau decat bine?
esti cumva un robotel fara ratiune?
dermatita apare in urma unui conflict de separare. Ori suferinta din cauza separarii de cineva ori suferinta din cauza contactului negativ cu cineva. In functie de zone, exista zone cu care imbratisezi pe cineva si altele cu care te aperi de atacul cuiva (spate, coate).

Simptomele la piele apar dupa ce conflictul a fost incheiat si s-ar duce de la sine daca conflictul nu ar recidiva.
De ex. contactul permanent cu persoana respectiva poate duce le recidive..si asa conflictul se repeta si deci si faza de vindecare.
Cand te mananca si este rosu atunci este faza de vindecare ...deci nu ar fi nevoie de nimic.
Cand nu te mai mananca atuncu conflictul recidiveaza....
Alegeti niste remedii Bach pt. starea emotionala mai degraba , piele nu are nevoie de remedii, decat eventual pt. a reduce din simptome...insa de ele este nevoie la vindecarea pielii !
In plus evita contactul cu persoana respectiva sau gandurile la ea.

SI fa EFT cu privire la cauza.

Metoda EFT de eliberare emotionala
https://sanatate.catsboard.com/t3414-eft-emotional-freedom-technique#13565

Descrierea remediilor Bach
https://sanatate.catsboard.com/t542-descriptia-remediilor-florale-bach


Ultima editare efectuata de catre scarface in Dum Mai 03, 2015 2:23 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Dum Mai 03, 2015 2:17 am

Tratamentul cu Prednison l.am luat la recomandarea dermatologului si in faza aceea eram disperata si nu stiam ce sa fac. Conflicte cu cineva....directe...nu am avut. Ca sunt persoane care ma calca pe nervi....asta este altceva Smile Dar nu sunt o fire certareata si prefer sa imi pastrez relatiile bune cu toata lumea. Sunt sigura ca aveti dreptate asupra cauzei. Stresata sunt! O sa incerc recomandarea dv. Multumesc!

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  scarface Dum Mai 03, 2015 2:23 am

unde este localizata ???
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Dum Mai 03, 2015 2:28 am

Pe fata doar

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  scarface Dum Mai 03, 2015 2:46 am

fata e mare..unde exact ? si pe care parte ? stanga, dreapta .. ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Dum Mai 03, 2015 2:48 am

Poate este vreo legatura: am si niste pietricele la fiere si rinichi. Este in zona pometilor,pleoape superioare,in jurul gurii,a sprancenelor.

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  scarface Dum Mai 03, 2015 4:43 am

nu are....pietrele in caile biliare provin de la alte conflicte,...dermatita este legata de separarea de o persoana draga (cel putin la momentul separarii)
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Dum Mai 03, 2015 6:45 am

Nu m.am despartit de nimeni,nu am pierdut pe nimeni drag. Ce remedii florale mi.ati recomanda?

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  scarface Dum Mai 03, 2015 7:07 am

nu trebuie sa pierzi pe cineva si nici sa te desparti de cineva...despartire poate sa insemne si ca cineva a fost la tine in vizita si a plecat inapoi acasa...sau invers...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  ral1 Dum Mai 03, 2015 11:34 am

Nu imi dau seama deocamdata care ar putea fi cauza...poate fi ceva la care nici nu ma gandesc in mod constient...

ral1

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/09/2013

Sus In jos

dermatita de contact la adult Empty Re: dermatita de contact la adult

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum