Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Dermatita seboreica

2 participanți

In jos

Dermatita seboreica Empty Dermatita seboreica

Mesaj  IonutC Mier Feb 10, 2010 5:02 am

Buna ziua,

Am fost diagnosticat cu dermatita seboreica, imi apar iritatii, piele rosie si scuame la nivelul nasului, sprancenelor, fruntii si al scalpului. De asemeni la nivelul sternului imi apare o iriatie sociata cu roseata si mancarime.
Mi s-a dat de catre medicul dermatolog un tratament pe baza de nizoral crema, nizoral pastile si un sampon numit Squaphane de la Ivatherm. Aplicand tratamentul, dupa o perioada mi-a trecut si am crezut ca am scapat...dar nu a fost asa...Apoi am citit pe net si am inteles ca de fapt aceasta este o boala cronica care nu se vindeca niciodata, ci pot doar fi ameliorate simptomele prin folosirea regulata a diferite creme si sampoane pe baza de anumite substante.
Eu cred ca boala asta e de fapt un fel de reactie a organismului la anumiti factori externi, sau poate o infectie interna. Nu cred ca e o boala in sine.
Am observat ca atunci cand sunt foarte obosit sau dorm putin, sau cand sunt foarte stresat simptomele acestea parca explodeaza,
pielea e iritata si rosie si mancarimi, am scuame mai multe etc.

As vrea sa va intreb care credeti ca este causa adevarata a acestei "boli" si daca este vreun tratament sau tratamente homeopat prin care sa ma vindec complet.

IonutC

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Dermatita seboreica Empty Re: Dermatita seboreica

Mesaj  scarface Mier Feb 10, 2010 7:36 am

Salut Ionut,

Tratamentele alopate de orice fel nu fac decat 2 lucruri:
a) blocheaza simptomele (in cazul tau opreste drumul eliminarii de toxine prin piele - corpul insa nu se scapa de pomana de aceste toxine, deci prin blocare aeliminarii lor se creeaza un pericol pt. creier si organe importante)
b)  otravesc sangele, ficatul, intregul corp caci sunt substante toxice al caror efecte negatuve sunt descrie pe hartia insotitoare.

Boala ta este cauzata de o multime de toxine prezente in corp din mancare, mediul inconjurator, ganduri proaste, constitutie slaba mostenita de la parinti, boli mostenite, vaccinuri, medicamente, etc.
Nu apare la toti pt. ca constitutia si calitatea sangelui este diferita.

Toate lucrurile rele se strang in sange si corpul incearca sa scape de el prin piele cand nu mai are altfel.
Singura metoda este curatirea sangelui cu o dieta sanatoasa, ceauri si cu remedii homeopate adecvate si intarirea sistemului imunitar cu remedii homeopate.

Stresul este numai un factor care umple paharul cu picatura care lipseste; deci paharul la tine e aproape plin mereu si nu.i de vina stresul.

Aici pe forum cat si pe www.leacuri.net gasesti informatii despre o alimentatie cu adevarat sanatoasa. Daca te ti de ele o sa vezi diferenta intre adevar si teorii.
Un post de 4 -6 saptamani numai cu fructe si suc de fructe proaspat ti-ar curata sangele enorm de repede si eficient.
Ca ceaiuri detoxifiante: salvie, galbenele, urzica, seminte de fenicul.
Ca alimente curatitoare de sange: boabe de ienupar (cate 3-4 de 3 ori pe zi ) si migdale dulci (cate 3-4 de 3 ori pe zi)
Ca remediu universal f. bun : praf de ginseng sau pastile de ginseng luate dupa mese de cateva ori (5-6 ori)


Pt. remediul  homeopat constitutional ar trebuie sa consulti un medic homeopat care face homeopatia clasica adevarata si are timp destul pt. anamneza.

Studiaza Noua medicina germana aici pe forum


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Iun 03, 2015 3:14 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Dermatita seboreica Empty Re: Dermatita seboreica

Mesaj  IonutC Joi Feb 11, 2010 2:28 am

Imi puteti spune ce fructe sunt indicate, si daca se mai pot manca si alte alimente in aceasta cura? (de exemplu cereale).

Nu sunt sigur ca rezist fizic 4-6 saptamani fara sa mananc si altceva in afara de fructe.

IonutC

Mesaje : 2
Data de inscriere : 10/02/2010

Sus In jos

Dermatita seboreica Empty Re: Dermatita seboreica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum