Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dermatita atopica

+4
corinaandra
catteea
scarface
liviu_faget
8 participanți

In jos

dermatita atopica Empty dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Joi Oct 28, 2010 7:20 am

Buna seara, domnilor.
Dupa ce m-am luptat vreo jumatate de ora sa vad cum pot posta un subiect, sper ca am izbutit.
In fapt, doream sa solicit ajutorul domnului Scarface pentru baietelul meu de 1 an si 3 luni care sufera de la 2 luni si jumatate de dermatita atopica.
Facem de luni bune un tratament homeopat, dar axat mai degraba pe remedii complexiste de drenaj, insa nu prea dau rezultate.
Intrucat, dupa ce mi-am rezolvat diferite afectiuni, de-a lungul timpului, prin homeopatie, aceasta ramura a medicinei a devenit oarecum un hobby (fara insa a avea pretentia de a trata, pur si simplu lecturez cu placere orice informatii despre homeopatie), cred ca as fi in stare sa descriu simptomatologia afectiunii baietelului meu (in concret), precum si alte cateva elemente de individualizare a lui (cat se poate la varsta de 1 an si 3 luni), sau a modului in care a fost alimentat, etc.
Domnule Scarface, credeti ca puteti da curs rugamintii mele si sa imi dati un sfat (homeopatic) in privinta afectiunii copilului meu? (in cazul unui raspuns afirmativ voi descrie simptomele si voi raspunde eventualelor intrebari suplimentare ale dvs).
Va mutumesc anticipat.
P.S. precizez ca pe dl Scarface il citeam pe un alt forum (romedic.ro, parca, sau ceva de genul asta) acum vreo 2-3 ani si mi se parea interesant.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Joi Oct 28, 2010 7:59 am

Buna Liviu,

la varsta aceasta exista un dezavantaj si un avantaj: daca constitutia copilului nu este foarte clara, e mai greu de gasit remediul din cauza ca simptomele sunt putine si pacientul nu poate fi intrebat nimic, iar caracterul la varsta asta nu e mereu definit, insa avantajul este ca vindecarea este mai rapida decat mai tarziu. Din cele cunoscute in homeopatie si confirmate si intr-o lucrare de Dr. Jurj din Timisoara, care are mare experienta cu boli de piele, cel mai des indicat remediu in astfel de cazuri este Calcarea carbonica. L-a primit vreodata ?
Remediul potrivit in dilutia potrivita poate vindeca o dermatita, insa cu remedii complexe este greu sau chiar imposibil dupa pararea mea caci este ca si cum incercam sa deschidem un lacat cu multe chei nepotrivite sau ales la intamplare.

Numai bine, Scarface

P.S. Nu trebuie sa folosesti "dl" si nici dvoastra, tu si Scarface e ok :-)
Daca vrei sa raspunzi aici apesi pe butonul "Post reply".
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty multumesc

Mesaj  liviu_faget Vin Oct 29, 2010 8:11 am

Multumesc pentru raspuns.
E adevarat ca, din perspectiva comportamental-psihologica e dificil de stabilit tipul (remediul) constitutional al unui bebe de 1 an si 3 luni.
Totusi, pe de o parte, unele trasaturi comportamentale sunt insa definibile (eu le-am putut observa), chiar daca nu definitive. Tipiul constitutional se schimba insa pe parcursul vietii, iar acum trebuie luat in considerare (cred) tipul sau comportamental pediatric.
Pe de alta parte, cred ca remediul poate fi ales si in functie nu doar de trasaturile comportamentale (atunci cand sunt greu de decelat), dar si de simptome diverse, prin cautarea in repertorii de materia medica.
In ceea ce priveste complexismele si calcarea carbonica, am sa continuu raspunsul mai tarziu (baietelul nu ma lasa prea mult la calculator).
Revin.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty revenire.

Mesaj  liviu_faget Vin Oct 29, 2010 10:33 am

Dupa cum spuneam, revin.
in legatura cu complexismele, ceea ce am observat pe site-urile homeopatice de pe internet este ca sunt mult mai activi si mai vizibili in mediul virtual sustinatorii homeopatiei clasice (uniciste) si, cata vreme am avut lecturi "homeopatice" predominant de pe net, am fost, evident, influentat de aceste pareri.
Ulterior, dupa alte lecturi (de data asta carti tiparite) plus tratamente aplcate pe propria-mi piele (nu de catre mine, ci de catre un medic cu mare experienta) si dupa unele discutii cu acest medic (dl. Chirila - un mare om si un bun crestin), am tras concluzia ca lucrurile nu sunt chiar asa radicale.
Asa cum crestinului ii este indicata asa numita "dreapta masura" si "cale imparateasca" (adica acea cale care sa evite extremele, care sunt ale diavolului si extremismele - a se citi foarte nuantat, unde trebuie sa fii radical, trebuie), si in aceasta disputa intre homeopati trebuie sa se procedeze mai putin categoric.
Dl doctor spunea (si scria intr-o carte a dumisale) ca idealul este a se tinde spre unicism; in particular mi-a spus ca aceasta cale este utila mai ales cand exista un simptom foarte specific, ce orienteaza in mod absolut spre un remediu. Mi-a spus, insa, ca din experienta sa, a intalnit mai rar indivizi care sa corespunda unui singur tip (remediu) constitutional, majoritatea sunt combinatii de doua-trei remedii.
Apoi, spunea ca nu intotdeauna este necesara si utila administrarea remediului constitutional (de teren) Spre pilda, pentru un traumatism fizic se administreaza Arnica si unei persoane care, constitutional, este, sa zicem, Nux Vomica, pentru ca pentru unele afectiuninu intervine sensibilitatea terenului (remediul de fond).
Pentru astfel de situatii, mai ales (in chestii de natura fizica, organica, in special), unele complexisme devin utile: de pilda clasicul Homeogene de la Boiron chiar ajuta la durerile de gat (can d sunt recidivante trebuie, insa, verificat terenul).
Ca pilda, m-as da pe mine: m-am captusit si eu cu o dermatita acum ceva timp, iar dl Chirila a apreciat ca nu e o problema care sa implice "terenul" meu, ci mai degraba capatasem o intoleranta la ceva; mi-a prescris un complexism de drenaj preparat de dansul, si dupa doua saptamani eram ameliorat iar dupa doua luni vindecat.
Nu cred, insa, ca e cazul si al baiatului meu, unde nu s-a capatat o intoleranta, ci mai degraba are un teren atopic (nu am ajuns cu el la dl Chirila).
IN fine, tot dl Chirila spunea ca uneori, dat fiind ca medicul trebuie nu doar sa rezolve probleme abstracte homeopatice, ci sa incerce sa ajute cat mai rapid bolnavul, atunci cand nu exista suficient timp pentru tatonari indelungate, paralel cautarii remediului cheie trebuie ajutat pacientul si simptomatic sau cautate solutii in doua -trei remedii care sa stimuleze intr-o anumita directie organismul.
Spre exemplu, acum vreo trei ani ma tratam pentru o chestie pe fond nervos (anxietate, deprimare etc) si mi-a gasit remediul de fond: Argentum Nitricum, pe care mi l-a dat in dilutie succesiva, dar intre dozele de Argentum mi-a dat Arnica in dilutii inalte. M-am simtit extraordinar. Am pus totul pe seama remediului de fond (argentum) care, din individul precipitat si grabit, agitat ca speriat de bombe, care eram, m-a transformat intr-unul calm, linistit, fara nicio graba si nicio neliniste. Am intrerupt arnica si am ramas cu Argentum, care si-a facut in continuare efectul, in sensul ca lucrurile continuau sa se deruleze incet, fara nicio graba, dar revenise o tendinta anxios-depresiva (nu la fel de puternica asa cum fusese la inceput) pe care, mi-am dat seama ulterior, o inlaturase Arnica (dupa cum Argentum inlaturase graba si frica). Iata un exemplu de combinatie excelenta a actiunilor a doua remedii.
Revin pe tema Calcarea.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Vin Oct 29, 2010 12:13 pm

Homeopatia clasica nu inseamna nicidecum ca se da un remediu pt. toata viata sau ca este mereu acelasi remediu.
Inseamna numai ca pt. un anumit moment se da un singur remediu corespunzator simptomelor.
Daca acel remediu in acel moment este remediul numit constitutional sau nu, nu este important.
Nici nu se spune nicaieri ca intre 2 doze din remediul necesar pt. ceva nu se da si alt remediu pt. altceva.
Multi inteleg gresit chestia cu homeopatia clasica.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Vin Oct 29, 2010 12:50 pm

E foarte probabil ca eu sa fiu cel care a inteles gresit treaba cu homeopatia clasica (la urma urmei sunt in cel mai bun caz un dilentant; de profesie sunt jurist. Toate comentariile de mai sus le-am facut prin diferite "coroborari" de lucruri experimentate, citite, auzite si interpretate de mine). Nu fac pe falsul smerit.
E foarte important sa aflu ca faptul ca, de pilda dr. Chirila, pe care nu l-am considerat un clasicist prin faptul ca intercala un remediu de fond cu unul simptomatic sau pe alta problema ce contura cazul, in realitate nu se indeparta foarte mult de "ortodoxia" homeopatica.

Anyway, revenind la Dr. Jurj, pe care l-ai pomenit, am citit pe net un studiu de-al dansului pe dermatita atopica, si din statistic parea ca cel mai frecvent remediu implicat era Sulphur, iar imediat urmatorul ca pondere era Calcarea carbonica.
In cazul copilului, a fost o perioada cand homeopata (poate tocmai pentru ca era greu sa "individualizeze" pacientul) i-a dat doze unice crescatoare din mai multe remedii (cred ca era ceva de genul "poate nimerim si ce trebuie"; nu o spun peiorativ, la urma urmei e si asta o abordare, pentru bebelusi, in lipsa de altceva, mai ales ca nu erau remedii incompatibile, multe erau de drenaj, mai ales digestiv, Nux Vomica, Chelidonium).
Printre ele a fost si Calcarea Carbonica.
Schema era ceva de genul:o data la doua zile ii dadeam cate un remediu in dilutie 7ch (luni chelidonium, miercuri nuv vomica, vineri apis, duminica calcarea, etc), apoi, cand terminam cele 6-7 remedii, treceam la dilutia 9ch din aceleasi remedii, in aceeasi ordine (la fel, la doua zile), apoi la dilutia 15ch, dupa aceea la 30ch, in fine, pentru unele si la 200 ch. Remedii unice.
Au existat unele ameliorari, dar, datorita incarcarii schemei, nu mi-am dat seama ce remedii au generat oarecare efect.
Chiar imi propusesem, data viitoare sa discut cu homeopatul sa incercam cu cate maxim 2 remediii cat de cat compatibile, pe perioade semnificative, ca sa vedem raspunsul (fie in dilutii succesive, fie repetarea dilutiilor), si aveam in vedere chiar calcarea carb.(desi banuiesc ca acest remediu e mai ales pentru copiii cu intoleranta la lapte, poate spun prostii) sau sulfur in prima faza.
Raspunsul tau mi-a cam dat apa la moara.
Ideea e daca ai fi dispus, in cazul in care compun o lista de simptome, sa-ti arunci un ochi sa vezi daca poti estima ceva.
In fine, legat de calcarea carb., dincolo de indicarea remediului, ai vreo sugestie de posologie? cate granule, ce dilutii, cate doze si la ce timp (perioada)?
Doamne-ajuta!

P.S.toate consideratiile din mesajele anterioare sau mai sus expuse nu s-au dorit o provocare (sau, cel mult, in sensul bun al termenului).
Daca nu as fi avut incredere in tine, nu m-as fi apucat sa scriu mesaje dintr-acestea.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Sam Oct 30, 2010 11:45 am

Buna Liviu,
nu consider ca ma provoci ! Doamne fereste. Ti-am spus si eu doar ce stiu. Tu ai spus ce sti. Nu ai cum sa
superi , stai linistit.
Cu homeopatia e asa: ori este sigur de remediu ori nu. Daca nu esti sigur e bajbaiala.
Poti sa fi sigur si sa te inseli dar dupa lipsa efectului si schimbari iti vei da candva seama ca e gresit si vei cauta altul.
Insa cand dai mai multe remedii, ca in schema pomenita de tine mai sus, totul e la noroc si de stiinta homeopata putem uita.
Sunt afectiuni in care astfel de scheme ajuta, dar numai la boli bine cunoscute, cu remedii organotrope, la anumite traume fizice. La dermatita si mai ales la un bebe astfel de scheme...hmm...doar sa fie o pura intamplare sa mearga asa ceva. Doamna doctor este cumva fica Dr. Chirila ?
Vezi ca ti-am dat mai demult un mesaj cu adresa de mess.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Dum Oct 31, 2010 2:58 am

Un interviu interesant despre cum functioneaza homeopatia in realitate:
http://hpathy.com/homeopathic-interviews/jeremy-sherr-1/
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Dum Oct 31, 2010 1:00 pm

Multumesc pt raspuns.
Nu, nu am fost la dl Chirila, nici la fiica sa, din pacate sunt destul de departe cu clinica de mine, iar bebelul nu prea suporta sa stea mult in masina, mai ales in trafic (se enerveaza repede si nu mai avem viata cu el in masina).
Nu dau numele medicului atunci cand mi se pare ca nu se cade (adica atunci cand s-ar putea crede ca am nemultumiri sau critici, desi, la urma urmei cine sunt eu sa stabilesc daca e bun sau nu? mai ales ca in general am discutat bine, a fost receptiva la ce i-am spus si mi-a explicat si ce incearca sa faca).
Ce spuneam de dr. Chirila, dincolo de combinatia aia meseriasa cu Argentum nitric crescator si Arnica 30ch (cred ca vreo cateva luni am trait ca in paradis, dpdv mental, nervos, ca stare psihica), era ca mi-a zis in vreo 2-3 vorbe si in ce limite poate fi util un complexism (cand nu e vorba de tratarea unui teren, ci o chestie punctuala, in care nu intra in discutie atat sensibilitatea pacientului, ci e vorba de stimularea organismului la niveluri mai degraba de suprafata si alte cateva cerinte cumulative de indeplinit, nu intru in detalii). Cert e ca acel complexism de drenaj si-a facut, in ce ma priveste, destul de repede efectul (nici nu parea o afectiune serioasa si cred ca a fost tratata ca atare).
Ce mai dorisem sa subliniez este ca din ce am inteles (daca am inteles bine, sau daca ma exprim bine) de la dr. Chirila, sunt pacienti si probleme pe care nu ai timp sa le tatonezi pe durata indelungata remediul de fond, si pentru a nu-i descuraja si determina sa renunte la varianta homeopatica (sau in functie de diferite urgente), e util ca, in paralel cu cautarea remediului sa recurgi la unele paliative pe simptome sau sa cureti terenul de unele simptome care il pot bruia. Ca sa il rezum, homeopatul nu trebuie sa uite ca e si medic, si uneori trebuie sa se ocupe in primul rand de suferinta pacientului si apoi de acuratetea remediului si rigoarea homeopatica (cand nu le poate rezolva deodata), urmand ca pe parcurs sa tatoneze si remediul.
In rest, unde trebuie sa caut mesajul cu id-ul de mess? in mail, cumva (sunt cam antitalent cu caculatorul, invat cate una alta doar de nevoie)? Nici cu mess-ul nu pot spune ca sunt extrem de familiarizat (desi mi-a facut sotia un id). Sper sa ma descurc.

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Dum Oct 31, 2010 1:02 pm

Revin.
Am gasit si id-ul de mess.
Crezi ca ar fi mai bine sa ajung la dr. Chirila sau la fiica dansului cu bebe-ul?

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Lun Noi 01, 2010 11:33 pm

Buna,
nu stiu ce ar fi mai bine.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Sapun cu ganoderma!

Mesaj  catteea Mier Noi 03, 2010 11:12 pm

Pt. dl Liviu pt. baietelul dvs. incercati sa-l spalati cu sapun cu ganoderma (ganoexcel cautati pe net) eu asa am tratat-o pe fiica mea ...acum nu mai are nimic....ma speriasem ca are psoriazis (asa-mi spunea soacra), am dus-o la dermatolog pediatru si -i daduse nu stiu ce unguent cu cortizon....nu l-am cumparat ....ca asa face Dumnezeu tot timpul, acum imi dau seama ca nu e nimic la voia intamplarii, am fost la o prezentare cu acest sapun si alte produse, putin sceptica pt cat costa dar l-am cumparat si nu mi-a parut rau nicio secunda, dupa 2 spalari nu a mai avut nici urma de dermatita. Mai mult...eu am avut pitiriazis versicolor diagnosticat de prof.dr.......la iasi, dupa ce m-am spalat cu acest miraculos sapun mi-a disparut pata respectiva (in schimb nu stiu pt cat timp), cert este ca nu ma indop cu pastile. chiar azi trebuie sa-mi vina coletul de la iasi cu sapun si cafea cu ganoderma pt consumul propriu. era sa uit pasta de dinti cu ganoderma este super, nu contine fluor, dar acum nu o pot folosi pt ca este mentolata si noi facem toti 3 tratamente cu remedii naturiste, si sa stiti ca am intrebat dr. homeopat despre aceste produse si a spus ca si ea consuma in special cafeaua cu ganoderma si chiar o recomanda.

catteea

Mesaje : 63
Data de inscriere : 28/10/2010
Varsta : 40
Localizare : Bacau

Sus In jos

dermatita atopica Empty Ganoderma?

Mesaj  corinaandra Mier Noi 03, 2010 11:29 pm

Si eu ma intrebam legat de ganoderma mai demult, imi spusese cineva ca aceasta cafea este foarte buna si ca ajuta la foarte multe lucruri, dar cautam informatii de la cineva care chiar a folosit si stie sa mi spuna despre efecte, si alte informatii. teoretic cafeaua aceasta nu ar trebui sa afecteze somnul in niciun fel si sa ajute la foarte multe lucruri in organism.
daca mai aveti informatii va rog spuneti mi si mie

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  dreambig Vin Noi 26, 2010 10:06 am

Dernatita atopica e intr-adevar o boala traumatizanta pentru parinti mai ales.
Ea consta in activarea excesiva a sistemului imun, avand drept consecinta un raspuns inflamator sistemic.

E o boala cu antecedente familiale, daca rudele de gradul 1 au avut, probabilitatea sa aiba si cel mic atunci cand se va naste este mare.
Ideea e ca o microflora intestinala dezechilibrata este un factor predictiv pentru dezvoltarea dermatitei atopice in timpul vietii.

Am spus lucruri certe. Ideea e ca solutia vine de la intestinul pacientului, de la flora intestinala, ea fiind in mare parte raspunzatoare de imunitatea in aceasta zona in special.

Deci probioticele contribuie la preventia dermatitei atopice, echilibrand partial microflora.
E o solutie mai putin costisitoare, mai simpla, fara reactii adverse, usor de folosit.
Dar atentie ce probiotic se alege. Sunt multe, cel mai eficient nu e nici cel mai ieftin de pe piata, nici cel mai scump.
Si e un tratament a la long, 2 luni.


dreambig

Mesaje : 14
Data de inscriere : 24/11/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Sam Noi 27, 2010 12:06 pm

Va multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Catteea, am sa ma interesez ce e cu ganoderma aceea (e vreo legatura cu cafeaua, sau despre ce vorbeste corinaandra?). Daca nu ma lamuresc, cum am putea lua legatura pentru informatii suplimentare?

Dreambig, cam la ce probiotice te gandesti? Noi nu am incercat (desi ne sugerase un doctor, dar doar asa, in general, nu ceva concret), si nici nu avem vreun criteriu pentru care am alege unele sau altele. Puteti sa-mi dati vreo sugestie, sau putem lua legatura?

In fine, asteptam sa mergem la un homeopat in decembrie, sa vedem un alt remediu si o alta metoda de tratament (am sa incerc sa tin seama si de sugestia lui Scarface, cu Calcarea Carbonica, am sa intreb medicul), desi, slava Domnului, si schema de pana acum vedem ca a dat unele ameliorari importante (am adaugat si putina fitoterapie, extract de coacaz negru).

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  liviu_faget Sam Noi 27, 2010 12:24 pm

Sotia alapteaza, sau care e legatura intre faptul ca sotia a luat clorura de magneziu si copilului i-a trecut eczema?

liviu_faget

Mesaje : 31
Data de inscriere : 28/10/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Sam Noi 27, 2010 3:15 pm

da, alapteaza.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty cateva ameliorari pt dermatita atopica

Mesaj  rabarbar Sam Iun 25, 2011 1:13 am

Salutare!

Am si un fiu de un an cu dermatita atopica pe obraji, barbie si gat si din toate cate le-am incercat pana acum, am reusit sa obtinem ameliorari importante cu o crema cu propolis si rasina de brad (asta din comert, fara nici un fel de conservanti sau alte chimicale) si o crema facuta de o bunica din grasime de porc, plante ( galbenele, pelin, cimbrisor, lumanarica), propolis, rasina de brad, miere de albine.

Dermatita a aparut pe la vreo 3-4 luni, am tinut-o cat de cat sub control cu o crema de galbenele pana pe la vreo 7-8 luni, cand bebe a inceput sa se scarpine si si-a deschis pielea de pe obraji, a facut o infectie f urata. Ranile nu se mai inchideau si noptile erau f stresante, pt ca se scarpina. Dupa cateva zile de fol cremele de care v-am spus, i s-au inchis ranile si infectia a disparut.

I-am facut niste analize si a rezultat ca este alergic la acarieni(insectele alea minuscule care se hranesc cu piele moarta), proteine din lapte de vaca si alune. Am limitat raspandirea acarienilor ( lenjerie, perne, paturi care pot fi spalate la 60 de grade, fara perdele, covoare etc), nu ii dau lapte de vaca si nici alune. Nu stiu cum ar putea fi rezolvate alergiile astea. S-a mai confruntat cineva cu astfel de alergii?

De curand am observat o alta ameliorare prin renuntare la mar. Am mai vorbit cu mamici care au copii cu neurodermita si mi-au spus ca fructele acre si dulciurile provoaca o stare de mancarime, respectiv alergie. De la 6 luni i-am dat un terci facut din grau si mar, si fara mar el refuza mancarea. Dar de vreo 2 saptamani am inlocuit marul cu para, banana si stafide si nu s-a mai inrosit pe obraji.

Sper sa va fie de folos ceea ce v-am scris si daca va intereseaza va pot da mai amanuntit reteta pt crema cu untura de porc ( poate fi si de oaie sau capra).

Sanatate multa!

rabarbar

Mesaje : 9
Data de inscriere : 13/11/2010

Sus In jos

dermatita atopica Empty RE: Dermatita atopica- alimente alergenice

Mesaj  geanina Mier Noi 28, 2012 5:27 am

Buna,

Majoritatea trateaza cauza si nu efectul. Si eu am fost la 3-4 medici pana am reusit sa gasesc ce provoca dermatita fetitei mele. Specific ca de la 2 luni la 9 luni i-am dat diverse remedii homeopate - uneori ameliorau, alteori nu, dar cu toate astea nu am renuntat la ele.
Am ajuns la o dna doctor in Iasi - care mi-a dat o lista de alimente alergenice pe care sa le scot din alimentatie, o alaptam - deci amandoua trebuia sa respectam regimul. Lista era destul de lunga, dar am reusit. Alimentele considerate alergenice: lapte, oua, peste, banane, alune(si orice ar putea contine alune), fructele si legumele cu samburi mici (rosii, vinete, capsuni, zmeura, mure, etc). Se scot toate din alimentatie timp de 2 saptamani si se introduc pe rand, dar tot la intervale de 2 saptamani intre ele. Oricum veti sesiza imediat ce produce alergia- asa am descoperit ca fetita mea dupa ce i-am dat banana i s-a inrosit barbita, dupa peste obrajii, dupa rosii o apuca scarpinatul, etc.
Dar sa stiti ca in timp dispar sensibiliatile - in jurul varstei de 2-3 ani a putut manca orice in afara de alune si zmeura, mai bine ca asa nu cumparam nimic cu crema din comert sau chips-uri cu diverse arome.
Ca sa va incurajez, acum are 9 ani si poate manca orice, dar asa de bine s-a autoeducat ca "micile prostioare" din comert le evita ea ca nu cumva sa o scarpine Smile.

O zi excelenta
sper sa fie de folos cuiva

geanina

Mesaje : 1
Data de inscriere : 01/10/2012

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Mier Noi 28, 2012 11:24 am

Cauza dermatitei "atopice" este de regula despartirea copilului de mama dupa nastere, care provoca o trauma majora si copilul se simte abandonat. Dermatita este vindecarea pielii in urma acelui conflict de despartire si trece de la sine daca nu apar noi despartiri de mama sau copilul nu ramane cu frica de despartire care poate fi redeclansata atunci si de o plecare de numai o ora a mamei.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Mai 30, 2015 11:52 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  pisica Dum Aug 31, 2014 1:08 pm

Copilul meu nu a fost vaccinat si totusi a avut dermatita asta intre 4 si 7 luni. a trecut de la sine, eu cred ca a fost o "boala a varstei".

pisica

Mesaje : 79
Data de inscriere : 30/10/2012

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  scarface Lun Sept 01, 2014 12:40 am

Pe atunci nu stiam cauza adevarata a dermatitei caci nu cunoasteam inca Noua medicina germanica.
Cauza dermatitelor este un conflict e despartire de cine iubit sau dorinta de despartire de cineva urat...studiaza Noua medicina germana aici pe forum.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

dermatita atopica Empty Re: dermatita atopica

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum