Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Raceala repetata si tuse 1.9 luni

2 participanți

In jos

Raceala repetata si tuse 1.9 luni Empty Raceala repetata si tuse 1.9 luni

Mesaj  eym Sam Ian 03, 2015 1:56 pm

Buna Scarface! Am un singur copil, de 1 an si 9 luni. De o luna si jumatate am inceput serviciul, inainte am stat eu cu el acasa. O sapt a stat cu tatal si cand ma intorceam acasa, facea tot ce putea sa ma supere: tragea prize, butona cuptor etc. lucruri care le facea si inainte cu mine, poate pt ca nu am fost severa, dar nu asa de des, cred ca era manifestarea lui pt ca nu eram acasa...
Urmatoarea sapt am zis sa incerc cresa: doua zile ok, apoi 3 zile plans cand il lasa tatal lui...am inceput cu acomodare treptata si doar a 5 a zi a dormit acolo.
Cand in weekendul ala ii apar muci grosi verzi si stranut. I-am dat oscillo 2 zile si ser fiz si il aspiram. Dupa 2 zile se trezeste brusc noaptea si tuseste urat. il curat rapid sa poata respira, ii dau stodal si cand ii iau febra avea 40. am mers la smurd, i-a dat antibiotic si antitermic. nu i-am dat decat nurofen, am zis ca daca nu mai are febra dimineata nu ii dau antibiotic. Avea si conjunctivita pe care am luat-o si eu dupa o zi, m-am atins la ochi...
Am continuat tratamentul cu antitermic, oscillo, stodal 5 zile. intre timp ma racesc eu, tot cu tuse urata...
Apoi in urmatorul week a recidivat la el: iar muci verzi...l-am dus iar la medic, care a zis ca inca o sapt de stodal si oscillo si tantum.
Apoi cum de tuse nu a scapat, desi dr a zis ca gatul e ok, sa mai dau o sapt iar stodal si oscillo,eu nu i-am mai dat nimic...nici eu nu scapasem de tuse ca eu nu prea am luat trat...si in Ajun a facut febra peste 40...iar la smurd, antibiotic, antitermice la greu...avea purioi pe amigdale!
3 zile a luat antitermic la 4 ore, ca facea tot 39.50-40-prisnit la greu i-am facut sa scada febra- si antibiotic si doar in a 4 a zi a ajuns fara febra timp de 8 h. A terminat marti antibioticul, gatul e curat, dar se auzea o vibratie zicea dr, parca mai avea muci , (iar se racea??). A zis sa ii dau oscillo 3 zile.
Azi e a 3 a zi..azi dimi a tusit la greu...are o tuse care se rupe...iar i-am dat stodal, e genul care nu sta acoperit...il pun in sac mai nou, dar cred ca ii e totusi frig.
asta e a 5 a sapt de nas care curge acum in interior...initial erau muci grasi verzi, care curgeau la greu cand stranuta.
Eu mai am tusea...
Ce pot face? nu a mai fost la cresa, doar cu noi si bunicile, e ff cuminte cu ele si ascultator...cu mine e dezastru, face ce nu trebuie si ma supar si mai nou il pun la colt si plange, am observat in primul week cand s-a racit ca sigur a fost pus la colt la cresa...m-a suparat tare si l-am pus la colt si a ascultat...el e genul de copil hotarat, activ...care plange de cateva ori pe zi, cand nu ii fac poftele, are des crize de furie si de aruncat pe jos...mare iubitor de electrocasnice:( Cu copii socializeaza si ii sunt dragi, pana la punctul in care i se i-a aspiratorul din mana sau alt electrocasnic,,,restul jucariilor le imparte. Nu cred ca isi doreste sa mai mearga la cresa...eu stiu ca se face conjunctivita daca nu mai vrei sa vezi ceva...imi pare rau ca nu am avut homeopat de craciun sa nu ii dau antibiotic...dar o sa-l duc la nevoie...
Sper sa ma poti ajuta! multumesc anticipat.

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

Raceala repetata si tuse 1.9 luni Empty Re: Raceala repetata si tuse 1.9 luni

Mesaj  scarface Sam Ian 03, 2015 2:19 pm

Studiaza Noua medicina germana aici pe forum ca sa intelegi de ce aproape toti copii se imbolnavesc cand sunt dusi la crese si gradinite: acest lucru este absolut nenatural, nici un animal nu face asa ceva.

Desparirea de mama si de cuibul parintesc reprezinta si la animale si oameni o trauma imensa care se manifesta prin diverse simptome in functie de cum este simtita de copil:
1) nu-mi mai pot adulmeca ciubul sau ma simt intr-un mediu necunoscut sau aceasta situatie nu-mi miroase deloc bine - mucoasa nazala
2) mi-am pierdut mama sau parintii din campul de vedere - mucoasa conjuctivala a ochiului
3) ma simt inconjurat de dusmani - mucoasa bronhiala

etc...

Stodalul nu e deloc bun la ce are....
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Raceala repetata si tuse 1.9 luni Empty Raceala repetata si tuse 1.9 luni

Mesaj  eym Sam Ian 03, 2015 4:13 pm

Stiu de Noua Medicina Germana si de efectele cresei. Dar am zis sa incerc pt dezvoltarea lui. Lucru care s-a produs, vorbeste mai mult dupa 5 zile de cresa...dar si imbolnavirea asta continua nu o inteleg.
S-a trezit acum tusind, de nu mai putea respira, era rosu ca racul, se simteau secretiile cum se rup, a luat o lingura de stodal si acum e mai bine. respira pe gura, se aude de zici ca are astm, inghite secretii si i-a mai curs nasul secretii semilichide cand tusea.
Nu stiu ce altceva sa ii dau, de aceea iti scriu.
El a racit des cand era mic, am fost la homeopat a fost ok apoi vreo 7 luni...in toamna a racit iar de 2 ori si de cand cu cresa tot asa e. Sunt langa el, il iubim si il pupacim non-stop, de aia mi s-a si urcat in cap cu unele lucruri de acum il mai cert...pusul la colt nu l-am avut pana acum..referitor la disciplina citesc si sper sa gasesc o solutie rapid.
dar ce fac cu racela? asa sufla pe gura si cand a avut puroi si nu mai vreau medicamente!!!

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

Raceala repetata si tuse 1.9 luni Empty Raceala repetata si tuse 1.9 luni

Mesaj  eym Mar Ian 06, 2015 1:48 pm

Buna Scarface!Help! In seara asta am facut remediul Bach ELM C4 SI Hornbeam C4...
referitor la tusea netratata de 5 sapt, acuma am febra, ma doare pieptul TARE, ca un nod! in spate jos, deasupra bazinului, la caldura mai mult, am o durere ca o arsura de-a lungul. Sus la coloana am mai simtit o durere pe mijloc. azi am cam avut frisoane, dar acum e clar...febra. In piept simt ceva ca un nod, tusesc, sper ca n-am puroi cum a avut baietelul,
Cauza tusei cred eu ca e o laringita, pt ca a aparut a doua zi, dupa ce am fost cu baiatul la smurd cu febra si i-a dat antibiotic...
M-am speriat! Ce e drept nici nu am luat stodal constant...si tuseam mult.
Ce pot face in afara de antitermice:(

eym

Mesaje : 12
Data de inscriere : 03/01/2015

Sus In jos

Raceala repetata si tuse 1.9 luni Empty Re: Raceala repetata si tuse 1.9 luni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum