Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

raceala la copil de 3 ani si 4 luni

3 participanți

In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  alinadobre Vin Oct 25, 2013 5:27 am

Buna ziua,

La indemnul unei prietene (care a beneficiat de sfaturile dumneavoastra pentru al ei copil) va cer sfatul.
Baiatul meu in varsta de 3 ani si 4 luni este racit de acum o saptamana mai exact joi ( a inceput cu curs de nas ca la robinet si cu stranuturi) de duminica a inceput sa si tuseasca.
L-am tratat cu Biosept sirop, ceai Fares raceala si gripa , ceai de salvie, miere cu lamaie, miere cu propolis (amestecata deja, nu stiu cat de buna e) pentru tuse am folosit Stodal si pentru ca nu eram multumita de el de ieri i-am dat un alt sirop (Bronchicum) care a dat rezultate in sensul ca azi noapte nu a mai tusit deloc, azi foarte putin.
Problema e ca inca de azi de dimineata a inceput sa-i curga nasul iar ca la robinet , stranuta ca si cum azi e prima zi de raceala...si sincera sa fiu nu stiu ce sa-i mai fac.
Starea lui generala e buna, se joaca, mananca e vioi.

Va multumesc anticipat!

alinadobre

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/10/2013

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  scarface Vin Oct 25, 2013 7:10 am

daca i-ai oprit secretiile cu Bronchicum corpul s-a razbunat pe greseala deschizand alte robinete...
ce contine acest Bronchicum ?
Tusea, ca si febra nu este ceva de oprit caci ea scoate secretiile si dispare de la sine cand nu mai e nimic de eliminat.
Si cu remedii naturiste se pot suprima fortat simptome.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  alinadobre Vin Oct 25, 2013 7:14 am

Bronchicum : tinctura de cimbru, tictura de ciubotica cucului,benzoat de sodiu si apa purificata.
Tusea era seaca, tusea pana se inrosea asta a fost motivul pentru care am incercat Bronchicum.

alinadobre

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/10/2013

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  scarface Vin Oct 25, 2013 7:28 am

Benzoatul de sodiu produce astm, alergie, urticare si ADHS.
Poate i-a produs o alergie. Cele 2 plante pot fi contraindicate la tuse seaca.
Si ce fel de copil este dpdv fizic si psihic ?

La o astfel de tuse seaca remediul este Drosera (CH7,9 sau 15). Tine-l minte. E remediul care scoate secretiile mai uscate care nu pot sa iasa.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  scarface Vin Oct 25, 2013 7:31 am

Stodalul este o tampenie de remediu caci contine prea multe remedii diferite care sa bat cap in cap.

Stodal:
Bryonia cretica 3 CH, Cephaelis ipecacuanha 3 CH, Dactylopius coccus 3 CH, Drosera TM, Euspongia officinalis 3 CH, Kalii stibyli tartras
6 CH, Lobaria pulmonaria 3 CH, Pulsatilla pratensis 6 CH, Rumex crispus 6 CH, von je 950 mg für 100 g.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  alinadobre Vin Oct 25, 2013 7:43 am

Fizic : ochi caprui, par saten, piele deschisa la culoare, 15 kg, e calduros (il acopar dupa ce adoarme si in timpul somnului se descopera), transpira la frunte si ceafa, are pielite la degete (nu stiu cum se numesc),
Psihic : vesel, nerabdator, iubaret, nu-i place sa stea singur, se enerveaza repede, s-ar juca tot timpul , cand intalneste persoane noi daca il intreaba de vb se ascunde dupa mine...dar pe urma se acomodeaza repede, e vorbaret
Dupa ce-i dadeam stodalul tusea mai rau...d-asta l-am ales pe celalalt ...nu stiam de benzoat ca poate sa faca atatea ...traiom vremuri grele nimic nu mai e sigur

alinadobre

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/10/2013

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  anna75 Vin Oct 25, 2013 9:50 pm

buna dimineata! Ma bag si eu in discutie, numai ce vroiam sa intreb si eu despre stodal pt baietelul meu (4 ani jumate) care de ieri a inceput sa tuseasca plin...nu des...fara febra, doar cu nas mai mult infundat decat curgand. A cam dat semne de raceala toata saptamana, tot cu nas infundat si tuse seaca - din cand in cand, dar de ieri a inceput tusea plina. In cursul saptamanii i-am dat miere cu propolis, niste bombonele de supt, si aseara si de dimineata cate 1 lingurita Stodal....dar vad acum ca Scarface nu e de acord cu el.....te rog, pt tusea asta plina, ce pot sa-i dau, ca sa-l ajute? multumesc.

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  scarface Vin Oct 25, 2013 10:51 pm

Jumatate din remediile de Stodal sunt pt.. tuse uscata, iar cealalalta jumatate pt. tuse productiva,
deci cum sa ajuta asa ceva la "tuse" care este cauzata de factori diferiti ?

Este foarte greu de tratat o astfel de secretie. De oprit brusc cu un remediu nu merge si nici nu este bine.
Trebuie rabdare, corpul stie ce sa faca. In general dureaza 1-3 saptamani pana corpul scapa de ea.
Ii trebuie doar destula apa si sa nu fie impiedicat in lucru.

Ipecacuanha se da cand secretia e abundenta si apoasa.
Coccus cacti merge cand secretia e abundenta, transparenta si atoasa, vascoasa.
Drosera merge cand secretia nu iese, este lipicioasa sau putina.
Pulsatilla merge cand secretia e galbena si vascoasa (in general copilul bea putin si este constitutional Pulsatill)
Antimonium tartaricum ajuta sa nu se lipeasca secretiile de bronchii. Poate ajuta in diferite faze.
Restul de remedii din Stodal nu merg la astfel de raceli cu secretii.

Daca este infectie si sunt microbi (ceea ce este destul de rar) poate ajuta Propolisul si
inhalatii foarte usoare cu timian.

In faza abundenta nu este bine sa se bea apa, ci ceaiuri care sunt focoase (salvie, menta)
In faza uscata sau vascoasa nu este bine sa se bea ceai (cu atat mai putin de la plante focoase) ci mai degraba apa.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Oct 26, 2013 12:21 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

raceala la copil de 3 ani si 4 luni Empty Re: raceala la copil de 3 ani si 4 luni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum