Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

2 participanți

In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  Ionela Abrudan Mier Aug 19, 2015 1:07 am

[Buna ziua. Cum pot sa imi dau seama ce fel de tuse are pt a ajuta la vindecare, tuseste mult
si catedata incepe sa planga dupa o serie de tuse i se aude ceva pe gat piept ca si cand ar avea
secreti si se acentueaza tusea cand sta culcat. Cand tusste in general ii iasa putina saliva din guritza
nasul e doar puin infundat. I-as da dorsea dar nu sunt sigura va rog o parere. Precizezca a fost
nascuta prin cezariana nu e vaccinata pana acum nu a avut nici o boala doar ca e un bebe marait
e ca si cum nimic nu ii place si se pliciseste repede o port mult in brate dorm cu ea alaptata exclusiv.
Va rog mult cum sa o ajut mai ales seara....cum sa aflu conflictul i vorbesc de doua saptamani
in fiecare noapte.... nu stiu maraiala ei si tusea au vre-o legatura..... sa nu ii dau nimic??? Ce pot face???
Va multumesc

Ionela Abrudan

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Re: Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  scarface Mier Aug 19, 2015 2:20 am

cum a inceput ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Re: Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  scarface Mier Aug 19, 2015 4:23 am

nasul infundat creeaza des un conflict de genul "nu mai am aer". Acesta face celulele producatoare de mucus din bronhii sa lucreze in plus sau chiar sa se mareasca in volum. Ca urmare se mareste productia de mucus din bronhii, desi nu e nimic in bronhii ca sa le infunde, ci in nas. Conflictul de "nu am aer" se repeta de mai multe ori pana se desfunda nasul de tot si asta face ca sa fie mai mult timp mucus in bronhii. Acesta este scos prin tuse. Nu este deci nici o infectie. Bineinteles ca pozitia culcat agraveaza ceva. Daca mucusul are miros urat sau culoare urata este de la faptul ca celulele crescute in plus sunt destramate cu ajutorul bacteriilor. Drosera poate ajuta in astfel de cazuri, caci face mucusul mai fluid, dar nu vindeca nimic. Acest proces dureaza de regula 2-4 saptamani.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Re: Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  Ionela Abrudan Mier Aug 19, 2015 6:47 am

La mine a debutat cu o tuse seaca senzatia de gadilit in gat. Acum se rupe tusesc doar de cateva
ori pe zi 4-5. Pot sa o ajut invr-un fel imi vine sa imi dau pumnibin cap cand o aud cum tuseste


Ultima editare efectuata de catre Ionela Abrudan in Mier Aug 19, 2015 7:06 am, editata de 1 ori

Ionela Abrudan

Mesaje : 8
Data de inscriere : 18/08/2015

Sus In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Re: Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  scarface Mier Aug 19, 2015 6:59 am

Inecatul duce la aceeasi frica de asfixiere/lipsa de aer cu acelasi efect explicat mai sus.
Daca este tuse seaca, atunci este alt procres, este de la un conflict de "frica pentru teritoriu" care poate fi preluat si de la mama.
Sugarii si copiii mici preiau de regula conflictele mamei 1:1, deci cauza poate sa fie conflictul tau si nu al copilului.
"Gelozia" este un astfel de conflict de frica teritoriala care duce la tuse uscata.
Daca nu trece tusea inseamna ca conflictul recidiveaza. Cumva trebuie sa faci ceva sa il depasesti.

https://sanatate.catsboard.com/t3781-tuse-bronsita-laringita-astm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ???? Empty Re: Tuse bebe 7 luni cum rezolv conflictul ????

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum