Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

2 participanți

In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  defta_violeta Vin Noi 13, 2015 12:45 am

Buna ziua,
Din nou apelez la dvs pt piciul meu: duminica a avut un inceput de raceala (nasul ii curgea, tuse uscata, stranut, fara febra) si citind pe forum, i-am facut in seara aceea si ziua urmatoare combinatia de remedii: calcarea carbonica ch15, camphora ch5, arsenicum ch7, ferrum phosphoricum ch7. Marti si miercuri am vazut o imbunatatire in sensul ca nu-i mai curgea nasul, nici nu mai stranuta, dar a ramas cu o tuse cu expectoratii (se aud mucozitatile) pe care nu poate sa le elimine.
Stiu ca aceste mucozitati sunt necesare in faza de vindecare, dar ma gandeam daca ii pot da macar ceva sa i le fluidific pt ai usura inghitirea.
Multumesc frumos!

defta_violeta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 30/04/2015

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  scarface Vin Noi 13, 2015 1:07 am

Acele remedii nu ajuta la conflictul de adulmecare ci numai la "raceli" care apar intradevar de la frig.
Exista si conflictul de frig care afecteaza submucoasa nazala, lucru care l-am descoperit de abia de curand.
Daca a fost conflict de adulmecare nu au cum sa ajute acele remedii.
Diferenta intre cele 2 tesuturi si conflicte este ca la adulmecare apare nas infundat intai in faza de vindecare si de abia pe urma secretie, pe cand la celalalta apare secretie (apoasa) intai in faza de conflict activ.

Mucozitatile din bronhii apar ca urmare a frici de sufocare de la nasul infundat si este deci un conflict determinat de simptomele nazale.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Ian 08, 2016 11:52 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  defta_violeta Vin Noi 13, 2015 4:35 am

Nasul infundat nu l-a avut, insa cu o zi- doua inainte de ziua cu stranut si curs nas, incepuse sa sforaie in somn (dormea cu gura inchisa si respira pe nas). Citind tot pe forum, i-am dat timp de 2 zile Erica carnea alba ch12. Am oprit imediat ce am vazut ca incep si celelalte simptome.
Acum ma tem sa nu aibe si ceva la bronhii, caci pana acum nu s-a auzit niciun harait pe piept. De cateva ore insa, se cam aude ceva.
Exista vreun remediu pt a scapa si de aceasta incercare?
Multumesc inca o data!

defta_violeta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 30/04/2015

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  defta_violeta Vin Noi 13, 2015 5:17 am

Am sa incerc sa nu imi mai fac atatea griji. Si ar fi exista vreun remediu potrivit pt el sau organismul se va vindeca de la sine?

defta_violeta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 30/04/2015

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  scarface Vin Noi 13, 2015 5:40 am

pana acum nu s-a vindecat de la sine ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  defta_violeta Vin Noi 13, 2015 8:43 am

Dintre toate simptomele de mai sus, a ramas cu tusea productiva (la inceput a fost uscata): cand tuseste se aud mucozitatile in gat si ii vine sa scuipe, dar nu stie.

defta_violeta

Mesaje : 21
Data de inscriere : 30/04/2015

Sus In jos

tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani Empty Re: tuse cu expectoratie bebe 1,3 ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum