Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tuse noaptea

2 participanți

In jos

Tuse noaptea Empty Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Mar Noi 17, 2015 1:39 am

Buna pana acuma am tinut sub control toate problemele emotionale, dar de ceva vreme copilul meu tuseste mult noaptea, zilnic vorbim cu ce ne place si ce nu la scoala, dar aceasta tuse care nu mai vrea sa plece si apare dupa ora 12 noapte si tuseste fara expectoratie, si mai este o tura dimineata inainte de a pleca la scoala. Problema este din cauza ca este afectat de alti copii, fiind un copil mai sensibil si prietenos, inghite si accepta mizeriile adica jigniri, loviri doar sa fie acceptat si el intre colegii care joaca fotbal. Am dat azi noapte Drosera ch-15, chiar nu mai stiu ce sa vorbesc cu el, acum are si ceva mucozitati la nas, frici zice ca nu are, tuseste pana ii vina sa vomite, il ustura deja in gat de la atata tusit. Stiu ca incepe noaptea sa intre in reparatie dar deja e tot mai multa tuse noaptea, o tinut vreo 2 ore jumate daca nu mai mult, nu stiu daca a trecut cu drosera sau nu, am dat si un pic de miere, apa. Azi dimineata ziceam scuipa cand simti ca vine acel mucus, dupa ce a scuipat de cateva ori dupa tuse sa linistit. Va multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Mar Noi 17, 2015 2:47 am

multumesc, asta inseamna ca trebuie sa avem rabdare

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  scarface Mar Noi 17, 2015 2:56 am

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Lun Noi 30, 2015 7:48 am

Multumesc, ma scuzati cu intarziere scriu, in primul stadiu am dat spongia si dupa drosera ne ajuta, dar tusea doar se ameliora, stie sa scrie asa ca am inceput un jurnal cu tot ce simtim, dar in momentul cand se agita incepe tusea foarte puternica si dupa un timp vomita, este un copil vesel, sociabil, nu are alte simtome, Mergem la scoala dar colegii il ocolesc dupa sfatul parintilor ca sa nu ia si ei virusu, le-am zis ca nu este nimic, nu are nici un virus, ca am facut estrudat faringian, ca am fost la pneumolog doar ca sa-i linistesc. Dar tot tuseste seamana cu tusea convulsiva, gadilaturi in gat, cere sarat, ce vreau sa mai zic anul trecut din cauza emotiilor avea acid care venea pana in gat si de acolo era tusea, acum zice ca nu la suparat nimic de acest gen, dar dupa ce vomita acel mucus, mai vomita si se scutura zice gust amar, poate sa fie si de acolo aceasta iritate la gat?, va multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  scarface Lun Noi 30, 2015 7:53 am

mucus exista in stomac si e firesc la voma cand stomacul este gol. Iar daca voma e amara se afla bila in ea.
Daca este din laringe sau bronhii numai voi puteti afla. Am scris ca la aceasta tuse nu ajuta mai nimic.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Lun Noi 30, 2015 8:01 am

multumesc o sa avem rabdare
]

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Dum Mai 22, 2016 11:13 pm

Buna ma scuzati ca va scriu aici, copilul meu de 8 ani, de aseara imi spune ca il doare in piept, burta si capu, a vomat inainte afara cand se juca. Am ajuns acasa doar la ora 19 si sa mai jucat afara, toata ziua sa jucat, a stat langa sotul meu in masina era cu usile deschise ca au reparat, ce a mancat ia placut, nu a fost certat, l-am intrebat ce la deranjat. Nu a avut zice nimic care sa il deranjeze, sa-i cada rau, sau altceva. Azi dimineata imi spune acelasi lucru il doare in piept aici nu stiu ce sa il mai intreb, a tusit muult timp din cauza problemelor cu anumiti colegi de la scoala, trecea tusea un pic, revenea 2-3 zile si tot asa. Este un copil sociabil, prietenos, din cauza aceasta sufera atunci cand gasca celor tari rad, isi bat joc de el si de alti colegi. Un sfat va rog ce sa il mai intreb legat de piept conform NMG. Am spus sa respiram si sa expiram de mai multe ori, a zis ca il doare, am pus urechea pe piept si spate sunetu este doar de aer cum intra si iese nu se aude altceva. Va multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  scarface Lun Mai 23, 2016 12:42 am

voma apare in urma unui conflict legat de o indignare... o insulta sau o fraza negativa ajung ca sa produca asa ceva... In acel moment corpul opreste digestia (= indigestie) si mancarea sta in stomac si este eliminata odata cu voma.
Durerea in piept fara tuse nu are cum sa fie de la bronhii...ci mai degraba de la o "indigestie. "
Mergeti la un medic pt. un diagnostic daca nu puteti depista tesutul/organul afectat. De abia stiind tesutul se poate deduce conflictul...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  elena_ Lun Mai 23, 2016 1:38 am

Multumesc, a zis ca a inceput sa-l doara in piept dupa ce a vomat, inainte nu la durut deloc, nimic. Am vrut sa vad daca gasesc cauza sa nu fie consultat de medicul care inclocuieste medicul nostru de familie care este in concediu saptamana aceasta, daca este cazul normal am sa-l duc la un consult. Iar baiatul meu a zis ca nu vrea sa stea acasa, ii place mult ora de religie si nu vrea sa piarda nici o ora. Invatatoarea a trimis mesaj ca este bine, activ, a mancat, deci sa stau linistita.

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Tuse noaptea Empty Re: Tuse noaptea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum