Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

2 participanți

In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  scarface Mier Mar 04, 2015 6:35 am

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare conform Noii medicini germane in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.


La conflictul legat de frica pentru pierderea teritoriului
- frica ca pierzi mama, tatal, familia, scoala, clasa, o jucarie, un job, o pozitie, etc.
- un rival a intrat in teritoriul meu – “gelozie”/frica pe frate/sora noua, musafiri
- frica ca ceva in teritoriul meu nu este ok - cand estie plecat – frica pt. serviciu, ce este acasa

In timpul conflictului active se ulcereaza bronhiile pe dinauntru (la comanda creierului), pt. a avea un diametru mai mare
ca sa putem urla la rival ca sa-l gonim din teritoriul nostru. Ulceratia este acompaniata de micsorarea sesnibilitatii mucoasei.
Practic nu simtim nimic decat doar ca putem respire mai bine.

La animale asa un conflict dureaza minute sau putine ore.
La oameni poate dura zile sau saptamani si atunci procesul de reparative dureaza si el mai mult.

In procesul de reparatie care urmeaza incheierii conflictului mucoasa bronchiala este reparata.
In acest process de reparatie se mareste din pacate si sensibilitatea mucoasei, lucru care duce usor la tuse.
Se simte ca un fel de corpi straini in bronhii si tusea apare automat si nu poate fi controlata de vointa.

Tusea asta este uscata si iritanta in prima faza si poate duce la epuizare si insomnie.
Poate sa existe sau nu febra.
Secretii apar de abia ceva mai tarziu si atunci se amelioreaza/reduce si freceventa tusei.

Diagnosticul medical poate sa fie „nimic“ sau “pneumonie” sau “bronsita”, sau chiar “carcinom bronchial” in functie daca sunt secretii (medicina banuieste atunci infectie) sau febra (medicina banuieste infectie) sau se face analiza tesutului dpdv cancericen (o mare prostie!)


Daca conflictul a durat mai mult de 9 luni, criza epileptoida poate fi chiar letala daca nu se face nimic corect- similar cu infarctul la pierderea teritoriului - , caci este puternica daca conflictul durat atat si atunci trebuie sa stii sa reduci intensitatea crizei epileptoida conform Noii medicini germane. Dr. Hamer spune ca trebuie date medicamente simptaticotone, mai precis doze mai mari de cortizon in timpul crizei si eventual si cu ceva timp inainte.

Remediile de orice fel nu pot vindeca in sine, dar pot “ajuta” in mai multe moduri diferite la ameliorarea simptomelor (paliativ):

- Ele transpun organismul din faza vagotona in cea simpaticotona (vindecarea este lungita, dar simptomele devin mai suportabile. Cafeaua, cofeina, cola, cortizonul si antibioticele au un astfel de efect.

- Ele reduc sensibilitatea mucoasei sau o narcotizeaza, astfel corpul nu mai simte asa mult si tusea se rareste prin urmaree. Probabil vindecarea este lungita dar simptomele sunt mai suportabile.

- Ele accelereaza procesul de reparatie stimuland anumite functii


Cateva remedii homeopatice care se potrivesc simptomelor prezente in aceasta faza de vindecare.

Personal nu am experienta cu aceasta forma de tuse si cu remediile de mai jos pt. aceasta tuse/acest stadiu dar se pot incerca
si vedea care actioneaza si cum.


1. Causticum Hahnemanni

Aceasta substanta este o baza care ataca tesutul si face “carne vie”. Esenta remediului este deci „senzatie de carne vie“. Exact aceasta sentazie este prezenta la tusea asta uscata.

Conform homeopatiei se da la: “ tuse uscata, care suna gol, gadilatura in gat”

2. Bryonia alba
Este in homeopatie unul din remediile principale la pneumonie: “tuse uscata, dureroasa. Pacientul apasa cu mana pe piept ca sa aline durerea Senzatie marita de sete“.
Chestia cu setea apare dupa parerea mea numai cand exista febra sau o uscaciune marita, nefiind legata in mod direct de tuse. Bryonia este in general un remediu pt. imflamatii acute.


3. Hyoscyamus niger : „tuse iritanta, uscata, atacuri de tuse”. “Agravare noaptea“
Aceste remediu este unul din remediile de “gelozie” din homeopatie si se potriveste deci conflictele de frica pt. teritoriu din Noua medicina germana.
Insa este greu de spus, fara experienta, daca ajuta la cauza conflictului (gelozie, frica pt. ceva ce poti pierde) sau la faza
de reparatie sau in ambele faze.

Homeopatia nu stie de ce apare agravare noaptea: pt. ca noaptea corpul intra in starea vagotona si in starea asta apar sau se intensifica procesele de vindecare. Alta cauza este ca odata cu culcarea conflictul este rezolvat si apare deci tusea odata cu inceputul fazei de vindecare.

Se mai spune ca Hyoscyamus ar fi „codeina homeopatiei“, deci un drog care reduce sensibilitatea nervilor.
Poate asta sa fie efectul pt. care se reduce tusea.
Face parte si din anumite siropuri de tuse.


4. Spongia tosta
Este buretele de apa dulce care a fost prajit la foc ca sa fie uscat. Uscaciunea este tipica la acest remediu.
Este de fapt un remediu pt. laringita sau pseudo-crup cu tuse uscata si latratoare (cauzate de sperieturi).

Insa cum acest proces de reparatie al laringelui in urma unei sperieturi este similar cu cel de la mucoasa bronhiilor, ar trebuie sa ajute si la tusea cauzata de reparatia mucoasei bronhiilor.

Simptome din homeopatie:

„tuse puternica, latratoare, de regula uscata“
“Tuse cu respiratie suieratoare” (cauzata de inflamatia mucoasei laringelui)
„Tuse ameliorata de mancare si bautura“ (din cauza ca este de la laringe)
„Uscaciunea cailor respiratorii cu senzatie de arsura, raguseala si constrictia laringelui”


5. Codeinum phosphoricum –
cand nimic altceva nu ajuta, se poate folosi, macar noaptea, ca sa poti dormi ceva, un remediu similar cu morfina. Un anestezic. Codeina este un alcaloid folosit ca anestezic in medicina. Si denstistii il folosesc la anestezie. Functioneaza si ca remediu homeopat in dilutii joase (CH3,5,7 sau 9).

Anesteziind ceva nervii din mucoasa este redusa sensibilitatea si deci frecventa tusei. Insa, ca orice anestezic, remediul mareste starea vagotona reducand procesul de vindecare si lungind in total vindecarea.
Trebuie folosit cu masura si numai la nevoie.
Daca corpul se obisnuieste cu substanta sau vindecarea are prioritate, corpul nu mai “asculta” de remediu.
Avantajul formei homeopate este ca nu forteaza atat de mult corpul ca si codeina in stare materiala.

6. Rumex crispus - tuse uscata fara secretie. Puternica. Continua. Agravata de vorbit si aer rece sau noaptea.

7. Aconitum napellus:  este remediul pt. urmarile sperieturilor. Sperietura duce ori la laringita ori la bronsita, in functie de anumiti factori.
    Daca apare laringita cu tuse uscata si gadilat in gat, Aconitum poate ajuta in prima faza.  Sperieturile produc des febra inalta, teama sau neliniste.
Somn agitat. Tusea latratoare este tipica la pseudo-crup in urma sperieturilor. Daca a fost afectat gatul, Aconitum poate ajuta la simptome.
Spongia se spune ca este remediul care urmeaza bine dupa Aconitum la laringita si pseudo-crup.

8. Arnica montana - pt. durerile din piept de la tuse.

9. "Grasime de balena albastra"  - un remediu general pt. tuse "uscata". Mareste aportul de lichide in plamani si mucoase. Numai ca tusea aceasta chiar daca e "uscata", nu este de la uscaciune.
Insa e un remediu ce poate ajuta persoanelor mai uscate sau maiin varsta.

==========================================

Remediile se pot folosi preferabil in dilutii nici prea mici nici prea inalte, adica CH7 sau CH9 sau CH12/CH15


Pt. faza in care au aparut deja secretii trebuie alte remedii (Drosera, Antimonium tartaricum), dar numai in caz ca acestea nu poti fi expectorate de la sine prin tuse. Practic corpul face totul correct.


La mijlocul vindecarii apare in mod natural criza de vindecare, criza epileptoida.

Daca mai gasesc remedii o sa le adaug aici.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Oct 01, 2015 6:34 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  scarface Mier Mar 04, 2015 1:08 pm

Am adaugat Rumex, Arnica si Aconitum si grasimea de balena la remedii
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 3:48 am

Mai multor remedii se potrivesc 2-3 simptome. Cum stim sa alegem remediul potrivit?

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  scarface Vin Mai 22, 2015 4:08 am

numai dupa simptome nu se poate alege un remediu decat rar.
Trebuie ca homeopatul sa fi inteles esenta remediului daca nu se da la noroc.
Este o arta in a alege remediul potrivit si din pacate nu exista remedii pt. toate chiar daca se potrivesc, caci multe simptome sunt necesare facand parte din faza de reparatie.
Deci putem si suprima sau atenua simptomele fara sa stim daca facem bine sau rau sau daca numai amelioram temporar.
Trebuie sa studiati Noua medicina germana ca sa intelegeti ce face corpul si de ce.
Homeopatia NU stie aceste lucruri.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 4:23 am

Cursul de homeopatie ar trebui sa-l facem dupa ce stim NMG?

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  scarface Vin Mai 22, 2015 4:27 am

nu, este independent de NMG
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 4:40 am

As vrea sa aleg un remediu pentru copilul meu.
Daca se poate, te rog, sa-mi spui ce s-ar putea intampla daca il aleg gresit si in cat timp trece efectul? Dupa cat timp ii pot da altul?

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  scarface Vin Mai 22, 2015 5:32 am

nimeni nu poate spune dinainte ce se poate intampla...
in homeopatie exista un avantaj mare: remediile gresite se pot antidota in cele mai multe cazuri cu camphora CH7 sau 9
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  Mada lina Vin Mai 22, 2015 5:44 am

Multumesc.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului. Empty Re: Remedii homeopate pt. tuse uscata, iritanta care apare in urma unui conflict de frica pt. pierderea teritoriului.

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum