Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

2 participanți

In jos

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate Empty tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

Mesaj  aralia Lun Oct 05, 2015 4:02 am

Buna,
Sotul meu s-a trezit intr-o noapte ( acum 1 an jum), tusind foarte tare pana a scuipat sange. Am mers la spital: analize, radiografii si recomandare sa faca bronhoscopie. Fiind cam speriat merge la o clinica privata, ii povesteste medicului ce-a patit , iar acesta nici una nici doua ii spune ca are cancer si neaparat sa faca Bronhoscopie la Spitalul de Plamani si RMN.
Nu va spun ca a fost ingrozit de veste, dar in acelasi timp foarte suparat de atitudinea doctorului cum i-a spus asa o veste si un diagnostic doar din ce povesteste pacientul. Nu a vrut sa il creada , a facut analizele recomandate, dar in alta parte, inclusive markeri tumorali, samd. Nu a iesit ca ar avea cancer. Aparea ceva ca si explicatie ar fi fost ramasite in urma unor pneumonii din copilarie netratata corespunzator.
Cert e ca a fost speriat foarte mult timp si a slabit rapid. Am uitat sa spun ca inainte de a scuipa sange fusese racit , luase antibiotic si nu stiu ce siropuri, dar tusea ii ramasese.
Desi a trecut foarte mult timp de atunci, el tuseseste si acum, uneori dimineata expectoreaza. Pe parcursul zilei, are o tuse iritativa, zgomotoasa devenita ca un tic facut destul de des  (el nici nu o mai sesizeaza, dar e deranjanta pt cei de langa el pt ca se forteaza sa curate traheea probabil)  de parca ar vrea sa scoata ceva afara. Cand depune effort, cand se joaca cu fiul nostru oboseste foarte repede, il apuca tusea pana se ineaca si ramane parca fara aer. Si-a facut control acum 6 luni si nimic.
Cineva I-a pomenit ca ar putea fi si de la reflux gastrointestinal avand in vedere ca dupa cafea , care este acida, tuseste imediat. Ce parere aveti? Cum il pot ajuta? Incerc sa studiez si pe parte de NMG (Plamâni – frica de a muri sufocat, frica bazala de moarte, suparari si închidere sufleteasca)  dar asta ar insemna sa ii descos mai mult trecutul , pana in detaliu...
Multumesc!

aralia

Mesaje : 3
Data de inscriere : 09/01/2015

Sus In jos

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate Empty Re: tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

Mesaj  scarface Lun Oct 05, 2015 4:25 am

spaima de a avea cancer duce la un conflict de frica de moarte si la TBC dupa rezolvarea conflictului.
Acel medic a facut totul perfect ca socul sa fie cat mai puternic .
Daca te uiti la documentarul de 4 ore de la paginile cu NMG o sa vezi chiar la inceput acest proces

Medicina numeste TBC-ul TBC daca esti tanar, metastaza pulmonara daca ai avut deja un cancer sau cancer pulmonar daca pacientul e mai batran, desi e acelasi proces.

Cum dupa o spaima pacientul ramane automat cu o frica, faptul ca inca tuseste sau cine stie ce altceva ii poate mentine frica ca are cancer si astfel simptomele se mentin.
Singura solutie este de a elimina frica intelegan ce se intampla cu adevarat, deci sa se uite la acel documentar.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate Empty Re: tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

Mesaj  aralia Lun Oct 05, 2015 5:21 am

Nu m-am gandit sa ii arat filmuletul... Ar ajuta si vreun remediu floral sau homeopat? Multumesc scarface. Ne lipsesti de pe grupul NMG.

aralia

Mesaje : 3
Data de inscriere : 09/01/2015

Sus In jos

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate Empty Re: tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

Mesaj  scarface Lun Oct 05, 2015 5:35 am

poate remedii Bach pt. frici si socuri...insa trebuie si constientizarea celor intamplate si a NMG
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tuse veche iritanta de peste 1 an jumate Empty Re: tuse veche iritanta de peste 1 an jumate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum