Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

indigestie copil 4 ani jumate

2 participanți

In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  anna75 Mier Oct 09, 2013 9:51 pm

Neatza, Scarface! Pleaaase, un pic de ajutor iti cer! sant dezorientata rau la ora asta...n-am dormit toata noaptae caci puiul meu a facut azi-noapte o indigestie...A mancat cam mult aseara (pe la ora 7) mamaliga cu branza si carnati la cuptor, si cum pe el seara il apuca mancatul de nu se mai opreste, aseara am cam intrecut masura, se pare. Pe la ora 3 noaptea, din somn l-a luat vomitatul...primele 2 ture (cam la interval de 30 min) au fost cu resturi de mancare, apoi pana spre dimineata, cam la acealsi interval (20-30 min) vomita doar ceva lichid, saliva...S-a mai linsitit dupa ora 6 , a reusit sa doarma putin, dar inainte sa plec la munca s-a trezit si iar a mai dat putin afara. Nu aveam la indemana decat metroclopramid, si i-am dat de dimineata 5 picaturi si ceai de menta. Se plange ca-l doare si burtica.... Diaree n-a facut, se aude doar ceva zgomote prin burtica...faceam haz de necaz ca sa-i treaca plansul, ca are o broasca in burta...
Te rog mult, spune-mi daca exista ceva remedii care sa-l ajute la problema asta!!?
sar-na, multumesc!

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  scarface Mier Oct 09, 2013 10:07 pm

metroclopramid ???  of of of..daca ati stii cat rau le faceti la copii ...
Cu crezi ca l-ai ajutat cu medicamentul asta ? I-ai facut numai rau.

La indigestie din cauza mancarii grele sunt mereu astea:

1. provocatul de voma

2.
Pulsatilla CH12 , 15 sau 30 de 3-4 ori
Artemisia vulgaris CH7 sau 9 de mai multe ori, mai des a zicem, la 10.15 min

Seara digestia e mult mai slaba. Trebuie avut grija cat si ce mananca copiii... mai ales cand sunt lacomi si e vorba de carne, grasimi si mancare grea.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  anna75 Mier Oct 09, 2013 10:20 pm

...multumesc pt raspunsul promt! o voi suna pe bunica sa-i spun ce sa-i dea.....de vomitat, asa cum spuneam, a vomitat fara sa-i provoc eu, deci e un lucru bun. Acum, dupa atatea ture de voma, cred ca ar trebui oricum sa se opreasca din asta....ca nici nu mai are ce....Multumesc inca o data! Azi-noapte numai la tine m-am gandit...asteptam sa se faca mai repede dimineata, si incercam sa gasesc ceva care sa mearga...gen "remediu homeopat pt indigestia lui Radu"....dar cred ca eram prea agitata eu, si n-a functionat...

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  anna75 Mier Oct 09, 2013 10:55 pm

...scuza-ma ca poate te bruiez,,....dar mai am o intrebare...cat poate sa dureze starea asta de voma? am sunat acasa si am aflat ca inca mai da afara....desi nu prea mai are ce... A incercat sa-i dea sa manance niste paine prajita...a luat 2 guri, pt ca mai apoi sa vomite....sant ingrijorata tare, mai ales ca nu pot fi langa el acum... Sad 

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  scarface Mier Oct 09, 2013 10:59 pm

La voma cauzata de sistem nervos  sau din cauza iritatiei nervilor stomacului (nu ai pomenit-o decat la al doilea posting) remediul e Ipecacuanha CH9 sau 12 sau 15.
Acum nu ar trebui inca sa manance.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  anna75 Mier Oct 09, 2013 11:49 pm

...cand ai spus "voma din cauza iritatiei nervilor stomacului", te referi la senzatia de voma, pe care o are el, chiar daca nu mai are ce sa vomite, sau ca da afara imediat ce mananca ceva?....sincera sa fiu, nu faceam diferenta asta, pana sa-mi spu tu...dar o sa tin minte.
..Deci pe langa cele 2, sa-i dau si Ipecacuanha?
Stiu ca poate sant enervanta cu atatea repaly-uri si intrebari.....dar sant cam nedormita si s-ar putea sa pricep mai greu unele lucruri azi...si te rog sa nu te superi pe mine!

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  scarface Mier Oct 09, 2013 11:56 pm

daca ti-am spus deja o data de ce vrei sa-ti repet ???? Crezi ca nu stiu ce spun ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  anna75 Joi Oct 10, 2013 12:15 am

...am reusit sa te supar si sa te enervez....nu asta era intentia...daca as fi crezt ca nu stii ce vorbesti, nu as fi apelat la sfatul tau....scuze...

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  scarface Joi Oct 10, 2013 12:44 am

Nu m-ai enervat si suparat deloc, te-am facut atenta doar la intrebarile tale duble.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

indigestie copil 4 ani jumate Empty Re: indigestie copil 4 ani jumate

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum