Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

3 participanți

In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  anecubana Dum Ian 25, 2015 9:00 am

Buna seara,
Am un baietel de 1 an si 1 luna ,racit cu temperatura ocilanta 37,9-38,5-39,1 de 6 zile ,tuse si secretii abundente+dureri de dintii (eruptie dentara)canini si masele.nascut prin cezariana,nici un vaccin si hranit cu lapte praf de la 3 luni.are 86 cm si 13 kg,pana acum sanatos tun.
tinut pe antitermice nurofen ,paracetamol si novocalmin ii scade febra daca nu i dau creste la loc,a inceput si diareea din cauza supozitoarele chiar nu stiu ce sa mai fac .VA multumesc

anecubana

Mesaje : 5
Data de inscriere : 25/01/2015
Varsta : 48
Localizare : bucuresti

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  anecubana Lun Ian 26, 2015 2:27 am

Buna ziua,
Intre timp (toata noaptea)a citit de noua medicina ,stiam de ea dar este greu sa aplici cand vine vb de copil,dar neavand solutii am recurs la ea.Deci a inceput sa mi faca febra iar seara pe la 18.00(38.5C),si am renuntat sa i mai dau ceva ,l am pus in cada cu apa mai spre rece + jucariile(ii place f mult apa)si lo am lasat cam 45 de minute ,s a jucat i am dat lapte si mi a adormit toata noapte in brate fara temperatura. s a trezit vesel si sprinten ,a mai avut reprize de tuse si secretii dar nu asa rau,apoi a inceput iar cu febra nu i am dat nimic decat pupat si alintat si a adormit iar fara febra.
Ceeaq ce am observat este ca are explozie dentara daca pot zice asa canini de sus+masele sus+laterali jos,si are dureri f mari .
As dori ceva sa i dau pt durerea de dintii.Multumesc

anecubana

Mesaje : 5
Data de inscriere : 25/01/2015
Varsta : 48
Localizare : bucuresti

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  scarface Lun Ian 26, 2015 5:25 am

Ii dai vigantol sau vitamina D ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  scarface Lun Ian 26, 2015 5:55 am

Racelile – adica cursul nasului - provine de la schimbari prea multe, prea indelungate si mai ales bruste in mediul copilului.
Cand apare o schimbare de mediu - ceva nou, o galagie, schimbare de lumina, animale noi – orice animal incepe sa adulmece active ca sa vada daca nu il paste un pericol sau sa vada ce rol au animalele noi in turma.

Cat timp trebuie sa adulmece, mucoasa nazala este erodata la comanda creierului ca sa se poate inspira mai multe molecule de aer si in acelasi timp este redusa sensiblitatea mucoasei astfel incat particule straine inspirate sa nu duca la stranut si sa dea de gol animalul.

De indata ce adulmecarea s-a incheiat (cand animalul vede ca nu il paste nici un pericol), mucoasa nazala trebuie refacuta.
Asta inseamna ca ea se umfla un pic, devine din nou sensibila iar dupa ce animaul isi sulfa nasula sau chiar strabuta ca sa elimine mirosul si praful din nari, apare secretie nazala.
Aceasta secretie are rolul de a umezi si reface mucoasa, mai inainte subtiata.

Cauza racelilor frecvente nu este nici sistemul imunitar, nici frigul, nici microbii ci doar schimbarile excesive, care la animale sdar si la oamenii de pe vrmeuri nu existau:
Copilul este luat de mama peste tot caci azi avem masina: este dus la bunici, gradinita, magazine, locuri de joaca noi, concedii, la doctor, etc…nu numai ca apar locuri noi, dar apar si oameni noi: vin oameni noi in vizita, etc…

Toate aceste lucruri noi copilul trebuei sa le adulmece instinctive ca si un caine…

Pe langa locuri si oameni noi mai apar si situatii noi: un nou copil cu care ma pot juca…poate vrea sa-mi ia jucaria…sau
ma bate? Un nou toboggan, daca cumva cad ? Oh, o noua jucarie, oare cum merge ?

Toate astea duc la adulmecat si si deci la stricarea mucoasei si deci la stranutat sip e urma la reparat,,,dar cand stricarile dureaza mai mult decat reparatia si situatii noi impiedica vindecarea rapida, atunci apare nas infundat si muci ….


Totul este cauzat deci de modul nenatural de viata pe care il ducem aca vreti copii fara raceli lasat-i mereu acasa in acelasi mediu. Evitati si prea multe vizitatori si sa-I duceti peste tot.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  anecubana Lun Ian 26, 2015 11:54 am

Nu nu i dau nici vit d si nici vigantol.
Multumesc de raspuns

anecubana

Mesaje : 5
Data de inscriere : 25/01/2015
Varsta : 48
Localizare : bucuresti

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  scarface Mar Ian 27, 2015 3:19 am

Ok, uite primele greseli, care sunt mari:

1) febra nu este boala, ci mecanismul de reparatie in urma bolii.
Nu se combate cum faci tu, cu atatea otravuri.

"tinut pe antitermice nurofen ,paracetamol si novocalmin ii scade febra daca nu i dau creste la loc,a inceput si diareea din cauza supozitoarele chiar nu stiu ce sa mai fac "

Insa cum sa se vindece cand tu opresti reparatia si vindecarea necesara cu otravurile pe care i le dai ?
Crezi ca acum 60 de ani bunica ta dadea astfel de toxine chimice si otravuri mamei tale cand era racita si avea febra ?

Despre febra
https://sanatate.catsboard.com/t3436-febra-si-combaterea-ei-prostia-mamelor-si-a-medicinii-si-pacostea-copiilor?highlight=febra


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Mai 13, 2015 8:07 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  anecubana Mier Ian 28, 2015 1:18 am

Multumesc de raspuns si de informatii.
Daca ati citit tot ce v am scris ,vedeti ca in final mi am dat seama de greselile pe care le am facut in legatura cu febra,tusea ..etc
Va rugasem daca puteti sa mi dati ceva (hartie,pix,pahar cu apa)pentru durere de dintii.
Va multumesc

anecubana

Mesaje : 5
Data de inscriere : 25/01/2015
Varsta : 48
Localizare : bucuresti

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  corix Mier Ian 28, 2015 5:51 am

https://sanatate.catsboard.com/t1699-remedii-pt-dureri-de-dinti?highlight=durere+dinti#4801

"Teething
Camomilla: Ideal for delayed and difficult tooth eruptions and for a whiney child who is restless and wants to be held and pampered.
(Potency 12C - three pellets every 1/2 to one hour until symptoms subside)

Hypericum: Well suited for the nerve pain associated with tooth eruption.
(Potency 9C - five pellets every 1/2 hour until symptoms subside.
Toothaches
Belladonna: Appropriate when the toothache is accompanied by throbbing pain and is worse from motion, touch or chewing.
(Potency 15C - three pellets every 1/2 to one hour until symptoms subside)"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 55
Localizare : craiova

Sus In jos

BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE Empty Re: BAIAT 1 AN SI O LUNA RACEALA CU TUSE SI SECRETII ABUNDENTE

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum