Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

2 participanți

In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  Gloramamza Vin Aug 15, 2014 5:42 pm

Baietelul meu de 2 luni a inceput astzai sa tuseasca destul de tare si are nasul infundat. Nu vreau sa ma panichez ca a racit, desi tare mi-e usor sa cad in panica acum, el fiind atat de mic... De aprox o saptamana am intrat in contact cu informatiile legate de noua medicina germana si incerc sa-mi dau seama daca aceasta tuse este cauza faptului ca a stat sub geam cand a dormit, a luat microbul de la sora lui care tuseste la fel de vreo saptamana, i-am dat suzeta care cazuse pe jos in parc si nu am spalat-o foarte riguros SAU faptul ca cu o seara inainte am avut o criza de nervi ca nu puteam sa-i culc. Copiii au 2 ani si 4 luni-fetita si 2 luni baietelul si de fiecare data la culcare este un chin pt ca cea mare il trezeste pe cel mic si nici nu pot sa-i culc separat fiindca ea nu vrea sa stea decat cu mine, mai ales dupa ce s-a nascut bebe. Pentru mine este destul de greu fiindca culcatul ne ia cate 2 ore si de multe ori imi pierd rabdarea spre sfarsit si ajung sa tip la cea mare, care nu mai reactioneaza la nimic altceva, fiind si ea obosita si facandu-mi parca in ciuda, mereu nu se lasa culcata. Ieri seara s-a intamplat la fel, mi-am pierdut rabdarea si fiind si foarte cald (geamul si usa inchise la camera sa nu intre curent si tantari), eu transpirata si lipicioasa, parca n-aveam aer, copiii plangeau, cand unul, cand altul, obositi toti 3, fara alternativa de ajutor, am cedat si am inceput sa tip la ei ca nu mai poooot! Cumva am directionat valul de energie negativa catre ei, ca din cauza lor sunt in situatia aia. Dupa ce au adormit, noaptea, mi-am cerut iertare de la ei prin metoda citita aici, pe forum (nu stiu daca am aplicat-o corect, cert e ca fost din inima, ca imi pare extrem de rau ca nu pot sa ma controlez mai mult si ca cedez si ma razbun pe ei, mititeii...) Dupa acest episod care s-a intamplat aseara, a doua zi - azi pe dupa amiaza - bebe a inceput sa tuseasca iar acum, noaptea, tuseste destul de urat... Nu vreau sa ma sperii ca a racit, cred ca se intampla din cauza mea, a crizei descrise mai sus. Dar cum repar, cum vindec??
Completari pt descrierea factorilor "agravanti":
- suntem in vizita la bunici, ne-a lasat tati la aici pentru ca el are treaba in afara orasului si, ca sa nu ma lase singura cu amandoi acasa, m-a adus cu copiii la parintii mei, in alt oras, dupa 3 ore de mers cu masina. (acum, scriind, mi-am dat seama ca aseara - seara cu incidentul - a fost de fapt prima seara cand dormim aici, in alta casa, alt pat,  s-ar putea sa conteze.)
- fetita mai mare tuseste de vreo saptamana (tusea celor doi copii suna exact la fel!) -e posibil sa fie cauzata tot de nervii mei legati de culcare, ca s-a mai intamplat sa o cam repezesc fiidnca nu vrea sa se culce. De cand a aparut bebe mic tot are probleme cu somnul - cosmaruri dimineata pe la 4-5, nu mai doarme profund noaptea, e agitata, transpira, geme in somn... E clar ca sufera din cauza aparitiei fratiorului desi il iubeste si il pupa mereu (cateodata, cand e obosita ii mai si articuleaza cate o muscatura sau o palma in cap... De aceea trebuie mereu sa o supraveghez temeinic cand e in preajma lui.) Daca ma gandesc bine, problemele cu somnul au inceput inca de cand eram insarcinata, cam la sfarsitul primului trimestru de sarcina. Acum, cand scriu, fac aceasta legatura. Eu am pus aceasta problema -faptul ca nu mai adormea singura si adormea f greu, tot cate 2 ore imi lua sa o culc- pe baza varstei, iesitului dintilor... De fapt n-am inteles de ce deodata, dupa ce, pana la varsta de 1an si 10 luni a dormit singura, in patut, fara nicio problema si linistita, a inceput sa ma solicite cate 2-3 ore la adormire (Cam pe atunci probabil ca i-am mentionat ca o sa aiba un fratior si era poate si o metoda sa ma tina mai mult langa ea dupa ce eu stateam la servicu pana la 8 seara caci m-am intosr la munca dupa ce ea a implinit 1an). Dupa ce s-a nascut bebe a inceput sa aiba cosmaruri si sa planga in somn, asa ca a trebuit sa ma mut in camera ei cu bebelus cu tot iar acum dorm cu amandoi in pat. Imi cere atentie mai multa ca inainte iar eu incerc sa i-o acord, de multe ori privandu-l pe bebe de atentie.
- amandoi copiii au fost nascuti natural, Bebe este alaptat la san, sora lui a fost alaptata exlusiv la san pana la 6 luni iar pe la 8 luni s-a intarcat singura, cum se zice.
- bebe mai are cateodata, seara, crize de plans a caror cauza nu o gasesc, am pus-o pe seama oboselii... Se intampla sa planga mult desi ii fac tot ce stiu ca altadata functioneaza ca sa nu mai planga, dar nu se linisteste decat dupa ce oboseste de la atata plans (nu cred in colici, daca o sa spuna cineva ca de asta plange) plansul asta nu e regulat, apare cateodata... Chiar o sa incerc sa analizez daca e vreun eveniment emotional inainte de a aparea.
- in drum spre bunici, in masina, cea mare a vomat desi altadata n-avea rau de masina. Noi am zis ca e de la caldura (?!)
Acum, scriind acest mesaj, incep sa fac singura legatura intre aceste simptome de raceala si plecarea de acasa, supararea mea pe situatia cu culcatul... dar am nevoie de o confirmare a acestei interpretari ale mele. E greu sa interpretez ca bebe tuseste din cauza ca am tipat la el si sa nu-i dau nimic de raceala (cum o sa ma sfatuiasca parintii) ci sa astept sa-i treaca. Dupa legile NMG cam cat ar trebui sa tina tusea? Sunt suficiente informatiile date? Cum ar trebui sa procedez cu cea mare ca sa o ajut sa doarma din nou bine?
Multumesc mult, astept cu nerabdare opinii.

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  Gloramamza Vin Aug 15, 2014 6:21 pm

Completare: Am uitat sa specific ca bebe este vaccinat doar la nastere impotriva hepatietei, vaccinul de 2 luni nu l- am facut si nici nu cred ca ii voi mai face vreun vaccin. Fetita este vaccinata la nastere, la 2, 4 si la 6 luni. Acum o saptamana fetita a facut febra mare noaptea 39-40, fara motiv. Am cautat informatii despre febra pe internet si asa am descoperit acest forum si am aflat despre NMG.

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Vin Aug 15, 2014 11:12 pm

Iisus spune ca distanta intre copii sa fie de cel putin 3 ani. Insa cine stie de acest sfat si cine il asculta ?
Corpul are nevoie de ceva timp ca sa se refaca dupa o sarcina, cine face copii unul dupa altul isi dauneaza organic.

Pe langa asta mai intervine problema majora ca un copil sub 3 ani are nevoie de atentie si iubire 100% altfel devine gelos, frustrat.
O sa vezi cum fetita va deveni geloasa pe bebelus, caci este firesc sa fie asa, deoarece e prea mica ca sa
constientizeze acest lucru si reactioneaza in mod firesc ca un animalus care cere ceea de ce simte nevoia.

Cine face copii la intervale mai mici de 3 ani ii dauneaza psihic ori unuia ori altuia ori la toti, caci o mama nu se poate imprati in mod echitabil la mai multi copii mici in acelas timp. Si atunci se nasc usor probleme ca cele de mai sus in care mama isi pierde cumpatul si lasa nervii pe copiii care nu au nici o vina.

Lipsa de atentie a mamei cea mare a simtit-o deja in timpul sarcinii.

Bineinteles ca cauza racelii si a tusei nu sunt nici un microb si nici un frig ci doar reactia nervoasa pe care ai avut-o.
Tusea poate sa provina de la laringe caci ai speriat copilul sau de la bronchii, tot de la sperietura caci sperietura se manifesta in faza de vindecare pe laringe sau bronhii. Tusea nervoasa fara secretii mai provine de la o forma de protest fara cuvinte: "nu-mi place ce aud". Apare des in sali de conferinte atunci cand
un ascultator nu este de acord cu ceea ce aude.

Nasul infundat arata ca a recationat cu mucoasa nasului si conflictul a fost "situatia asta imi pute".

Acum sper sa nu-l tratezi inutil si dauntor cu medicamente si alte prostii si doar sa-l lasi sa se refaca de la sine, caci nasul e deja infaza de reparatie si cu tusea e probabil la fel. Incearca sa readuci pacea si linistea in casa si sa le dai iubire ca se liniusteasca.

De fapt nu copii ci parintii au mereu nevoie de remedii.

remediul pt. persoanele cu nervii intinsi gata sa explodeze sau la cei fara rabdare este "remediul Bach Impatiens"
Fa-ti acest remediu cu metoda cu eticheta si ia de 2 ori pe zi vreo 10 zile sau apeleaza la el mereu in stari acute cand simti ca iti pierzi rabdarea si nervii.

https://sanatate.catsboard.com/t510-cum-sa-produci-orice-remediu-homeopat-oricand-si-fara-nici-un-ban
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Vin Aug 15, 2014 11:18 pm

Schimbarea de deco la copii mici si mai ales la noii nascuti nu este nimic bun. Concediile, statul la bunici si la rude duc de regula la simptome din cauza ca bebelusii reactioneaza imediat la tot ce nu le place. Copiii mici au nevoie de continuitate.
Nici datul la bunici sau la gradinita nu este nimic bun, indiferent cat de buni sunt acestia sau educatoarele.

Voma arata o suparare care nu a putut fi nici inghitita nici digerata si deci a trebui eliminata.

La bebelus da-i Rosa damascena CH15 facut cu eticheta de 2-3 ori in decurs de 2-3 zile.
La fetita da-i 2remedii Bach Chicory, Heather" vreo 7-10 zile zilnic de 1-2 ori pt. gelozie si posesiune. Tot facut cu eticheta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re:

Mesaj  Gloramamza Sam Aug 16, 2014 1:16 am

Multumesc mult mult mult! O sa va urmez sfaturile si revin cu feed-back dupa ce le-am aplicat. Intr-adevar, nu am stiut ca diferenta de varsta de 3 ani... Cu siguranta e o situatie dificila pentru toata lumea, toti 4 - si parintii, si copiii- suferim in perioada asta din cauza ca e f greu sa impartim atentia cum trebuie, asa cum bine ati punctat. Da Doamne sa fie bine si multumesc inca o data pentru sfaturi!

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re:

Mesaj  Gloramamza Sam Aug 16, 2014 1:21 pm

Foarte interesanta metoda cu eticheta!! De descoperirea referitoare la memoria apei si la faptul ca apa preia vibratia mesajului inscris stiam, dar nu ma gandisem ca se pot face remedii asa. Foarte tare!
Am facut si eu remediile sugerate acum cateva minute. am luat doar eu momentan, copii dorm, o sa le dau maine. Vroiam sa va spun ca deja tusea lui bebe e mult mai atenuata iar nasul i-a mai curs putin acum, pe seara, cat am fost afara. Oricum, e spre vindecare. Fara niciun medicament, doar cu cunostinta faptului ca e reactie la reactia mea Smile Sunt nerabdatoare sa vad efectele Bach asupra fetitei care astazi iar l-a captusit pe bebe cu 2 palme in cap... (Si il sperie, saracautul, exact cand sa adoarma se gaseste sa vorbeasca tare, sa arunce ceva pe jos sau sa-l articuleze.)

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Sam Aug 16, 2014 4:10 pm

daca e asa de rea poti adauga si remediul Holly la celelalte...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  Gloramamza Dum Aug 17, 2014 2:25 am

Da, da, am citit acum si se potriveste bine. Musai adaug si Holly. Multumesc

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re:

Mesaj  Gloramamza Mier Aug 20, 2014 1:29 am

Am revenit cu feed back. Am dat remediile copiilor, lui bebe nu i-a trecut inca tusea pribabil pt ca a mai asistat la o scena de nervi intre timp (de data asta cu directie catre mama mea Sad...). Fetita a fost putin mai intelegatoare, nu i-a mai aplicat nicio pedeapsa fratiorului in ultimele zile. Eu am fost mai putin nervoasa fata de obicei (am reusit performanta de a nu ma enerva deloc intr-una din seri, la culcare!) in schomb, de cand iau remediul, mi-a fost cam rau/ greata in serile in care n-am fost nervoasa. (Acelasi tip de greata de care mi s-a facut intr-o zi cand m-am enervat mai tare.) de cand iau remediul, cateva seri fara nervi au fost inlocuite de simptomele de nervi. (?!) sau s-ar putea sa interpretez eu gresit starea de rau. Nu stiu.
Oricum, ma astept sa se imbunatateasca mult situatia cand o sa fim inapoi, acasa.
Revin cu noutati.

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  scarface Mier Aug 20, 2014 2:15 am

remediul se ia cand esti nervos si nerabdator...nu cand esti linistit...altfel poate produce starea de care vrei de fapt sa scapi..deci la nevoie
in plus unele remedii care par potrivite sunt rar totusi nepotrivite...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Update

Mesaj  Gloramamza Mar Aug 26, 2014 8:32 pm

Bebe nu mai tuseste de vreo 4-5 zile (cam de cand a reusit sa doarma bine, atunci s-a diminuat tusea. Oricum, de ieri suntem inapoi, acasa). Nu i-am dat niciun medicament, doar remediul sugerat de scarface. Sunt constienta ca a tusit din cauza reactiei mele nervoase si a mediului schimbat si de faptul ca tusea a fost intretinuta de starea mea de iritare. Am reusit sa ma mai relaxez si eu cu remediul Bach Impatiens (pe care nu l-am mai luat decat la nevoie) iar fetita este mult mai bine. Nu l-a mai 'atacat' pe fratior de vreo saptamana. Cel mult ce face este sa bata in usa cand doarme ca sa-l trezeasca dar nu ca sa se razbune pe el ci a sa ma faca pe mine sa o bag in seama. Deci pot sa zic ca am rezolvat satisfacator problemele pt care m-am adresat in acest topic. Multumesc mult! Acum as mai indrazni sa intreb ce as putea face sa o ajut sa doarma mai bine... Adoarme f greu si nu ca nu i-ar fi somn, pur si simplu nu poate sa adoarma. Se foieste cate o ora, doua, inainte de somn si de cesle mai multe ori nu doarme profund in timpul noptii, suge degetelul - semn ca nu doarme - abia dimineata, dupa 4-5 se odihneste mai bine. Ii mai dau seara inainte de culcare mladite de mugur de tei in apa dar nu rezolva ptoblema decat pe moment. Ce ar trebui sa constientizez si cum sa procedez sa rezolv conflictul emotional prin care trece si care-i provaca insomnia? Am remarcat ca somnul agitat este prezent cu precaderile in noptile ce urmeaza zilelor in care ne-am mai 'certat' noi doua. Mentionez ca noi incercam sa o crestem asa incat sa n-o 'stricam' Smile sa o lasam sa exploreze si experimenteze cat mai mult, in limite acceptabile. De altfel, cred ca asta e si motivul pt care este f independenta - poate un pic cam prea fara frica - de ex nu are nicio frica sa plece singura, mai departe de noi sa cerceteze imprejurimile... Asta ne mai da batai de cap pt ca de vreo 2 ori aproape a ajuns in strada.... In fine, intrebarea se refera la insomnie Smile Multumesc!

Gloramamza

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2014
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni  Empty Re: Probleme cu copii nascuti la diferenta de 2 ani si 2 luni

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum