Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

intrebare tratament blefarita

2 participanți

In jos

intrebare tratament blefarita Empty intrebare tratament blefarita

Mesaj  adriadana Vin Mar 14, 2014 1:21 pm

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati in a gasi un tratament potrivit pentru tratarea blefaritei de care sufera baietelul meu in varsta de 3 ani si o luna. Toate tratamentele incercate anterior - alopate sau fitoterapeutice - au ameliorat temporar simptomele. Oftalmologul care l-a diagnosticat a spus ca exista o infectie in corpul lui care nu va putea fi niciodata inlaturata, motiv pt care va trebui tratat cu antibiotic unguent de cate ori reapare blefarita.

Care este motivul/ afectiunea pentru care are nevoie de ajutor la momentul de fata ?
Blefarita.
Primul episod a aparut pe la 1 an si 8 luni (adica la 2 luni de la intarcare). Se manifesta prin pleoape usor umfate si inrosite la margine, cu gene incleiate la baza. Si uneori, cand este racit, apar niste mici pustule galbui pe pleoapele inferioare care se transforma in cruste.. De obicei, face cate un episod pe luna...

Ce varsta si sex are copilul ?
copilul are 3 ani si o luna si este baiat.

Ce culoare are parul, piele, ochii ?
Parul castaniu inchis; ten deschis la culoare cu tenta galbuie; ochi caprui inchis

Semne deosebite pe corp ?
- o alunita maro inchis, trunghiulara (5mm)- pe laba piciorului drept, aproape de talpa, pe dreapta - nu a fost vizibila de la nastere, iar de la 2 ani nu a mai crescut in dimensiuni

Cum arata la corp , ce impresie face altor oameni ?
Inaltime medie (93 cm), indesat, dar nu gras. Bine proportionat.

S-a schimbat setea/apetitul/comportamentul/energia de cand e bolnav acut ? Daca da, un ce sens ?
Cam de la 1 an si 8 luni a inceput sa consume mai putine lichde. E usor mai apatic DOAR in episoadele de blefarita care se suprapun cu o raceala mai serioasa (cu maifestari gen: febra peste 39 de grade C, gat dureros, refuz alimentar).

Cat de agil/rapid/lent este la joaca in general?
Moderat spre rapid.

Ce alimentatie are la momentul de fata ?
Mananca preponderent paine integrala/cu tarate - facuta in casa, lapte, iaurt de casa, oua, branza telemea, gem fara zahar, peste, cereale pt copii, fulgi ovaz, anumite legume doar tratate termic (ciuperci, varza, vinete); salata si ceapa verde - destul de rar; NU doreste sa consume fructe in stare cruda, SINGURA exceptie fiind zmeura (desi cand era alaptat- adica pana la 1 an si 6 luni - consuma fructe cu placere)

Descrieti copilul cat mai plastic la fizic si caracter, slabiciuni si virtuti.
Copil bine "construit", vioi, bine dispus, curios, destul de concentrat pe activitatile pe care si le alege, prietenos in colectivitatile de copii, desi nu e dispus mereu sa-si imparta jucariile. Uneori recurge la smiorcaiala pt a impresiona sau a scapa de anumite obligatii (strans jucarii, mancat singur etc.)

Cate luni a fost alaptat la san, daca a consumat lapte praf si cat timp a a consumat ?
Primele 6 luni - alimentatie exclusiva la san, exceptand 2-3 mese luate in maternitate...
Lapte praf a consumat ocazional ( maxim 4 cutii in toata viata lui) dupa ce a fost intarcat, adica dupa 1 an si 6 luni. Preferam sa-I dau lapte de vaca (luat din piata), fiert acasa.

A existat despartire fizica de mama mai mult de 1 ora dupa nastere ?
DA.

Ce fel de nastere a avut (naturala, cezariana)?
Cezariana la decizia medicului...

Cate ore a durat travaliu si ce probleme au existat la nastere ?
Contractiile foarte intense si dureroase, insotite de pierderea dopului gelatinos (contactii similare celor de expulzie - dupa declartia moasei care mi-a facut o evaluare) au inceput cu mai bine de 36 de ore inainte de nastere. Desi erau la intervale ce variau intre 20 si 40 minute in timpul zilei, in timpul noptii s-au indesit, ajungand sa fie la 5-7 minute distanta unele de altele. A doua zi dupa amiaza, am plecat la maternitate pt o evaluare a situatiei si am fost internata, iar la ora 17 (dupa mai bine de 30 de ore de contractii ritmice intense) mi s-a rupt apa fara nicio interventie medicala. Contractiile s-au indesit, dar dilatatia nu se producea, asadar mi s-a pus perfuzia cu oxitocina (pe la ora 20). Desi m-am plimbat vreo doua ore pe coridoare, contractiile fiind la distanta de mai putin de un minut intre ele (aproape ca nu mai puteam respira, daramite sa ma mai si plimb pe coridoare...), dilatarea nu mergea conform asteptarilor... Din cauza oboselii (nedormita de mai bine de 36 de ore), la ora 22.00 am cerut epidurala, convinsa fiind ca voi putea suporta mai bine contractiile (desi abia apoi am aflat ca aceasta scade eficienta contractiilor...)..la ora 24, fara sa fiu intrebata, mi s-a mai facut o doza de epidurala...iar la ora 1,30, medicul mi-a spus ca ritmul cardiac al copilului a scazut iar la cap i-a aparut o bosa, datorita faptul ca presa pe col.. din acel moment, asistentele m-au pregatit pt cezariana, facandu-mi-se rahianestezia.. Deci, in decurs de 3 ore si jumatate mi s-au administrat 3 anestezii… (2 epidurale si o rahianestezie).

La cate luni/saptamani s-a nascut ?
39 saptamani si 3 zile

Au existat accidente/boli/sperieturi/griji/probleme/decese in timpul sarcinii ?
NU.

A fost un copil dorit/planificat sau sarcina s-a petrecut neasteptat?
Da, mai ales ca prima sarcina am pierdut-o in urma unor sangerari repetate.

Au existat ganduri sau planuri de a avorta copilul ? Daca da descrieti.
Nu.

A transpirat sau transpira regulat vreodata la picioare, palme ?
Transpira la picioare daca este incaltat cu ceva imblanit sau e imbracat mai gros.

Transpira in alte locuri deosebite (precizati locul si intenstitatea si cand se petrece)?
Transpira la frunte si ceafa UNEORI cand doarme, depinde si de cum e imbracat sau invelit... si ca sugar, mai transpira la cap in timpul alaptarii, partea care venea in contact cu mine, desi nu purta nimic pe cap...

Transpira la ceafa sau la cap noaptea ? Unde exact si cat de des (cumva in trecut) ?precizati locul si intenstitatea si cand se petrece)?
DA. Ceafa, frunte si mai rar la tample. Daca e invelit la fel de gros ca noi, transpira (daca e invelit mai subtire, nu transpira).

Transpira altundeva noaptea sau ziua (precizati cand/cum, ce aspect si miros are transpiratia) ?
Mai transpira pe piept si spate cand iese la joaca, daca se agita mai mult (alearga, se catara, merge cu tricicleta), mirosul e unul acru..

Care sunt organele cel mai des afectate la raceala (nas, gat, bronchi, plamani, amigdale, sinusuri, urechi):
Nas, amigdale, ochi (blefarita recidiveaza)...

Ce preferinte alimentare are copilul ? (ce ii place sa manance mult)
paine integrala / cu tarate - facuta in casa, peste, branza, ciocolata (ii dam neagra din cand in cand), miere albine, masline; ii plac dulciurile din comert - dar i le restrictionez cat pot de mult. NU ii dam deloc: mezeluri, branza topita, sucuri comert.

Saliveaza excesiv ? Daca da cand anume ?
NU.

Ce mancaruri/alimente/bauturi ii plac in mod deosebit ?
branza telemea (in special de capra), INKA

Pt. ce alimente/mancaruri are aversiune/nu-i plac deloc ?
Fructe crude (cred ca are legatura cu mersul la cresa, deoarece coincid cele doua perioade - mersul la cresa cu refuzul de a consuma fructe) si anumite legume crude: ardei, morcovi

Cum bea, cat bea, daca are sete sau este fortat sa bea lichide ?
Bea in jur de 500ml de lichid pe zi. Bea la cerere sau cand i se reaminteste.

Cere de la sine lichide in general ?
De 2 ori pe zi, cam 100 de ml.

Exista dorinta mai mare de sare, dulciuri, acrituri ? De care si cat de mare ?
Cere dulciuri sau branza, cam o data pe zi...

Cum arata la fata cand nu este bolnav ?
Are tenul deschis la culoare, cu o foarte vaga nuanta de rosu in obraji. Avand ochii rotunzi si pleopele mai proeminente, lasa senzatia de cearcane

Se inroseste la fata cand se joaca afara ?
Da, moderat.

Se inroseste la fata cand are febra ?
Da.

Se dezveleste noaptea la picioare ?
Da

Pe ce parte adoarme si doarme? Exista pozitii mai ciudate in timpul somnului ?
Stanga.

Se trezeste noaptea (de ce) ?
Foarte rar.. cere ceva de baut.

Are sau a avut cosmaruri ?
Nu.

Daca da: cat de des si cum face exact sau ce povesteste ?
--

Daca are ticuri descrieti-le detaliat?
NU.

Se loveste singur de ceva , adica e neindemanatic sau impiedicat?
Cand se grabeste sau e insotit de un adult mai are tendinta de a nu fi atent si atunci se loveste.

Este un copil calduros, foarte calduros, friguros, foarte friguros, moderat ?
E un copil moderat de friguros, transpira multisor in zilele calduroase de vara.

Ati remarcat daca soarele, caldura , baia sau dusul mai cald nu ii fac bine sau s-a intamplat sa nu-i faca bine vreodata ?
Transpira multisor in zilele calduroase de vara. Nu au aparut alte probleme la acest gen de factori.

Au existat probleme cu ochii ?
Altele in afara de blefarita, nu. Desi amandoi (eu si sotul) suntem miopi (purtatori de ochelari), el nu are astfel de probleme.

Au existat probleme cu infectii urinare ?
Nu. Desi ni s-a recomandat sa-i facem decalotarea pe motiv ca ar fi avut fimoza.

Au existat eczeme sau boli de piele tratate cu antibiotice sau medicamente ? Datalii:
Tratament scurt (5 zile, o data pe zi ) cu Baneocin pt fimoza, Sudocrem - iritatie relativ moderata in jurul anusului (de la 7-8 luni pana la 1 an si 8 luni).

Ce tratamente a facut pana acum si pt. ce ?
Fenobarbital - icter prelungit (10 zile, de doua ori pe zi) - tratament relativ respins de copil, nu lua dozele intregi (le cam dadea afara), si nici noi nu ne-am impacat cu acest tratament
Tratament cu antibiotic Klabax - rosu in gat la 11 luni
Panadol - doze rare la febra peste 39, in zilele in care refuza si lichidele
Tratament homeopat facut in urma unui consult (medic homeopat) pt cresterea imunitatii facut timp de 2 luni (august-septembrie 2013). Lua cate 2 granule din 2 remedii/zi (in fiecare zi a saptamanii dimineata era un anumit remediu, iar dupa-amiaza lua un alt remediu in zilele cu sot si altul in zilele fara sot – deci, in total, schema de tratament continea 9 remedii ). Daca e nevoie, vi le pot insira pe toate..
Tratament ptr blefarita: spalat ochii cu ceai de silur, patlagina, sampon copii
unguent Tobradex (antibiotic) o data pe zi, timp de 5 zile

De cate ori raceste pe an ?
4-5 ori.

Cum incepe raceala si cum evolueaza de obicei ?
Primele 2 zile - nas infundat / curgator (muci transparenti) si tuse seaca, urmatoarele 2 zile - tuse productiva si nas cu muci mai densi, apoi - tuse productiva mai rara si muci din ce in ce mai vascosi, pana la disparitie. Durata unui astfel de episod: 7-14 zile.

Exista sau a existat constipatie sau diaree frecventa ?
Constipatie - a aparut cam la o luna de la intarcare (scaun tare, uneori cu sange rosu - fisura anala). Problema asta inca exista, desi de vreo 2 saptamani are scaun la 2 zile, nu foarte tare, eliminat fara prea mare efort. In perioadele cand sta acasa, scaunul se regleza cam la doua zile, deoarece ii pot controla mai bine alimentatia…

Au existat simptome legate de paraziti intestinali (mancarime la fund, nas, iritabilitate ) ?
Nu

Exista diagnostic de paraziti intestinali ?
Nu.

Au existat cazuri de TBC in familie ?
nu

Face febra la raceli si gripe ?
Da, adesea mica.

Cat de mare este febra in general ?
Intre 37,5 si 38,8. Foarte, foarte rar - 39,8 (cred ca de maxim 2 ori a avut o astfel de febra).

La febra a facut vreodata convulsii ?
Nu

Ce culoare au buzele in mod normal ? O culoare desoebita ?
Un rosu-roz mai stins. Pare a fi o culoare normala si sanatoasa.

Face des febra cand se imbolnaveste ?
Nu in primele zile.

A facut febra peste 40 de grade ?
Nu

Ce medicamente ii dati la febra ?
Daca sare de 39,5 ii dau Panadol, daca nu, sosete inmuiate in apa cu otet, frectii, hidratare etc..

Combateti de regula febra cu antitermice inca de la debut ?
Nu.

La febra transpira ? Cat de mult ?
Transpira putin la cap.

La raceli boala apare rapid si puternic sau lent ?
Relativ lent.

In timpul febrei are sete sau nu ? Daca da, ce cere ?
Mai degraba nu prea consuma lichide. Cere ceai uneori.

Ce alte afectiuni mai exista saua u existat in trecut ?
Icter prelungit (0-3,5 luni)
Faringoamigdalita


Ce fel de fire are copilul`, descrieti-l cat mai exact si obiectiv.
Temperament mai degraba sangvinic, adaptabil, relativ echilibrat, activ, curios.

De ce ii este frica (animale, barbati, intuneric, dormit singur, caini etc.) ?
A avut anumite frici de masini mari, caini, intuneric pe care le-a deposit singur, in timp, fara interventii deosebite din partea adultilor (dar cu sprijinul nostru). Nu-I place sa doarma singur peste noapte.

Este un copil mai introvertit/mai retras ?
Mai degraba extravertit.

Cu ce ii place ce mai mult sa se joace ?
Masinute, trenuri, piese lego sau cuburi din lemn.

Cat de bun este la invatat ?
Memoreaza relativ repede, desi nu se exprima verbal foarte clar.

Cat de timid este copilul ?
Are o atitudine destul de echilibrata la contactul cu persoane noi, fara a fi exagerat de rezervat sau expansiv.

Are sau a avut buze crapate si daca da unde anume exact (mijlocul buzei, colturi, peste tot, etc) ?
Nu.

La cate luni a inceput sa vorbeasca sau sa mearga ?
Primele cuvinte le-a spus pe la 1 an si 2 luni, iar mersul independent – 1 an.

A primit vitamina D sau vigantol ca bebelus ?
Da, 2 picaturi/zi pana la 1 an si jumatate.

A reactionat urat de la vaccinuri ? Daca da, cum exact ?
Nu. Nu a avut nicio reactie vizibila.

Copilul este crescut de mama/tata ?
E crescut de ambii parinti.

Parintii se impaca bine , exista certuri in familie la care asista copilul ?
Nu.

Au existat traumatisme sufletesti pt. copil ? Care ?
La varsta de 1 an si 6 luni l-am lasat pentru o luna la socri deoarece renovam apartamentul si, fiind un santier total in casa, am decis sa-l si intarc (mai ales ca tocmai aflasem ca sunt iar insarcinata). L-am vizitat o data la doua saptamani . Din declaratiile soacrei, nu a tanjit dupa noi, a fost destul cooperant in relatia cu ea… la revenirea noastra a fost destul de bucuros de revedere,dar nu parea extaziat.

Are frati/surori. Cat de gelos sau posesiv este cu privire la jucarii, atentie, etc. este ?
Are o surioara mai mica. Nu pare e fi gelos pe ea, ii vorbeste dragastos, se harjoneste cu ea, desi nu petrece foarte mult timp langa ea, chiar daca ii cauta compania. Nu e foarte generos cu jucariile lui fata de ea, dar ii adduce jucariile despre care stie ca sunt ale ei.

Cum se comporta copilul cand se joaca cu alti copii ?
La inceput ii urmareste pentru 1-2 minute, apoi se apropie de ei si incearca sa stabileasca un contact (prima data visual, apoi verbal). Chiar daca primeste sau nu un feed-back pozitiv de la ei, li se alatura incercand sa-i imite sau sa contribuie la joaca lor.

Ceva deosebit care ati remarcat legat de copil ?
A inceput sa planga cu usurinta, atunci cand I se refuza ceva. Se linisteste singur in maxim 5 min daca este ignorant sau I se prezinta alternative.

Se enerveaza usor ?
Daca este obosit, da. Daca este odihnit, insista, iar daca I se opune rezistenta, tipa sau plange.

Cum face cand se enerveaza ?
Tipa mai strident sau plange, uneori tranteste lucrurile sau se tranteste pe jos (mai rar).

Ii place in mod deosebit iutelile, mustarul sau piperul ?
Nu. Mai degraba ii place dulce si/sau sarat.

S-a nascut cu pete maronii pe corp ?
O pata mica pe coapsa dreapta, interior (cat osamanta de floarea soarelui) – de culoarea cafelei cu lapte.


Scrasneste noaptea din dinti ?
Nu.

Copil linistit, moderat sau agitat ?
Copil moderat.

Ce stari sufletesti , emotionale si probleme a avut mama in timpul sarcinii ?
Am avut chiar o perioada relaxanta si m-am simtit putin ingrijorata sa nu-l pierd (ca prima sarcina), dar si nesperat de binecuvantata (motiv pt care i-am pus numele de Teodor baiatului).Ceva griji am mai avut pe la 6 luni (pe durata a 2 zile), cand nu l-am mai simtit miscandu-se, dar m-am linistit dupa ce am fost la controlul medical.
Ce situatii si conflicte din familie sau de acolo unde creste copilul il pot afecta negativ sau au fost prezente in trecut (certuri, despartiti, probleme cu alcoolul, lipsa de bani, mutari de domiciliu, batai, etc) ?
Ne-am mutat domiciliul (avea 1 an si 2 luni). Prima zi in noul apartament a fost destul de nelinistit si ma cauta in permanenta, dar dupa aceea s-a calmat.

Descrieti copilul in 4-5 fraze mai lungi cat mai detaliat posibil.
Este un copil destul de vioi, care cauta compania altor copii (ii prefera pe cei de aceeasi varsta sau un pic mai mari),acum ii plac mai mult jocurile de constructie dar si cele de miscare. Cere sa I se spuna povesti si intervine in timpul povestirii cu completari sau intrebari (de dragul conversatiei). Este atasat de noi si de sora lui, vine sa ne imbratiseze si cere sa fie imbratisat; cand vorbeste despre o plecare undeva, ne enumera pe toti 4. Cand se enerveaza, ii trece relativ repede, nu pare sa poarte ranchiuna. Nu pare sa se ataseze excesiv de ceva (o persoana, o jucarie, o mancare, o activitate, un loc) – dar refuza cu incapatanare sa consume fructe crude. A fost dus la cresa de 1 an si 2 luni, primele 2 saptamani plangea cand il lasam, apoi accepta cu resemnare acest lucru, iar in prezent ii place sa mearga la cresa.

Desi tratamentul homeopat pe care i l-am administrat pt intarirea imunitatii nu mi s-a parut ca l-ar fi ajutat, ma gandesc ca asta s-a intamplat si pt ca nu l-a urmat conform instructiunilor (nu le-a tinut sub limba, ci le-a mestecat; manca mai repede de 30 de minute de la administrare...).

Va rog sa-mi recomandati ceva pt tratarea blefaritei si, eventual, a constipatiei (daca in cazul lui trebuie ceva diferit fata de ce s-a recomandat pana acum pe forum pt constipatie).

MULTUMESC anticipat pt raspuns si toata admiratia pt daruirea cu care oferiti informatii si sprijin!!

adriadana

Mesaje : 2
Data de inscriere : 14/03/2014

Sus In jos

intrebare tratament blefarita Empty pt Scarface: Phytolacca e utila in tratarea blefaritei???

Mesaj  adriadana Lun Mar 17, 2014 2:48 pm

Cautand informatii prin link-urile indicate de dvs., am gasit ca Phytolacca ar fi buna pt tratarea blefaritei (precum si a altor afectiuni oftalmologice). Consultand schema de tratament pe care medicul homeopat i-a indicat-o pt intarirea imunitatii, am vazut ca i-a fost recomandat Phytolacca decandra ch9, iar acest remediu il am inca in casa...
Anterior am uitat sa precizez ca medicul homeopat l-a catalogat pe copil ca fiind tipul calcarea carbonica.
Intrebarile mele ar fi:
1. Pot sa-i dau copilului acest remediu pt a-i trata blefarita? Daca da, cam cate doze pe zi si cat timp?

2. Discutand cu un medic fitoterapeut, acesta mi-a sugerat ca ar putea avea probleme cu asimilarea calciului. Din raspunsurile date la postul anterior va lasa aceasta impresie si dvs? E in regula sa-i dau calcarea carbonica ch9? Daca da, de cate ori pe zi si cat timp?

3. Pot trata simultan cele doua probleme sau trebuie intai urmat tratamentul uneia (de ex: pt blefarita) si apoi inceput celalalt (pt asimilarea mai buna a calciului)?

Va redau mai jos schema de tratament urmat pt intarirea imunitatii (aug-sept 2013):
Dimineata - cate 2 granule
Luni - Sticta pulmonaria ch9
Marti - Phytolacca decandra ch9
Miercuri - formula 42
Joi - Influenzium ch9
Vineri - formula 76
Sambata - Oscilococcinum
Duminica - Calcarea carbonica ch9
In zilele pare, la pranz, 2 granule - formula 31
In zilele impare, la pranz, 2 granule - formula 17

Ce am observat dupa acest tratament a fost faptul ca simptomele de raceala deveneau evidente mult mai repede (cam la 3 zile de la contactul cu colectivitatea, fata de 5 zile inainte).

In speranta ca voi primi un raspuns la postarile mele, MULTUMESC!

adriadana

Mesaje : 2
Data de inscriere : 14/03/2014

Sus In jos

intrebare tratament blefarita Empty Re: intrebare tratament blefarita

Mesaj  scarface Lun Mar 17, 2014 3:10 pm

Nu stiu unde ai gasit asa ceva, insa Phytolacca NU merge DELOC la blefarita.
Tratamentul de la medicul acela este o prostie, remediile se bat cap in cap si este doar o aiureala si la noroc. Homeopatii nu stiu inca cauza bolilor. Studiaza materialele pe care le-am pus aici pe forum la Noua medicina germana.

Degeaba incerci sa tratezi ceva la care nu stii si nu intelegi cauza. Este la noroc.
Daca ai dat copilul la gradinita, cauza este cu mare probabilitate chiar mersul la gradinita si anume despartirea de mama.
Despartirea de mama este pt. copii sub 4-6 ani o trauma si perceputa ca atare de copil. Copilul se imbolnaveste in mod automat.

Problemele la ochi gen conjuctivita sau blefarita apar din cauza despartirii de o persoana draga (de mama, daca copilul merge la gradinita).
Cand apar simptomele corpul se afla in faza de vindecare si ar trece de la sine fara medicamente DACA despartirea nu ar recidiva !
Antibioticele sunt aici o mare prostie caci cauza nu este o infectie ci cauza este pe plan emotional si simtomele apar ca sa repare tesutul alterat in timpul suferintei emotionale. Simptomele apar deci cand copilul s-a impacat cu ideea despartirii si nu mai sufera dar reapar daca cumva conflictul apare din nou.
Copilul trebuie tinut acasa pana se vindeca. Asa se vindeca de la sine si fara medicamente. Daca este dus din nou la gradinita - o inventie a diavolului de a traumatiza copiii - poate recidiva in functie de ce simte. Tineti-va copii acasa in loc sa lucrati ca sa-i duceti la gradinita.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

intrebare tratament blefarita Empty Re: intrebare tratament blefarita

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum