Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tratament dishidroza

In jos

tratament dishidroza Empty tratament dishidroza

Mesaj  anka.b Joi Mar 06, 2014 12:08 pm

Buna Scarface, buna tuturor,

Va scriu sa va cer ajutorul intr-o problema de sanatate cu care nu mai stiu cum sa ma descurc.
Fiicei mea de 21 de ani i-au aparut pe palme basici pline cu lichid care ii provoaca mancarimi. Daca se scarpina basicile se sparg iar pielea devine o rana . Este mai afectata pama dreapta. Nu mai poate folosi mana aproape de loc din cauza durerilor si sangerarilor care apar la cea mai mica atingere.
Boala de numeste dishidroza si se pare ca nu se stie cauza aparitiei, cel mai frecvent este pusa pe seama stresului sau este explicata ca alergie.
Am facut cu paharul remediul Rhus toxicodendron CH15 pe care l-a luat 3 zile in 4 doze/zi. Am observat o oarecare ameliorare in sensul ca nu au mai aparut basici noi. Din a 4-a zi a inceput sa unga palmele cu un unguent cu cortizon - Travocort si nu a mai luat remediul. Astazi de dimineata s-a trezit cu o eruptie masiva de noi basici cu mult mai grav de cat era initial.
Intrebarile mele sunt: Am ales bine remediul? De ce s-a agravat aceasta eczema? Este din cauza unguentului sau a intreruperii remediului? Ce altceva ar putea ajuta?
Simptome actuale: 
- basici mici pline cu lichid transparent, care se aduna una langa alta si formeaza unele imense pe palma dreapta si degete.
- portiuni din palma sunt inca in faza de rana spre vindecare.
- pielea din jurul basicililor este rosie, ca si o arsura, foarte subtire si uscata, daca intinde degetele pielea crapa si sangereaza.

Constitutional:
- are 21 ani, studenta la farmacie anul 3 (nici nu mai poate sa scrie la cursuri sau sa lucreze la laboratoare), tocmai a terminat o sesiune obositoare si stresanta.
- cu tendinta spre ingrasare, usor supraponderala (inaltime 1,70m, greutate 78kg), constitutie solida
- ten gras cu acnee care a aparut incepand din toamna trecuta, este acum in curs de vindecare.

Personalitate, comportament
- temperament introvert
- inteligenta peste medie
- dezordonata,  comoda, sedentara, petrece mult timp la calculator,
- ii plac dulciurile

Va multumesc anticipat si astept un semn.
Imi cer scuze daca am postat in locul nepotrivit, e prima oara cand scriu pe forum si nu prea ma descurc.

anka.b

Mesaje : 1
Data de inscriere : 07/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum