Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce este helioterapia ?

4 participanți

In jos

Ce este helioterapia ? Empty Ce este helioterapia ?

Mesaj  scarface Vin Noi 20, 2009 3:40 am

Ce este helioterapia ?

Helioterapia este arta de a vindeca cu puterea de vindecare din lumina soarelui. Aceasta lumina poate fi captata in forma de fotoni solari in anumite substante naturale :zahar, apa, sare, vin, anumite plante, lapte de capra praf, etc.
Arta aceasta de vindecare foarte simpla si eficace a fost cunoscuta dupa o revelatie primita de un om credincios de la Iisus Hristos Insusi acum 150 de ani. Remediile pot fi fabricate de oricine cu mijloace simple dupa indicatiile din revelatii.

Materialele folosite ca purtatori de fotoni solari sunt expuse mult timp la soare intr-un mod special. De exemplu petale de la anumite flori sunt puse în alcool sau in ulei de masline, zaharul si sarea sunt insorite pe o sticla violeta inchis.

Cartile lui Jakob Lorber au fost traduse şi în romana şi pot fi cumparate intre timp de la orice librarie. Aceste reţete precum şi modul de folosire şi funcţionare ale acestor remedii sunt descrise în detaliu în cartea “Puterea de vindecare a luminii soarelui” anexata ca link aici.

Importanta luminii solare asupra organismelor si sanatatii au fost intre timp confirmate si de cativa oameni de stiinta ca de exemplu de professorul Fritz Albert Popp din Germania în cartea intitulata “Biofotoni”. Aceste cunoştinte stiintifice sunt înca ignorate în totalitate de stiinta si de industrie. In plus industria alimentară ne distruge zilnic prin procese inutile şi dăunătoare sănătăţii; alimentele unde se gasesc înmagazinati cei mai multi fotoni solari: sarea care se rafineaza, uleiul care se rafineaza, graunţele de cereale şi orez care se decojesc, fructele care se radiaza sau se culeg necoapte, laptele care se omogenizează.

Avand în vedere miliardele care se castiga zilnic cu boala şi suferinta oamenilor şi cine se afla în spatele acestor industrii farmaceutice şi alimentare, este clar de ce nimeni nu are interesul ca aceste cunoştinte simple să ajunga la urechile omului.

Cum funcţionează vindecarea cu aceste remedii

Iisus spune prin Jakob Lorber :

“Cu mult timp în urma oamenii foloseau numai lumina soarelui pentru a se vindeca de orice boala pe care o simteau în corpul lor, şi anume ei foloseau lumina şi căldura soarelui. Ei puneau bolnavul la soare şi dezbracau hainele trupului acolo unde bolnavul simtea o slăbiciune, o boala sau o durere şi în scurt timp bolnavului îi mergea bine.
Dacă bolnavul avea probleme cu stomacul atunci el trebuia să-şi expuna burta la soare şi în afară de asta trebuia să bea apă dintr-un izvor cu apa curată, apă care mai înainte a fost expusa la soare şi aşa el s-a vindecat repede.

Oameni aceştia care au locuit pământul la început nu beau în general mai niciodată apa care să nu fi fost însorită la soare în prealabil.

Ei nu cunosteau făntâni adânci şi astupate şi dintr-un izvor unde nu ajungea lumina soarelui nu bea nimeni apă, căci ei ştiau şi vedeau (prin puterea spiritului) că într-o astfel de apă se află spirite primitive şi chiar rele care erau alungate de abia datorită puterii luminii soarelui.

Vedeti, în ceea ce a fost spus aici se afla un adevar adânc, căci lumina soarelui conţine spirite curate. Aceste spirite (numite stiintific fotoni solari) au o mare asemanare cu partile substanţiale ale sufletului omului. Când sufletului i se da putere prin influenţa acestui fel de spirite curate, atunci el, astfel întarit este în stare să termine foarte repede şi usor cu slăbiciunea din trup, căci sănătatea omului depinde numai de puterea sufletului. ( ceea ce doctorii astazi numesc “sistem imun” este de fapt sufletul).

Când sufletului îi lipsesc anumite substanţe datorita modului de viaţa gresit şi al alimentaţiei proaste cu multe alimente, el devine slab şi nu mai poate avea grija de corp cum trebuie. Ceea ce doctorii numesc sistemul imun este de fapt sufletul. Sufletul este corpul astral care traieste vesnic.

Fără o întarire adecvata cu ajutorul substanţelor din lumina soarelui si care îi lipsesc în caz de sufletul nu se mai poate întării de la sine. Aceste substante pot fi obtinute din plante, animale sau minerale naturale si trebuie luate într-o forma adecvata.

Când sufletul este bolnav, atunci se imbolnaveste şi trupul. De starea sufletului depinde şi psihicul omului, de aceea oamenii bolnavi sunt depresivi şi oamenii depresivi devin repede bolnavi. Bolile psihice, dacă nu sunt cauzate de posedari prin spirite rele sau întunecate - dispar şi ele la fel cum dispar şi bolile trupului în cazul unei vindecari corecte. Aceast lucru se poate vedea foarte bine din rapoartele pacientilor descrise aici: starea psihica a oamenilor se schimba abrupt de indata ce se iau remedii heliopatice.

Fotonii solari adunaţi după reţele date în materialele folosite pentru a le capta (ulei, plante, sare, zahăr, etc.) luate sub respectarea strictă a dietei alimentare şi în doza adecvata dau putere sufletului care după aceea are puterea de a vindeca singur corpul. Sufletul este de fapt doctorul trupului şi dacă sufletul are putere atunci el va fi în stare să vindece şi trupul.

Ce remedii helioterapice se pot produce

In retetele originale se gasesc printre altele retetele de fabricare a urmatoarelor remedii helioterapice:

1. globule de lactoză
2. zahăr helioterapic
3. apa şi vin insorite ca remedii helioterapice
4. ulei de măsline cu flori de mac
5. rabarber asiatic sau ginseng
6. castane salbatice însorite
7. petale de musetel în alcool
8. petale de arnica în alcool
9. seminte de in
10. seminte de cânepă
11. fructe de ienupar
12. vindecarea bubelor (cancerigene) de piele cu ajutorul unei lupe


Soarele, fotonii solari şi sănătatea

Lumina soarelui nu este nimic altceva decât un bombardament continuu cu niste particule foarte mici numite fotoni. Acesti fotoni sunt absorbiţi de toata materia, vie sau aparent moarta. Plantele şi animalele transporta fotonii solari absorbiţi prin frunze, flori, piele sau blana în toate celulele. Fără aceasta hrana luminoasa nimic viu nu poate exista. Acesti fotoni sunt foarte importanti pentru sănătate. Fără destui fotoni în corp toate fiintele vii nu pot fi sănătoase.

Fotonii solari de anumita energie pătrund până în mijlocul pământului, pâna şi în locul cel mai întunecos se pot masura astfel de particule. Însă pentru sănătatea omului sunt relevanţi fotonii din lumina vizibilă şi mai ales din cea ultravioletă.

Anumite cercuri industriale – şi anume industria farmaceutica – au făcut frica oamenilor de lumina soarelui şi de radiatia ultravioleta prin tot felul de publicatii bazate pe fraude stiintifice. Lumina ultravioleta a soarelui este foarte importanta pentru sănătatea organismelor. Sarea de exemplu lasa să treaca aceasta lumina, care aşa ajunge la adâncimi mari în oceane. Daca aceasta lumina, sau radiatie ultravioleta a soarelui – aşa cum ne-au speriat oamenii de stiinta, medicii s.a.m.d ar fi într-adevar dăunatoare, atunci natura nu s-ar comporta aşa de generoas cu aceasta lumina lasand-o să treaca peste tot.

Cercetarile unor biologi cu un tip de sere de cultura noi cu o sticla care lasa să treaca lumina ultravioleta au constatat ca plantele din aceste sere sunt mult mai sănătoase şi fructele lor au un gust mult mai bun decât cele din serele cu geamuri normale sau cu plastic care flitrează radiatia ultravioleta.

Fotonii solari din care consta lumina sunt absorbiţi de corp direct de la soare sau din alimente care înmagazinează mult soare. Aceste alimente sunt în ziua de azi toate prelucrate chimic şi mecanic de aşa fel încât ele nu mai conţin nici un pic de fotoni solari:

1. Uleiul de floarea soarelui sau de măsline. Uleiul nu are voie să fie rafinat, ci trebuie presat mecanic şi lasat aşa. Prin rafinare se distrug toate calitatile uleiului, devenind chiar dăunător pentru organism. Uleiul de soia, de rapiţa sau alte uleiuri nu conţin decât foarte puţini fotoni, acest uleiuri fiind extrase de oameni numai de câteva decenii. În plus rapiţa şi soia sunt după cum se stie plantele care sunt în cea mai mare parte manipulate genetic. Aceste plante sunt dăunătoare pentru om ca şi uleiul lor, în special când mai a fost şi rafinat. Culoarea neagra absoarbe după cum se ştie cea mai multa lumina şi nu întamplator şi măslina şi săminţa de floarea soarelui originala sunt neagre. Seminţele cu dunga alba sau cele gri aşa cum se cunosc de cativa ani şi care nu au existat înainte, provin din seminte degenerate prin radioactivitate. Semintele de floarea soarelui aşa cum le-a creat Dumnezeu pentru om sunt negre. În plus, după cum stie toata lumea planta aceasta se invarte după soare pentru ca soarele din regiunile mai nordice - unde nu creşte măslinul - nu este la fel de puternic ca în sud. Prin rotirea dupa soare, floarea soarelui captează tot aşa de mult soare in regiunile nordice ca şi măslinul in cele sudice. Rapita are după cum se stie flori galbene, aceste flori nu sunt în stare să capteze decât un spectru mic la luminii. La fel este si la soia.

Graunţele de cereale. Fotonii solari se înmagazinează cel mai mult în coaja exterioara ale graunţelor. Prin indepartarea cojii ei sunt eliminati din hrana omului. Mâncatul de pâine alba şi produse fainoase din pâine alba nu aduc corpului aproape nici un pic de fotoni solari şi în plus acest fel de faina alba produce si o secretie daunatoare in intestine. Pâinea integrala de grâu aproape ca nu se mai consuma deloc in cele mai multe tari, cu exceptia tarilor germanice unde oamenii au pastrat traditia veche. La orez se polizează coaja chiar in mod mecanic si special. Coaja se da ca hrana animalelor.

În multe ţări oamenii nici măcar nu stiu ca faina de grâu nu este în mod natural alba sau că orezul natural nu este alb. Indepartarea cojii la cereale şi la orez, cat şi rafinatul uleiului sau a sarii se face in mod intenţionat.

2. Fructele, în special coaja lor. Prin folosirea de ingrăşăminte chimice şi de pesticide toate plantele nu mai sunt în stare să înmagazineze mineralele necesare şi destui fotoni. În plus fructele şi chiar şi legumele sunt culese necoapte şi se coc în magazine. Însă, cea mai mare cantitate de fotoni este înmagazinată de fructe în ultimele săptămâni înainte de a fi coapte. Deci prin culegerea timpurie a fructelor din acestea lipsesc foarte multi fotoni solari.

S-a dovedit stiintific că tulpinile plantelor transmit lumina absorbita în frunze şi flori până la rădăcină, asemanator unei conducte luminoase de fibra de sticla.

Fructele rădăcinoaselor care cresc sub pământ (cartofii, morcovii, păstârnacul, etc.) nu înmagazinează decât foarte puţini fotoni în comparatie cu fructele, cerealele sau uleiul, neputând fi luate în consideraţie ca surse de energie solara. Ciupercile cresc numai la întuneric şi umezeala, majoritatea fiind chiar dăunătoare pentru om. Ciupercile au rolul de aduna si transforma e metale grele şi toxinele din pământ.

Avand în vedere ca iarna soarele nu mai are putere mare si ziua este mult mai scurta omul nu primeste prin piele lumina destula si daca se hraneste numai cu alimentele denaturate carora li s-au rapit fotonii solari, nu este de mirare ca se îmbolnaveste mult mai des şi mai usor.

3. Ochii. Prin ochi se absoarbe o mare parte din fotonii solari. Ochelarii de soare filtrează multă lumină şi în special lumina ultravioletă. Acest lucru este catastrofal pentru sănătate. Cine ţine la sănătate să nu mai poarte ochelari de soare decât pe munte când este zapadă şi soarele straluceşte. Ideea că ochelarii ne-ar proteja ochii de cataractă şi de alte boli de ochi nu numai ca este o minciuna gogonată, fiind exact pe dos: cine poarta des ochelari de soare are mai multe şanse să fie bolnav,

De asemenea este o greşeală mare să se creadă ca lumina soarelui, fie ea şi puternica ar creea cancer la piele. În primul rând cancerul de piele este foarte foarte rar în comparatie cu alte forme de cancer, în al doilea rând după cum a scris Iisus prin Lorber, cancerul de piele se vindeca foarte usor tocmai cu lumina soarelui – adică prin concentrarea luminii soarelui cu ajutorul unei lupe care se trece repede peste tumorile cancerigene, fără a avea timp să se nască destula căldura.

Linkuri:
Cartea online : “Puterea de vindecare a luminii soarelui” de Jakob Lorber

Marturiile pacientilor tratati cu remedii insorite

Poze cu remedii insorite

Fabricanţi al acestor remedii helioterapice din Germania (în limba germană):

Exista putine firme care produc aceste remedii. Una din ele a disparut de curand fiind interzisa.
http://www.vitaswing.com
http://www.miron.ch


Ultima editare efectuata de catre scarface in Mier Dec 15, 2010 12:15 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty heliopatie

Mesaj  crisgea71 Dum Dec 12, 2010 9:53 am

Buna Scarface,
Incerc pe forum sa te rog sa im mai dai niste informatii.
Am comandat a doua oara niste remedii heliopate din Germania, pt ca prima tura s-a terminat, chit ca le-am folosit mai mult dupa ureche...asta pt ca mi-a fost greu sa traduc din germana in romana.
Oricum, pudra de camfor a fost f buna, mai ales la raceli , la tuse,in special noaptea cand copiii tuseau ca prin minune reusea sa le calmeze tusea.
Acum as vrea sa te intreb cum sa le folosesc si ce sa folosesc pt colesterol ridicat.
Sau,pt baiatul meu care are obiceiul sa isi rupa unghiile in loc sa le taie, e vorba de Eric, si la care a inceput sa i se ia pielea de pe burucele degetelor...
de doua zile il frectionez cu Mohnblütenöl si se pare ca e mai bine. Astept sa imi spui si parerea ta, ce pot face mai departe....mersi mult , si multa sanatate si Sarbatori Fericite!
Cristina

crisgea71

Mesaje : 5
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  scarface Dum Dec 12, 2010 10:15 am

Buna Cristina,
iti recomand sa citesti ce scrie aici despre ele, este tot tradus:
http://www.leacuri.net/index-Dateien/heliopatie_mod_de_utilizare.htm
http://www.leacuri.net/html/heliopatie/puterea%20de%20vindecare%20a%20luminii%20soarelui%20-%20jakob%20lorber.htm
http://www.leacuri.net/index-Dateien/helopatie_marturii_globule.htm

Uleiul de masline cu mac il poti face si tu primavara, este de fapt pt. dureri reumatice dar ajuta la mai toate. La amigdalita de ex. dat pe gat.
Granulele insorite se dau de cateva ori pt. intarirea sistemului imunitar, dimineata si seara cate 1-2 granule, ori la boli acute tot asa.
Praful de lapte ce capra cu camfor este pt. raceli, infectii, cai respiratorii. Un varf de cutit de 1-2 ori ajunge la copii in general.
Este cel mai puternic remediu la infectii si raceli.
Retetele de la remediile astea insorite sunt de la Iisus si credinta in Iisus este necesara ca sa actioneze mai eficient, asa cum spune insusi in cartica de mai sus. Adica credinta in El este mai importanta decat remediul in sine.
Remedii homeopate pot completa spectrul acestor remedii dar iti trebuie un medic homeopat bun.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  crisgea71 Dum Dec 12, 2010 11:37 am

Buna Scarface,

Pana acum am gasit si citit exact ce mi-ai trimis tu sa citesc.Prima data cand am primit remediile , am primit si instructiuni , in germana,pe care nu le-am tradus, din pacate.
Probabil ca o sa imi sacrific ceva timp sa traduc modul de utilizare. Oricum, le-am folosit mai mult din instinct si au fost de ajutor.
Am sa incerc sa fac si eu uleiul cu mac, mai ales ca acum stau intr-o tara calda, adica Spania. AM fugit de Austria pt ca ma saturasem de frig si de raceli.
Homeopat nu am aici inca, din pacate.
O zi buna iti doresc si pupici la bebitza,
Cristina

crisgea71

Mesaje : 5
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty helioterapie

Mesaj  cristina Mar Dec 14, 2010 11:02 pm

Cineva confunda cei doi termeni : HELIOterapia/ HOMEOpatia

cristina

Mesaje : 10
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  scarface Mar Dec 14, 2010 11:39 pm

Cine ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  cristina Vin Dec 17, 2010 10:29 am

nu stiu, cine a scris acolo.

cristina

Mesaje : 10
Data de inscriere : 02/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  scarface Vin Dec 17, 2010 3:11 pm

Nu prea cred ca confunda. La ce te referi ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  crisgea71 Mar Dec 28, 2010 10:05 am

Asa e, Scarface stie ce stie:)
Scarface, iti pun o intrebare directa.
Il cunosti pe Heliopathix?
Sta tot in Germania,are acel site despre Heliopatie,nu cumva esti tu?
Chiar m-as bucura:)

Urez la toata lumea un An Nou plin de bucurii si sanatate!
Cristina


crisgea71

Mesaje : 5
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  scarface Mar Dec 28, 2010 11:00 am

Buna, il cunosc, dar nu sunt eu. Nu sta in Germania, ci in Arad si este austriac dar stie romaneste.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  crisgea71 Mar Dec 28, 2010 2:32 pm

k,mersi de informatii.Vreau sa il sun sa ii cer niste informatii.

Cristina

crisgea71

Mesaje : 5
Data de inscriere : 04/02/2010

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  laedra Dum Aug 25, 2013 9:09 pm

Pielea umana ar putea capta energia si informatia de la lumina soarelui
Poate cea mai extraordinara dintre toate este posibilitatea ca suprafata corpului nostru sa contina celule capabile de a capta eficient energia si informatia din radiatia ultravioleta. Un studiu publicat in Jurnalul de Fotochimie si Fotobiologie (Journal of Photochemistry and Photobiology) in 1993, intitulat “Iradierea artificiala cu lumina solara induce emisii fotonice ultra-slabe in fibroblastele pielii umane”, a descoperit ca atunci cand lumina de la o sursa artificiala de lumina cu spectru similar celui solar a fost aplicata fibroblastelor, atat celor de la subiectii normali, cat si celor de la cei cu afectiunea xeroderma pigmentosum, caracterizata de mecanisme deficitare de reparare a ADN-ului, a indus emisii mult mai puternice (de 10-20 de ori) de fotoni ultra-slabi la grupul de xeroderma pigmentosum. Din acest experiment cercetatorii au tras concluzia “aceste date sugereaza ca celulele xeroderma pigmentosum tind sa piarda capacitatea eficienta de stocare a fotonilor ultra-slabi, indicat existenta in celulele umane a unui eficient sistem intracelular de captare a fotonilor”. [15] Cercetari mai recente au mai identificat diferente masurabile in emisia biofotonica intre celulele normale si cele ale melanoamelor (tumorilor cancerigene ale pielii). [16]

Melanina este capabila de a transforma energia luminii ultraviolete in caldura printr-un proces cunoscut ca si “conversie interna ultrarapida”; mai mult de 99,9% din radiatia UV absorbita este transformata din lumina ultravioleta genotoxica (care deterioreaza ADN-ul) in caldura inofensiva.

Daca melanina poate converti lumina in caldura, nu cumva ar putea de asemenea transforma radiatia UV in alte forme de energie folositoare din punct de vedere biologic/metabolic? Acest lucru s-ar putea sa nu para exagerat cand se ia in consideratie ca pana si radiatia gama, care extrem de toxica pentru majoritatea formelor de viata, este o sursa de subzistenta pentru anumite tipuri de fungi si bacterii.

Producerea de biofotoni de catre corp este guvernata de fortele solara si lunara
Se pare ca stiinta moderna abia acum ajunge sa recunoasca abilitatea corpului uman de a primi si emite energie si informatie direct de la lumina provenita de la Soare. [17]

Mai exista si o tot mai mare realizare a faptului ca Soarele si Luna afecteaza emisiile biofotonice prin influentele gravitationale. Recent, emisiile biofotonie de la germenii de grau din Germania si Brazilia au fost gasite ca fiind sincronizate transcontinental potrivit ritmurilor asociate cu mareea lunisolara. [18] De fapt, forta mareica lunisolara, la care Soarele contribuie cu 30 % si Luna cu 60 % din acceleratia gravitationala combinata, a fost gasita ca regularizand un numar de trasaturi ale cresterii plantelor pe Pamant. [19] http://viataverdeviu.ro/biofotoni-corpul-uman-emite-lumina-comunica-prin-lumina-si-este-facut-din-lumina/
laedra
laedra

Mesaje : 113
Data de inscriere : 09/07/2011
Varsta : 57
Localizare : Romania

http://eternitate.tripod.com

Sus In jos

Ce este helioterapia ? Empty Re: Ce este helioterapia ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum