Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

+51
florin1
corix
Liara
marianb13
gabriela.m.
mamica
elena_
grfc
hicks
Lenke
arivle
danyp
ginela
asgaard
limonada3
kppus
anty21ro
clod
Simona79
Florina
lavinel21
flor80
dodo2304
aniela37
Gina.Mihaela
andr3utza
amariutei bogdan
Gianino
iongi
lponea
Beutza
ony_vitan
danis
Io9
florin1980
moRALU
calina
domi
sirius
PasiMiciSpreVindecare
andrei
lioara
Mariana Dobra
ssyimo
deditel
alexiaiuli
DanC
corinaiulia1971
greengrass
CristianPsi
adriana1972
55 participanți

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Iun 10, 2013 8:39 am

Oare ce-i mai practic si mai eficient ? Sa bei zilnic un ceai timp de 3 luni sau sa scoti in cateva ore pietrele cu cealalta metoda ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  CristianPsi Dum Iun 09, 2013 11:52 pm

corinaiulia1971 a scris:O metoda de eliminare a pietrelor de la fiere preluata de la Parintele Arsenie Boca
Se face ceai de limba cerbului cu coaja de portocala dar neindulcit.
Se bea in loc de apa o perioada de 2-3 luni.
Singurul dezavantaj al acestei metode este durata mai mare a tratamentului comparativ cu metoda propusa de Scarface.
Multa sanatate!!!
interesant ce scrie o femeie pe tema asta : "Folosesc de o luna acest ceai, iar cand m-am dus la control jumatate din pietrele de la fiere le-am evacuat doar prin consumarea Ceaiului de Limba Cerbului. Este foarte bun, recomand cu incredere !"
Nu cred sa-l fi combinat cu vreo coaja de nimic dar e interesant caci n-am stiut ca poate exista asa ceai Cool
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Dum Iun 09, 2013 10:51 am

Nu a facut nimeni cura pana acum ? Nu stiti ce pierdeti....
Chiar si o singura eliminare de pietre are o mare valoare ! Insa bineinteles, facuta de mai multe ori curatirea de pietre a ficatului si colecistului este mai temeinica.
In general se repeta pana nu mai iese nici o piatra si atunci se stie ca s-a facut deajuns. Iar pe urma se face o data pe an caci pietrele se refac.

Insa o singura eliminare poate schimba masiv in bine starea de sanatate si digestia unui om.

Aici puteti vedea documebtaia facuta de un german care a facut de 5 ori cura pana nu au mai iesit pietre (sunt fotografiate numai pietrele mai mari ce le-a scos).
Dupa ce nu a mai iesit nimic a refacut cura de curatire dupa 3 ani de pauza cand au iesit din nou ceva pietre de colesterina. Acestea se formasera
din nou in acesti 3 ani.

http://www.spirituelle.info/Leberreinigung.pdf
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  DanC Lun Iun 03, 2013 10:12 am

am postat si eu acum cateva luni aceasta metoda pe care prima data am intalnit-o pe site-ul quibono.net;acolo sunt si cateva poze de exceptie cu pietre puse langa o scala milimetrica.Oricum,am mentionat acest lucru pt ca acolo se zice ca daca nu faci macar de 5 ori(daca bine imi amintesc) acest lucru ,nu are valoare mare.Chiar nu am inteles ideea,dar probabil cineva a studiat si observat ca asa ar fi mai eficient.Adica probabil la a 4-a cura sa zic ,probabil inca sau eliminat pietre!Eu voi face aceasta cura in toamna cu mere proaspete din gradina lui taica-meo,nu neaparat ca e marul proaspat,asa doar ca un reper de perioada si plan personal.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty o alta metoda pt. eliminarea pietrelor de la fiere

Mesaj  corinaiulia1971 Lun Iun 03, 2013 12:50 am

O metoda de eliminare a pietrelor de la fiere preluata de la Parintele Arsenie Boca
Se face ceai de limba cerbului cu coaja de portocala dar neindulcit.
Se bea in loc de apa o perioada de 2-3 luni.
Singurul dezavantaj al acestei metode este durata mai mare a tratamentului comparativ cu metoda propusa de Scarface.
Multa sanatate!!!

corinaiulia1971

Mesaje : 25
Data de inscriere : 26/12/2012

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Vin Mai 31, 2013 3:09 am


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Mier Mai 29, 2013 6:10 am

Buna,
I-am povestit unei colege, la serviciu, ce am citit in forum despre aceasta procedura de detoxifiere. Mi-a spus ca acum, poate, 10 ani a urmat-o si ea. Zicea ca nu a folosit sarea amara si sucul de mere(asa a gasit ea reteta, fara), dar a eliminat destule pietre. Mi-a povestit mai ales cat de bine s-a simtit dupa acesta cura. Inainte de procedura avea dureri de cap, greturi, simtea dureri in zona ficatului, fara energie, obosita mai tot timpul...
A spus ca aproape 2 ani dupa cura, nu a mai avut nicio problema. Amintindu-i acum de cura a zis ca vineri o va face din nou.

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Mar Mai 28, 2013 11:08 am


Am gasit aici despre ce ulei poate fi folosit:

http://suntsanatos.ro/cure/procedura-de-curatare-a-ficatului-si-a-vezicii-biliare-dr-andreas-moritz.html

"Intoleranţă la uleiul de măsline
Dacă sunteţi alergici sau nu puteţi suporta uleiul de măsline, atunci puteţi folosi uleiul din nucile Macadamia, uleiul de floarea soarelui presat la rece sau alte uleiuri presate la rece, cu excepţia uleiului de rapiţă. Doresc totuşi să atrag atenţia că uleiul de măsline presat la rece („Extra Vergine”) este cel mai eficient."

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Detoxifierea ficatului

Mesaj  greengrass Mar Mai 28, 2013 6:36 am

greengrass
greengrass

Mesaje : 7
Data de inscriere : 15/08/2010

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 10:37 pm

de ce vrei sa schimbi ceva in reteta daca uleiul de masline se gaseste peste tot ? nu stiu daca trebuie sa fie de masline sau nu...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Lun Mai 27, 2013 10:13 pm

Buna,

Uleiul trebuie sa fie neaparat de masline?

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 10:12 pm

Sotia mea nu a folosit chesti cu mamaliga fierbinte pusa pe ficat. Chestia cu mamaliga nu este in varianta germana....asta e o varianta romaneasca. In varianta germana este optional puneara unei sticle cu apa calda la ficat. Bineinteles ca ceva cald dilata si ajuta ceva.

In dimineata asta sotia a mai eliminat foarte multe pietre mici calcaroase... incredibil ce poate iesi dintr-un om !
Andreas Moritz scrie ca cele mai multe pietre sunt din ficat.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Mai 27, 2013 10:40 pm, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 10:04 pm

Orice cura unde se elimina ceva, detoxifiere sau operatie este mai usoara cand luna scade. In timpul lunii scazatooare eliminarea este mult mai usoara si mai eficienta. Cine poate ar trebui sa-zi aleaga saptamana cu luna scazatoare din luna respectiva.

Aici un calendar cu fazele lunii:
http://www.kalender-2013.net/mondkalender-2013/
Chiar acum este luna scazatoare.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 9:41 pm

Recomand oricui face cura de curatire sa respecte intocmai indicatiile, inclusiv chestia cu sucul de mere pt. a evita problemele.
In general nu apar nici un fel de probleme insa la unii oameni apar. Asta poate sa fie din cauza ca nu au respectat indicatiile sau au o dereglare in corp care ii face sensibili la o substanta sau pietrele sunt prea multe si prea mari, intestinul prea ocluzionat etc.

Foarte importanta este pozitia din pat atunci cand se bea uleiul, de ea conteaza mult succesul.
Cei care stiu ca nu pot ingurgita cantitatea aceea de ulei il pot reduce. Cei care nu pot deloc face cu ulei trebuie sa incerce alte alternative care exista (intrebati-ma).
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  CristianPsi Lun Mai 27, 2013 9:25 pm

Eu mereu am folosit anghinara pt a creste secretia biliara.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 2:49 pm

Pietrele de colesterina din vezica biliara si ficat si care ies primele la procedura de mai sus nu se vad la ecograf. Numai cele de calciu sau de alta natura. Faptul ca la ecograf nu apar pietre sau nisip nu inseamna ca nu existai. Si pietrele de colesterina deranjeaza ficatul si colecistul si il blocheaza. In plus volumul cel mai mare il ocupa nisipul si pietrele mici care cu atat mai greu se vad la ecograf.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 1:22 pm

Au mai iesit din corpul sotie inca 5-6 pietre de calciu, dintre care una cam de 1,5 cm diametru.
Pai daca ne gandim bine cura asta de curatire e mai importanta decat homeopatia, decat postul, decat stiu eu ce curatiri de toxine ale intestinului, caci cu atatea pietre ficatul si bila nu pot lucra bine, lichidul biliar nu este suficient, digestia este lenta si slaba, si ca urmare la toti acest factori se tot strica lucrurile in intestin si sange oricat de curat le-ai avea.
In plus ficatul e un organ principal, volumul de pietre trebuie sa reduca cumva volumul ficatului care este variabil in functie de ce trebuie sa faca. Deci in primul rand automat nu mai exista rezistenta la efort...caci acolo ficatul pune la dispizitie sange. Si un ficat presat de pietre nu poate sa tina mutl sange. Sau burta este marita de la atatea pietre in ficat. Si sigur sunt si intepaturi la ficat la alergat sau miscari la cei care au mai multe.

Si hemoroizii sunt legati direct de ficat, caci ficatul gestioneaza elasticitatea venelor.
Ca sa nu mai vorbim ca pietrele nu sunt nicidecum moarte sau goale ...ci contin ca orice materie duhuri, spirite...duhurile maniei, ai furiei si cine stie ce alte patimi care stau acolo in ficat. Cand scapi de ele scapi si de influenta lor nefasta si permananta. Iritabilitate fara motiv, crize de furie, etc...se duc odata cu pietrele.







Ultima editare efectuata de catre scarface in Mar Mai 28, 2013 9:19 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Mai 27, 2013 12:47 pm

Dupa 48 de ore de la procedeu au mai iesit din corpul sotiei 5 pietre mari cam de aceeasi marime ca primele, plus o multime de pietricele, insa acestea nu mai sunt din colesterol verde-maron ca primele, ci sunt deja pietre de calciu. Le-a simtit azi toata ziua in burta in timp ce traversau intestinele si au iesit acum seara. Deci va dati seama in ce stadiu e saracul ficat daca la o femeie sanatoasa aparent deja de la primul procedeu iese un pumn de pietre si volumul vezicii biliare este tot cam cat un pumn.
Schimbarile pe care le-a remarcat: se enerveaza mult mai usor, e mai calma decat normal, nu mai are nevoie de asa de multa mancare, digestia e mult mai rapida, volumul burtii a scazut, anumite intepaturi pe care le simtea inainte in vezica urinara cred ca erau cauzate de fapt tot de pietrele din ficat si vezica biliara.

Unele pietre plutesc, altele se duc la fund. Alea care se duc la fund contin si toxine si sunt mai rele.

Eu am inceput sa beau de azi suc de mere....in 6 zile va spun ce iese de la mine. Insa cred personal ca sucul de mere nu e atat de important caci pietrele de calciu oricum nu se inmoaie de la el si cele de colesterol sunt oricum de o natura mai gelatinoasa.
Stiu ca unii beau suc de mere numai 3 zile sau chiar deloc si trec direct la procedura de eliminare. Chestia cu sucul de mere a fost adaugat candva de Andreas Moritz la cura originala.
Insa cine face curatirea sa nu fie singur acasa...caci la unii - rar - li se mai face rau caci au prea multe pietre sau stiu eu ce toxine mai ies odata cu ele...

Este posibil, daca cugetez ceva, ca problema cu colesterolul de care sufera atat de multi sa fie legata masiv taman de aceste pietre care infunda ficatul... daca deja un om "sanatos" are atatea pietre, cum trebuie sa arate ficatul la un hepatic sau unul bolnav sau care e pe pragul sa fie operat de pietre ?

Multumesc sotiei ca a redescoperit pt. luminarea mea aceasta cura de care stiu deja de mult timp, insa eu ma gandeam ca-i necesara doar pt. cei care stiu ca au pietrele.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Lun Mai 27, 2013 2:46 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  adriana1972 Lun Mai 27, 2013 4:45 am

Interesant Exclamation Am si eu o prietena care sufera de fiere. Am sa i spun de aceasta metoda si cred ca am sa o incerc si eu ,ca cine stie Question Multumim Scarface de informatie Exclamation
adriana1972
adriana1972

Mesaje : 19
Data de inscriere : 06/05/2013
Localizare : dambovita

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Dum Mai 26, 2013 6:10 pm

Mai jos va arat reteta de scos pietrele de la "fiere" (adica de la colecist si ficat)  in mod eficient si fara operatie.
Aceste pietre nu se vad la ecograf si nici la radiografii caci cel putin 90% sunt din colesterol !

Cu homeopatia probabil este foarte dificil de a scoate pietrele intr-un mod atat de sigur si atat de eficient.
Cei care stiu ca au pietre la fiere trebuie sa aplice imediat procedeul, cei care nu stiu ca au si nu au nimic insa tot asa. Asta cu atat mai mult cu cat varsta este de peste 30 de ani...iar cu cat mai in varsta omul cu atat mai multe pietre si mai sigure are oricine,
Caci la traiul din ziua de azi  TOTI avem pietre in ficat si colcesit chiar daca nu le simtim... sau nu avem simptome...si se pare ca pietre exista si la ficat, acolo unde de fapt este produs lichidul biliar care este pe urma depozitat in bila, deci se curata nu numai depozitul de bila ci si ficatul si asta aduce o ameliorare evidenta a sanatatii  !  Pana si copii au aceste pietre. Un copil de 12 ani a scos 125 de pietre la prima cura (pozele le gasiti mai incolo).

Sotia mea, desi nu stie sa aiba ceva la fiere, a facut procedeul deja de 8 ori si a eliminat deja 500 ml de pietre ca volum

Toti care fac acest procedeu scot pietre in mod similar, pana si tinerii de 20 de ani.
Procedeul se repeta dupa 2-4 saptaman caci numai de la o sedinta nu se scoate tot. Se repeta pana cand nu mai iese nimic.

Formarea pietrelor este accelerata si favorizate de furie, deci cine se infurie des, are sigur pietre.
Recomand cu caldura aceasta terapie de curatire, simpla si ieftina, nu numai la cei care stiu ca au pietre sau probleme cu bila, ci la TOTI citotrii acestui forum. O sa va cruciti de ce iese din corp. Eu insumi voi aplica procedeul, maine incep caci nu eram deloc constient ca TOTI avem pietre, chiar daca ne consideram sanatosi.

Eliminarea chirughicala e pietrelor este o MARE prostie caci de regula se scoate si vezica biliara si pe urma bila produsa de
ficat nu mai este depozitata in vezica pt. ca corpul sa o acceseze la digestie daca are nevoie de ea, ci se revarsa permanent in stomac, lucru care distruge sanatatea masiv, caci bila este toxica si este buna numai in timpul digestiei anumitor alimente care fermenteaza greu.

Aici gasiti o reteta gasita pe romaneste, dar care difera ceva de reteta originala a lui Andreas Moritz, cel care a perfectionat-o cumva.
http://rapcea.ro/2012/12/19/reteta-completa-de-eliminare-a-pietrelor-de-la-bila/

In reteta originala se bea timp de 4-5 zile cate un litru de suc de mere de-a lungul zilei, cica ar inmuia pietrele
(deja moi) de colesterol. Insa acest lucru nu este adevarat, ele sunt moi prin natura lor. Eu si sotia am facut fara suc de mere
si pietrele de colesterol au fost tot asa de moi ca si dupa baut de suc de mere. Deci nu inmoaie nimic si este cam inutil.

Deci chestia cu sucul de mere poate sa aiba alt efect, dar nu la inmuiat. Si in plus e si scump in Romania iar multi se baloneaza de la el.

In versiunea romaneasca din linkul de mai sus, autorul a mai introdus aplicatie de mamaliga calda pe burta ca sa ajute la dilatare. E o chestie facultativa si se poate face si cu o sticla de apa calda in loc de mamaliga. Deci nici de asta nu e neaprat nevoie.

Ce a mai adaugat insa autorul roman este repetarea dozei de ulei cu suc de lamaie sau grefa si a doua zi !!!
Asta este o diferenta importanta, de care este nevoie, mai ales la cei care au greata sau au probleme cu digerarea grasimilor.
Insa cine vrea si nu are probleme cu uleiul poate sa o faca.

Uleiul de floarea soarelui amestecat cu suc de grefa are un gust excelent, se poate bea si ca bautura, nu are  nici un fel de gust de ulei si nu poate produce nici o greata. Oamenii au o idee gresita cand se gandesc numai la a bea ulei rafinat pur, care
intradevar prost la gust.

Reteta se afla aici:
https://sanatate.catsboard.com/t3148-procedura-optimizata-de-scos-pietrele-de-la-ficat-si-vezica-biliara#11880


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 12, 2014 8:07 am, editata de 7 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 12 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum