Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

+51
florin1
corix
Liara
marianb13
gabriela.m.
mamica
elena_
grfc
hicks
Lenke
arivle
danyp
ginela
asgaard
limonada3
kppus
anty21ro
clod
Simona79
Florina
lavinel21
flor80
dodo2304
aniela37
Gina.Mihaela
andr3utza
amariutei bogdan
Gianino
iongi
lponea
Beutza
ony_vitan
danis
Io9
florin1980
moRALU
calina
domi
sirius
PasiMiciSpreVindecare
andrei
lioara
Mariana Dobra
ssyimo
deditel
alexiaiuli
DanC
corinaiulia1971
greengrass
CristianPsi
adriana1972
55 participanți

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  PasiMiciSpreVindecare Sam Iul 06, 2013 1:53 am

Acum fac pentru a treia oara cura de eliminare cu ulei. Prima data am eliminat cantitati mari de mucus si putin nisip.Nu am baut suc de mere.
A doua oara am eliminat mii de paraziti, cred ca sunt oxiuri. Cand am facut a doua clisma a mai iesit un ghemotoc de viermi. Am scos ceva mai mult nisip si cateva pietre verzi.Am folosit suc de mere.
Daca sunt pietre multe, dureaza un pic pana se inmoaie, disloca.
Cartea lui Andreas Moritz este f buna.
Sper ca a treia oara sa iasa mai mult.
Este musai sa se faca pana nu mai sunt eliminari.
O mare greseala este ca pe net, reteta asta este insotita de obicei de un sfat de a nu se mai repeta cura decat dupa cinci ani. Multi fac aceasta greseala.

PasiMiciSpreVindecare

Mesaje : 6
Data de inscriere : 05/07/2013

http://www.pasisprevindecare.ro

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Sam Iul 06, 2013 1:49 am

Sotia este deja la a treia tura si tot mai scoate pietre...azi au iesit "pietre" moi de colesterol, cam 3-4 un pic mai mici ca o cireasa mica si multe mai mici. Si nu are nimic nici cu digestia, nici cu ficatul si nici cu colecistul, deci este aparent sanatoasa.


Cine face cura si vomeaza cumva uleiul la ceva timp dupa ce l-a baut: nu este nici o problema, caci uleiul acela nu are nici un alt rol decat sa motiveze organismul sa produca bila pentru digerat. Bila aceea scoate pietrele afara atunci cand canalele biliare sunt deja dilatate de la sarea amara. Deci ori ca uleiul iese pe jos, ori pe sus, la scoaterea pietrelor nu are nici un rol direct.

Corpul produce voma numai atunci cand vede ca nu poate digera ceva. In acest caz este mai bine sa fie vomat!
Cei cu greata mare chiar isi pot provoca singuri voma si scapa mai repede de greata. Uleiul se poate deci elimina si pe sus. Acei oameni au probleme in digererea sau in pasajul uleiului.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Iul 06, 2013 1:58 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  andrei Vin Iul 05, 2013 3:08 am

Reteta din link este cu de 4 ori sare amara si 2 de ori ulei si optional a 3-a oara la interval de 20 de minute.

Scarface: am eliminat din reteta toate adaugirile acelui autor roman care a schimbat reteta dupa placul lui !
Mai jos reteta asa cum este descrisa ea in cartea lui Andreas Moritz (fara mamaligi pe burta, 3 doze de ulei si alte adausuri) :


PRIMA ZI (cel mai bine se face sambata cand nu se lucreaza)

Dupa ORA 14: Nu se mai mananca nimic. Doar se mai poate bea apa, in restul zilei.
ORA 18:00 - Se beau 200 mililitri apa (aproximativ un pahar) in care s-a amestecat bine, o lingura (aproximativ 20 g) de sare amara (sulfat de magneziu). Sarea amara e un purgativ si actiunea sa principala e sa dilate canalele biliare, pregatindu-le pentru eliminarea pietrelor. De asemenea, curata intestinul, astfel incat pietrele, atunci cand incearca sa iasa, nu se lovesc de mancare sau alte reziduuri si pot fi eliminate usor.

ORA 20:00 – Se bea al doilea pahar de apa cu sare amara (200 mililitri apa – in care s-a amestecat bine, o lingura (aproximativ 20 grame) de sare amara (sulfat de magneziu).

ORA 21:30 -Daca nu ati avut scaun pana acum, e bine sa va duceti la toaleta sau optional puteti face o clisma cu apa calduta.

ORA 21:40 -Se pun 120 mililitri ulei de masline (aproximativ o jumatate de pahar) si se amesteca cu 80 mililitri suc de grefa (sau lamaie, daca nu este dispnibila grefa)  (aproximativ jumatate de pahar). Sucul sa fie cat mai pur, fara pulpa. Ingredientele se pot amesteca intr-un borcan inchis (se clatina de 20 de ori).

ORA 22:00 – Se bea amestecul de  ulei de masline si suc lamaie. Acest amestec se bea in picioare. Se bea in decurs de 1-3 minute, dupa cum poate fiecare. ASEZATI-VA CULCAT IN PAT IMEDIAT ce ati baut uleiul!

E esential pentru eliminarea pietrelor. Pozitia trebuie sa fie culcat pe spate, cu o perna sub cap. Daca e o pozitie incomoda, se poate sta pe partea dreapta cu genunchii trasi spre piept. STATI COMPLET NEMISCAT, CEL PUTIN 20 MINUTE SI INCERCATI SA NU VORBITI! Pietrele vor fi eliminate fara durere, deoarece se secreta multa bila (care este uleioasa), iar canalele biliare sunt tinute larg dilatate de magneziul din sarea amara.

A DOUA ZI DIMINEATA:

ORA 06:00 dimineata- Se bea al treilea pahar de apa cu sare amara (200 mililitri apa – in care s-a amestecat bine, o lingura (aproximativ 20 g) de sare amara (sulfat de magneziu).

ORA 08:00 dimineata-Se bea al patrulea pahar de apa cu sare amara (200 mililitri apa – in care s-a amestecat bine, o lingura (aproximativ 20 g) de sare amara (sulfat de magneziu).

ORA 10:00 dimineata - Se pot consuma fructe sau suc de fructe.

ORA 11:00 dimineata – Se poate incepe sa se manance mancare de post. Seara sau in urmatoarea zi se poate reveni la mancarea obisnuita.

Optional se poate pune ceva cald pe burta dupa ce s-a baut uleiul ca sa dilate ceva mai mult, insa nu
este decat o chestie optionala.
andrei
andrei

Mesaje : 259
Data de inscriere : 09/01/2010
Varsta : 44
Localizare : Craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Vin Iul 05, 2013 2:34 am

Reteta din Formula AS cred este diferita de cea din linkul care l-am pus eu aici si care este o traducere la articolul
din cartea lui Andreas Moritz care este cura facuta cel mai des.
Pentru "bila lenesa" exista doar 2 posibilitati: ficatul nu produce destula sau canalele biliare si colecistul sunt pline de pietre si nu-l pot depozita.
Explicatia adevarata la "colecist malformat" este ca este plin cu pietre.

Cu aceasta cura de eliminare a pietrelor se poate elimina nevoia la absolut toate operatiile unde
se indeparteaza colecistul, lucru cu urmari nefaste asupra digestiei si sanatatii intregului corp.
Cand doctorii nu stiu sa vindece ceva atunci ei elimina organele.
Daca s-ar putea indeparta si creierul cu siguranta ca multi s-ar lasa operati. Inca nu s-a ajuns acolo, dar nici nu cred ca mai este mult.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  lioara Vin Iul 05, 2013 12:56 am

A treia oara oricum nu am baut si cantitatea de ulei si suc am redus-o pentru ca in reteta scrie ''aproximativ 100ml''. La fel am gandit si eu(nu-i acelasi lucru sa ai
40kg sau 100kg).Eu nu suport nici gustul amar,nici sa vad atata ulei.Data viitoare voi reduce si cantitatea de apa cu sare amara.Sucul de mere cred ca este recomandat pentru o usoara curatare a intestinului,pentru a nu fi neaparat necesara clisma.Dar a mai fost ceva.Dupa primul pahar de apa cu sare a aparut o balonare teribila.Mie nu mi s-a mai intamplat sa am un abdomen de purice decat pentru cateva secunde dupa ce am luat bicarbonat pentru stomac.
Oricum sunt bucuroasa ca am reusit s-o conving pe mama care da,are bila lenesa si se vede treaba ca si eu.Nu stiu daca e exact reteta din forum.O aveam notata
pe cea din ''Formula AS" si am mai adaugat niste modificari de unde am gasit-o fara clisma.Am scris ce mi s-a intamplat nu pentru a descuraja,ci pentru cei care
s-ar speria asa ca mama daca ar aparea simptomele astea.Eu nu am citit nicaieri asa ceva.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iul 04, 2013 11:51 pm

Nu stiu ce reteta aveti voi sau ce ati inteles din reteta din linkul pus aici de mine (trebuie sa o verific), insa in cartea originala a lui Andreas Moritz nu scrie sa iei decat o data uleiul cu suc de grefa sau lamaie si asta la ora 22.00.

Dimineata la ora 6 si 8 se bea doar apa cu sare amara. Eu asa am facut.

Insa am remarcat o greseala in reteta originala caci cantitatea de
ulei este aceeasi indiferent de sex si greutate !
Asta nu e corect dupa pararea mea. Nu poti sa dai
aceeasi cantitate de ulei doar la toti.

125 de ml de ulei au un alt efect la o femeie mica si slaba decat la un barbat mare.

Eu asa pune in loc de cantitatea fixa de 125 ml de ulei asa:

barbati peste 1,75 cm : 120ml
barbati sub 1,75cm  100 ml
Femei peste 170 :  100ml
Femei sub 170cm : 80-90 ml

Cine stie are greutati cu digerarea grasimilor trebuie sa reduca aceste cantitati cu inca 10-20 ml.

Cantitatea de suc se lamaie sau grefa trebuie si ea redusa corespunzator.

Problema cu raul si greata de la ulei o au numai cei care nu produc suficienta bila, asta ori din cauza ca sunt deja plini cu pietre ori ca ficatul nu poate produce suficienta bila. Insa taman cei carora  li se face rau au cea mai mare nevoie de aceasta cura.

Ciar daca apare greata,raus si voma, acesta se duc repede si colecistul si ficatul se scapa de pietre. Avantajele sunt mai mai mari
decat raul de cateva ore.

Deci nu mai beti ulei de 3 ori, asta este o greseala, se bea numai o data la ora 22 !
Iar de suc de mere am spus deja ca de fapt nu face mare lucru si se poate renunta la el.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  lioara Joi Iul 04, 2013 11:30 pm

Buna ziua, tuturor!
Se vede treaba ca sunt singura dintre cei care au facut cura, careia i-a fost rau.Am crezut ca asta s-a intamplat din cauza faptului ca dupa ce am baut a doua doza de ulei am fost nevoita sa conduc si n-am putut sta linistita.Asta noapte m-a trezit din somn o stare violenta de greata,durere foarte mare de cap,de oase ,spate, stomac.M-am miscat, am mers la toaleta si am eliminat cateva pietricele marunte,marunte.Am incercat sa stau linistita,desi imi tot venea in gura amestecul de
ulei cu suc.M-am ridicat pe la 6 si am luat amestecul de sare amara,dar nici nu am terminat de baut ca am vomat tot.Am constatat ca mai aveam in stomac ceva ardei si ceapa de la salata ce-o mancasem ieri.Am adormit pe scaun ca nu m-am mai putut intinde in pat.La 8 am mai baut doar putina apa cu sare amara.Am
reusit sa nu dau iar afara,dar de abia ma puteam tine pe picioare.Nici nu-mi trece prin cap sa mai iau si al treilea pahar cu ulei,pentru ca stomacul meu este foarte
suparat.Am mai eliminat ceva mai multe pietricele maruntele.Toata treaba asta am facut-o pentru mama care are ceva probleme cu ficatul si o depresie urata si
am vrut sa ii dau ceva curaj.Desi aseara era binisor, in cursul noptii i-a fost la fel de rau si nu a putut sa doarma.Acum sper sa fie bine.Voi reveni cu alt mesaj
cand ne vom simti mai bine.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iul 04, 2013 4:30 pm

Eu nu am avut decat niste bile de colesterol...pietre tari nu au iesit sau cel putin nu am vazut.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatieBuna

Mesaj  Mariana Dobra Joi Iul 04, 2013 11:06 am

buna seara , am promis ca voi reveni .imbunatatiri semnificative : primul lucru care l-am simtit a fost acela ca a incetat durerea mea de picioare , nu stiu prin ce minune dar picioarele nu mai dor. Am continuat sa elimin pietre pana marti dupa amiaza cand mi-am facut o clisma si au mai iesit cateva , miercuri nu am avut scaun si azi joi totul a intrat in normal. Starea mea generala este foarte buna , nu mai simt oboseala atat de mult cu toate ca muncesc de dimineata pina seara . Mai vreau sa mai incerc o data metoda peste o luna , sunt convinsa ca mai elimin ceva din ficatul meu , multa sanatate va doresc .Si inca ceva , o prietena buna incepe luni ! ma bucur ca s-a hotarat !

Mariana Dobra

Mesaje : 11
Data de inscriere : 08/12/2011
Varsta : 66

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Dum Iun 30, 2013 2:25 am

Va dati seama ce inseamna pentru sanatate daca ficatul,care are in mod normal volumul la 5-6 pumni, contine cam 2 pumni de pietre diverse!


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Iul 04, 2013 4:29 pm, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Mariana Dobra Dum Iun 30, 2013 2:15 am

buna ziua , iata-ma si eu pe aici sa va impartasesc experienta mea , desi sunt o persoana fricoasa m-am hotarat greu , dar acum ma felicit pe mine si nu-mi vine a crede . Marturisesc ca niciodata nu am facut vreo criza biliara si niciodata nu m-a durut ficatul .Cind am ajuns si eu la ecograf a fost pentru ca aveam dureri in partea dreapta si constipatie rebela.Apoi mi-am dat seama , tot eu singura , nicidecum doctorii , ca durerea venea de la curbura colonului care nu era curatat din cauza constipatiei .Doctorita care mi-a facut ecografia a zis ca am splina marlformata din nastere si ca de aia ma doare acolo .Prin urmare mai spun o data nu stiu sa fi avut vreo criza de fiere niciodata si nici pietre la fiere, prin urmare .Dar m-am hotarat sa incep aceasta cura pentru ca tot atunci la ecografmi s-a spus ca am ficatul gras si marit ,.Am inceput saptamina cu post si cu suc de mere , a venit sambata si am urmat intocmai instructiunile , desi cu putina teama in suflet , asa ca atunci cind ai de mers la dentist.Dar cu increderea in bunul Dumnezeu am mers mai departe.Am baut sarea de magneziu ,si am inceput sa merg la baie pina in colonul meu nu mai era decit apa .Fix la 10 am baut uleiul de care imi era groaza ca va fi rau la gust, si culmea este ca mi-a placut foarte mult gustul lui asa ca urmatorul pahar l-am luat fara sa ai ezit si m-am culcat .Nu am simtit nevoie sa merg la baie decloc , toata noaptea .La 6 dimineata sare amara din nou , la opt sare amara dinnou .Dupa prima doza am inceput sa merg din nou la baie si sa elimin , la inceput pietre mici de colesterol verzi de marimea unui bob de mazare si mai mici , mai multe cam 20-30 si doua mai mari de 2 cm si 1,2 cm tot verzi , dar nu rotunde si lunguiete .Acum mai astept samerg la baie , nu mai simt nevoia , nu mi-e foame , doar sete simt mai tare . Pentru cine nu are curajul , va marturisesc ca nu aveti de ce sa va temeti , metoda este gandita foarte bine , m-am mirat si eu ca inainte de 10 nu am mai mers la baie .Ca imi era frica sa nu beau uleiul si sa trebuiasca sa merg din nou la baie , in timp ce trebuia sa stau linistita . Astept sa vad ce voi mai elimina si voi reveni . Va doresc multa sanatate !

Mariana Dobra

Mesaje : 11
Data de inscriere : 08/12/2011
Varsta : 66

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Dum Iun 30, 2013 1:21 am

Primele pietre moi de colesterina au iesit pe la ora 11.00 fara probleme. Nu au fost multe dar 3-4 din ele erau cat o cireasa.
Nu am baut deloc sucul de mere si pietrele au fost totusi moi. Caci logica mea spune ca pietrele de colesterina sunt oricum
moi datorita naturii lor si in plus sucul de mere nu are cum sa ajunga in colecist sau ficat niciodata ca sa dizolve pietrele caci corpul transforma prin stomac si ficat orice este ingurgitat.

Deci cred, asa cum am spus si se vede si dine experienta mea, ca merge si fara sucul de mere.

Nu mi-a fost rau nici macara o secunda, nu am avut absolut nimic...desi dupa ultima doza de sare amara de azidimneata am baut inca o doza de ulei cu suc de grapefruit (asta dupa logica mea).
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Sam Iun 29, 2013 12:19 pm

De abia azi am ajuns si eu sa fac cura de scot pietrele de la ficat si colecist.
Acum 5 minute am baut amestecul de ulei cu suc de grapefruit si acum stau intins in pat.
Am folosit ulei de floarea soarelui presat la rece si amestecat cu sucul de grepfruit are un gut excelent, asa putea sa-l beau zilnic ca si cocktail. Deci nicidecum un gust rau sau gust de ulei, caci e amestecat doar cu suc. Ramane doar un gust placut de floarea soarelui dupa ce l-ai baut.
Deci sa nu va fie scarba de ideea ca beti ulei caci amestecat cu suc nu mai este deloc acelasi lucru ca si cum ai bea uleiul pur.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  ssyimo Vin Iun 28, 2013 4:09 am

scarface a scris:Paci cum sa bei atata suc deodata ??? Unde scrie asa ceva ?
Litrul asta se bea de-a lungul unei zile intregi ! De la atata suc deodata e normal sa apara ceva... of of of

Asa cum am specificat, din cauza timpului. Daca scrie in reteta ca se bea inainte sau dupa mancare la interval de 2 ore si eu nu pot sa beau in aceste doua ore...chestia-i ca-s pe drum, sau prin bucatarie si tot mai gust mancarea...si nu reusesc nici-cum. Voi incerca ultimele trei zile sa beau mai putin si des.
ssyimo
ssyimo

Mesaje : 9
Data de inscriere : 24/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Transilvania

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Vin Iun 28, 2013 12:30 am

Pai cum sa bei atata suc deodata ??? Unde scrie asa ceva ?
Litrul asta se bea de-a lungul unei zile intregi ! De la atata suc deodata e normal sa apara ceva... of of of

Colecist malformat nu exista caci e doar un saculet! Exista doar colecist malformat din cauza pietrelor cu care este plin. In acest caz cura asta este cu atat mai neceasara.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Iun 28, 2013 10:10 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  ssyimo Joi Iun 27, 2013 10:36 pm

sunny
Eu am inceput aceasta cura de trei-patru zile, cu sucul de mere, (din cauza timpului), beau tot sucul o data, adica in decurs de jumate sau o ora si-mi da niste stari.....am o usoara stare de rau, ca si cum as fi mancat ceva putin alterat, apoi ,,imi umbla brostele prin burta,, se aude un sunet...iar cel mai ciudat, mi se pare, merg dupa o ora-doua la baie cu o durere usoara de burta si-mi ,,merge burta,, o data, cel mult de doua ori dupa sucul de mere.
Apropos este la lidl suc de mere cu 100% concentrat de fructe la 2,99/litru(am luat ieri, eu avand ceva mult mai bun si natural, dar mi s-a terminat)
       Mi-e putin groaza de ziua cu sare si ulei...dar revin cu detalii.
ssyimo
ssyimo

Mesaje : 9
Data de inscriere : 24/01/2013
Varsta : 50
Localizare : Transilvania

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  deditel Sam Iun 15, 2013 6:46 am

Buna. As vrea sa intreb daca acest tratament cu ulei se poate aplica si in cazul unui colecist malformat, cudat in regiunea infundibulara.
deditel
deditel

Mesaje : 115
Data de inscriere : 20/01/2013

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Vin Iun 14, 2013 12:54 am

Sarea amara mi-am luat de 2 saptamani. Voiam sa fac cura fara sucul de mere(asa a facut si colega mea de 2 ori, fara suc de mere si sare amara, dar ea are o digestie rapida). Si ca ulei, aveam in casa ulei de canepa.
Voiam sa fac cu ce am, fara alte costuri...
Dar daca ai zis ca ar trebui respectata reteta voiam sa mai astept....

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iun 13, 2013 12:19 pm

Cat costa un litru de suc de mere 100% la Lidl sau la alt supermarket ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iun 13, 2013 11:36 am

Ca banii sunt o problema inteleg, insa solutia era abordata gresit, caci nimeni nu a spus ca trebuie cumparate
mere scumpe si stoarse ulterior (iti trebuie cred cam 1,3 kg de mere sa faci un litru de suc) ci se poate folosi cel mai ieftin suc de mere care se gaseste la supermarket si nici nu-i musai sa bei 6 zile. Si oricum nu era ideea ta ci a lui Dan care
are un talent de a complica lucrurile, ca majoritatea barbatilor.

Pietrele incep sa iasa deja dupa ce s-a baut sarea amara caci se dilata caile biliare.
Uleiul baut face doar corpul sa produca bila care la randul iei scoate pietrele afara.
Deci merge si cu mai putin ulei. Reteta asta este originara din Rusia unde se facea
fara suc de mere si ceva mai simplu. Acum nu stiu exact daca la toti este necesara
aceeasi cantitate de ulei sau nu. Ma gandesc ca se poate alege in functie
de greutate corpoala si capacitatea de tolerare. 
Odata dilatate caile biliare ies deja pietre dupa ce s-a inghitit putin ulei.
Deci cine nu poate cu dozele recomandate face procedura mai des si cu mai putin ulei.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Joi Iun 13, 2013 1:53 am

Nu e vorba de a crede sau nu la mine, pentru ca eu cred , o am si pe colega care mi-a spus ca a facut aceasta curatire si mi-a povestit cat bine i-a facut, deci cu atat mai mult. 
Am spus care e problema, banii.... si pentru mine, banii nu sunt un argument idiot....

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iun 13, 2013 1:11 am

Asta e cel mai idiotic argument care l-am auzit pana acum.
Sucul de mere de la orice supermarket, in orice forma este absolut ok pt. acest scop caci nu trebuie sa
fie nici bio si nici scump si are doar rolul cu acidul care il are sa inmoaie ceva pietrele de colesterol.
Nu a spus nimeni ca trebuie sa fie mere presate proaspat ! Cel mai ieftin suc de mere la sticla este mai ieftin de 2 lei.
Nici macar nu e musai sa il tii 6 zile, 3 zile de suc, deci 3 litrii de suc ajung daca banii sunt o problema. Avantajele acesti cure sunt mai mari decat acel post tinut de catva in primavara si efectele ei vor si la fel de incredibile. Insa ca si la post, nimeni nu crede inainte sa-l faca.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  corix Joi Iun 13, 2013 12:24 am

Buna,
Cum spunea Danc:"Eu voi face aceasta cura in toamna cu mere proaspete din gradina lui taica-meo", asa vom face si noi. Nu pot sa dau acum 5 lei/kg de mere cand ma gandesc ca la postul cu lichide am dat 2,5 lei/kg de portocale... 
Si nici nu am...
Asa ca mai asteptam toamna cu merele din gradina:|

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Mar Iun 11, 2013 12:30 am

eu am amanat din cauza ca nu am avut timp...zilele urmatoare fac.
Dupa cum am spus nu este nevoie de nici un curaj pt. asa ceva daca respecti regulile, foarte rar se intampla ceva, poate un caz la 10.000 si in general la cei care fac greseli si nu respecta regulile...in loc de ulei de masline se poate folosi si ulei de floarea soarelui presat la rece (nu rafinat) pt. cei care nu suporta gustul.

In loc de grapefruit se poate folosi si combinatie de portocale cu putina lamaie.

Deci nu va inteleg fricile astea cand e vorba de sansa de a te scapa de multe boli !

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  alexiaiuli Lun Iun 10, 2013 11:31 pm

Tu in ce stadiu esti? Parca incepusei cura cu suc de mere.Eu nu am curaj sa ma apuc de asa ceva.Eu fac caderi de glicemie si daca nu mananc nimic o dimineata intreaga.....desi as vrea tare mult sa imi curat ficatul confused
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie - Pagina 11 Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 11 din 12 Înapoi  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum