Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

+51
florin1
corix
Liara
marianb13
gabriela.m.
mamica
elena_
grfc
hicks
Lenke
arivle
danyp
ginela
asgaard
limonada3
kppus
anty21ro
clod
Simona79
Florina
lavinel21
flor80
dodo2304
aniela37
Gina.Mihaela
andr3utza
amariutei bogdan
Gianino
iongi
lponea
Beutza
ony_vitan
danis
Io9
florin1980
moRALU
calina
domi
sirius
PasiMiciSpreVindecare
andrei
lioara
Mariana Dobra
ssyimo
deditel
alexiaiuli
DanC
corinaiulia1971
greengrass
CristianPsi
adriana1972
55 participanți

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Sam Iun 27, 2015 2:19 am

Nimeni? Ar trebui sa merg sa fac o ecografie?

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Joi Iun 25, 2015 8:50 am

Deci e posibil ca de la o piatra, sa simt acea presiunea de marimea unei palme?

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Mier Iun 24, 2015 11:13 am

Da, stiu.

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Mier Iun 24, 2015 10:46 am

Ai idee cum arata "fierea", ce este si cat de mare este ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Mier Iun 24, 2015 10:30 am

Mersi pentru raspuns!
Acea apasare tot de la pietre sa fie, sau o fi fiere umflata? Cele 3 le-am facut la o distanta de 3/4 saptamani.
De ce crezi ca nu prea am avut scaune, chiar daca am luat sarea amara? La prima procedura parca a fost mai ok, cu mai multe scaune.

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Mier Iun 24, 2015 9:41 am

probabil mai ai inca "pietre"...pietrele nescoase avanseaza si ocupa noi pozitii...restul de simptome nu cred ca au de a face cu cura, ci
e doar coincidenta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Mier Iun 24, 2015 8:31 am

Am si eu o mica problema. Am facut a 3-a procedura acum o luna. Ideea e ca nu prea am avut scaune, am baut seara uleiul, m-am trezit putin noaptea cu o arsura de piept si am adormit la loc. A doua zi am facut bobite foarte mici verzi, dar pietre nu am mai scos. Am avut 2 scaune iar apoi am fost constipat vreo 2 zile sa zic asa.
Dupa acea data, simt intepaturi la fiere si o presiune/apasare ca si cum as avea o mana pusa in acea zona. In ultimul timp nu mai este asa evidenta. Intepaturile si acea senzatie apar mai pe seara, ma gandesc eu cand fierea este plina si trebuie sa mananc si apoi este eliminata. Daca mananac mai mult simt mai mult acea senzatie de palma in partea dreapta. Sa fie fiere umflata?
De asemenea, de atunci am o stare de semi-constipatie, parca nu mai am scaunele asa constistente cum erau inainte si elimin si mucus.
Ce ar putea fi acele intepaturi si acea senzatie de apasare? Voi ati avut asa ceva dupa procedura?
Astept raspunsurile voastre! Multumesc!

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Mada lina Mier Iun 10, 2015 2:16 am

Anda Maria, nu este o reteta. Smile
Pentru a slabi nu am crezut niciodata in tot felul de trucuri, pastile de slabit, ceiuri, infometare sau altele.
In schimb cred ca daca ai o viata echilibrata, greutatea normala vine la pachet cu alte lucruri.
Daca am avut cateva kg in plus am stiut ca am o problema.
De-a lungul timpului am aflat ce este sanatos si ce nu, si respect anumite reguli.

Intotdeauna mananc ce poate manca si un copil mic.
Dimineata de cele mai multe ori, fac o budinca din cereale integrale rasnitate, ovaz, grau spelta, mei, quinoa, mai fac combinatii intre ele sau doar o singura cereala, pe care le amestec cu fructe de sezon razuite (se face ca un piure) cu razatoare de sticla, migdale rasnitate, miere sau nu, si deasupra pentru aspect pun fructe. Daca sunt pe fuga mananc fructe, eu mananc fructul intreg cu tot cu pulpa, rar fac sucuri, plus ca si mestecatul are rolul lui.
Si fructele le combim intr-un anumit fel (de ex: nu combin niciodata pepenele rosu cu alte fructe)
Un alt exemplu, o masa principala, cartofi copti in coaja , cartofii doar asa ii gatesc, in coaja (acum ca este sezonul celor noi nu-i mai decojesc pe cei mici cat o nuca) peste care pun un sos de nuci sau alune (alune lasate 12 in apa la hidratat macinate peste care pun usturoi si verdeturi, un alt sos: rosie data prin razatoare de sticla amestecata cu usturoi si verdeturi, acesta merge ft bine cu peste) si o salata. Iarna ca si garnitura mananc des legume la abur (le fac la abur in cosul de bambus).
Nu amestec nicioadata desertul o masa principala.
Cam la 10 zile mananc peste, de Dunare sau oceanic, dintre cele cu omega.
Rar pui, doar din surse sigure si mai rar vita.
Nu beau apa in timpul mesei, cu 30 min inainte sau dupa.
Nu mananc dupa 19/19:30, daca manac dupa aceste ore, adorm dupa 2 ore de la ultima masa.
Rar imi permit sa ma porcesc, de obicei in concedii sau in vizite.
Nu fumez, nu pierd noptile, nu beau cafea (nici macar pentru clisma nu este buna) Smile In cursul zilei beau diferite ceiuri, imi plac.
Pentru mine toate lucrurile astea sunt un stil de viata.
Acum rar fac sport, sportul pentru mine este cel pe langa copilul meu.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Anda Maria Mier Iun 10, 2015 1:29 am

DanC a scris:Bravo Mada lina pt stilul tau de viata ,eu in 3 saptamani  cand am inceput exact ce faci tu in ceea ce priveste alimentatia (+sport in plus si nici un desert) aproape ca nu mai am pantaloni pe masura,pot baga mana de-a latul in oricare din ei.Nu am fost niciodata gras dar totusi pretentios in ceea ce priveste circumferinta Smile As mai adauga apa la minim 40 min.inainte si dupa mancare in nici un caz altfel.

Care ar fi reteta ceea ce priveste alimentatia si stilul de viata? Multumesc

Anda Maria

Mesaje : 2
Data de inscriere : 07/12/2013

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Mada lina Joi Iun 04, 2015 11:36 pm

DanC, da si asta cu apa.

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  DanC Joi Iun 04, 2015 11:09 am

Bravo Mada lina pt stilul tau de viata ,eu in 3 saptamani cand am inceput exact ce faci tu in ceea ce priveste alimentatia (+sport in plus si nici un desert) aproape ca nu mai am pantaloni pe masura,pot baga mana de-a latul in oricare din ei.Nu am fost niciodata gras dar totusi pretentios in ceea ce priveste circumferinta Smile As mai adauga apa la minim 40 min.inainte si dupa mancare in nici un caz altfel.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Iun 04, 2015 12:58 am

ingrasatul provine de la conflicte care duc la frici existentiale care duc la retentie de apa in tesut. una din ele este pt. multe femei sarcina.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Mar Apr 28, 2015 11:04 am

Si e ok o lingurita mica cu varf? eu asa am pus prima oara.

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  chemio Mier Apr 22, 2015 8:05 pm

florin1 a scris:Pana la urma cata sare se pune pe pahar? Eu am pus o lingurita mica la 200 ml apa.

O lingura sau 15g.

chemio

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/04/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Mar Apr 21, 2015 8:43 am

Pana la urma cata sare se pune pe pahar? Eu am pus o lingurita mica la 200 ml apa.

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Mar Apr 21, 2015 4:54 am

Pitiriazis - conflict de scarba la contactul cu ceva/cineva
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  chemio Mar Apr 21, 2015 2:48 am

scarface a scris:30 grame de sare amara pe pahar, deci de 120 grame de sare amara la 0,7 litrii este o greseala, nu stiu unde ati citit voi asa ceva... pielea este afectata de la  conflicte de separare/despartire si nu are nimic direct cu cura asta

La primele doua cure am mizat pe experienta unei prietene, avea cateva cure la activ. Ea a considerat ca 30g de sare inseamna o lingura. Nu as fi vrut sa fac de capul meu, studiase cartea lui Andreas si avea experienta.

scarface, fiul meu a fost diagnosticat cu Pitiriazis rozat Gilbert. Cu cateva zile inainte sa-i apara petele s-a suparat foarte tare. Un "prieten virtual" l-a pacalit, i-a luat contul de la maincraft si a suferit cateva zile pana cand am reusit sa i-l recuperez. Ma gandesc ca poate si acest stres i-a declansat petele.

Multumesc pentru raspuns.

chemio

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/04/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Lun Apr 20, 2015 7:50 am

Pai 3 saptamani sunt intre cele 2

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Lun Apr 20, 2015 12:26 am

30 grame de sare amara pe pahar, deci de 120 grame de sare amara la 0,7 litrii este o greseala, nu stiu unde ati citit voi asa ceva... pielea este afectata de la conflicte de separare/despartire si nu are nimic direct cu cura asta
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  chemio Dum Apr 19, 2015 1:59 pm

florin1, eu mi-am propus sa aplic procedurile cand luna este in descrestere, mai exact, ziua a sasea sa se apropie foarte mult de luna noua. Pana la urma, nu stiu daca are vreo influenta dar asa voi face. La a doua cura nu am tinut cont de asta. Nu cred ca e bine sa le faci chiar asa des. Andreas spune in cartea lui sa lasi trei saptamani intre proceduri.
Cartea scanata o gasesti aici: http://www.scribd.com/doc/182422768/Scapa-de-pietre-la-ficat-si-fiere-Andreas-Moritz

Eu am facut-o pe a 3-a saptamana aceasta. Am redus cantitatea de sare amara la 15g si am mers pe aceeasi cantitate de ulei, 120ml. A fost mult mai bine, nu m-am mai deshidratat ca data trecuta cand am mers pe 30gX4, adica cantitate dubla.
Singura "problema" a fost in ziua eliminarii, am dormit dupa-amiaza si m-am trezit transpirata iar mainile imi tremurau foarte rau. Am mancat si mi-am revenit destul de repede. Cred ca-mi scazuse glicemia.
De data aceasta, am eliminat vreo 30 de pietre si ma astept sa mai iasa la primul scaun.
Am observat ca deja la a treia cura nu au mai iesit pietricele multe si marunte si cu nisip sau ce-o fi fost, ci pietre mai "serioase" si-atat.

Fiul meu de 11 ani are de cateva zile niste pete rosiatice pe piele. Curiozitatea mea ar fi daca a facut cineva aceasta cura si a scapat de probleme ale pielii.

Sanatate!

chemio

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/04/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Dum Apr 19, 2015 11:34 am

Am o intrebare.Am scos pietre weekend-ul trecut. Daca incerc sa scot in weekendul cu 2 mai e ok? Din ce am citit aici 3 saptamani e minimul(ce se inampla saca faci mai devreme?). Cand am baut sarea amara a 2-a oara, ma uitam la burta si se miscau chestii acolo, mai ales in partea dreapta. Am suprasolicitat cumva foarte rau fierea si ficatul? S acum vad ca se misca dupa o saptamna, sau e normal?
Dupa ce le-am scos, am dureri si rar intepaturi in partea dreapta, sub coasta si mai jos si spre margine. Inainte, aveam sub coasta spre centrul toracelui, spre buric. Ce o fi durand acolo? Pietre prin ficat? E riscant sa fac din nou sau indicat?
Multumesc!

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  chemio Vin Apr 17, 2015 12:20 pm

Scarface, te rog, daca ai timp sa citesti mesajul meu anterior...
Maine este cea de-a sasea zi a curei si as vrea sa adaptez cantitatile de sare si ulei. Ar fi OK 15g sulfat de magneziu la fiecare tura si 90 ml ulei?
Sunt la a treia cura insa, dupa cum am scris mai jos, la cea de-a doua (din 07 febr.) a fost acel incident.
Desi as fi vrut sa fiu consecventa, sa repet cura lunar, in luna martie nu am mai facut-o.
Sunt hotarata sa merg mai departe, mai ales ca "am scos ceva dovezi" insa, ma gandesc ca mi-ar prinde bine parerea celor care au repetat de mai multe ori aceasta metoda de detoxifiere.
Am increderea ca este foarte buna metoda insa cred totusi ca trebuiesc potrivite cantitatile.
Multumesc!

chemio

Mesaje : 5
Data de inscriere : 12/04/2015

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  scarface Joi Apr 16, 2015 10:58 am

am scris mai jos cum se formeeaza..este de la conflicte emotionale care duc la ulcerarea cailor biliare (subtiere) si cand conflictul se incheie se reparara mucoasa si apare o scurta infundatura in caile biliare....nu are mult de a face cu mancarea...desi o bila prea groasa o poate accelera...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Joi Apr 16, 2015 8:27 am

Si orice vegetal dulce fructe, curmale etc?

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  florin1 Lun Apr 13, 2015 10:36 am

Am o intrebare. De la ce se fac in principal aceste pietre?
Am inteles ca tot ce vine de la animale. Deci carnea, laptele, ouale. In ce masura se face de la oua?(Ou fiert)
De la alcool ocazional?

florin1

Mesaje : 17
Data de inscriere : 03/05/2014

Sus In jos

Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie Empty Re: Cum sa scoti pietrele de la fiere fara operatie

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum