Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

+47
Perla_Luna
bitzu0611
vladp
nic.m
Mada lina
mamica
amoruk
elena_
Corina A.
tess74
danis
ginela
iliuta
petvio
ann
pand_ora77
adinamonica
aniela37
Simona79
Mihab
kllemmi
promise keepers
geaninamariana
alexiaiuli
flor80
calina
ana
ssyimo
leokwww
corina_2k1us
scarface
CristianPsi
DIA
Mishiki
vize
simona maria vejia
raluca
thaisia
Mariuca28
gafarmerdan
sirius
aleya
DanC
andrei
lili
maya40
corix
51 participanți

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  mamica Mier Mar 11, 2015 11:03 pm

Am tinut postul acesta anul trecut, impreuna cu mama mea, doar 20 de zile. Anul acesta am inceput iarasi impreuna insa dansa a varsat dupa primul pahar cu suc si a durut-o ficatul mai multe zile. Dupa 10zile ( adica ieri ) a incercat din nou sa reia postul. Aceasi reactie. A varsat imediat sucul de portocale si are dureri mari de ficat. Ce se intampla? Ar trebui niste analize?

mamica

Mesaje : 12
Data de inscriere : 22/02/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Joi Feb 19, 2015 11:30 am


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Dum Feb 15, 2015 10:22 am

Postul acesta nu este doar o terapie care sa vindece ceva anume, ci o metoda de curatire.
Bolile la tiroida au o anume cauza...se poate gasi in rubrica cu Noua medicina germana
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Noduli tiroida

Mesaj  amoruk Dum Feb 15, 2015 10:06 am

Buna ziua. Tare ma bucur ca am gasit acest forum. Nu stiu exact care a fost motivul pentr care am ținut post negru o zi. Apoi am inceput sa caut informtii despre un post mai îndelungat si am ajuns aici. Am citit toate postările din acest topic dar nu am văzut ca cineva sa scrie daca postul a ajutat in vindecarea tiroidei. Am 26 ani. Am descoperit ca am noduli la tiroida acum 6 ani dar uitându-ma la poze mai vechi am observat ca problema e mai veche. Nu-mi amintesc sa fi avut vreo perioada grea in viața. Vreau da Menționez ca si mama, bunica si Matusa din partea mamei au probleme cu tiroida.
Va multumesc. Astept cu nerăbdare răspunsul dumneavoastră.
Felicitări tututor care au reusit, dar si celor care au incercat, sa țină postul de 40 de zile.
Doresc sa fiu si eu aici cu voi !! Mi se pare genial ca avem capacitatea de a ne vindeca singuri. Corpul nostru e o opera de arta

amoruk

Mesaje : 1
Data de inscriere : 15/02/2015

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  aniela37 Mier Feb 04, 2015 3:27 am

Start, la cura de sucuri!! Arrow

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  elena_ Vin Noi 14, 2014 2:03 am

multumesc, incerc dimineata când sunt la serviciu cu suc, la ameaza ceva usor de post, si seara as incerca suc de sfecla rosie,morcov,mar, dovleac am toate aceste fructe si legume acasa din gradina proprie

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Vin Noi 14, 2014 1:48 am

Postul de face primvara de fapt …acum in pragul iernii nu stiu cat de bine este avand in vedere ca corpul
isi reduce si el din multe functii. Acum ar fi mai bine un post numai cu un fel de mancare gatita…sa zicem dovleac.
Insa vezi, poate merge si cu suc acum in pragul iernii. Dar ideal nu este de facut postul acum.
Caci daca ai asteptat atatia ani mai poti astepata si inca cateva luni.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  elena_ Joi Noi 13, 2014 11:51 pm

Buna a inceput postul craciunului, este bine si acum de a se postii cu suc sau nu, eu am inceput cu suc de portocale de azi dimineata, multumesc

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Joi Noi 06, 2014 1:55 am

Buna, este o prostie sa ti cura numai cu apa..in primul rand nu esti destul de sanatoasa ca sa faci asta,
in al doilea rand nu o sa ai energie, in al 3lea rand apa care o bei este pt. detoxifiere de 1000 de ori mai proasta decat orice apa din fruct.
Deci lasa postul numai cu apa si bea sucurri proaspete din ce fructe vrei tu. Si in plus cate un pic de sare zilnic.
Asta e cu mult mai bun decat ce faci acum.
Iisus a recomandat postul asta cu suc de fructe prospat si nu cu apa si sunt sigur ca stie de ce .
Dar daca vrei sa faci de capul tau nu ai decat, tu o suferi urmarile.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Post curativ de 40 de zile

Mesaj  Corina A. Joi Noi 06, 2014 12:03 am

Sunt la a 2-a zi de post negru,cu apa..am hotarat sa tin post cu apa cat rezist si ulterior sa continui cu sucuri de portocale si ceaiuri.:)Am mai citit noutatile de pe aceasta tema,foarte interesant Smile

Corina A.

Mesaje : 2
Data de inscriere : 05/11/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Corina A. Mier Noi 05, 2014 2:53 am

Azi am inceput si eu acest post..si vreau sa-l tin 40 de zile.Am mai tinut posturi negre de 2 zile respectiv 11 zile..pentru detoxifiere si slabire,consumand doar apa.Am citit putin pe acest forum ca se permite atat ceaiuri cat si sucuri.Ma gandesc poate sucurile si ceaiurile sa nu starneasca digestia.Astept sugestii si ceva indicatii,nu am avut timp sa citesc comentariile de mai jos inca.Smile Va multumesc

Corina A.

Mesaje : 2
Data de inscriere : 05/11/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  tess74 Lun Mar 31, 2014 12:42 am

Va spuneam mai jos de un documentar interesant, "Gras, bolnav si aproape mort". Cu permisiunea lui Scarface, atasez linkul aici:

https://www.youtube.com/watch?v=uy1__XsvvXE

Trebuie sa copiati pe browser ce am pus eu acolo. E super interesant si motivant pentru cei care mai au indoieli.

Eu sunt in ziua 14, sotul - 12. Nu am de gand sa tin 40 zile, pentru ca eu merg pe principiul curelor mai dese (minim 2 pe an si atunci nu poti sa tii 40 zile) si a stilului de viata schimbat definitiv, cu cat mai putine toxine si hrana acida. Kilograme pierdute - cate 5 fiecare, desi greutatea sotului este cu mult mai mare decat a mea (acum avem 55 eu si 99 el). Limba incepe sa se curete. Robert Morse spune intr-una din cartile lui ca sunt 2 semne dupa care trebuie sa ne luam pt a intrerupe postul: cand apare foamea fiziologica, reala, si cand se curata limba si redevine roz. Mai apare cate o durere pe ici, pe colo, semn ca pleaca niste toxine si se vindeca organelle. Dupa o hidroterapie a colonului, suntem alti oameni, cu si mai multa energie, curatati si pe interior, probabil peste vreo 3 zile o sa ne oprim.

Trecerea treptata este importanta, dupa parerea multor naturopati, pentru ca altfel depunerea noilor toxine se va face mult mai repede si in detrimentul organismului proaspat curatat, iar in multe cazuri, la pers mai sensibile, poate aparea foarte usor indigestia grava cu risc major. Cine vrea sa sara peste aceasta etapa, risca destul de mult, plus ca s-a cam chinuit degeaba atata timp in post.

Mult success celorlalti si sanatate buna!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Cura cu apa insorita

Mesaj  scarface Vin Mar 28, 2014 2:00 am

Acum ca soarele a inceput sa aiba putere nu uitati de apa insorita care este un remediu foarte eficient, gratuit si usor de facut si trebuie folosit de fiecare, mai ales de cei bolnavi fizic si psihic, depresivi, cu vointa slaba, estenuati:
- la pranz se pune la soare un castron de sticla de 30-40 cm care este vopsit pe dinafara cu vopsea de culoare violet de un ton mijlociu (nici prea inchis nici prea deschis) si se lasa cam 1-1,5 ore primavara si 30-45 de minute vara sa bata soarele direct in apa.
Apa asta se energizeaza cu fotoni solari ultravioleti care dau energie la suflet si deci si la corp.
Este un remediu general pt. orice boala caci mareste forta vitala si deci sistemul imunitar, mareste si cicumferinta aurei.

Aura la persoanele mai sanatoase din Germania are 20-30 cm. La cele bolnave 5-10 cm. Aura la cei care locuiesc in jurul ecuatorului pana aproape de tropice
si au o viata naturala au o circumferinta de 8-30 de metrii !

Soarele da forta vitala. Cei bolnavi,depresivi, dependenti, etc. trebuie sa faca des bai de soare.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  adinamonica Vin Mar 28, 2014 12:07 am

astazi este ultima zi pt mine si vreau sa le multumesc atat lui scarface cat si celorlalti care s-au alaturat acestui demers care pare cel putin ciudat daca nu chiar nebunesc pt majoritatea oamenilor ("iti distrugi stomacul", "o sa ti se faca rau", "o sa lesini" sunt cred cel mai des auzite iar cea nerostita "esti nebuna" Very Happy  ). Nu mi-a fost rau, nu am lesinat si nu cred ca mi-am distrus stomacul ci probabil micsorat.

pt mine au fost si niste momente destul de dificile (pe la 30 si ceva de zile) in care a trebuit sa-mi folosesc vointa pt a nu ceda tentatiei de a degusta

pe plan fizic, in afara de senzatia de frig pe care am simtit-o si care se rezolva fara probleme, mirosul neplacut al gurii si o usoara uscaciune a pielii eu nu am identificat alte simptome

felul in care te simti, parca mai tanar, mai usor, mai luminos si multumirea de a face ceva bun pt tine fac sa merite cu prisosinta tinerea acestui post!

multumiri din inima!


adinamonica

Mesaje : 13
Data de inscriere : 07/01/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  aniela37 Joi Mar 27, 2014 11:23 am

Multumim pentru toate indrumarile, pentru ajutorul dat si pentru ca esti alaturi de noi, Scarface!

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Joi Mar 27, 2014 6:44 am

La terminarea postului nu trebuie nici un fel de regim de reacomodare.
Insa daca il faceti nu dauneaza.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Mar 28, 2014 1:48 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  aniela37 Joi Mar 27, 2014 4:56 am

Multumesc, Tess! Am citit zilele trecute dar a trecut ceva timp de atunci si cred ca am uitat.Retinusem doar modul tau sanatos de viata! Stiu ca a mai postat cineva si anul trecut, trebuie sa recitesc si de atunci dar sa stii ca la supa imi sta si mie gandul (cea de sfecla rosie in special). Primele zile o sa mananc doar supe cred, imi doresc mancare calda!

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  tess74 Mier Mar 26, 2014 11:47 am

Aniela, am scris eu mai jos cateva idei de mancare pt iesirea din post, am tinut mai multe posturi, de 7-10 zile doar, dar am ceva experienta: smoothie din fructe, supa crema, salata din putine ingrediente sau legume fierte. O masa reprez un singur fel, cat mai simplu, fara multe combinatii, pe care o servesti fara graba, mestecand fiecare gura de 20 ori macar. Cam 2-3 zile este bine sa mananci simplu, un singur fel la o masa, fara proteina animala, apoi treci treptat la alimentatia ta pe care o vei dori. E bine sa adaugi in urmatoarele zile bors crud sau moare de varza pt probiotice.
Felicitari pt reusita, asteptam si vesti bune dupa cateva saptamani/luni dupa post.

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mier Mar 26, 2014 8:56 am

Felicitari la toti care au reusit da tina postul de curatire. Dupa ce incepeti sa mancati din nou faceti la 2-4 saptamani interval si cura de scoatere a pietrelor de la ficat si colecist de mai multe ori , caci si ea este foarte utila si necesara si adduce schimbari foarte bune in metabolism. Mai ales femeile au multe pietre caci ele au vasele mai fine si se aduna mai usor.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  aniela37 Mier Mar 26, 2014 7:44 am

Buna, eu sunt la finalul postului si sunt nespus de bucuroasa ca am reusit sa fac acest lucru si pt. ca am reusit sa slabesc! De-a lungul anilor dupa cea de-a 2-a sarcina, de la care am ramas cu 25 de kg. in plus, am incercat toate dietele posibile, nutritionisti si multe produse de slabit dar nu am reusit sa dau jos mai mult de 2-3 kg si sa pun cate 5 la loc.
La inceput si pana dupa jumatatea postului mi-a fost rau de la tiroida dar nu am abandonat. Acum spre final cand se spune ca ies cele mai rele toxine, am inceput si eu sa ma simt mai bine!? Remediile ajutatoare si cele pt. detoxifiere nu m-au ajutat si le-am lasat balta, imi parea ca de la ele imi este rau.
Acum sunt in cea de-a 38-a zi, am slabit 12 kg, multe din problemele de sanatate s-au ameliorat (de ex. un fibrom destul de mare care il duceam pe picioare de 5 ani,cu tratamente naturiste, acum aproape a disparut), am un alt tonus, picioarele si corpul s-au desumflat, ma simt usoara, energica si cu pofta de viata. Sper sa fie si dupa post la fel.
Voi avea grija de alimentatia mea in continuare si ii rog pe cei care au terminat deja postul sa ne povestesca si noua cum au facut trecerea la regimul normal de alimentatie. Post usor si curaj la toti cei care postesc!

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  tess74 Mar Mar 25, 2014 12:05 pm

Dupa 8 zile ale mele de post cu suc de porto si 6 ale sotului meu, un mare gourmand si pofticios la 105 kg ale sale (183cm), pot spune ca totul e ok, starile de usor rau au fost doar in primele 4 zile, s-au pierdut cate 3 kg de fiecare (sotul ar fi fost normal sa dea mai mult jos, el avand un bagaj suplimentar considerabil, insa continua sa fumeze si sa bea cafea, 1 dimineata), am inceput o serie de masaje pt drenarea limfei ce arata cam incarcata, dupa ele ne simtim si mai bine. De vazut, se vede la fata, la burta, normal, la calitatea pielii. Nici parul nu mai cade asa tare, o sa vad dupa incetarea postului daca va cadea din nou masiv. Eu elimin multe secretii inca. Nu am apelat inca la remediile ajutatoare Sol 1 M pt sot (chiar, vazusem o atentionare recenta cum ca dilutiile 1M nu se iau dupa ureche si ma intrebam daca se poate aplica tuturor, indifferent de tipologie) si nici la cele pt detoxifierea organelor interne, caci am avut alte remedii de luat si nu am vrut sa le suprapunem. Am postat in "infectie masea" ce probleme avem cu maselele, abcese, rezectii apicale, extractii, incat nici acum sotul nu e refacut complet (a luat Silicea 9 CH cateva zile si ma gandesc sa ii dau Pyrogenium, dar nu stiu ce dilutie) iar eu inca iau symphytum si calcarea phosphorica pt refacerea osului si tesutuluidupa operatie (rezectie). De asta am amanat cu adjuvantele homeopate in post, dar incerc zilele urmatoare.
Nu stiu cate zile vom tine postul, nu sunt convinsa ca nu e prea mult 40 zile, eu ce am citit pana acum am vazut 7-10 zile, intr-adevar, 60 zile a tinut Joe din documentarul "Gras, bolnav si aproape mort", pe care il recomand spre vizionare din toata inima, dar el facea sucuri din legume si fructe diverse, nu doar din portocale, si avea si motive (supraponderal rau, problemede sanatate pe care le controla cu cortizon). La mine 40 zile ar insemna sa tin si de Paste, nu ca ar fi o tragedie, ca oricum nu mananc mancarea traditionala, dar ma gandesc ca voi fi o "ciudata" mai mult decat pana acum pentru cei cu care ne intalnim.
Nu stiu daca mai este cineva in post, daca da, va urez sa postiti usor si efficient! Pentru ceilalti, sanatate si chibzuinta!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  tess74 Joi Mar 20, 2014 6:04 am

Buna,
am inceput cura de sucuri luni, pe 17martie, dupa 3 zile de suc si 2 clisme, ma simt bine, ametesc putin daca ma ridic brusc si am oarece dificultati in respiratie, simt nevoia sa imi umflu plamanii mai consistent, probabil ca nu fac asta constant si profund si de aceea simt o usoara lipsa de aer. Aceleasi simptome le-am avut si la celelalte cure de sucuri, de struguri, pepene sau de cirese pe care le-am tinut pana acum. Dupa cateva zile se va remedia situatia. In dieta mea de zi cu zi, cand nu sunt in cure de suc sau monodieta cu fructe, nu consum zahar, produse procesate industrial, carne, lactate sau oua, fac exceptii la oua sau lactate, rar si putin, desi stiu ca nu-mi fac bine, in anumite conjuncturi imi permit sa ies din lista mea zilnica. Consum, in schimb, fructe si legume crude, leguminoase si cereale/pseudocereale gatite usor, fara prajeli, sosuri, combinatii gresite, dulciurile le facem in casa din seminte, nuci, miere, pudra de roscove, unt de cocos, lapte de migdale sau seminte, etc. Va spun asta pentru ca si asa, la ce mananc eu, din cand in cand trebuie detoxifiere, orice alimentatie necesita detox, mai mult sau mai putin, depinde de starea de sanatate pe care o doresti. De cand mananc asa, de aproape 3 ani, am scapat de dureri de cap (2-3 pe saptamana care cedau la nurofen s.a.), de ameteli, de insomnii, de raceli, de dureri de spate, desi am scolioza si cifoza destul de urata si am avut crize de spate urate in anii precedenti, de probleme ginecologice, de dureri de articulatii, am slabit cca 6 kg (de la 66 la 60 pt 1.68 cm) mi-am curatat tenul intr-un mod uimitor de cosuri, puncte negre si puncte de grasime, am scapat de crizele de astm ale fiicei mele (1-2 pe luna), nu mai raceste asa usor si cand o face, e usor de tratat naturist (ea mai mananca oua 2 pe saptamana si rar carne, lactate deloc, din cauza secretiilor pe care le favorizeaza laptele de vaca). Ce nu am reusit pana acum: sa scap de uscaciunea pielii, pe care o am de peste 9 ani de zile, de caderea parului (tot cam asa), de carii si infectii dentare (am post dedicat cu "infectie masea" la care mi-a venit Scarface in ajutor), deja am facut o extractie de premolar si o rezectie apicala. Cu ocazia sarbatorilor de iarna, am facut varza din dieta mea si am mancat dulciuri cu zahar, multa mancare gatita, dupa care m-am simtit mai rau si m-am procopsit si cu o eruptie pe piele. Banuiala mea s-a dovedit a fi reala, aveam paraziti, am facut toti din casa deparazitare, dar cred ca insuficient, incat dupa 1 luna au reaparut mancarimile. De asta am inceput acest post, ca sa elimin ceea ce, prin neglijenta mea, am asimilat in ultimul sezon. Deja nu mai simt mancarime, dupa 3 zile de post.
Mai am cateva mentiuni de facut cu privire la post: este foarte-foarte importanta atat intrarea in post, cat, mai ales, iesirea din el. Treptat, inainte de post se mananca pe cat posibil fara prea multe toxine, salate multe si fructe, apoi, la sfarsitul lui, se trece la fructe si legume pasate in blender, usoare pt digestie (organismul nu mai are exercitiul digestiei), apoi salate usoare sau fructe intregi, mestecate foarte bine, fiecare gura macar de cate 20 ori, dupa care se trece la regimul obisnuit. Daca trecem brusc de la post cu sucuri la alimentatie omnivora, riscam sa dam peste cap detoxul sau/si sa ne trezim cu o indigestie urata. Tin sa atrag atentia ca este mai greu sa te abtii la finalul curei de la "bunatati" la care ai poftit tot timpul, decat a fost in timpul curei. Din proprie experienta...
Mai vreau sa adaug la ceea ce ne recomanda Scarface in legatura cu importanta clismei, este chiar excelent daca am avea posibilitatea (loc, timp si bani) pentru a face in timpul postului si 2-3 irigari de colon (hidroterapia colonului). Este un fel de clisma mult mai profunda (in clisma, se curata ultimul segment al colonului, iar in irigare, intregul colon), se face profesionist, cu un aparat inchis, nu ai nevoie de toaleta, evacuarea se face prin tubulatura, nu miroase nimic, doar se vede ceea ce se elimina printr-un tub de sticla iluminat. Am facut aceasta procedura si este minunata, mi-a ajutat foarte mult, se recomanda imbinarea ei cu perioada de detox, pt rezultate mai bune.
Va tin la curent cu starea mea in timpul curei, eu nu am tinut mai mult de 10 zile nici un post, nu stiu la cat ma voi opri.
Mult succes la cei care sunt in post!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  ginela Mier Mar 19, 2014 3:12 am

De luni am intrerupt si eu postul, am slabit aproape 5 Kg si mai mult nu vreau sa slabesc. In cele doua saptamini de post am facut doua clisme, cite una pe saptamina, am eliminat doar un lichid mucilaginos, nu prea m-am mirat de acest lucru avind in vedere ca, dupa atitea scaune diareice pe care le-am avut in primele zile ar mai fi ramas ceva pe acolo de scos. Oricum, in mod obisnuit eu am o dieta usoara, nu fac excese de nici un fel caci maninc moderat si numai ce am observat in timp ca-mi face bine,tot ce am observat ca-mi provoaca vreo neplacere am scos din alimentatia mea. De doua zile  maninc dovlecei fripti la tigaie si salata verde asezonata cu ulei de fl. soarelui si lamiie. Azi pe la ora 11dim. mi-am facut un ou fiert moale si trei masline cu o felie de piine. Mai tirziu maninc ciorba de legume acrita cu lamiie. Continui "trasul uleiului" pina la 40 de zile, frecatul calciielor si dusul caldut seara. Ma simt foarte bine. Succes in continuare celor ce au inceput acest post !

ginela

Mesaje : 44
Data de inscriere : 04/03/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Dum Mar 16, 2014 6:39 am

Buna,
Azi ar fi trebuit sa termin postul, dar spre rusinea mea, nu l-am tinut decat 2 saptamani, independent de pofte sau foame, astea le-am stapanit usor.
Avem probleme la serviciu( salarii neluate de ceva timp) si nu mi-am mai permis sucul de portocale...
Poate alta data, dar era mult mai usor alaturi de voi...

Post usor tuturor care s-au apucat!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Joi Mar 13, 2014 6:48 am

cura de eliminat pietre sa nu se faca in timpul postului cu suc de fructe...ci de abia cand se mananca din nou.
Nu stiu cum ies pietrele fara scaun...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 2 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 11 Înapoi  1, 2, 3, ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum