Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Post curativ cu struguri

+5
raluca
thaisia
lioara
corix
scarface
9 participanți

In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  tess74 Lun Sept 29, 2014 8:10 am

asa m-am gandit si eu, ca experienta a contat.
Master cleanse e cu limonada facuta proaspat de tine, nu suc cumparat. Inca nu mi-am facut o parere, mai ales pt ca nu am experimentat-o mai mult de 1 zi. Prefer sa merg pe mana lui Morse, Walker, Meyerowitz...
Dar intre o cura de suc si una de fructe (monodieta) gen struguri, tu ce ai alege? Si de ce?
Merci!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Lun Sept 29, 2014 6:28 am

diferenta nu o fac fructele ci experienta..la primul post e mai greu si cu fiecare e mai usor.
In plus trebuie consumat  zilnic putine sare.. se linge pe mana....nu dauneaza ci e chiar necesar.
Insa sa fie sare nerafinata si fara iod.

suc cu iuteala de cayenne ??
Orice suc la sticla este mort si nu are energie.
Diferenta e imensa. Vitaminele nu au nici o importanta caci teoria vitaminelor e una gresita complet. Vitaminele sunt antixoidanti
pusi de Dzeu in ele ca sa le protejeze de actiunea distrugatoare a luminii si oxigenului.
In acelas scop se pun de industria alimentara si in mancare si bauturi. Uitati teoria vitaminelor caci a fost o spalare de creier.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  tess74 Lun Sept 29, 2014 6:15 am

Buna! Poate ajuta pe cineva experienta mea...
Am facut aceasta cura acum 2 ani, a fost prima pe care am experimentat-o, poate de aceea cele care au urmat, in sezoanele urmatoare, mi s-au parut mai usoare (cirese, pepene rosu, apoi cea cu suc natural de portocale). Bineinteles ca ordinea dificultatii a fost aceea cronologica - cea cu struguri mi s-a parut cea mai grea, cea cu pepene si cu suc au parut cele mai usoare. Senzatia la struguri este ca mereu iti apare senzatia de foame de mancare "sarata", din cauza cantitatii de fructoza din ei. Am tinut doar 7 zile, timp in care am fost si la o nunta unde am devorat toti strugurii de pe platourile din jur.
Iarna care a urmat a fost fara nici o raceala/viroza/gripa, in urma curei am dat jos cateva kg, pe care le-am pus inapoi in zilele care au urmat, dar nu aveam nevoie mare de asta, caci de 1 an si jumatate eram pe o alimentatie vegana, cu mult crud, si dadusem jos deja ce era surplus.

Si eu ma constipasem, mai ales ca am consumat si struguri negri (taninosi), dar am apelat la clisma (foarte important) si as fi vrut sa fac si hidroterapia colonului, insa atunci nu am avut cum/unde.

Ceea ce am observat dupa aceste cure in 2 ani este ca parca mi s-a intetit (marit) pofta sau mai bine-zis placerea fata de MANCARE. Probabil este ceva dobandit pe fond emotional, frustrarea pe care o resimti vrand-nevrand se face pe modelul bulgarelui de zapada tot mai mare si, atunci cand "ai voie" sa mananci, o faci mai cu placere. Desi, de cand mi-am schimbat alimentatia si pana la aceste cure (1.5 ani) nu am avut nici un fel de frustrari sau abtineri chinuitoare, a fost o decizie usoara, urmata cu placere si ratiune. Totusi, o sa continuu sa urmez cure de detox, chiar daca se lasa cu pofte Smile
Mi se pare tarziu, insa, acum, nu m-am urnit din timp si acusi dispar strugurii. Cred ca voi tine una cu sucuri diversificata, nu doar portocale, ci si mere, sfecla, morcovi, ananas, nu toate combinate intr-un suc, desigur.
De Master Cleanse ce parere ai, Scarface? E cea cu limonada cu sirop de artar si piper cayenne sau in forma romanizata - cu miere. Mie mi se pare cea cu sucuri net superioara, pentru ca are un aport considerabil de vitamine.
Succes tuturor in continuare!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  aniela37 Sam Sept 27, 2014 8:17 am

Sunt la finalul celei de-a 3-a saptamani si ma simt minunat. Este mult mai usor postul cu struguri fata de cel cu portocale. Am observat ca detoxifierea se face treptat, nu este brusca ca la celalat post. Mi-am rezolvat si problema cu constipatia, multumesc, d-nule Scarface.
A-s vrea sa stiu daca trebuiesc remedii ajutatoare pt. detoxifiere sau altceva de facut in timpul curei?

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  aniela37 Lun Sept 15, 2014 10:29 am

Buna seara,
V-am scris un mesaj in MP.

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Dum Sept 14, 2014 11:02 am

ce inseamna "ma constip" ?
.... la cura cu struguri scaunul este mult mai rar in mod natural.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  aniela37 Dum Sept 14, 2014 8:26 am

Eu am inceput cura acum cateva zile dar din pacate ma constip, si abia scapasem de aceasta problema acum un an in urma. Apa beau suficienta dar degeaba.Ce pot sa fac in acesat privinta?

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  elena_ Mier Sept 03, 2014 12:45 am

multumesc , cum incep cura am sa postezi detali

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Mar Sept 02, 2014 5:59 am

ca la orice mancare: cantitatea e individuala. Nu exista reguli. Mananci pana te saturi si de cate ori vrei...
Apa si struguri...atat.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  elena_ Mar Sept 02, 2014 5:29 am

buna cum se poate tine cura de struguri, se mananca de 3 ori pe zii, sau 5 mese , doar fructul si apa fara nimic altceva?, ce cantitate e voie sa se manance pe zii?

elena_

Mesaje : 127
Data de inscriere : 17/07/2014
Varsta : 51
Localizare : cluj-napoca

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  aniela37 Lun Aug 25, 2014 10:24 am

Stie cineva de vanzare, struguri nestropiti cu chimicale, in zona Neamt sau Bacau?

aniela37

Mesaje : 37
Data de inscriere : 12/05/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  NTgrint Lun Oct 14, 2013 12:21 am

scarface a scris:

In plus, cine are munti aproape sa se duca pe munti in numele lui Iisus intre 15 sept. si 15 octombrie ca se fie intarit si binecuvantat
de duhurile bune care se coboara din cer catre pamant in acest timp in zonele de peste 800 de metrii.

E valabil pentru fiecare an aceasta perioada, sau doar pentru anul acesta?

NTgrint

Mesaje : 49
Data de inscriere : 08/07/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Vin Oct 11, 2013 11:15 am

Zaharul din fructe nu ingrasa niciodata si mai ales cand mananci numai o singura fructa... painea alba, faina alba, zahar rafinat, grasimi, ingrasa....

Insa chiar daca ar ingrasa: mai bine grasa si detoxifiata decat toxifiata si grasa.

Ingrasatul nu apare de la zahar, ci de la corp imbacsit cu metabolism prea lent. Tocmai asta curata cura asta.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  raluca Vin Oct 11, 2013 10:50 am

Eu am tinut cura cu suc de portocale si m- am simtit f f bine.Vreau sa incerc si pe cea cu struguri, dar ma gandesc sa nu cumva sa ma ingras . Nu am probleme de genul asta , dar nici nu-mi doresc. Ce spuneti, avand in vedere faptul ca acum au acumulat foarte mult zahar?

raluca

Mesaje : 29
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Vin Oct 11, 2013 9:37 am

Exista prima data de a afla ceva pt. prima oara. Eu spun multe care lumea nu le stie.
De unde vrei sa aflii aceste lucruri tainice ? Din ilustrate, Romania libera sau de la TV ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  thaisia Vin Oct 11, 2013 9:16 am

ma scuzi ca deviez putin de la subiect...
de ce spui asta...intre 15 sept si 15 oct? e ceva nou pentru mine, nu am auzit, sau citit, sau aflat ceva despre asta inca.

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  lioara Joi Sept 12, 2013 4:24 am

Am incercat sa tin cura cu struguri,dar m-a chinuit durerea de stomac asa de tare ca am renuntat,deocamdata.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Joi Aug 29, 2013 4:26 am

Practic nu trebuie sa fi acasa...si la servici te poti duce la WC de cate ori vrei doar. In regula de vreo 4-5 ori a doua zi. Mare scofala nu este.
Poti face si duminica seara deci si in orice alta zi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  corix Joi Aug 29, 2013 4:15 am

Nu am facut pentru ca nu am zilele alea 2 libere ca sa ma ocup de asta. Sambata sunt la gradina, ajung acasa la 10 seara. Sad 
Mi-am cumparat demult sarea amara, am zis ca poate, poate....

Cum te-ai simtit dimineata, dupa ce ai baut cu o seara inainte uleiul?

Crezi ca as putea bea uleiul duminica seara si sa merg luni dimineata la seviciu? Question 

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Joi Aug 29, 2013 3:25 am

Cine face aceasta cura sa-mi scrie un mesaj. Cunosc niste remedii care ajuta la detoxifiere si sunt ideale in acest timp.

Insa cine face cura sa-si detoxifieze intai ficatul si vezica biliara cel putin o data. O poate face insa si in timpul curei.
Corix, parca inca nu ai facut nici o eliminare de pietre pana acum. Nu inteleg inca cum de te temi de asa ceva ????
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  corix Mier Aug 28, 2013 9:51 pm

Buna!
Cred ca voi face si eu. Mi-ar prinde foarte bine! Mai ales ca am struguri din plin la gradina pe care nu i-am tratat cu nimic.
Doamne ce noroc am cu tine!
Numai cu ajutorul tau fac si eu ceva pentru mine!
Singura nu as fi in stare!
Multumesc frumos! flower 

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Post curativ cu struguri

Mesaj  scarface Mier Aug 28, 2013 1:37 pm

Romania este una din putinele tari din lume unde se gasesc struguri nestropiti si ieftini.

Cura numai cu struguri in loc de mancare este la fel de vindecatoare ca si postul de 40 de zile si se poate face acum.

Se mananca numai struguri cateva saptamani, ideal cel putin 6.

Ceva apa daca vreti si in rest STRUGURI.

Strugurii sunt de la Dzeu cele mai sanatoase fructe si au in plus si putere de vindecare astfel ca cura poate fi chiar
mai vindecatoare decat postul numai cu suc de portocale.

Cine a facut postul acela si are chef poate sa faca si o cura de cateva saptamani cu struguri.

Lucrurile cele mai simple sunt cele mai bune.

In plus, cine are munti aproape sa se duca pe munti in numele lui Iisus intre 15 sept. si 15 octombrie ca se fie intarit si binecuvantat
de duhurile bune care se coboara din cer catre pamant in acest timp in zonele de peste 800 de metrii.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Sam Apr 12, 2014 8:02 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ cu struguri Empty Re: Post curativ cu struguri

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum