Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

+47
Perla_Luna
bitzu0611
vladp
nic.m
Mada lina
mamica
amoruk
elena_
Corina A.
tess74
danis
ginela
iliuta
petvio
ann
pand_ora77
adinamonica
aniela37
Simona79
Mihab
kllemmi
promise keepers
geaninamariana
alexiaiuli
flor80
calina
ana
ssyimo
leokwww
corina_2k1us
scarface
CristianPsi
DIA
Mishiki
vize
simona maria vejia
raluca
thaisia
Mariuca28
gafarmerdan
sirius
aleya
DanC
andrei
lili
maya40
corix
51 participanți

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Post in timpul alăptării

Mesaj  moRALU Joi Oct 11, 2018 1:22 pm

Buna scarface , am ținut de câteva ori acest post, îmi doresc să-l refac, am un băiețel de 6 luni și e alăptat exclusiv, urmează să încep să îi dau și mâncare solida puțin câte putin. As putea sa incerc cu sucul de portocale pentru mine? Eu mă simt excelent și mult mai puternica pe perioada când beau sucul de portocale fata de acum când nu pot rezista să nu termin ceva dulce, pachetul de biscuiți, o ciocolata după care mă simt că și lupul cu bolovani în burta, obosita. Chiar și la cantitatea de mâncare exagerez,vorba aia mănânc ca și pentru doi.
Îți mulțumesc numai bine îți urez

moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty cura de slabire / nutriție de Ewa Dabrowska

Mesaj  cammelia00 Mier Aug 01, 2018 4:55 am

Dacă sunteți interesat de post, vă recomand să citiți ipotezele medicului Ewa Dąbrowska. Apoi o veți face cu beneficii pentru organism. Nu te vei răni singur

cammelia00

Mesaje : 3
Data de inscriere : 09/04/2018

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  allICE Joi Iun 28, 2018 12:55 pm

buna! este activ cineva aici? maine doresc sa incep un post cu apa. cate zile? cat de multe!! am urmarit un documentar despre beneficiile postului cu apa si vreau sa tin macar 30 zile..maxim 45. am mai tinut post doar cu apa cate 3 zile si simt ca sunt pregatita sa merg mai departe.

allICE

Mesaje : 1
Data de inscriere : 28/06/2018

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Dum Ian 21, 2018 11:59 pm

ficatul doare numai daca sufletul are senzatia ca "moare de foame"...deci cand nu esti convins 100% ca e ceva bun...la un "conflict de infometare" ficatul creste ceva ca sa digere orice bagi in el...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty post cu suc de portocale

Mesaj  silvia boghean Dum Ian 21, 2018 12:14 am

Buna dimineata,
Am ajuns la a 14-a zi .Asta noapte ma durut ficatul,m-am masat,am pus o compresa calda si am putut adormi.Continui...

silvia boghean

Mesaje : 4
Data de inscriere : 08/01/2018

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Buna seara,

Mesaj  silvia boghean Joi Ian 11, 2018 10:32 am

Astazi am finalizat a patra zi de post cu suc de portocale si ceai de galbenele.Ma simt bine am putere,merg la serviciu si-mi fac munca asa cum trebuie.Imi doresc sa continui cat mai multe zile,

silvia boghean

Mesaje : 4
Data de inscriere : 08/01/2018

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Perla_Luna Sam Noi 18, 2017 3:05 am

Vine Crăciunul... tine cineva acest post acum?
Eu sunt in a 3 a zi. In loc de suc de portocale am optat pentru lemon si lime dres cu miere.
M-as bucura sa mai fie cineva!
Doamne ajută!
Perla_Luna
Perla_Luna

Mesaje : 1
Data de inscriere : 18/11/2017

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  bitzu0611 Dum Mai 21, 2017 6:27 pm

Buna ziua,

Am citit cu interes aceasta categorie. As dori sa stiu de ce se tine numai primavara? (pana la sfarsitul lui Mai, scria in forum).

Multumesc.

bitzu0611

Mesaje : 1
Data de inscriere : 21/05/2017

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  vladp Lun Apr 03, 2017 4:43 pm

Am decis ca în prima săptămână să mănânc, în mare, doar fructe maxim și câteva legume.

Deci în primele 2 zile după 40 de post și 14 kg slăbite din și așa puține pe care le aveam (dacă eram om normal slăbeam 20) am mâncat așa :

ziua 1 : un măr / o banană / un suc de portocale cu spirulină+chlorella/ o portocală/ un măr

ziua 2 : afine,coacăze albe și roșii/ smoothie măr,banană,avocado+kale(suc)/ 2 linguri de orez integral fiert +2 linguri de pulpă de măr rămasă de la un suc / 2 portocale și juma de măr

M-am simțim ok ușor plinuț după smoothie c-a fost totuși un amestec cam mare.

Când am mai mult timp liber o să scriu un articol cu toată această aventură de postire.

O zi frumoasă
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  vladp Sam Apr 01, 2017 2:02 pm

Am înțeles ce vrei să spui.

Ok vedem de luni ce se întâmplă.

N-o să mănânc chiar un miel pentru că oricum nu consum carne dar nici smoothie de verdețuri.

O să încerc niște portocale și niște mere așa de început.

Mersi mult pentru sfaturi.
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Sam Apr 01, 2017 12:24 pm

dar oamenii aia care ajung la spital au suflet ?
Daca au suflet, atunci e normal. Caci cata vreme ai suflet acesta sufera tot felul de socuri emotionale si conflicte...
Dovada e ca se ajunge la spital si fara sa postesti....chiar mai des...
Daca exista ceva, o legatura, intre mancare si renuntatul la post, aceea este doar in mintea aceluia...
Daca el crede ca a mancat prea mult si ca NU-I BINE atunci va suferi un conflict...
Eu inca nu am "auzit " de nimeni...
iar de ocluzie intestinala de la nemancat inca nu am auzit ....

Lumii ii plac dogmele si regulile...daca cineva a spus odata ca trecerea se face treptat...ascultati de ea !
Mie nu-mi pasa si de aceea pot sa mananc si un miel intreg dupa terminarea postului si nu am nimic...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  vladp Mier Mar 29, 2017 1:13 pm

Am înțeles dar totuși cum se explică că multe persoane după postul Paștelui sau de Crăciun ajung la spital datorită unui consum prea mare de proteină animală mă gândesc în special.

Adică chiar așa să nu apară anumite blocaje la nivelul intestinului după atâta pauză .

Peste tot unde am citit despre tehnicile de postire se explica că revenirea este practic mai periculoasă decât postul în sine și ar trebui să se facă treptat în funcție de lugimea și de duritatea postului.

Mulțumesc pentru sfaturi.
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mar Mar 28, 2017 9:08 pm

nu e nevoie de nici o "revenire".... poti manca normal..eu am inceput de 2 ori "revenirea" cu masa de paste...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  vladp Mar Mar 28, 2017 2:44 am

Sunt în ziua 35 a primului meu post curativ și mă pregătesc de revenire. Totul a fost super până acum singura mică problema a fost grija exagerată celor din jur.

Mă gândeam dacă tot am consumat suc de portocale pe perioada postului dacă revenirea nu este ok s-o fac cu portocale întregi ?

Dacă aveți alte sfaturi pentru o revenire cât mai optimă vă rog să-mi spuneți.

O să postez la sfărșit întreaga poveste a postului cu tot ce am consumat, tot ce am simțit și ce am eliminat.

O zi frumoasă
vladp
vladp

Mesaje : 17
Data de inscriere : 23/11/2014
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

http://www.honeybunny.ro

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Post

Mesaj  nic.m Mier Mar 08, 2017 4:30 am

Am ajuns la a 9-a zi. Am continuat cu sucul de portocala si mar, am facut odata de ananas dar parca nu mi-a placut senzatia in stomac. Am mai baut ceaiuri, apa, zeama de la compot de mere si pere. Am mai adaugat in sucul de mere si sfecla rosie pentru ca mi se parea prea dulce. Foame nu imi e prea tare, e un sentiment placut ca sunt usoara, doar pofta ma mai loveste. Am facut si clisme zilnic sau la doua zile. Pana acum nu am niciun simptom deosebit. Clatesc gura cu ulei dimineata, m-am tuns si meditez cand prind timp liber. Ah, iau si sare, e chiar buna dupa atat dulce de la fructe.

nic.m

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/03/2016

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Vin Mar 03, 2017 11:42 am

si eu am inceput pe 1.03... cand mananc am de 10 ori mai multa foame decat cand postesc Smile
In orice caz mananca si ceva sare zilnic...de sare are nevoie corpul si nu deranjeaza cu nimic...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Post

Mesaj  nic.m Vin Mar 03, 2017 5:48 am

Ok, scriu tot eu! E a 4-a zi. A fost mult mai usor decat ma asteptam si chiar mi-a facut placere sa mai simt si foamea dupa atata indestulare. Azi e si prima zi din ciclul menstrual deci sunt mai fara vlaga dar de maine o sa fiu iar bine. Ieri am incercat si clisma, a fost ok. Beau ceaiuri, apa, suc de mere si suc de portocale presate de mine. E foarte bine, imi e mai mult pofta decat foame dar mi-ar parea tare rau sa mananc. E un exercitiu de vointa si trebuie sa il duc pana la capat.

nic.m

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/03/2016

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Post

Mesaj  nic.m Mar Feb 28, 2017 5:32 am

Aseara am văzut postarea ăsta și am stat pana târziu sa citesc toate comentariile. Este exact ce aveam nevoie acum caci trec printr-o perioada cand parca am un demon mancacios si pofticios in mine. Daaaar, am.sa-i vin de hac! Astazi este prima zi! Sper ca vor mai fi persoane cu care sa împărtășim experienta! Mulțumesc scarface și tuturor celor ce au postat!

nic.m

Mesaje : 11
Data de inscriere : 12/03/2016

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty post in timpul alaptarii?

Mesaj  moRALU Joi Feb 23, 2017 10:44 am

buna scarface, am trecut cu bine pana acum prin doua posturi cu suc de portocale dupa metoda data de tine. M-am simtit excelent in acea perioada de post "mult mai bine decat acum cand mananc", drept pentru care mi s-a facut pofta de post cu suc de portocale daaaar alaptez o fetita draga de 10 luni. Intrebarea e daca o afecteaza in vreun fel pe bebelusa mea?
iti multumesc si iti doresc o seara faina

moRALU

Mesaje : 32
Data de inscriere : 01/11/2010

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Mada lina Mar Ian 26, 2016 3:43 am

In timpul acestui post a luat cineva suplimente, gen polen?

Mada lina

Mesaje : 56
Data de inscriere : 22/05/2015

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  mamica Lun Mar 30, 2015 3:10 am

Ok.Multumesc mult, Scarface. Mergem la medic

mamica

Mesaje : 12
Data de inscriere : 22/02/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Lun Mar 30, 2015 3:04 am

Atunci trebuie sa fie o boala (generata de un anumit conflict si care afecteaza anumite organe) si trebuie depistate organele afectata cat si conflictele avute. Trebuie sa mergi cu ea la doctor.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  mamica Dum Mar 29, 2015 4:19 pm

Scarface nu cred ca e o alergie la portocale. A trecut mai mult de o luna de cand o doare ficatul( junghiuri ), varsa de la orice suc, a incercat sa manance o banana si a varsat dupa un minut, azi dupa o bucatica de ciocolata... Nu isi mai revine, o doare rau ficatul si varsa mult. Ce sa facem?

mamica

Mesaje : 12
Data de inscriere : 22/02/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  mamica Joi Mar 12, 2015 2:35 am

Cand a facut procedura de scos pietre de la ficat nu a eliminat pietrii, am scris un mesaj si la fel mi-ai raspuns ca poate fi cevala nivel subconstient, dar a spus ca si-a simtit ficatul imflamat, si a avut cateva zile senzatii de voma. Poate are totusi ceva probleme cu ficatul...ce ar trebui sa facem?

mamica

Mesaje : 12
Data de inscriere : 22/02/2014

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Joi Mar 12, 2015 1:46 am

Nu, mama mai vrea sa faca asta...inconstient...-anul trecut a facut-o silita sau nu i-a placut si acum reactioneaza la acelasi stimul (portocalele) ..a devenit deci pt. ea ca ceva "alergic"...deci sa nu mai faca postul asta in forma de anul trecut...
Poate sa faca cu altceva care ii place..sau deloc.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 11 1, 2, 3 ... 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum