Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

dureri de gat, cronica, nu se inscrie in ceea ce am mai vazut pe forum

In jos

dureri de gat, cronica, nu se inscrie in ceea ce am mai vazut pe forum Empty dureri de gat, cronica, nu se inscrie in ceea ce am mai vazut pe forum

Mesaj  Mariana Monica Joi Dec 27, 2012 4:40 pm

Buna,
De cativa ani de zile am cateva episoade de dureri atroce de gat.Imi fac exudat faringian o data mi-a iesit beta hemolitic am facut tratament conform antibiogramei, am facut 2 injectii cu moldamin;repetand exudatul a iesit ok.Alta data, cu simptomele identice a iesit flora nepatogena, iar alta data candida.Acum din nou ma doare gatul , nu asa de tare ca ultima data cand am avut acel beta hemolitic.Acum am stat timp de 6 ore langa niste fumatori, in drum spre casa am simtit o iritatie pe gat iar dimineata m-am trezit din cauza durerii de gat.A, m-a vazut(atunci cand mi-a iesit acest beta hemolitic un medic pediatru care stie sa faca distinctia intre virus si microb si mi-a spus ca e virus).Simptome:mi se usca buzele,spre seara incep sa simt ca sunt iritata, noaptea ma doare(in alte episoade nu puteam dormi de durere), dimineata treptat imi dispare disconfortul, ma mai doare dar nu asa tare gatul.Imi curge nasul(lichid curat),durerea de gat trece spre interiorul urechii drepte,gatul in interior e "brazdat" de linii, limba e incarcata si de fiecare data pe limba imi apar papile marite pe care nu ma pot abtine sa nu le sparg cu dintii.Nu stiu daca are vreo legatura dar la urechea dreapta am avut acum 8 ani, in zona preauriculara o operatie de fistula congenitala care, conform analizei, infectia purulenta era data de un stafilococ alb.Uneori am dureri surde in interiorul urechii si chiar dureri de cap(operatia nu a decurs conform standardelor deoarece a fost confundata de un medic de la maxilo-faciala cu un abces, a fost chiuretat si deci e posibil ca o bucat bine.a de fistulasa mai am acolo).De asemenea, am senzatie de nod in piept care nu ma "lasa" sa respir.Acum,spre exemplu daca apas din exterior pe amigdala dreapta, ma doare, stanga nu.
Sper ca gasiti un remediu, daca nu voi fi nevoita sa iau niste antibiotice chiar daca deja stiu ca pe termenlung nu ma ajuta.Multumesc

Mariana Monica

Mesaje : 2
Data de inscriere : 27/12/2012

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum