Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ?

3 participanți

In jos

De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ? Empty De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ?

Mesaj  scarface Vin Aug 06, 2010 8:14 am

Putini stiu cat de toxice si iritante sunt cimentele dentare.
Aproape toate contin toxine, care mai de care mai toxice.

Un exemplu din hartia insotitoare a unui ciment dentar intarit optic care a dat probleme la o fata de aici din forum dupa
ce a mres la dentist:
Cimentul se numeste Vivaglass linear.

http://www.ivoclarvivadent.de/Secure30/media_area/ivoclar/C/DATA%5Cclient%5Civoclar%5CMSDS%5Ccom_de%5Cdownloads%5C/prdMSDS_837680835.pdf/true/application%5Coctet-stream/d-VivaglassLiner_1161.pdf

Praful contine: umplutor anorganic (neprecizati), catalizatori ( neprecizati) si pigmente (neprecizate !)
Cat de toxic este praful acesta nu se stie, caci nu sunt declarate substantele, desi ar trebui sa ni spuna ce substante sunt acestea.

Lichidul cu care se amesteca praful contine : apa, acid poliacrilic, HEMA, (Hydroxyethylmethacrylat) si Dimethacrylaten - sunstante toxice si iritante care ataca pielea si cu atat mai mult gingia.

Dupa hartia insotitoare substantele periculoase sunt:
1. acidul poliacrilic : irita ochii, caile respiratoii si pielea
2. Hydroxyethylmethacrylat : iritant, sensibilizarea pielii la contact. irita ochii si pielea

Deci problemele aparute la gingie si durerile dupa lucrari dentare unde se puncimente noi vin chiar de la aceste cimente.

Despre acest ciment mai scrie ca : "elimina permanent fluor" . Deci contine o substanta neurotoxica si acumulativa cu fluor (probabil natrium fluorid) care nu numai ca distruge dintii, dar se mai si acumleaza in oase, le face fragile, afecteaza creierul si comportamentul.

La oamenii cu sistemull imunitar slabit si succeptibili la alergii astfel de cimente toxice creeaza bineinteles mult mai multe probleme.

Substantele folosite sunt declarate sa iritante si sensibilzatoare pe hartia insotitoare, insa cica numai la piele. De gingie sau mucoasa gurii nu se pomeneste, acestea sunt mult mai sensibile si sunt si cele pot intra mai degraba in contact cu cimentul acesta.

De Dimethacrylat nu se pomeneste nimic negativ, desi si aceasta substanta este alergena, asa cum arata site-ul de mai jos.

http://www.alles-zur-allergologie.de/Allergologie/Artikel/4356/Allergen,Allergie/Triethylenglycol-dimethacrylat%20(TEGDMA)/
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ? Empty Re: De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ?

Mesaj  miruna Sam Aug 07, 2010 5:09 am

De acord cu dvs, dar cand avem o carie ce putem face? Cum sa evitam mersul la dentist? confused Caria avanseaza,... netratata, da probleme.

miruna

Mesaje : 5
Data de inscriere : 26/07/2010

Sus In jos

De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ? Empty Re: De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ?

Mesaj  loret72 Lun Aug 30, 2010 11:11 am

tin sa va informez ca problema pe care o am la lucrarearea rectiva nu am rezolvat-o .... am mers la dentist si tot ma amana cu datul lucrarii jos . mai aveam o coronita de acrilat fara suport metalic si pe partea dreapta si aceasta a crapat( s-a spart) inainte de a se sparge am simtit aceasi arsura sub lucrare ca si in cealanta parte . concluzie :tot cimemtul este de vina ....fiind cimentata cu acelasi ciment .
am intrebat medicul ce materiale as putea folosi ca sa nu mai am probleme si mi-a raspuns ca celelante chiar daca sunt mai scumpe sunt mult mai radioactive de cat astea ( dupa cum spunea si scarface intr-un postig pe romedic) mi-a mai propus sa fac lucrarea din aur asta cica fiind singurul care ar putea fi potrivit pentru sensibilitaea mea, dar eu nu prea as vrea sa se vada metal in gura ...dar poate daca as fi sigura ca nu ar fi probleme poate ca as accepta ...dar ramane problema cimentului ...?
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ? Empty Re: De ce oamenii au probleme dupa ce merg la dentist ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum