Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

remediu pt frica de a merge la dentist

2 participanți

In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  anna75 Lun Aug 01, 2016 1:13 am

Buna. Mi-am amintit ca am vazut la un moment dat aici un remediu incercat de o mamica pt copilul ei, cand a mers la dentist. Spunea ca dupa administrarea remediului, copilul - la urmatoarea vizita la medic - a urcat pe scaun singur si a deschis gurita fara sa-i mai fie frica. Nu stiu sigur daca am retinut bine ...sa fi fost cumva Chamomille? Stiu de Mimulus (pe care o sa-l incerc -- urmeaza sa facem o vizita la stomatolog pt o mica cariutza, si ii e friga groaznic de medic !!!) O rog pe acea mamica, daca vede mesajul, sa imi spuna care e acel remediu.... sau poate daca stie Scarface...Multumesc tare!

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty Re: remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  scarface Lun Aug 01, 2016 2:13 am

era remediul Bach Mimulus... e pt. ORICE FEL de frica...asta insa nu inseamna ca elimina frica la ORICE Copil...depinde de copil si de trauma suferita inainte cu dentistul... frica este ceva care ne ajuta sa evitam lucruri daunatoare care ne-au speriat in trecut
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty Re: remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  anna75 Lun Aug 01, 2016 2:47 am

...trauma inainte de dentist...nu-mi amintesc. Am fost la un moment dat la o stomatoloaga foarte draguta...si rabdatoare.... care l-a lasat sa faca ce vrea la toate butoanele posibile. In afara de faptul ca si-a satisfacut curiozitatea legata de ce anume face fiecare buton / maneta, nu s-a intamplat nimic. Am mers pt a-i cere ajutorul in a-i scoate un dintisor (primul la vremea aceea).Cu chiu cu vai a reusit sa se uite in gura lui , plecand de acolo cu dintisorul inca la locul lui. Oricum, venise inca de atunci cu frica...pur si simplu tremura. Si legat de frici....nu am vazut copil mai fricos ca el...ii e frica de orice: tzantzar, musculita, furnicutza, uscator de par / de maini, aspiratoarele alea mar din supermarketuri, oameni de pe strada care arata mai ciudat (saraci, schiopi, care vorbesc singuri pe strada, pletosi...) Nu stiu ce Dumnezeu e cu atatea frici si temeri. Multumesc oricum, pt BACH MIMULUS, o sa-l incerc.

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty Re: remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  anna75 Mar Aug 02, 2016 10:28 pm

Neatza. Scarface.... am o intrebare: pot face pe aceeasi hartie un remediu homeopat cu unul bach? Ma intereseaza remediul bach mimulus si phosphorus... Luni trebuia sa facem o radilogie la o maseluta, dar nu a vrut sa stea si sa muste din "jucaria" aia care trebuia asezata in spatele maselei (ii dadea senzatie de voma). Pana sa ajunga ea sa apese pe buton, el s-a miscat si a esuat operatiunea...deci s-a iradiat degeaba. Am plecat, si am revenit ieri, si doamna ne-a spus sa incercam panoramica...dar si acolo a fost cu cantec, ii era frica de aparat... prima tentativa a esuat ...din nou ( a iesit filmul miscat) asa ca a mai facut o panoramica. Am citit pe aici ca pentru daune produse de radiografii merge phosphorus.
I-am dat aseara si azi de dimineata phosphorus ch9...e ok ch9? Nu stiu cum anume actioneaza la radiatiile din urma radiografiei, dar daca tu spui ca e ok, incercam. Am constiinta incarcata pentru aceste radiografii.... Vedem deseara ce se intampla la stomatolog, lucru pt care ii dau mimulus. De-aia vreau sa stiu daca trebuie facute separate pe hartie, sau se poate si impreuna. Iti multumesc !

anna75

Mesaje : 59
Data de inscriere : 09/07/2013

Sus In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty Re: remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  scarface Mar Aug 02, 2016 10:35 pm

e mai bine sa le faci separat...nu cred ca necesita atata efort sa faci 2 in loc de unul
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

remediu pt frica de a merge la dentist Empty Re: remediu pt frica de a merge la dentist

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum