Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Abces la masea...-Help!

5 participanți

In jos

Abces la masea...-Help! Empty Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Mar Iul 06, 2010 7:13 am

D-le Scarface, acum pe loc, as vrea sa incerc pe mine insami un remediu pe care sa-l fac prin metoda paharului cu apa. In timp ce mestecam miez de paine si pepene rosu( alimente moi), am simtit o durere fulgeratoare la o masea din partea stanga sus( pe care o am plombata de curand) si am simtit ca ceva( in interiorul maselei, cu siguranta noua plombita, s-ar fi rupt, dar in interiorul maselei cu zgomotul caracteristic). Dentistul imi prescrie antibiotic ptr. 5 zile, deja gingia s-a inflamat spre cerul gurii dupa 2 zile de zvacniri,acum nu mai zvacneste si nici nu ma mai doare, daca nu mananc in ea, dar eu nu vreau sa-l iau ptr. ca ma simt naspa cand sunt fortata sa iau antibiotic, am gust rau in gura tot timpul( gust de medicament) de la el, e. f. incomod, plus altele. Nu vreau sa iau antibiotic, sa fie clar! Asa ca sariti-mi in ajutor, cu un remediu care sa elimine infectia de la masea, daca vreti sa nu ma stiti cu falcuta umflata. Sad Si cu ocazia aceasta, voi dovedi unor inteligenti pe care-i am in jur, ca metoda functioneaza! Very Happy Very Happy Very Happy bounce bounce bounce
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  scarface Mar Iul 06, 2010 7:51 am

Ia "Pyrogenium CH200" de 3-4 ori pe zi si alternant cu dozele de Pyrogenium la 1-2 ore de acestea ia "Delphinium Staphisagria CH9" daca nu ai simptome si este numai pericol de infectie. Aceste 2 remedii actioneaza contra unei infectii.
Daca ai dureri, ceva umflat, senzatii, trebuie sa zici exact care sunt ca atunci remediu se da in functie de aceasta. Nu e usor de gasit remediul potrivit la probleme cu dintii.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Help!

Mesaj  crinuta Mar Iul 06, 2010 11:06 am

Pai v-am spus "deja gingia s-a inflamat spre cerul gurii dupa 2 zile de zvacniri,acum nu mai zvacneste si nici nu ma mai doare, daca nu mananc in ea". Daca mananc cu maseaua aceasta ma doare, cand o ating la spalatul pe dinti ma doare, daca nu o ating nu ma mai doare, dar gingia este umflata pe interior spre cerul gurii, o simt cu limba, este inflamata fata de gingiile de pe partea opusa. Cand apas pe gingia inflamata ma doare suportabil, cand nu mai presionez nu ma mai doare. Deci ce sa fac, ce sa pregatesc?
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  scarface Mar Iul 06, 2010 12:12 pm

Ia remediile astea deocamdata si daca se agraveaza ceva imi zici.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  scarface Mier Iul 07, 2010 1:28 am

Vezic ca exista o rubrica speciala cu intrebari legate de afectiuni...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Multumiri !

Mesaj  crinuta Mier Iul 07, 2010 7:29 am

I am happy! Nu s-a agravat deloc, dincontra, in 2 ore, timp in care am luat cate o data din fiecare remediu recomandat de dvs., inflamatia s-a redus de la marimea unei alune la o boaba de piper. bounce Prietena mea inteligenta e nauca de uimire scratch , iar eu sarbatoresc cheers
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  loret72 Mier Iul 07, 2010 8:31 am

ma bucur penru tine! cheers
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  olivia.badiu Joi Iul 08, 2010 11:41 am

Ma bucur pt tine ca s-a retras abcesul dar totusi fugi si la dentist:( de undeva se inflameaza si posibil sa strangi puroi:( eu am avut 2 pungute cu puroi chiar agatate de radacina maselei:( nu e de glumit cu maselutele:(

olivia.badiu

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Vin Iul 09, 2010 5:00 am

Da, luni am programare, trebuie sa elimin cauza Mad
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  loret72 Vin Iul 09, 2010 6:53 am

nu mai plange ,floridecolt ca totul o sa fie bine. eu chiar nu inteleg de ce aveti frica de dentist , nu e dracu atat de negru .... sau poate ca nu ati gasit dentistul potrivit , eu chia nu aveam nici o teama doar ca mai trebuia sa astepti cateodata chiar daca aveai programare . bafta , sa nu plangi prea tare !
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Vin Iul 09, 2010 9:04 pm

AAAA, nu de dentist plangeam, ci de teama ca va trebui sa iau antibiotice. Pai eu n-am luat antibiotice sintetice de vreo 10 ani, nu m-as fi apucat sa iau acum...Ha! Bine ca nu a fost nevoie! bounce
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  loret72 Sam Iul 10, 2010 9:00 am

te tii tare floridecolt, daca de 10 ani nu ai luat antibiotice . eu pana acum cand l-am intalnit pe scarface nu prea am tinut cont de efectele adverse ale medicamenntelor in general , cei drept nici nu prea am avut probleme pana acum un an in afara faptului ca in timpul sarcinii am stat 3 luni in perfuzii cu tot felul de chimicale probabil ca atunci s-a produs dezechilibrul de minerale in corpul meu . nu stiu.... cred .
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 51
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Dum Iul 11, 2010 2:23 am

Probabil ca asta a fost nociv ptr. sanatatea ta, dar nu fi pesimista, vei ajunge sa fi mai puternica. Iar in ce ma priveste, ti-am zis ca de vreo 10 ani buni eu nu am luat nici un fel de antibiotic, de aceea am intrat un pic in panica acum cu maseaua, mai ales ca era plombata de curand, deci nu am facut infectie cand aveam o carie si am facut acum dupa ce mi-a plombat-o dentistul... ? Curios nu? Dar sunt sigura ca ceva s-a spart in interior( ptr. ca la exterior maseaua e intacta), ceva care mi-a strapuns gingia si mi-a provocat infectia, cum sa-i explic asta dentistului, voi avea mult de furca cu el, nu cred ca va crede in explicatiile mele, dar eu sunt cea care a simtit si indurat totul, asa ca n-am sa ma las pana nu repara . Si ai dreptate, eu sunt genul care atunci cand are o durere de cap, de dinti, de mijloc sau orice o fi, sunt genul care mai degraba suporta durerea si nu da fuga la sertarul cu medicamente dupa calmante. Numai ca de acum ceva s-a schimbat, nu voi mai suferi singura in tacere, exista Scarface si stiu ca la nevoie ma pot baza pe el, chiar daca la inceput, cand am apelat la recomandarile lui, din cauza ca imi spunea mereu sa astept( si eu eram intr-o situatie ca nu prea aveam cum sa astept), imi cam venea" sa-mi iau jucariile si sa plec". Ma bucur ca am avut rabdare si n-am plecat, eu eram cea care avea de pierdut. Cu bine! Very Happy
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Vesti proaspete

Mesaj  crinuta Lun Iul 12, 2010 2:40 am

Buna tuturor celor care ati urmarit evolutia abcesului meu. Azi am fost la dentist, se rupsese maseaua in jumatate pana la radacina, ambele jumatati se miscau putin in timp ce mancam, imi lezau gingia care sangera in interior si la caldura corpului, facea infectie. Asta este explicatia si ca dovada ca remediile pe care mi le-a recomandat Dl. Scarface( cu hartia, pixul si paharul) si-au facut efectul, au functionat, sta faptul ca mi-au extras chiar astazi maseaua, care nu mai putea fi recuperata in nici un fel. Daca inca ar fi existat infectie, nu mi-ar fi scos-o, ar fi amanat si mi-ar fi prescris antibiotice. Acum am o zi proasta, sunt anesteziata inca, dar cand se va trece efectul anesteziei o sa am de suferit stiti cu totii probabil ce rau e cand ti se face o extractie... Sad
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Lun Iul 12, 2010 2:47 am

Aaaa, uitam. Embarassed Dentistul mi-a dat intr-o seringa o solutie cu care dupa ce mananc( pusa pe un betisor de urechi) sa curat locul si sa ma clatesc cu apa cu sare... Apa cu sare stiu ca face bine, probabil la cicatrizare si ca dezinfectant, dar solutia aceea, habar n-am...
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  olivia.badiu Mier Iul 14, 2010 11:48 am

aolica ce de aventuri...of chiar imi pare rau pt maselutza ta:( si eu am ajuns cu ea tot scoasa:( nasol e acum ca ar trebui sa imi pun ceva in loc..mi-a zis doctora ca in timp se deplaseaza ceilalti dinti..bla bla...si imi este groaza..si de dentist si de bani:))

olivia.badiu

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  crinuta Mier Iul 14, 2010 12:13 pm

De dentist, mai mult sau mai putin, de bani chiar ca trebuie sa ne fie groaza; eu am platit 30 euro ptr. aceasta extractie. Si ma va costa mult mai mult sa pun alta in loc si "nu prea ma dau banii afara din casa". No Dar nici nu vreau sa arat ca o bunicuta inainte de vreme Wink asa ca... "cu Dumnezeu inainte!"
crinuta
crinuta

Mesaje : 104
Data de inscriere : 14/06/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  olivia.badiu Joi Iul 15, 2010 11:42 am

of floridecolt ai dreptate:( o groaza de bani:( dar trebuie sa ii dam ca poate mai incolo dam si mai multi:( parte buna a lucrurilor e ca vom avem o dantura gigea apoi:D

olivia.badiu

Mesaje : 5
Data de inscriere : 08/07/2010

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Abces premolar

Mesaj  Jawes Dum Feb 11, 2018 5:19 pm

Am avut un abces masiv care a inceput de la ultimul molar dreapta jos. Acesta a durat 3 zile din care prima zi de formare a fost cu durere intensa si imposibilitatea de a mesteca. S-a vindecat rapid si s-a format cate un abces la restul dintilor pana la premolarul din dreapta jos. Acest abces a aparut fara durere si la doua zile s-au format doua fistule prin care iesea puroiul. Premolarul este de fapt un surub caruia nu i-am pus coronita si il am asa de cel putin 3 ani perfect functional. Primul gand a fost ca daca se desprinde de acolo ce ma fac si ca trebuie sa ajung urgent la dentist. Apoi m-am gandit ca imi va da antibiotic prima data deci merg degeaba. Antibiotic nu am vrut sa iau asa ca am stors puroiul cat de des puteam. Acest abces a durat 2 luni (nu exagerez). Nu gaseam conflictul asa ca am recitit materialele in speranta ca "imi pica fisa" si zic eu ca asa este. Cu un timp inainte de aparitia acestor abcese ma tot gandeam ca n-am mai fost la dentist (am si fobie si nici cu bugetul nu stau bine) si ca am lasat lucrarea neterminata. Daca intra mancare si ma infectez, daca incepe sa se miste si nu mai pot manca, daca imi cade Very Happy etc., etc. ! Logica imi spune ca am intrat in faza de reparatie dupa ce l-am pipait si am vazut ca este in regula insa frica de a nu mai putea mesteca mancarea din cauza acelui premolar pus a fost intensa si de lunga durata desi era neintemeiata. Acum o fistula punctiforma s-a inchis si a mai ramas una din care nu mai iese mai nimic. Nu ma mai doare gingia si nu mai este inflamata. Practic mi-am creat singura o problema in mod artificial fara vreo baza reala.

Jawes

Mesaje : 7
Data de inscriere : 13/12/2015
Varsta : 42
Localizare : Bucuresti

Sus In jos

Abces la masea...-Help! Empty Re: Abces la masea...-Help!

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum