Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Extractie masea de minte

4 participanți

In jos

Extractie masea de minte Empty Extractie masea de minte

Mesaj  anaalina Mar Aug 21, 2012 2:25 am

Buna ziua , urmeaza sa -mi scot maseua de minte ,care creste destul de ciudat , nu are loc si practic impinge tot , creste cumva paralel cu gingia , si de aici dureri peste dureri , ma dor toate maselele de langa ea. Dr . a zis sa iau niste antibiotic si apoi sa merg sa mi-o scoata . Chiar trebuie luat antibiotic , eu nu am mai luat de cel putin doi ani asa ceva . Ce ma sfatuiti ? Ce pot lua inaite de extractie ? Arnica oare ajuta ? Multumesc

anaalina

Mesaje : 16
Data de inscriere : 21/07/2011

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  scarface Mar Aug 21, 2012 11:42 am

Nu trebuie luat antibiotic caci este si gresit. Antibiotiocul nu este pt. dureri si nici pt. masele de minte, dentistii dau si ei ce au invatat pe de rost fara sa gandeasca un strop. Caci este clar ca daca un dinte impinge alt dinte doare, asa am avut si eu.
Insa dendtistul meu nu a avut ideea asta idioata sa-mi prescrie AB pt. asa ceva.

Inainte de extractie se ia o doza de Arnica (CH30, 200, ce vrei) si dupa extractie se iau mai multe doze pe zi 2-4 zile - depinde de necesitate si se mai ia si Symphytum CH9 sau 12 zilnic de cateva ori pt. sudarea tesuturilor si a osului. Se mai poate lua si Hypericum CH200 cateva doze pt. linistirea nervilor si pt. durere. Si o doza unica de Staphysagria CH200 imediat dupa extragere este buna (pt. violarea corpului fizic de catre dentist).

Daca se tine ceva apa rece in gura sau se pun comprese reci nu se inflameaza prea mult dupa extragere gingia. Pt. eliminacrea anesteziei se poate incerca si Nux vomica CH12 2-3 doze. Toate remediile se pot face cu eticheta.
O cunostinta careia i-au fost scoase 3 masele de minte cu aceste remedii si ceva comprese cu rece nu a avut nici un fel de durere si nici o inflamatie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  CristianPsi Mar Aug 21, 2012 1:10 pm

eu nu inteleg o chestie : de ce acest 12 ch este mereu rostit.
stiam ca 15 ch nu e nici pe mental, nici doar pe fizic...e un mijloc sa zicem
ce inseamna 12 ch atunci ?! (sau cumva 12 ch ul e adevaratul mijloc intre mental-fizic)
cat despre dentist, am folosit mereu cu succes acest combo : arnica 9 ch cam cu 1 ora inainte sa zicem si gelsemium 15 ch cu vreo 10-15 minute inainte.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  scarface Mar Aug 21, 2012 1:31 pm

dilutiile pana in ch30 actioneaza pe fizic...mare diferenta nu este intre 9,12, 15. dilutia nici nu este atat de importanta si efectul ei depinde si de persoana care foloseste remediul. Gelsemium e pt. frica.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  CristianPsi Mier Aug 22, 2012 1:46 am

scarface a scris:Gelsemium e pt. frica.

pt ca DA, exista o frica anormala cand esti acolo Shocked Surprised Mad Smile
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  DanC Mier Aug 22, 2012 1:59 am

In mine au bagat spaima doua femei dentist ,ambele la extractie Very Happy. Una tot era palida ca nu mai stia ce sa faca sa-mi scoata maseaua(a reusit dupa 40 de min cu 3 anestezii) iar la cealalta am tras si eu de mana ei sa iasa maseaua ca nu mai aveam multe si o aruncam pe geam cu tot cu clestele ei .De atunci nu mai vreau sa aud de femei dentist Laughing
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Extractie masea de minte Empty Re: Extractie masea de minte

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum