Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Infectie masea

+2
corix
tess74
6 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

Infectie masea  Empty Infectie masea

Mesaj  tess74 Mar Aug 20, 2013 9:01 am

Buna tuturor! Scarface, constat cu mare bucurie ca faci niste lucruri uimitoare, n-as crede daca n-as fi incercat pe pielea mea diverse lucruri, cum ar fi schimbarea alimentatiei, adoptarea remediilor homeopate si a tratamentelor naturiste, pe care unii nu dau 2 bani, dar la mine si familia mea au functionat foarte bine!
Am si eu o problema legata de un molar ce a fost imbracat (coronita), varianta cu stift. De ceva vreme ma tot supara, dar nimic insuportabil, incat dr meu a tot sarit peste acest aspect, ba o tamponare cu analgezic, ba un antibiotic local... De ieri a inceput sa ma doara mai rau, asta-noapte m-am tot trezit de durere si zvacnirea maselei, azi deja n-am mai putut strange dintii si mesteca, a inceput putin sa se umfle. Am fost peste rand la dr, mi-a incizat gingia si drenat ceva-ceva (nu arata puroi la suprafata), cu anestezie usoara (nu agreez alopatia). Am refuzat antibioticul, mi-am luat propolis, ulei de cuisoare, ti tree si cimbru, etc. Acum (la 7 ore de la interventie) sunt mai umflata, mi s-a dublat obrazul. Nu stiu ce remedii sa iau (sau sa prepar cu apa). Cateva precizari: am inceput o monodieta cu pepene rosu pt detoxifiere, e posibil sa fi agravat sau grabit reactia maselei, de la durerea de dinti de regula si acum incepe si capul tare rau (fruntea), pare ca ma simt mai bine cu apa in gura, nu am incercat foarte rece. Sunt o fire care se hotaraste greu ce varianta sa aleaga, foarte greu (descriere no 1). Ma desprind greu de oameni, lucruri, nu si de obiceiuri, daca stiu ca imi fac rau, imi place sa imi folosesc si provoc vointa (m-am lasat de cafea, am devenit raw vegana de peste 2 ani, deci nu mai consum proteina animala si mananc nepreparat termic), aman lucrurile, nu ma apuc prea repede de sarcini sau propriile obiective, daca sunt mai dificile. Imi place sa dorm si cu fata in sus, si pe una din parti, transpir sub brat daca este prea cald, imi plac bauturile la temp camerei, imi place sa combin alimentele... Nu stiu ce altceva sa mai scriu, asta imi amintesc din experienta mea cu homeopatia.
Scarface, daca poti, te rog, recomanda-mi si mie un remediu pentru ce am descris mai sus. Cu dilutie si frecventa. Astazi te-am descoperit, cand am dat de greu Smile
Multumesc din suflet! Sanatate tuturor!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  corix Mar Aug 20, 2013 9:32 am


Poate te ajuta daca citesti aici la remedii pentru dureri de dinti:

https://sanatate.catsboard.com/t1534p20-remedii-noi-remedii-utile-sau-afectiuni-cu-un-remediu-tipic#7570

Sanatate!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Mar Aug 20, 2013 9:41 am

Belladonna CH9 sau 12 la 30 de minute daca mai zcacneste.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Mier Aug 21, 2013 10:23 pm

Nu am avut acces la PC. Acum nu mai zvacneste, este si mai umflat, azi dimineata m-am trezit si cu ochiul umflat, punga sub ochi, in continuarea obrazului umflat (maseaua e in stanga, maxilar superior). Ieri mi-a mai facut un drenaj din gingie, se acumulase puroi si mi-a zis ca e posibil sa scap fara antibiotic. Vazand ca s-a extins de ieri pana azi, am dubii. Durerea a incetat, intre timp. Pana azi am luat coffea cruda, hepar sulfur, arnica, toate de 30ch. Ramane tot belladona, in conditiile astea? Multumesc foarte mult!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Mier Aug 21, 2013 10:42 pm

Avand in vedere ca e masea inchisa, imbracata, se dreneaza doar prin gingie, cu incizie, conform celor scrise de tine in topicul de mai sus, s-ar preta hepar sau kali sulf? Probabil dilutii joase, nu? Hepar de 30 am luat deja, mai are sens sa iau dilutie inferioara acum?

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Mier Aug 21, 2013 11:47 pm

Ai trecut de faza inflamatorie si ai ajungs la cea cu secretie.
Ffa-ti cu eticheta Hepar sulfuris CH9 sau cumpara-l . O granula in apa si pe uram o gura din apa este o doza.
Se ia destul de des...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 12:16 am

scarface a scris:Ai trecut de faza inflamatorie si ai ajungs la cea cu secretie.
Ffa-ti cu eticheta Hepar sulfuris CH9 sau cumpara-l . O granula in apa si pe uram o gura din apa este o doza.
Se ia destul de des...

Ma gandeam ca nu are effect CH9 dupa CH30, ca am luat deja hepar CH30. Atunci, trec la treaba.
In cat timp ar tb sa dea umflatura inapoi? Ca sa nu cedez si sa iau antibiotic, ca ma sperie cunoscutii cu tot felul de scenarii, cum ca ar putea migra infectia catre creier, etc.
Se poate sa stabilim o forma de consult/diagnosticare pe baze descriptive/foto si cu remuneratie, ca mie nu-mi place sa abuzez de bunavointa oamenilor, dar imi place sa stiu ca ma pot baza pe cineva la urgenta. Te rog...

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 12:50 am

Pai .. cam in decurs de 4723920220 milisecunde. Daca te tot dai mare amator de homeopate nu are cum sa-ti fie frica sa ajungi la antibiotice si nici te poti lasa speriat de niste iepuri. Restul poti sa uiti.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 12:59 am

scarface a scris:Pai .. cam in decurs de 4723920220 milisecunde. Daca te tot dai mare amator de homeopate nu are cum sa-ti fie frica sa ajungi la antibiotice si nici te poti lasa speriat de niste iepuri.  Restul poti sa uiti.
Nu stiu ce te-a suparat din ce am scris, oricum, iti cer iertare. Erau informatii pe care mi le-a dat homeopatul fetitei mele pe cazurile ei din trecut si am vrut sa ma asigur ca am inteles bine ce mi-ai scris. Nu ma astept la rezultate in ms, ci in ore sau zile. Si nu vad ce ar fi deranjant in a plati pe cineva pt servicii, desi apreciez foarte mult ceea ce faci pro bono. BTW, sunt amatoare de homeopate, nu amator, dar in spatele unui nick name ne putem ascunde Smile
Cu toata simpatia,
Tereza

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  corix Joi Aug 22, 2013 1:00 am

Buna,
Ai incredere ca iti va trece.
Si eu am patit ca tine am avut puroi la masea. Am luat HEPAR SULFUR, ma simteam bine si gata nu mai luam. Peste cateva zile mi se forma iar puroi si nu stiam ce sa mai cred pentru ca stiam ca HEPAR SULFUR este bun pentru asa ceva. Pana cand am luat mai multe zile si mi-a trecut de tot.
Mi-am dat seama ca nu am luat HEPAR cat trebuia ca sa ma vindec.
Asa am scapat de tot de puroi, nu s-a mai format.
Sanatate!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 1:12 am

Multumesc mult pentru sustinere! E destul de greu sa stai cu obrazul umflat din ochi pana in barbie, din ce in ce mai umflat, si sa iti pastrezi echilibrul cand cei mai multi te avertizeaza ca e cazul de antibiotic, dar incerc in continuare sa fac ce mi-a spus Scarface, caruia ii multumesc!
Sanatate tuturor!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  CristianPsi Joi Aug 22, 2013 2:15 am

hepar la c5- c9 = formare si evacuare puroi

hepar la c15-c30 = seaca si resorb formarea puroiului


simples as dat, scrie prin carti and stuff


CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 2:24 am

Tereza, de unde ai dedus tu ca m-am suparat ? Doar nu-ti imaginezi a stie cineva cat timp iti va lua tie sa te vindeci.
Dentistul acum ar trebui sa deschida abcesul ca sa iasa puroiul, a facut-o prea devreme cand inca nu era.
Nu microbii sunt problema, aceia apar automat, ci faptul ca puroiul nu poate sa iasa. De aceea se si umfla.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 7:02 am

Atunci e in regula, toata lumea e ok.
Prima data mai mult a curatat, a sapat putin in gingie. Ieri fusese puroi, am fost si azi la dr, dar nu mai era mare lucru de drenat. Obrazul, tot umflat. Asteptam. Si iau hepar de 9, facut cu metoda etichetei. Ma bazez pe faptul ca beau multa apa si cam atat, nu mananc, deci ii las corpului energie pt vindecare. Va tin la curent si multumesc din nou!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 9:15 am

Antibiotice naturale: propolis, Chlordioxid C3 facut cu eticheta sau MMS, usturoi.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 9:19 am

Probleme legate de luatul deciziilor: "remediu Bach Scleranthus" cu eticheta, vreo 14 zile zilnic o data.


Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Aug 22, 2013 11:42 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 10:17 am

Spre seara deja arata mult mai bine obrazul meu, la fel si tonusul. Sunt recunoscatoare!
Am luat din gama naturiste urmatoarele (azi doze dublate): ulei de oregano, biosept, atat capsule, cat si ulei (plante diferite), propolis, seminte grapefruit, argint coloidal, salvie, argila, gheata. La astea adaug hepar de 9 azi, toata ziua. Mi-e mult mai bine si fata de ieri, daramite fata de azi dimineata!
Intrebari:
1) dupa dezumflarea completa mai continui administrarea heparului?
2) remediul bach sa il iau oricum, dupa ce imi trece infectia, ma ajuta si in starea de sanatate? Sau doar cand am vreo pb de sanatate?
Iti multumesc din nou!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  CristianPsi Joi Aug 22, 2013 10:23 am

propolis sub orice forma e considerat antibiotic natural ? de fapt nici nu stiu alte forme in afara de tinctura parca.


poate cineva sa-mi zica cam cine e de incredere de la care poti cumpara cand vine vorba de propolis ? tinctura sau alte forme ?
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  DanC Joi Aug 22, 2013 10:56 am

Majoritatea produselor din comert nu au nimic de-a face cu propolisul adevarat.La Cluj la USAMV(Facultatea de Veterinara) s-au facut studii spectofotometrice pe produse din comert.Rezultat-VARZA.Cine se vindeca de la "propolis"cumparat ,se vindeca de fapt de la sine:) .Spectofotometria este o metoda f simpla si precisa,am lucrat si eu cu asa ceva chiar si pe miere(dar nu alte derivate apicole).
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  CristianPsi Joi Aug 22, 2013 11:07 am

Raspunde concret Danc, de unde se ia propolis Real ?
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  DanC Joi Aug 22, 2013 11:12 am

Nu stiu,imi pare rau,poate daca ai vreun prieten apicultor.Cu siguranta sunt si produse bune in comert,dar nu stiu sa spun exact unde.E legea junglei aici,nu te-ai convins inca?Fiecare face si eticheteaza cum vrea si ce vrea.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Joi Aug 22, 2013 11:37 am

La fel ca mierea, polenul, asa si propolisul e slab calitativ pe piata larga.

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 11:41 am

tess74 a scris:Spre seara deja arata mult mai bine obrazul meu, la fel si tonusul. Sunt recunoscatoare!
Am luat din gama naturiste urmatoarele (azi doze dublate): ulei de oregano, biosept, atat capsule, cat si ulei (plante diferite), propolis, seminte grapefruit, argint coloidal, salvie, argila, gheata. La astea adaug hepar de 9 azi, toata ziua. Mi-e mult mai bine si fata de ieri, daramite fata de azi dimineata!
Intrebari:
1) dupa dezumflarea completa mai continui administrarea heparului?
2) remediul bach sa il iau oricum, dupa ce imi trece infectia, ma ajuta si in starea de sanatate? Sau doar cand am vreo pb de sanatate?
Iti multumesc din nou!
Citeste de 3 ori cand scriu ceva, ca sa intelegi bine. Am scris doar clar pt. ce este bun acel remediu floral.
Nu mai folosi argint coloidal pe viitor nici atatea deodata. Caci prea multe pot sa fie la fel de rele ca nimic sau ceva gresit.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  scarface Joi Aug 22, 2013 11:43 am

Cel mai bine iti faci singur propolis.

   50 gr Propolis, praf facut
   100 ml  -   alcool 70% - 95%

Cica daca e mai slab alcoolil nu se dizolva. Deci nu merge cu tzuica de 40 de grade.
Exista ca praf cuarat de ceara si ca rasina. Ca praf e mai curat si da o tinctura mai puternica decat ca rasina. Ca rasina raman ceva reziduri
nediluate in alcool.

Se lasa 2-6 saptamani la temperatura camerei.

Se poate face si Propolis CH3 cu eticheta la nevoie.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  tess74 Dum Aug 25, 2013 12:54 am

Citeste de 3 ori cand scriu ceva, ca sa intelegi bine. Am scris doar clar pt. ce este bun acel remediu floral.
Nu mai folosi argint coloidal pe viitor nici atatea deodata. Caci prea multe pot sa fie la fel de rele ca nimic sau ceva gresit.
Am inteles! Eu nu consideram indecizia ca pe o afectiune/dezechilibru, ci ca pe o descriere a tipologiei mele, de aici si intrebarea mea. Trebuie sa studiez putin din homeopatie, mai ales ca am gasit anuntul tau referitor la cursul online, ma gandesc serios la asta pentru urmatorul an, daca voi mai putea aplica la el atunci.
Acum obrazul e aproape revenit la normal, doar la apasarea puternica pe gingie mai simt usoara jena. Banuiesc ca maine as putea intrerupe hepar sulfuris-ul. Daca tb altfel, te rog sa-mi spui. Voi continua cu tinctura de propolis si uleiul de oregano pt cateva zile, cred, plus "oil pulling" pt vreo 2-3 saptamani, vad ca imi face bine la gingii, nu-mi mai sangereaza la periaj.
P.S. A fost o adevarata surpriza pentru toti cei din jurul meu reactia rapida de retragere a edemului, fara antibiotice.
Iti multumesc!!!

tess74

Mesaje : 24
Data de inscriere : 20/08/2013

Jasmina apreciază acest mesaj

Sus In jos

Infectie masea  Empty Re: Infectie masea

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum