Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Abces - infectie masea - copil 5 ani

4 participanți

In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  yona Lun Apr 06, 2015 7:42 am

Sunt mamica unei fetite de 5 ani, cu care merg la stomatolog de mai bine de jumatate de an sa tratam carii. Am ramas cu doua masele ce trebuiesc tratate complet, pe care medicul le tot amana si le tot panseaza. La una dintre ele, recent, copila a facut o infectie, i s-a inflamat destul de mult gingia langa, cat un bob de mazare. Nu stiu cu ce sa asociez ca si conflict situatia, insa recent tatal ei a plecat din nou in interes de serviciu pentru o perioada lunga, lucru care se intampla regulat si care o afecteaza vizibil.
Pentru ca ea nu a luat niciodata antibiotic si nici nu doresc sa apelez la stomatolog pentru ca stiu ca asta imi va prescrie si pentru ca eu folosesc uneori remedii homeopate ce le pot gasi aici ( in Portugalia) in farmacie pentru diverse mici lucruri daca este cazul, as dori sa stiu daca se poate trata abcesul si homeopat. Stiu deja de aici si nu doar de varianta prepararii cu apa+pix+hartie, o folosesc si eu cu succes pentru mine pentru remediile Bach si as dori sa stiu daca as putea-o folosi si in cazul asta.

Se poate recomanda un remediu in acest caz sau este necesara o anamneza complexa?
Multumesc anticipat! flower

yona

Mesaje : 2
Data de inscriere : 23/03/2015

Sus In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Re: Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  scarface Lun Apr 06, 2015 1:51 pm

nu este deloc "infectie", ci doar un proces necesar de reparatie a osului....cu antibiotice se opreste sau reduce acest proces doar...
nu este decat o suprimare a simptomelor..

O solutie simpla la abcese este deschiderea lor in gingie..daca puroiul ar putea sa iasa (in caz ca este) dispare si durerea...

Cariile - la oricine - sunt de la furie, adica conflict emotional in care vrei sa musti pe cineva si nu ai voie (smaltul) sau nu poti (dentina).
https://sanatate.catsboard.com/t3875-cariille-dintii-gura-probleme-dentare-etc
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Re: Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  DanC Mar Apr 07, 2015 12:42 am

"Cariile - la oricine - sunt de la furie, adica conflict emotional in care vrei sa musti pe cineva si nu ai voie (smaltul) sau nu poti (dentina)."- dar de ce sa-l musti?doar nu suntem caini.Nu mai bine ii dam(sau vrem mai bine zis) sa-i dam un pumn? Wink Am citit ca,cariile exista la peste 90% din populatia globului,chiar toti vreau sa ne "muste"?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Re: Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  yona Mar Apr 07, 2015 2:42 am

scarface a scris:nu este deloc "infectie", ci doar un proces necesar de reparatie a osului....cu antibiotice se opreste sau reduce acest proces doar...
nu este decat o suprimare a simptomelor..

O solutie simpla la abcese este deschiderea lor in gingie..daca puroiul ar putea sa iasa (in caz ca este) dispare si durerea...

Cariile - la oricine -  sunt de la furie, adica conflict emotional in care vrei sa musti pe cineva si nu ai voie (smaltul) sau nu poti (dentina).
https://sanatate.catsboard.com/t3875-cariille-dintii-gura-probleme-dentare-etc


Multumesc pentru raspuns!

Ce sfatuiti in caz ca nu pot deschide gingia pentru a elibera puroiul (in caz este)? Copila nu accepta ideea de interventie cu ac, am incercat deja.

yona

Mesaje : 2
Data de inscriere : 23/03/2015

Sus In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Re: Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  scarface Mier Apr 08, 2015 1:24 am

Cariile si deci conflictele de muscatura pot sa apara si cand nu iti este dat voie sa musti (mananci) din ceva care iti place. Atunci este atacat smaltul. De ex. unui copil ii plac dulciurile dar mama nu-i da dulciuri caci "fac carii". De abia interdictia dulciurilor sau la alte lucruri dorite dar neprimite duce la carii ! Nu dulciurile in sine.."

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Abces - infectie masea - copil 5 ani Empty Re: Abces - infectie masea - copil 5 ani

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum