Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ovazul vindeca tusea persistenta

In jos

Ovazul vindeca tusea persistenta   Empty Ovazul vindeca tusea persistenta

Mesaj  corix Sam Iun 07, 2014 1:52 pm


http://revista-tratamente-naturiste.ro/totar.php?totart&na=Ovazul vindeca tusea persistenta

"Ovazul vindeca tusea persistenta

Folosit de milenii de locuitorii Europei si Asiei, ovazul a stat la baza dietei populatiilor geto-dace, fiind considerat un remediu deosebit in prevenirea si combaterea afectiunilor provocate de climatul rece sau umed.

Ovazul, un remediu polivalent

Recunoscut leac in tratarea sensibilitatii la frig, a vulnerabilitatii determinate de variatiile climaterice bruste si a predispozitiilor catre contactarea gripei, ovazul este un produs cerealier parca anume creat de natura pentru cei ce traiesc intr-un mediu rece. Dar aceasta nu este singura virtute a sa, deoarece ovazul poseda si proprietati stimulative asupra tiroidei, are efecte hipoglicemiante, este laxativ, diuretic si un leac antistres. De asemenea, el este folosit impotriva sterilitatii si a impotentei masculine. El are, totodata, o actiune de stimulare a sistemului nervos central si este un excelent energizant.

Taratele de ovaz sunt extrem de bogate in fibre solubile. De aceea, ele reduc colesterolul cu o mare eficienta. Continutul de fitati al ovazului anihileaza efectul unor hormoni datorita carora se declanseaza proliferarile tumorale.

Leac pentru bolile „reci”

Ovazul (Avena sativa), numit si ovascior, ovasc, ovoz, oviez sau zob, contine proteine (12-15%), hidrati de carbon, grasimi, un hormon inrudit cu foliculina, vitaminele B1, PP, saruri minerale de potasiu, fosfor, magneziu, calciu, sodiu si fier.

Deoarece ovazul este folosit de veacuri in tamaduirea afectiunilor caracteristice climatului rece, iar binefacerile lui sunt recunoscute si astazi in terapeutica naturista, ar fi bine sa il utilizam mai des, tinand seama de insusirile sale superioare altor cereale. In medicina chinezeasca si in macrobiotica, ovazul este calificat drept un aliment yang, cu excelente proprietati de incalzire a organismului. De aceea el este folosit in afectiunile asociate cu un exces de energie yin, adica rece. Ori, factorul care favorizeaza producerea unei mari cantitati de energie yin, pe langa dieta omnivora obisnuita (prea saraca in elemente yang), este chiar vremea rece sau cea umeda.

Ceaiul de ovaz - un leac eficient, dar ieftin

In tulburarile infectioase si inflamatorii ale aparatului respirator ovazul se poate dovedi un aliat de nadejde, grabind vindecarea si stimuland eliminarea mucusului si a toxinelor din tesuturi. Astfel, un decoct de ovaz este util in gripe, guturaiuri, astm bronsic si, mai ales, in combaterea tusei persistente. De multe ori, cand sistemul respirator este mai vulnerabil sau cand toxinele acumulate gasesc cea mai rapida cale de iesire prin caile respiratorii, pot fi resimtite simptome suparatoare (precum tusea) pentru o perioada destul de lunga de timp. Intr-o asemenea situatie decoctul de ovaz poate grabi vindecarea. Acesta se prepara dintr-o lingura de boabe macinate de ovaz, fierte circa 25 de minute in 250 ml de apa, la foc incet. Se strecoara, se indulceste cu miere si se consuma trei cani pe zi.

Tinctura de ovaz constituie un leac eficient si pentru insomnie, astenie si, mai ales, pentru astmul bronsic. Pentru preparare se maruntesc semintele de ovaz nedezvoltate, iar peste ele se toarna alcool de 70 grade, lasandu-se la macerat timp de 10 zile, in sticle de culoare inchisa. Apoi, lichidul se filtreaza si se pastreaza in sticle ermetic inchise. Se iau zilnic cate 20 de picaturi inainte de masa.

Si o marturie...

"Acum cativa ani am contractat, prin ianuarie, o gripa destul de neplacuta, de pe urma careia am ramas cu o stare de slabiciune si o tuse care nu ceda sub niciun chip. Am folosit tot soiul de antibiotice, dar si unele leacuri populare, insa in luna mai inca nu scapasem de tuse. Mai mult de atat, slabisem destul de mult, iar dimineata eliminam o secretie bronsica de culoare inchisa.

Intr-o zi, vazandu-mi starea, o colega de serviciu mi-a sugerat sa folosesc un ceai de ovaz indulcit cu miere. Cum incercasem deja o sumedenie de remedii, nu eram prea increzatoare, drept sa va spun. Si, desi nici colega mea nu a mai insistat, m-am hotarat, totusi, sa incerc fiertura de ovaz, cu toate ca unii apropiati ma priveau cu putina ironie (stiuta fiind utilizarea ovazului mai mult ca nutret pentru cabaline!). Fierbeam o cana de ovaz intr-un litru de apa si beam doua-trei ceaiuri calde, indulcite cu miere poliflora, zilnic. Surprinzator pentru mine, inca de pe la sfarsitul celei de-a doua zi de tratament s-a produs o fluidificare a secretiei bronsice, iar accesele de tuse au devenit mai rare. La finalul a trei saptamani de tratament nu numai ca bronhiile mi s-au vindecat pe deplin, dar am perceput si o crestere a nivelului de energie.

Printre cei ce priveau circumspect acest tratament era si sora mea, care este cadru medical. Asta pana a capatat o gripa ce nu se mai termina si careia tot fiertura de ovaz i-a dat o rezolvare. Peste ceva vreme, cand avea deja doi copii, le facea si lor decoct de ovaz. Astfel, ei se vindecau cu mult mai repede decat ceilalti copii de la gradinita, si in plus, dormeau mai bine. Recomand tuturor acest remediu simplu si de mare folos!” - Elena Craciun, Deva"

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum