Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

tusesc de o saptamana

4 participanți

In jos

tusesc de o saptamana Empty tusesc de o saptamana

Mesaj  corinaandra Mier Noi 25, 2009 4:42 am

tusesc sec de o saptamana (dar seara si dimineata nu mai e sec)- tusesc rau pana vomit aproape. am patit la fel si acum cateva luni si atunci am luat antibiotic. de obicei fac amigdalite de 2-3 ori pe an si mereu iau antibiotic. si acum m-a durut si gatul. ce ar fi de facut?

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty Re: tusesc de o saptamana

Mesaj  scarface Mier Noi 25, 2009 4:56 am

Trebuie vindecata slabiciunea pe care o ai la nivelul gatului si plamanului si acest lucru se poate face numai cu remedii adecvate (naturiste si hoemeopate).

Pastrarea unei dietei alimentare sanatoase si in plus evitarea medicamentelor chimice, in special antibioticelor, care nu fac nimic altceva decat sa distruga bacteriile necesare pt. sistemul imunitar din organsim.
Insa acest lucru nu se poate face in cateva zile, este nevoie de luni de zile si in plus de un tratament adecvat (cel mai bine homeopat). Alta cale insa nu exista, orice tratament alopat te va readuce la nivelul bolnav.

Pt. boli la gat si plamani este bine de considerat
- evitarea produselor lactate in intregime, in special de lapte si cascaval (cu exceptia la putin cas sau branza dulce)
- evitarea cafelei si produselor care contin cofeina in totalitate, a caeiului verde si negru
- consmul zilnic de 3-5 migadale dulci (de 2 ori pe zi)
- des ceai de salvie , galbenele sau fenicul (se schimba intre ele. Nu se tinmult in apa pt. a nu deveni amare. 3-5 minute ajung)
- reducerea consumului de carne si proteine (alune, zahar, dulciuri)
- marirea consumului de cereale integrale, legume si fructe.
- evitarea de sare iodata

Citeste si recomandarile de aici:
https://sanatate.catsboard.com/alimentatie-sanatosa-f76/dieta-si-modul-de-a-trai-in-caz-de-boala-t56.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty multumesc

Mesaj  corinaandra Mier Noi 25, 2009 4:58 am

e greu cu unele restrictii, dar incerc sa fac tot ce pot- lapte cred ca am baut zilnic toata viata- iar sarea iodata e greu de evitat pt ca din cate stiu nu exista alta, dar o sa elimin de tot sarea din alimentatie mai bine.

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty Mi-a trecut tusea

Mesaj  corinaandra Mier Dec 02, 2009 4:04 am

acum as vrea sa stiu cum pot sa ma reechilibrez? pentru ca in ultimii doi ani am tot urmat tratamente cu antibiotice, singulair pentru astm, anticonceptionale si tot... si as vrea sa imi refac organismul cumva... sa se reechilibreze...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty Re: tusesc de o saptamana

Mesaj  scarface Mier Dec 02, 2009 4:46 am

Buna
Pai spune m-ai intai cum iti merge acum si ce s-a intmplat cu starea acuta are ai avut-o...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty acum

Mesaj  corinaandra Mier Dec 02, 2009 7:18 am

starea acuta nu mai exista, nu mai tusesc mai deloc- din cand in cand rar, o data maxim de doua ori pe zi am o stare de inecare, mai ales dupa o perioada in care nu vorbesc mult si incep sa vorbesc, am nevoia de a mi drege glasul- nu mi aduc aminte daca inainte de a ma imbolnavi eram asa sau nu... oricum ma simt bine acum, sunt multumita...

corinaandra

Mesaje : 214
Data de inscriere : 25/11/2009
Varsta : 39
Localizare : bucuresti

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty ma ajutati si pe mine, va rog???

Mesaj  pussyka11 Vin Apr 30, 2010 10:51 am

In urma cu o saptamana am inceput sa am o tuse seaca si simteam ca ma sufoc, nu puteam respir in special noaptea, simteam un fir de praf in gat. Cateva zile m-am simtit mai bine, tuseam mai rar. Insa de ieri ma simt tot mai rau: tusesc pana expectorez (sputa are aspect ori transparent, spumoasa,ori galben- verzui ) si simt ca ma sufoc, imi simt gatul iritat cand tusesc, tusea genereaza o durere in drepta imediat sub coaste, amigdalele sunt putin inflamate. De o perioada transpir foarte mult in special noaptea ma trezesc fleasca. Uneori am o durere puternica de cap (in zona fruntii). Dureri de cap am frecvent, de cand ma stiu. La tuse mai puternica ma inteapa inima resimt oboseala (si o presiune asupra membrului stang superior) si stare de somnolenta (de cateva saptamani) . Precizez ca am 21de ani sunt fumatoare si am fost diagnosticata in urma cu 11 ani cu alergo-sinuzita. Am facut tratamentul atunci, insa nu am mai fost niciodata la doctor. Acum iau oxacilina 500 la 6 ore, sirop de patlagina, sau de muguri de pin, si analgezice pentru durerea de cap. Va rog frumos sa ma ajutati urgent!!!

pussyka11

Mesaje : 1
Data de inscriere : 30/04/2010

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty transpiratie abundenta si tuse seaca

Mesaj  Fonti Sam Dec 27, 2014 2:43 am

Buna ziua,
ieri am intrat prima data aici,tot caut ceva cat de cat asemanator cu problema mea....

In afara de abordarea generala bolilor ,foarte interesanta,nu ma regasesc in cazurile din topic.

De vreo doua sapt.transpir ,de fapt este o abureala in zona cefei,gat,piept indiferent daca sunt in casa sau afara....ziua,noaptea.
La 2 noaptea ma trezesc sa ma schimb si din cauza tusei nu mai adorm.

Prima data cand am avut ac. necazuri,transpiratia,a fost in iarna 2008/2009 la cateva luni dupa operatia de extirpare a sanului stang,cancer san  nonenvaziv.Eram in tratament cu tamoxifen deja(nu am facut chimioterapie,doar cobaltoterapie).Atunci aveam 55 de ani ,de 5 ani la menopauza si ma bucuram de o menop.cumsecade...fara  bufeuri,pana  a inceput cosmarul transpiratiei ,chiar si mergand pe strada la minus 5-7 grade.

De mai bine de 2 ani am renuntat la medicamente ,eutyrox,cele pt.tensiune, cand am vazut ca desi le luam cu sfintenie tensiunea a crescut ,fara motiv ,la 20/10 si TSH-ul foarte bun fara sa mai iau medicatia(hipotiroidie).Doctorii ne invata sa fim bolnavi:ma considera diabetica doar daca am avut o glicemie mai sarita,cam 120-130.
Anual fac teste: mamografie,papanicolau,markeri tumorali,tsh,osteodensiometrie,sange,urina.Pana acum au fost in parametrii normali,multumesc lui Dumnezeu e doar meritul LUI !

Am incercat sa prezint cateceva despre afectiunile mele fizice , nu stiu ce sa spun despre cele spirituale, ziceti dvs. psihice.
Oricum ,eu incerc sa le descifrez si am inteles ca trebuie sa caut ,sa fac  "sapaturi" dupa acele momente grele in care nu am acordat sau nu am primit IERTAREA...oamenilor.Stiu ca Dumnezeu a primit pocainta mea,m-a iertat.
V-am scris ca sa va rog sa ma ajutati,pana atunci mai citesc de pe aici ,ma antrenez cu aceasta noua,pentru mine,medicina germana.

Va doresc SARBATORI  FERICITE ,MULT HAR DE LA DUMNEZEU TATAL,FIUL SI DUHUL SFANT!

Florentina Nan

Fonti

Mesaje : 2
Data de inscriere : 26/12/2014

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty Re: tusesc de o saptamana

Mesaj  scarface Sam Dec 27, 2014 3:17 am

Bun,

transpiratia noaptea este semnul unei vindecari in urma unui conflict emotional. In cazul tau a fost frica de moarte din cauza cancerului la san.
Asta duce la inmultirea si marirea alveolelor pulmonare in timpul fricii si dupa incetarea ei la eliminarea lor cu ajutorul microbilor de TBC si tuse.
Transpiratia este aproape obligatorie si necesara. Deci este un TBC insa TBC-ul nu este ceea ce cconsidera medicina ca este ci doar un proces de autoreparatie in urma fricii avute si trece de la sine. Medicamentele sunt daunatoare.

Acum probabil ca ai avut di deja nou frica pt. viata ta sau a altuia dar cand simptomele apar frica a fost depasita si TBC-ul de vindecare apare din nou.


Toate astea le poti citi aici:
Carti si filme despre Noua medicina germana
https://sanatate.catsboard.com/t3144-filme-si-carti-despre-noua-medicina-germana

Cazuri si marturii privite din perspectiva Noii medicini germane
https://sanatate.catsboard.com/t3125-cazuri-analizate-sau-vindecate-pe-baza-legilor-biologice-din-noua-medicina-germana

Noua medicina germana stie despre aceste mecanisme.

Deci iti trebuie doar rabdare si incredere. Corpul face totul corect, medicina totul gresit. IN acest timp sa nu-ti faci analize, radiografii la plamani si alte prostii caci medicina te poate speria din nou pt. ceva care trece oricum de la sine.

TBC-ul este numit de medici daca ai avut cancer deja Cancer la plamani sau chiar metastaze...ceea ce este o mare prostie caci este tot TBC...insa TBC-ul este in mod real vindecarea plamanilor dupa o perioada de frica pt. viata proprie sau a altcuiva.

Uita-te la filmul de la linkul de mai sus.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty continuare

Mesaj  Fonti Sam Dec 27, 2014 6:47 am

Multumesc pentru raspuns.

Spuneti-mi daca pot sa ma duc sa-mi vad nepotica,pana acum am stat departe de ea ,credeam ca sunt racita,in prima faza...

Fonti

Mesaje : 2
Data de inscriere : 26/12/2014

Sus In jos

tusesc de o saptamana Empty Re: tusesc de o saptamana

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum