Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

secretie ochi alb-galbuie persistenta

2 participanți

In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  florina babau Mier Iul 27, 2016 12:58 am

Buna ziua,

Am o problema de vreo 2-3 luni cu ochii (cel stang e mai puternic afectat): secretii alb-galbuie, in special dimineata si seara (noaptea simt uneori ochii umezi, ca si cum curg), zona dintre ochi o simt foarte apasatoare (ochii nu lacrimeaza, si nu sunt lipiti dimineata) . Intre timp am fost la piscina cu familia si m-am ales si cu o conjunctivita de piscina, la care Tobradexul administrat de medicul oftalmolog (am incercat vreo 4 zile cu ceai de galbenele si ser, dar devenea tot mai suparatoare simtomatologia si am apelat la medic) a functionat probabil, dar doar pt conjunctivita, problema cu secretia este prezenta, chiar mai puternica decat anterior (la inceput nu era suparatoare problema, doar tot observam secretia ochilor si imi dadusem seama ca ceva nu e ok). Am tot aplicat ser, insa nu cedeaza defel.

Va rog daca se poate sa ma ajutati, urmeaza sa plec si in concediu la mare, in alta tara. Va multumesc!

florina babau

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  scarface Mier Iul 27, 2016 2:39 am

la ce sa te ajut ? oare chiar crezi ca e de la piscina si virusi ?
Aste-as prostii... conjuctivita este conform medicinii germanice faza de autoreparatie dupa un conflict...daca nu trece conflictul recidiveaza...altfel trece de la sine fara nimic...depisteaza conflictul de separare vizuala si vezi daca cumva recidiveaza sau nu...daca recidiveaza tot reapare si da impresia ca nu mai trece dar de fapt el se repeta..de 2-3 luni ..atunci sigur recidive repetate..de cine te-ai despartit ? sau e cumva frica de viitoarea despartire ?

http://andrei.swissworld.com/scarface/NMG_/pe%20tesuturi%20din%20carte/ochi_pleope_conjuctiva.jpg
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  florina babau Mier Iul 27, 2016 2:58 am

Multumesc pentru promtitudine. Citesc acest forum si mi se pare tare util. Cunosc putin NMG-ul si chiar cred mult in el (de cativa ani de cand am aflat de NMG, tot ceea ce mi s-a intamplat mie si familiei ca si boala, s-a potrivit de minune cu cauzele din NMG).

Clar nu e de la piscina starea actuala de secretie a ochiului, experienta cu piscina a intervenit intre timp (am mentionat-o doar ca era vorba tot de ochi) si simtomatologia data de acea conjunctivita pare ca a cedat (ochii nu ma mai inteapa si nu mi se mai lipsesc, cum era cand am facut conjunctivita). Problema mea e anterioara experientei cu piscina, cu vreo 2 luni, si persista in continuare zi de zi (secretia alb-galbuie si presiunea deranjanta simtita intre cei doi ochi) si cand a aparut chiar nu m-am despartit de nimeni. Ulterior m-am despartit intr-adevar, copilasul a plecat in tabara, dar a revenit acasa de cateva zile si problema tot persista, fara imbunatatiri sau oscilatii intre momentul cand copilul era/nu era plecat de acasa. Tot incerc si eu sa ii dau de capat, dar nu reusesc. Oare ceva homeopate nu ajuta la acea secretie? Florina

florina babau

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  scarface Mier Iul 27, 2016 4:56 am

pai acum ai poate frica ca pleci in strainatate si ca te desparti iar de copil...separare ai avut sigur, dar cum nu ai experienta si nu te vezi din afara nu realizezi poate nici separarea si nici recidiva..omul nu vede decat ceea ce cunoaste...
Fiind faza de reparatie cum vrei sa ajute vreun remediu ? oare mecanicul de la service are nevoie de ajutorul tau cand repara masina ?
daca nu inlaturi recidiva nu va ajuta nimic
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  florina babau Mier Iul 27, 2016 5:25 am

In strainatate merg cu intreaga familie, deci nu e cazul de frica de despartire. Dar sigur e ceva frica la baza, numai bine in concediu am timp sa analizez problema. Multumesc

florina babau

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  scarface Mier Iul 27, 2016 5:39 pm

dar te pomenesti ca nu mai ai nici o ruda sau prieteni si colegi care raman in tara !
nu cred ca reuesesti sa-ti vezi singura conflictul...chiar daca e mare cat casa !
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  florina babau Mar Aug 30, 2016 11:38 pm

Buna ziua,

Rog mult ajutor: conjunctivita mea are o manifestare maxima, pur si simplu nu ma mai scap de asta. Cat am stat in concediu ochii m-au deranjat intr-una, la revenirea in tara la fel, pana cand am ajuns sa ma frec la pleoape si sa ajung la urgenta, diagnosticul fiind conjunctivita alergica si bacteriana, tratament betabioptal. Dupa 6 zile de tratament, eram mai bine si am intrerupt tratamentul, 3 zile am fost ok, de ieri iarasi a inceput sa se manifeste: acuma am ochiul umflat, secretii galbene care lipesc ochii, mancarime, intepaturi, stare de nervozitate, ochi injectati.

Tot am incercat sa imi dau seama care ar fi conflictul, singurul lucru pe care l-am gasit a fost ca atunci cand a inceput problema cu ochii, am primit niste acte pe care nu am vrut sa le vad. Dar faza aia a trecut de mult. Sa zicem ca as putea sa explic aparitia problemelor mele pe baza respectivelor acte, dar nu imi explic deloc evolutia, mai ales ca deja se intinde de aprox 2.5 - 3 luni. Va rog, daca e posibil, sa imi recomndati ceva homeopate pe care sa le iau, din pacate nu pot sta fara sa iau ceva (doctorii iar ma vor ingropa cu antibiotice si hidrocortizoane, momentan iau Afonil care e natural dar nu vad vreun efect).

Va multumesc.

florina babau

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/04/2015

Sus In jos

secretie ochi alb-galbuie persistenta Empty Re: secretie ochi alb-galbuie persistenta

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum