Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

despre potente

3 participanți

In jos

despre potente Empty despre potente

Mesaj  siriusvega Sam Mar 02, 2013 2:02 am

As dori sa mai intreb : am cautat multe pe net si unii homeopati spun ca potentele mici sunt pt boli fizice, iar potentele inalte pt boli psihice sau emotionale.

Alti homeopati spun ca potentele mici sunt pt boli cronice si cele inalte pt boli acute, altii zic exact invers.

Ce sa inteleg de aici ?

Unde gasesc informatii despre remediul Sol ?

Mutumesc inca o data anticipat pt orice raspuns.

siriusvega

Mesaje : 36
Data de inscriere : 27/01/2013

Sus In jos

despre potente Empty Re: despre potente

Mesaj  maya40 Sam Mar 02, 2013 2:18 am

Eu zic ca daca te inscrii la cursul pe care Scarface il incepe curand,vei afla raspuns la toate aceste intrebari.
https://sanatate.catsboard.com/t2564-curs-homeopatie?highlight=curs
maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

despre potente Empty Re: despre potente

Mesaj  siriusvega Sam Mar 02, 2013 6:56 am

Maya 40 daca pensia mea de boala de 550 lei mi-ar fi permis, eu eram inscrisa prima pe lista. Scarface stie acest lucru. El ma ajuta foarte eficient cu toata bunatatea lui. De aceea m-am si inscris pe acest site , fiidca cineva imi spusese de metoda gratuita cu paharul. Intru pe site zilnic de 2-3 ori si noaptea.

Insa, este posibil ca in viitor sa strang acesti bani cumva si atunci voi face cu siguranta cursul intrucat sunt foarte interesata. De aceea si petrec ore in sir pe net, cautand si rascolind, norocul face ca vorbesc 4 limbi straine.

Imi pare rau ca m-ai facut sa imi expun in public aici umilinta care este a tuturor pensionarilor romani. Era mai bine venit un raspuns concret in loc de acest off topic.

siriusvega

Mesaje : 36
Data de inscriere : 27/01/2013

Sus In jos

despre potente Empty Re: despre potente

Mesaj  scarface Sam Mar 02, 2013 7:42 am

Potentele pana la CH30 lucreaza primordial pe planul pe fizic-psihic, mai trupesc si pe langa asta sunt dilutiile ideale pt. orice chestie acuta.

Daca boala e veche, omul are vitalitate si remediul nu este unul agravant sau bolile sunt de natura mentala-emotionala remediile de la 1M in sus sunt cele mai bune.

CH200 e ceva intre fizic si emotional, mai dificila potenta asta.

Daca insa boala e cronica si de o anumit forma (sa zicem psoriazis, cancer, ciroza) si nu se poate scoate deodata sau vitalitatea pacinetului e slaba, a da dilutii inalte nu merge, e chiar foarte periculos si o prostie..aici picatura cu picatura e cel mai bine, deci dilutii mici des.

Se poate imagina asa:

Un obiect este acoperit cu ceva nisip. Ca sa-l scoti din nisip iti ajunge o lopatica, lopata sau chiar o lingurita daca o faci destul timp. Dilutiile mici sunt perfect suficiente.

Daca obiectul nostru este insa sub niste stanci ne trebuie o explozie doua - dilutiile inalte si foarte inalte.

Acum insa daca obiectul nostru e foarte fragil si in plus e ingropat bine sub pamant, cu explozia sau excavatorul il strica,
cu lopata iara este periculos ca il putem strica si atunci trebuie sa ajungem la el cu mare rabdare ca un arheolog care ajunge la o fosila si o face cu cutitul si chiar cu peria sau pana ca sa nu distruga nimic. Asta inseamna multe boli cronice - nu toate, ci numai cele care la este la mintea cocosului ca nu pot trece de la singura doza de dilutii inalte si le trebuie timp pt. vindecare (cancer, boli autoimune)

Pe de alta parte mai este asa: bolile sunt pe fizic, mental, emotional, eteric si trebuie sa incepem de jos in sus, urcand treptat
pana ajungem si la cauza problemei. Bolile apar in ordine invers, de le eteric, emotional catre fizic, deci trebuie sa inversam roata.
Se incepe deci pe fizic cu lopatica ca sa dam nisipul la o parte, pe urma ne trebuie ceva mai puternic - excavatorul ca sa dam pamantul la o parte si la urma cand ajungem la stanca ne trebuie ceva explozibil.

Daca obiectul nostru sta mult in nisip, atunci se misca incet dar sigur catre jos, ajunge in pamant ..si atunci ne trebuie ceva mai puternic sa-l aducem din nou la suprafata. Aici este vorba de boala acuta netratata (dar tratabila cu potente inalte) care se face cronica.

Hahnemann a folosit maximum CH30 si in plus dilutiile Q1-Q3. Insa acum bolile sunt mult mai adanci in sufletul omului si de aceea ne trebuie si dilutii mai inalte. Dilutiile Q si LM sunt dilutii inalte. Insa la mai tot ce este pe fizic si mai tot acut - nu numai pe fizic ci chiar si pe plan emotional sau mental - ajunge CH30. Caci este ceva proaspat care nu s-a afundat inca. Deci avem de a face cu nisipul.

Cu astfel de explicatii poate sa inteleaga si un copil. Cu explicatiile homeopatilor nu intelege nimeni, chiar nici ei insasai nu isi pot explica exact cum sta treaba cu dilutiile, care este de fapt cea mai controversiala tema homeopata.

Asta ca sa va faceti o idee cat de mult conteaza faptul cum explici ceva si ce cuvinte folosesti. Cat de neinteles sunt explicatiile stiintifiice caci sunt pe dos naturii intelegerii.

Aduceti-va aminte cat de simplu vorbea Iisus in Biblie ! Asta e limba cereasca iar limbajul stiintific e limbajul satanic, al mintii, insa noi de fapt gandim cu inima si nu cu mintea, caci in inima e duhul. Capul e numai un fel de ecran cinematografic
unde inima isi projecteaza imaginile si ochii se uita la imagini. Fara projector ecranul ramane gol si nu are nici o valoare. Deci cu limbajul inimii - care este si limbajul ceresc se poate invata si intelege cel mai repede. Si pt. asdta se folosesc imagini si comparatii, de aceea si Iisus dadea atat de multe pilde plastice si exemple pe care le poate intelege oricine.

Nici un incepator nu are voie sa lucreze cu dilutii inaltem adica peste CH30, iar deja CH30 e inalta pe un incepator. Limitati-va la CH7, 9, max 12 sau 15 atunci cand sunteti destul de sigur de remediu. In rest cand nu sunteti siguri mai bine nimic decat un remediu gresit. Remediile astea sunt cele mai puternice care exista, nu e de joaca. Si remediile gresite sunt cele mai periculoase cand omul este mai bolnav, la cel sanatos nu prea apare nimic. Insa daca cineva are de ex. porbleme psihice, mentale, nervi slabiti, un remediu luat gresit poate fi catastrofal.

Stiu cazuri destule, la care unii s-au tratat singuri si si-au dat pentru ani si chiar decenii tot sistemul peste cap.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

despre potente Empty Re: despre potente

Mesaj  siriusvega Lun Mar 04, 2013 12:44 am

Explicatia ta, Scarface este excelenta, si am inteles perfect. Da, este mare nevoie in ziua de azi de explicatii pe nivelul tuturor, caci totul a devenit mult prea complicat, de parca se vrea dinadins ca nimeni sa nu mai inteleaga nimic.

Avem noroc ca tu esti un medic care vede altfel lucrurile.

siriusvega

Mesaje : 36
Data de inscriere : 27/01/2013

Sus In jos

despre potente Empty Re: despre potente

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum