Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

De ce nu pot sa beau apa?

2 participanți

In jos

De ce nu pot sa beau apa? Empty De ce nu pot sa beau apa?

Mesaj  alexiaiuli Lun Iul 09, 2012 10:21 pm

Ma intreb de ce am perioade in care nu pot sa beau apa.De obicei beau apa din fantana din curte, veche de vreo 50-60 de ani.Dar am saptamani intregi cand nu pot sa inghit apa, mi se pare rea la gust.Si ma chinui cu limonade, compoturi,ceaiuri, etc.Aveti vreo explicatie pentru asta?
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

De ce nu pot sa beau apa? Empty Re: De ce nu pot sa beau apa?

Mesaj  alexiaiuli Mier Iul 11, 2012 4:40 am

Stie cineva ceva?Cum sa fac sa pot sa inghit si eu apa?
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

De ce nu pot sa beau apa? Empty despre apa

Mesaj  mirceap99 Dum Aug 19, 2012 2:25 pm

Cu siguranta apa are ceva chimic sau biologic care nu place corpului tau si necesita filtrare, spui ca are 60 de ani fantana.
Poate ai observat daca perioadele cand nu iti place apa coincid cu alte fenomene din natura sau din corpul tau ( ex: anotimp, starea vremii,ploi, diete urmate, stari de sanatate ori sensibilitate, etc). Aceste observatii, impreuna cu o analiza de laborator iti pot lamuri cauzele.

Marea majoritate a apelor au probleme fie din cauza poluarii, fie a contaminarii biologice (de exemplu o latrina sapata in pamant in apropiere sau comunicand subteran cu stratul freatic), fie a excesului de minerale din sursa freatica. Aici intra chiar si apele plate comerciale si cele publice desi la ele riscurile sunt mentinute in limite considerate " normale"; pentru anumiti parametri fizico-chimici nu e chiar asa. In ce priveste apele freatice in multe zone sunt cu adevarat potabile abia la a l doilea sau al treilea strat, fantanile sunt mai mereu la primul.

Exista multe solutii tehnice disponibile comercial care te pot ajuta insa trebuie aleasa cea mai potrivita in cazul tau.
Scrie-mi un email privat daca doresti detalii.


Ultima editare efectuata de catre mirceap99 in Dum Aug 19, 2012 2:37 pm, editata de 1 ori (Motiv : raspuns)

mirceap99

Mesaje : 1
Data de inscriere : 19/08/2012

Sus In jos

De ce nu pot sa beau apa? Empty Re: De ce nu pot sa beau apa?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum