Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Centru de meditatie Dumbrava de Sus

3 participanți

In jos

Centru de meditatie Dumbrava de Sus Empty Centru de meditatie Dumbrava de Sus

Mesaj  scarface Lun Apr 09, 2012 5:30 am

Un centru de meditatie gresita, cu tacere absoluta si autoschinjuiala inutila: Dumbrava de Sus
http://www.meditatie.ro/


Ultima editare efectuata de catre scarface in Vin Apr 19, 2013 8:59 am, editata de 2 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Centru de meditatie Dumbrava de Sus Empty Re:Centru de meditatie Dumbrava de Sus

Mesaj  corix Joi Apr 18, 2013 10:32 pm


corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Centru de meditatie Dumbrava de Sus Empty tot despre curs

Mesaj  maya40 Vin Apr 19, 2013 12:47 am

maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

Centru de meditatie Dumbrava de Sus Empty Re: Centru de meditatie Dumbrava de Sus

Mesaj  scarface Vin Apr 19, 2013 8:55 am

Acolo unde iubirea de seaman nu este motivul principal nu se poate face un lucru cu adevarat bun.
Ce folos militaria, auto-schinjuiala si taceara asta de 10 zile daca inima celui care mediteaza nu se bucura de nimic, nici
macar de tacere si pleaca de acolo cu inima mai goala decat a venit ?

Numai oamenii carora le place sa se tortureze - mazochisti - ca instructorul insusi, poate sa aiba vreo placere de la asa ceva. Astfel de oameni se recunosc de la o posta ca sunt seriosi si tristi si incruntati si nu se bucura de nimic cu adevarat, deci nu sunt nici liberi si nici in Dumnezeu si in iubire.

Ceilalti care vin la astfel de cursuri si sunt altfel au asteptari si vise din entuziasmul initial, dar candva se trezesc la realitate si constata ca de fapt pierd timpul.

Meditatia de orice fel trebuie sa aiba unicul scop de a te lega de Dumnezeu, adica de Iisus prin inima, invatand sa-i asculti vocea in inima sufletului, adica in duhul divin pe care il avem in noi.

Insa facuta la modul cum o face acesti fariesi ai tacerii si autoschinjurii nu aduce cursantilor mai nimic, caci este ceva EXAGERAT si nici nu exista focus pe legatura cu divinul ci pe GOLICIUNE, adica pe VID si NIMIC.

Si exagerarea in orice este negativa, chiar si in meditatie. Stiu pe unul care a mediatat zilnic ca si astai 4 ore pana a ajuns aproape nebun.

Ceva mai multa iubire, tacere de numai 2-3 ore pe zi si un comportament ca intre oameni si nu ca intre animale inchise in cusca ar prinde mult mai bine decat aceasta forma de "curs".

Insa tocmai de cursuri dinastea exagerate sunt atrasi cei mai multi, caci cred ca numai asa pot ajunge la "iluminare".

Iar acest cuvant "iluminare" e mai mult legat de Lucifer - cel luminat sau iluminat decat se Iisus care desi a recomandat anumite meditasii si mod de trai niciodata nu a recomandat astfel de exagerari si autotorturi.

Orice lucru trebuie analizat prin prisma iubirii, a iubirii de oameni, ca sa poate fi apreciat daca e ceva bun sau ceva rau.
Cand lipeste iubirea, atunci si Dzeu este departe de acel lucru.

Si nu uitati, budistii, musulmanii, indienii, jaonezii etc...inca nu l-au acceptat de Iisus, Domnul Dumnezeu care s-a incarnat in carne pe acest pamant intuncat, deci toate aceste religii sunt la fel de pagane ca cele ale grecilor si romanilor inainte de venirea Domnului. La fel si evreii care au ramas la vechiul testament neaccepandul pe Iisus inca.

Daca te aflii la facultate (crestinismul) si vrei sa mergi din nou la gradinita (restul religiilor) din cauza unor mode sau pacaleli ale lui Satana care iti promite iluminare prin tehnica si vrajeli si nu prin purtarea crucii si ajutorul direct a lui Iisus esti singur de vina. Daca v-ati ocupa cu budismul si cu ce fac preotii budisti ati vedea cat de primitive sunt aceste religii si ca bunul acela care il spun este deja continut in crestinism.

Insa in afara crestinismului nici o alta religie nu spune sa-ti iubesti seamanul la fel ca si pe tine !
De aici se vede si suprematia invataturii divine date direct si pesonal de Dumnezeul tuturor oamenilor care a luat forma in Iisus.

scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Centru de meditatie Dumbrava de Sus Empty Re: Centru de meditatie Dumbrava de Sus

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum