Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

+47
Perla_Luna
bitzu0611
vladp
nic.m
Mada lina
mamica
amoruk
elena_
Corina A.
tess74
danis
ginela
iliuta
petvio
ann
pand_ora77
adinamonica
aniela37
Simona79
Mihab
kllemmi
promise keepers
geaninamariana
alexiaiuli
flor80
calina
ana
ssyimo
leokwww
corina_2k1us
scarface
CristianPsi
DIA
Mishiki
vize
simona maria vejia
raluca
thaisia
Mariuca28
gafarmerdan
sirius
aleya
DanC
andrei
lili
maya40
corix
51 participanți

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  simona maria vejia Mar Mar 12, 2013 2:21 am

Am reusit si eu sa incep de ieri, fara probleme cu foame sau pofte, doar ceva durere (surda) slaba de cap, care vad ca o am in continuare, si un pic de rau, ceva de genul ca simt ca-mi vine pana in gat...apoi ma lasa. Cred ca o sa folosesc mai putin suc de portocale si mai mult suc sau supa de pe grau. Am impresia ca acidul citric nu-mi prieste. Aseara la ultimul pahar de suc baut, mi se parea ca-s amare.
Cum toata ziua am avut durerea de cap, mi-am facut remediul acela de dureri, Ipomea indica CH15, dupa care am simtit raul alternand o vreme cu durerea de cap, apoi m-a lasat.
Dimineata simteam putin rau dupa ce-am baut suc de portocale cumparat, deoarece am nimerit niste portocale tare acre.
De asemenea am constatat ca imi ere deja din a doua zi limba incarcata, mi-am curatat-o, si am clatit cu ulei, apropos, orice ulei e bun?
simona maria vejia
simona maria vejia

Mesaje : 15
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  maya40 Lun Mar 11, 2013 12:19 pm

sunny S-a incheiat ziua 18!Vorba lui Cori,parca asta e normalitatea,nu ma mai mir ca nu mi-e foame si nici pofta si pot gati si sta linistita la masa langa ceilalti,ei cu farfuriile cu mancare,eu...cu paharul de suc de portocale. Very Happy Un mic inconvenient e mirosul gurii,dar sper ca trece in curand.Ma trezesc dimineata cu capul limpede,odihnita si am energie toata ziua.Fiul meu ma tot intreaba- mama,nici azi nu mananci?Am intalnit si cateva persoane care s-au uitat lung la mine cand le-am vorbit de post,ba ca poate faci ulcer,ba ca de unde iei mineralele si vitaminele,nu ma credeau ca ma simt atat de bine!Cea mai importanta e linistea sufleteasca,nu ma pot supara si chiar daca am avut motiv de suparare,am simtit ca raul pe care l-as face sufletului lasand-o sa ma cuprinda ar fi insutit.Am slabit aproape 6kg(de la 59,5)cred ca cine are mai multe in plus slabeste mai repede...Atat pt. azi,si sa aud de bine si despre voi!
maya40
maya40

Mesaje : 53
Data de inscriere : 14/01/2013
Varsta : 54

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Dum Mar 10, 2013 9:19 am


Buna,
Ziua a 16 a! Smile
Ma simt foarte bine, nu mai am nicio treaba cu mancarea! Ieri a fost "Pomenirea mortilor" si am facut cum se obisnuieste: coliva (si imi placea mult inainte), piftie, dulciuri etc... pentru mine au fost simplu decor; nu am avut pofta deloc! Sunt foarte multumita de mine! Laughing
Ce imi place cel mai mult - ma simt foarte usoara.
Ceilalti ce mai faceti?

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Joi Mar 07, 2013 1:39 pm

Cel mai bine il faci dimineata, de ce vrei sa-l lasi 12 ore in frigider ?
Insa cel mai bine iei portocalele si storcator de plastic de mana, asa poti face pe los si praspat.
Daca nu merge, insa si la frigider asa e ok.

Daca ai scaun, scaunul este mai gros decat teava aia de la clisma, deci nu e nici o problema. Daca suporti scaunul sa iasa vei suporta si teava aceea subtire.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

geet apreciază acest mesaj

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  lili Joi Mar 07, 2013 1:06 pm

buna seara,am si eu o intrebare,pot face de seara sucul de portocale la robot,sa il pun la frigider pentru a doua zi la servici? In legatura cu clisma se poate face daca am o perioada in care am o problema cu hemoroizii,imi pot face rau clismele?Multumesc.

lili

Mesaje : 24
Data de inscriere : 18/08/2011

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Joi Mar 07, 2013 5:45 am


Buna,
Cam liniste pe-aici!
La mine e ziua a 13-a, ma simt excelent, usoara si energica.
Parca asta e normalitatea, asa mi se pare de usor.
Merg la serviciu, gatesc pentru ceilalti, iar eu ceaiuri, suc si apa. Smile
M-au lasat in pace si cei din jur, nu imi mai zis sa renunt. Smile
Numai bine tuturor!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mier Mar 06, 2013 1:36 am

Unii din cei care tin post slabesc foarte incet. Asta e o dovada ca corpul nu este alimentat bine cu oxigen sau hormonii nu functioneaza bine, in general insa ambele.
Arderea nu poate avea loc decat in prezenta oxigenului deci trebuie mult aer curat si ceva miscare moderata dar mai de lunga durata. Mersul pe jos mai rapid dimineata si seara
este bun. La fel dusul cu apa rece, frecatul pielii, masaje cat mai dese.
Puneti-va barbatii la masat tot corpul. Ajuta si la deblocaje musculare si de sange stagnat.

La femeile care sunt mai in varsta sau au probleme hormonale se poate incerca
Phytoacca decandra CH9 sau 12 zilnic o doza.

La cei care sunt de fel mai lenesi de fel caci nu au energie, in nici un caz oameni focosi
se poate incerca Fucus vesiculosus CH7 zilnic o doza.

Saptamana asta avem luna scazatoare, e timpul cal mai bun pt. iesirea toxinelor din corp.

Se mai poate incerca Centaurium erythraea 1M o doza sau doua la ceva interval de cateva zile pt. reglarea si armonizarea chackrelor.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  sirius Mar Mar 05, 2013 11:50 pm

Buna!
Pentru Raluca si Simona. Dragelor incercati pentru inceput clisma cu o cantitate mica de apa, 500-700 ml, . Daca exista materii neevacuate in intestinul gros, s-ar putea sa existe un mic disconfort sau mici crampe. Si sa aveti nevoia imediata de a elimina. Nici o problema, astfel eliminati ce este in intestin si dupa 1-2 clisme nu o sa mai simtiti nici o neplacere. Si veti putea sa mariti cantitatea la 1000 ml fara probleme, apoi chiar 1,5l. Asta depinde si cat de mare este si persoana. Eu de ex am 50 kg, deci nu prea uriasa Smile. Si folosesc 1 litru de apa.
Se face foarte usor de unul singur.

sirius

Mesaje : 13
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  DanC Mar Mar 05, 2013 9:58 pm

Am facut odata o clisma la catel direct cu furtunul de la dus.Deci desurubata partea aceea mare si ramane doar furtunul care e plat la capat si doar se lipeste de anus,atentie nu faceti altceva Smile .Cu presiune mare ,merge perfect.Si din vana,mergi direct la WC.
Se mai practica si la alte animale si e mult mai buna metoda cu presiune decat cu un simplu vas.Trebuie sa mearga si la oameni,nu vad de ce nu.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mar Mar 05, 2013 10:06 am

Fructele sunt una si sucul si lichidele de post sunt alta. Stomacul se strange si senzatia de foame dispare. NU SE COMPARA
ACEST POST CU NIMIC CE ATOI FACUT PANA ACUM, deci nu are rost comparatia.
In plus sufletul vostru, se bucura cel mai mult si va ajuta, caci el este cel ce are de profitat cel mai mult de la post si el este cel care are grija de trup.

Clisma se face de "unul singur", e foarte usor. Practic ai o teava f. mica de plastic pe care o ungi cu o crema sau ulei ceva si o bagi usurel in rect, e chiar placut, nu este ceva neplacut sau dureros ca e doar mica si tu ai controlul. Nu esti deci violata anal de vreo sora medicala grabita.
Pe urma da-i drumul la robinetul micut de la teava aia si apa curge inauntru. Astepti ceva timp si pe urma
te duci la WC. Nu e musai clisma, insa v-am zis...riscati o retoxifiere de la deseurile ramase acolo si asa se curata si intestinul gros.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  simona maria vejia Mar Mar 05, 2013 8:59 am

Buna tuturor, de la inceput va urmaresc, si tot incerc sa-mi fac curaj... Problema mea este clisma...mi-e asa greu sa-mi inchipui, dar sa ajung la ea... Scuze de intrebare, dar se poate sa-mi fac de una singura? N-am avut decat o experienta urata inaintea unei operatii si cum ma simteam atunci rau, mi-a lasat o amintire foarte urata.
Si inca o intrebare, deoarece fructele nu-mi plac si intotdeauna imi provoaca foame, (chiar am facut o incercare intr-o zi, am baut pana la 16 doar apa si nu mi-a fost foame si nici pofte n-am avut, dar m-am gandit sa adaug si suc de portocale, si mi-a facut o foame, mi-a fost ciuda, mai bine nu faceam sucul...) cu ce s-ar putea inlocui? Cred c-ar fi suficient cu zeama de grau...
Vreau sa incep si eu de luni!
simona maria vejia
simona maria vejia

Mesaje : 15
Data de inscriere : 22/01/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mar Mar 05, 2013 8:40 am

Cat slabesti nu conteaza, pe urma pui la loc cat trebuie si in plus celule noi sanatoase. Clisma insa e un TREBUIE, caci altfel te reintoxifici ceva de la toxinele ramase in intestine si poate sa-ti cada ceva din par pe urma.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  raluca Mar Mar 05, 2013 7:50 am

M-am inscris si eu in cursa spre sanatate ,incepand de Luni ,si chiar am anuntat dar nu stiu unde s-a ascuns mesajul meu.Acum dupa 9 zile ,ma intreb daca mai are rost sa ma opresc din cursa asta ,sugerata de Tatal nostru Scarface? Very Happy La cat de bine ma simt,ma gandesc cu teama ca va trebui sa intrerup cursa si sa revin de unde am plecat .Mi-am dorit si eu sa scap de cele 5 kg pe care le car dupa mine de vreo 7 ani ,dar nu am facut nimic pentru asta ,nu am tinut nici o dieta,in afara de faptul ca ma uitam cu jale la vreo cateva perechi de pantaloni care nu-mi mai placeau cum stau pe mine Crying or Very sad .Am simtit ca postul sugerat de Scarface este compatibil cu mine Smile.Dragilor ,sunt f f f incantata dupa cele 9 zile ,in fara de primele 2 zile in care am ros putin cu lingurita, din pulpitza de la portocale ,am respectat intocmai cele recomandate ,inclusiv tunsul parului,baile cu sare la picioare,e mai greu cu clisma da va trebui sa o incerc si pe asta Embarassed
Si nu va mai spun ,ca am scapat si de 4 kg in 9 zile,bravooooooooo mieeeeee Basketball si felicitari pentru cei care merg alaturi de Scarface in drumul spre sanatate.Ma simt excelent,Scarface in barca condusa de tine ,la fel ca si ceilalti,numai ca eu trebuie sa te intreb cand trebuie sa cobor? Vreau sa merg pana unde mergi si tu impreuna cu familia de pe forum ,daca mai slabesc o sa devin o cantitate neglijabila ? affraid

raluca

Mesaje : 29
Data de inscriere : 15/04/2010

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  DanC Mar Mar 05, 2013 6:34 am

Daca ai pune ceva cu eticheta care merge cu prajiturile si inghetata ar aparea iarasi Very Happy
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mar Mar 05, 2013 6:09 am

Ce ma mira: aici pe forum erau atatea femei dornice sa slabeasca, unde au disparut ?
Cu postul asta au sansa sa slabeasca 10-20 de kg fara efecte secundare si fara foame
si suferinta, cu efect secundar "insanatosire". Chiar nu e nimeni dornic de slabit fara bani, pastile teroriste care imbolnavesc corpul in loc sa-l vindece sau medici ? Mai se poate incepe postul pana la sfarsitul lui martie.

Apropos: In timpul postului nu se face sex, nu se masturbeaza caci asta slabeste imediat si de durata puterea de vindecare caci este identica cu cea sexuala. Am zis deja.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Mar Mar 05, 2013 6:05 am


Felicitari Danc!
Sa-ti ajute Dumnezeu sa poti tine pana la capat( ca de altfel la toti). Vei vedea ca pe masura ce trec zilele va fi mai usor. Asa s-a intamplat si al mine, eu care de la inceput nu credeam ca voi fi in stare.
Azi nu mi-a mai fost nici frig, asta ma supara cam tare, dar acum sunt bine. Smile
Sunt uimita ca dupa atatea zile colonul inca se mai curata!( ma scuzati)
In rest, totul este bine la mine, nu este foame nu sunt pofte.
Toate cele bune tuturor! flower

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Mar Mar 05, 2013 5:57 am

Nu stiu pe nimeni care a intrerupt postul - cu exceptia celei cu durrei de cap de la cafea de aici - caci postul asta pe zi ce trece devine tot mai usor. Deci nicidecum ceva de rezistat eroic sau de suferinta ! Singurul lucru greu este de fapt decizia de a incepe si pe urm un pic de foame in primel ezile care este insa mai usoara decat cea de cand mananci si trece cu sucuri Restul e floare la urcehe - daca nu esti un om extrem de pofticios sa-ti curga balele cand vezi pe undeva ca cineva mananca. De fapt cu timpul ti se face ceva scarba cand vezi cum infuleca oamenii.
Ideea la post este de fapt sa te invingi pe tine - cu efect secundar detoxifiere si slabit.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  DanC Mar Mar 05, 2013 4:54 am

Luni incep si eu si nevasta-mea Smile .De 8 Martie merg la o masa asa ca lasam pe Luni .Nu stiu daca o sa tin 40 de zile dar macar asa sa fiu eu multumit pt mine.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Lun Mar 04, 2013 12:02 pm

La oameni le este greu sa CREADA pe un alt om, chiar daca vad ceva cu ochii lor cei mai multi nu cred. Daca le spui nu cred, vor dovezi, iar daca le aduci dovezi tot nu cred. Asta e una din problemele principale a omenirii. Necredinta. merge pe foarte multe domenii.
E foarte foarte greu sa crezi ceva sau pe cineva. Credinta are de a face cu curatenia inimii si cu puterea mintii (satanice, inverse divinitatii) asupra omului. Un copil crede tot ce ii spui, mai ales cand vede sau simte ca esti sincer.
La un om intors pe dos chiar daca stie si simte ca esti sincer tot nu te crede, des chiar si daca vede si se convinge cu ochii lui nu crede. Merge acasa si zice "nu pot sa cred". Prefera neadevarul din minte decat realitatea din fata. Necredinta asta arata cel mai bine cat de intors pe dos a devenit omul.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  corix Lun Mar 04, 2013 11:36 am

Buna,
A trecut si pentru mine a 10 a zi. Sunt bine, fara foame, fara pofte( chiar daca am gatit mereu, iar la sfarsit de saptamana i-am rasfatat pe ai casei cu bunatati, chiar si cu prajituri ), cu mai multa sete si energie.
Eu inca sunt friguroasa, dar ma incalzesc cu ceaiuri si Arsenicum Album.
Sotul a mers ieri cu copii la cumparaturi .....ce credeti ca mi-au adus? APA DE GURA Smile Exclamation Va dati seama ce iese din mine?
Toti sunt uimiti ca am reusit sa rezist atat, nu le vine sa creada si-mi zic sa renunt, ca imi face rau sa stau nemancata, chiar daca ma vad ca sunt bine.
Colega de la serviciu, azi pe la pranz, imi zicea ca ea inca nu a mancat si o doare burta de foame, pe mine nu ma doare? Dar mie nu mi-e foame deloc! Smile I-am spus ca portocalele, ceaiul si apa sunt de ajuns!

Doamne ajuta in continuare la toti!

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  thaisia Lun Mar 04, 2013 11:03 am

Daca ar avea postul asa un efect, cred ca cei mai multi ar renunta Smile eu sigur as renunta Laughing

thaisia

Mesaje : 40
Data de inscriere : 15/01/2013

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  DanC Lun Mar 04, 2013 7:49 am


Aici mai e o colega de post -cel putin asa cred ,deduceti voi .Oricum voia buna e esentiala Smile




https://www.youtube.com/watch?v=N8kQ7QetkdQ&feature=player_embedded
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  sirius Lun Mar 04, 2013 6:55 am

Buna din nou!
Postul acesta nu am avut stari de frig sau frisoane ca in anii trecuti. Bine era daca te stiam mai demult draga Scarface. Dar probabil ca reactiile se atenuaza pe masura ce corpul trece prin mai multe detoxifieri.
Ce am observat postul acesta a fost ca nu am mai avut stari de suparare sau furie in momentele dificile. Chiar apare o stare de calm si detasare. Si nu ma supar usor sau pt orice fleac. La primele posturi simtem uneori furie asa din senin. Si cand tii post nu este bine sa te superi ca intra mai repede si mai adanc in suflet. Noroc ca exista si mecanisme de aparare, cand dadeam sa ma supar nici nu puteam sa ridic un pic vocea ca simteam ca ma sfarsesc.

O alta constatare (a cata oara!) - cat de puternica este legatura mama - copil. Noi am renuntat la zahar de 6-7 ani asa incat incat cel mic a fost crescut fara zahar. Anul acesta a inceput gradi si avrut si el la pachetel ca ceilalti copii. O vreme i-am dat sa am pace, apoi am zis mai bine le fac eu cu zahar in casa. Asa am mancat si eu...Sad. Desi in timp am experimental multe retete fara zahar si chiar apreciate de mancatorii de zahar din familie. De cand tin post nu mai cere ceva cu zahar, chiar si miere manaca putina. Si nu este pt prima oara cand observ ca atunci cand mama se abtine nici copii nu mai au pofte aiurea. Cu cel mare ca este deja adolescent nu este chiar asa usor dar si la el se observa o anumita abtinere.

En fine, fiecare experienta este unica si chiar ,,caderile,, ne invata multe.

P.S. Am mai scris o data postul acesta, dar nu stiu ce am facut pana sa-l trimit ca mi-a disparut, nu-l mai gasesc. Daca apar amandoua , iertare.

sirius

Mesaje : 13
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  scarface Lun Mar 04, 2013 4:49 am

La noi totul e ok, deh, deja rutina. Eu am inceput sa miros din gura de vreo 3 zile, sotia inca nu. Ea insa a postit si anul trecut in care eu nu am mai facut-o. Stiu ca faza apare de vreo 2 ori in timpul postului si dispare de la sine. In rest e extrem de usor, dupa cum am spus, foame si pofta mai mare am cand mananc normal. Am slabit deja 6 kg, la mine e ziua 10.
Ieri am gatit ceva special pt. cel mic caci vroia pizza si ar fi durat prea mult sa fac aluatul, asa ca i-am improvizat ceva la cuptor care arata ca o pizza si i-am facut-a intro tava rotunda mica la cuptor ca sa para pizza, desi nu era

Si era atat de buna caci a mancat tot fara sa scoata nici un cuvant - asa face cand ii place ceva.
Si fiindca mirosea atat de fain am gustat si noi sa vedem si noi ce am improvizat atat de bun, insa dupa ce am gustat am scuipat din nou afara. Era intradevar foarte buna, de abia astept sa fac din nou.

Ingredientele erau practic ce aveam prin bucatarie.
Reteta:
Grau (spelta) macinat gros fiert prajit in pic in tigaie ca se fie mai uscat.
Ceva suc de rosii cu rosii (de la borcan sau conserva) date in fiert putin si aduagat putin ulei de masline si sare
Cartofi dulci taiati foarte subtire si fierti in apa cateva minute (s epoate folosi si altceva, dovlecei)
Castane comestibile taiate mici.
Felii de rosie (cruda) taiate subtire si ceva usturoi taiat mic.
Timian si oregano uscate.
Branza alba mai dulce, cred ca este fara sare.

Se intinde graul intr-o tava mica ca sa aiba grosimea unei pizze, cam de 1 cm. "Tava" vea avea marimea unei farfurii (nici nu stiu de la ce provenea)
Peste graul asta se pune sucul de rosie si se intide ca la pizza.
Se adauga branza faramitata.
Se adauga pun feliile de cartof dulce si castanele si pe urma rosiile taiate felii.
Se mai adauga la urma din sosul de rosie
Tmianul si oregano se presare peste toate straturile
Se baga la cuptorul incins cam 15-20 minute si prin combinatia asta si caldura ia
nastere un gust foarte bun.

Se poate folosi si o tigaie normala sau un vas de ceramica si sticla, nu.i musai o asa tavita.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty post

Mesaj  sirius Lun Mar 04, 2013 3:10 am

Buna!
Eu sunt bine.Este a 10-a zi de post. V-am spus ca la mine nu este primul post, de mai multi ani tin cu apa doar.Dar nu am reusit mai mult de 10 zile. Daca pana acum nu am avut probleme cu poftele, anul acesta....Am picat de trei ori in 10 zile. Eu fac mancare si cei trei membri ai familiei mananca diferit, adica nu mananca aceeasi mancare intotdeauna toti trei. O sa spuneti ca i-am rasfatat dar au vrut si bunatati.. Ma rog cert este ca am gustat cate putin. Dar am cotinuat postul, clisme. M-am simtit rau mental Smile. Eu care am tinut de atatea ori post negru fara probleme. Stiu mandria mare Smile)
Dar un lucru este sigur nu am fost, sa zic asa, centrata pe ceea ce voiam sa fac.
Stiu, si o stiti si voi ca suntem legati unii de ceilalti, cu atat mai mult de membrii familiei. Dupa a treia zi de post ma suna mama: ea si tata picasera la pat,nimic grav dar.. Dupa doua zile si sora cea mica cu cei doi copii. Stiu ca nu este coincidenta, la fel s-a intamplat si in celelalte posturi. Si mi-a luat ceva sa-mi dau seama ca si la ei are loc astfel o curatare. Doar sotul meu stie ca tin post si nu locuim cu restul familiei, suntem de fapt in localitati diferite. Chiar ma simteam un pic de vina pentru ce li se intampla. Si ei nu stiu in general ca eu tin posturile acestea.
Spunea cineva ca i s-a inbolnavit baietelul. Nu, pur si simplu este o curatare si la el. Ar mai fi cate ceva de povestit...trebuie sa plec.

sirius

Mesaje : 13
Data de inscriere : 08/04/2011

Sus In jos

Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus) - Pagina 8 Empty Re: Post curativ de 40 de zile cu efect secundar slabit (reteta Iisus)

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 8 din 11 Înapoi  1, 2, 3 ... 7, 8, 9, 10, 11  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum