Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

cum crestem copii sanatosi, natural?

4 participanți

In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  pand_ora77 Joi Iun 14, 2012 1:31 am

D-nule scarface,
Daca am inteles bine, sunteti si dvs parinte. care este cel mai bun scenariu de urmat, dupa parerea dvs, pentru a creste copilul sanatos si fericit? dvs cum procedati cu copilul dvs? ma refer la alimentatie de la cea mai mica varsta, remedii, socializare? cum il cresteti? spuneti-ne va rog solutia dvs , poate ne inspiram si noi... Eu am un baietel de 1 an si 2 luni si o fetita de 2 luni... nu i-am vaccinat..ne-am mutat mai departe de oras si cautam resurse naturale. Dar am mereu dileme.. de exemplu laptele. se poate renunta la el si sa ne luam nutrientii din alte surse?

Multumesc
pand_ora77
pand_ora77

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/06/2012
Varsta : 47

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Re: cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  scarface Joi Iun 14, 2012 11:50 am

Pai gorilele, elefantii, balenelele, vacile, caii, magarii si de fapt toate mamiferele nu beau deloc lapte dupa stadiul de bebelus si au dinti mai puternici ca ai nostri, ca sa nu mai vorbim de greutatea si forta de care dispun.
De lapte nu e nevoi. 3 migdale au mai mult calciu si magneziu decat laptele
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Re: cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  alexiaiuli Vin Iun 15, 2012 3:11 am

Cred ca este destul de greu de stabilit o cale de urmat si cu cat creste copilul este mai si mai greu pentru ca este expus in comunitate si se alatura celorlalti copii.Oricat de mult as incerca eu sa ii spun bebelinei mele ca nu e bun salamul si sa nu ii cumpar am descoperit cu stupoare ca la gradi face schimb de pachet cu o colega, respectiva incantata de piftelutele mele de pui cu legume, iar fii-mea innebunita dupa salam si alte afumaturi.Am stat de curiozitate la o masa la gradinita si 95% din copii aveau la pachet portii uriase de salam, ieftin si prost,chipsuri,ciocolate si alte porcarii.Deja a mea, care avea ceva sanatos se simtea ca nu apartine grupului si am avut probleme serioase pana la a nu mai manca cu copiii la gradinita la masa.Ii era rusine ca are un mar sau o banana, un kiwi la desert in los de bomboane ciocolatoase.Mezelurile, ciocolata, cola,chipsurile, reprezinta fructul interzis si cand are ocazia si nu o vad eu le consuma cu placere desi ma doare gura sa ii tot explic.Eu tot mai sper ca va creste si va intele intr-o zi.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Re: cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  scarface Vin Iun 15, 2012 7:11 am

Sunt multe de spus aici, insa cateva lucruri in mare din experienta mea.

Din ceea ce stiu in ordinea importantei:
1. Incredere in Dzeu si ajutor mereu cerut de la Dzeu, inclusiv cat priveste educatia.
2. Educatie cu iubire - prin exemlu si nu prin vorbe - dar cu reguli clare si stricte de respectat si in caz de nevoie cu pedepse clare - si fizice daca sunt nevoie - dar la care copilul sa stie ca a facut ceva gresit si pt. ceea ce este pedepsit, asta in caz ca are nevoie de pedepse. Educatia libertina este o inventie a iadului si pregateste copiii doar pt. iad in adevaratul sens al cuvantului.
3. Evitarea lucrurilor care fac copii visatori si cu capul in nori (filme, citit prea mult, refugiu in lumea imaginatiei, etc.), alegerea jocurilor si ocupatiilor care sa lege si sa ancoreze copilul in prezent si in realitate.
4. Gasirea slabibiciunilor si calitatilor copiilor si stimularea lor in directie talentelor si cu atenuarea slabiciunilor.
Cand un om face ce ii place si pt. ce are talent se dezvolta mult mai bine
5. Evitarea invatatului prea timpuriu - mai ales matematica si lucruri abstracte - caci acest invatat timpuriu distruge celulele celebrale inca in stadiu de dezvoltare (scoala inceputa la 6 ani este o greseala, cel devreme ar trebui la 8-9 ani. Creierul la 9 isi opreste dezvoltarea celulelor). Acelasi lucru se intampla si cu scheletul la copiii care trebuia sa munceasca din greu de mici.
5. Evitarea oricarui vaccin caci sunt toate inutile dpdv al protectiei dar toate baga o boala artificiala in trup.
Cele mai periculoase vaccinuri sunt cele pt. bolile de copii sau cele multiple caci bolile de copii curata corpul de anumite chestii nocive si daca aceste proces este suprimat cu vaccinuri boli mai grave se vor dezvolta mai tarziu (cancer, astm, alergii, etc). Iar la vaccinurile multiple un lucru este clar: nu a existat pana in prezent nici un caz in care un om sa fie atacat simultan - asa cum se face la vaccinul hexa - de 6 boli infectioase grave, deci ce ravagii pot face aceste vaccine in organism isi poate imagina oricine care gandeste clar.

5. Evitarea tratamantelor cu medicamente (cele mai multe absolut inutile si daunatoare). La cele mai multe boli unde se dau antibiotice cauza nu sunt microbii ci acestia sunt doar urmarea ei asa ca nu se face nimic bun cu antibiotice. Daunele insa sunt sigure.

6. Alimentatie sanatoasa adecvata copilului

Cititi sfaturile de la Dzeu mai bine:
http://www.leacuri.net/html/heliopatie/despre_sanatate.htm
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Re: cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  pand_ora77 Mar Iun 19, 2012 1:42 pm

eu asteptam notificarea pe email ca mi s-a raspuns la mesaj, de aceea n-am mai intrat pe aici..scuze. si multumesc de cele impartasite. Alexiaiuli, te inteleg f bine si imi este teama ca voi vedea aceleasi scenarii si in jurul meu.
scarface, am citit si la alt subiect ceva despre pedepsele fizice.. chiar e nevoie de ele? ce si cat considerati ca e benefic? nu toti cei crescuti in anii 6-70 au ajuns bine din pct de vedere emotional. mie mi s-au parut umilitoare multe din vorbele, amenintarile si "palmutele" date de ai mei, desi departe de a fi parinti abuzivi. cred ca trebuie sa incerci sa-ti cunosti mai intai copilul, sa vezi ce "functioneaza" si ce nu. incerc sa merg pe principiul ca acesti copii nu sunt bunuri personale de care dispun, ca nu au venit pe lume sa-mi implinesc eu frustrarile si ca datoria mea este sa-i ajut sa isi atinga potentialul cel mai inalt. concret cum o sa fac asta nu prea stiu si nici exemple de urmat nu am.. atata vreme cat nu fac un rau nimanui, direct sau indirect si inteleg ca orice fapta are consecinte, sunt liberi sa aleaga calea de urmat (suna mai usor decat este in realitate, sunt convinsa). este asta educatie libertina? depinde de mentalitate, probabil.. As vrea sa ii invat respectul de oameni, de idei, de munca, de natura.
in legatura cu laptele..voi incerca cat de curand laptele de migdale si de susan. am inceput sa-i dau curmale uscate ptr magneziu, inspirata de acest forum. incerc si spun tuturor din jur sa nu-l indoape cu mancare si sa combinam cat mai putin alimentele. sa manance fructele separat. sa uite de ' merisorul cu biscuitei".
ce legume si fructe recomandati copiilor mici? am retinut dovleacul si evitarea plantelor alcaloide, ceapa... si totusi, ce ne mai ramane sanatos sa ii hranim?

mi-au placut sfaturile dvs si sunt aproape in totalitate de acord cu ele. multumesc. astept si altele
pand_ora77
pand_ora77

Mesaje : 12
Data de inscriere : 14/06/2012
Varsta : 47

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Cum crestem copii sanatos si natural

Mesaj  feliciasz Vin Dec 07, 2012 3:29 am

ma bucur foarte mult sa gasesc aceasta tema abordata aici, deoarece de cand am inceput diversificarea la baietelul meu care are acum un an si 8luni m-a preocupat alimentatia sanatoasa.
as dori daca se poate sa indice cineva mai in amanunt o lista a alimentelor sanatoase pentru copii si nu numai
noi sintem vegetarieni cam 80% dar mai mancam din cand in cand lactate, oua si peste. As vrea sa renuntam la ele si sa le inlocuiesc cu altceva
va multumesc

feliciasz

Mesaje : 9
Data de inscriere : 18/10/2012

Sus In jos

cum crestem copii sanatosi, natural? Empty Re: cum crestem copii sanatosi, natural?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum