Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cum se elimină ţânţarii în mod natural

4 participanți

In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  ioancalator Joi Aug 21, 2014 11:24 pm

Pentru asta aveţi nevoie de:
- 200 ml de apă
- 50 grame de zahăr brun,
- 1 gram de drojdie de bere, ce se găseşte în orice supermarket,
- o butelie de 2 litri din plastic (flacon, PET).

Iată etapele :
1. Se taie flaconul la mijloc (obţineţi un pahar şi o pâlnie).
2. Se încălzeşte apa, se dizolvă în apă zahărul. Se răceşte amestecul şi se toarnă în pahar.
3. Se presară drojdia. Nu este nevoie să se amestece.
4.Introduceţi pâlnia în pahar.
5. Înveliţi-l pe lateral cu hârtie neagră şi plasaţi-l într-un colţ al casei.

În două săptămâni veţi descoperi un mare număr de ţânţari morţi în interiorul buteliei !

Ţânţarii, atraşi de mirosul gazului degajat de fermentarea zahărului, rămân capturaţi în flacon.
În afară de locuinţele individuale, această metodă se poate aplica şi în localuri publice, precum: creşe, şcoli, birouri, spitale, cămine de bătrâni etc.
Metoda este de asemenea eficientă contra ţânţarului-tigru, ajuns din păcate din Asia şi în Europa, foarte periculos, purtător, printre altele, al virusului febrei Denga, febrei galbene şi febrei hemoragice.

ioancalator

Mesaje : 42
Data de inscriere : 13/04/2014

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  scarface Vin Aug 22, 2014 2:01 am

intrebarea este daca sunt tantari care au facut deja rost de sange sau tantari inca infometati de sange.
Caci tantarii se pare ca dupa ce au capturat destul sange se duca sa depuna ouale undeva intr-o apa sau mlastina.

Ai incercat deja in casa ?

In casa gazele ies din fermentatie nu cred ca-s sanatoase. Preferabil de plasat afara.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  DanC Lun Aug 25, 2014 12:09 pm

Eu personal nu mai cred in nici o metoda naturala de a scapa de tantari.Nu cred ca exista asa ceva! Very Happy Am incercat de toate - otet,fel de fel de plante in geam,intr o noapte m am dat si cu tuica pe maini ca altceva nu aveam la indemana-nici un rezultat , ultrasunete, spray Plafar de mai stiu eu ce extract, pastile din plante,totul in zadar. Pe mine ma pisca tantarii ceva de groaza, ma gasesc oriunde as fi desi in jurul meu nu pisca pe altii.Daca pun flacon probabil inainte sa ajunga la el ma viziteaza pe mine.Dar chiar o sa incerc, daca nu intra ei acolo ii lovesc direct cu flaconul.Nu stiu de unde sa iau zahar brun ca am citit ca zaharul brun din Ro e de fapt tot zahar alb dar vopsit cu caramel.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  scarface Lun Aug 25, 2014 12:17 pm

incearca sa te ungi cu ulei, dar asta merge numai pe piele descoperita. Functioneaza excelent, perfect chiar dar numai cam o ora pana intra uleiul in piele. E o metoda dezvoltata de mine dupa o idee a sotiei caci mi-am dat seama ca la tantari nu le place nimic lipicios ca uleiul.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  lioara Lun Aug 25, 2014 11:00 pm

Daca esti calm, relaxat si nu depui nici vreun efort fizic intens, pot misuna sute de tantari imprejur. Nici unul nu te pisca. Eu am demonstrat asta tuturor cunostintelor
mele, care stiu bine ca ma pisca uneori, de zici ca-s urzicata. Cred ca detecteaza orice fel de excitatie.

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  DanC Mar Aug 26, 2014 11:17 am

Nu are nici o legatura efortul fizic cu tantarii.Ma pisca si cand dorm linistit.Dar nu ma plang,asta nu e un necaz.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  lioara Mar Aug 26, 2014 11:29 pm

Nu fix asa. Piscatul e legat de caldura si un " altceva " emanat de corp prin transpiratie. Asta e rezultatul observatiilor mele, plecand de la faptul ca, asa cum am scris, uneori
ma pisca de dau in friguri de la asta, iar alte ori doar ii vad bazaind si...nimic.  Si in somn corpul isi continua lucrul...

lioara

Mesaje : 106
Data de inscriere : 26/04/2013
Varsta : 51
Localizare : bucuresti

Sus In jos

Cum se elimină ţânţarii în mod natural Empty Re: Cum se elimină ţânţarii în mod natural

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum