Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

4 participanți

In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  DanC Mier Mai 16, 2012 12:16 am


Am gasit o reteta pe un site romanesc,ulterior am gasit-o postata si pe site-uri straine:

"Discopatia cervicala se vindeca total cu frunza de brusture
In randurile care urmeaza va prezint un tratament naturist cu ajutorul caruia m-am vindecat, dupa lungi suferinte, de discopatie cervicala. Se ia o frunza de brusture (captalan, lipan) lat. Petasites officinalis, care creste din primavara si pana toamna pe toate santurile, pe maluri de rauri si de paraie, pe sub umbra umeda, de paduri. Frunza proaspat culeasa se pune seara inainte de culcare sa stea 10-15 minute in spirt medicinal (albastru), pana cand se impregneaza bine. Se pune pe ceafa o panza subtire, peste care se aplica frunza bine scursa, peste ea se adauga o alta panza si se fixeaza bine pe ceafa. Se poate fixa si cu un batic legat la spate pentru ca frunza sa nu alunece. Se tine pana dimineata. Tratamentul nu trebuie sa depaseasca 4-6 zile la rand. Eu am facut acest tratament toamna, iar dupa prima noapte am putut sa-mi misc capul fara sa mai ametesc, iar frunza era subtire ca o foita de tigara. Noaptea am simtit cum efectiv ceva imi tragea boala din ceafa. Dupa sase zile eram ca nou-nascuta, nu mai aveam nici un fel de problema, nici ameteli, nici dureri. Au trecut de atunci zece ani si n-am mai avut nevoie sa merg nici macar la control medical. Acest tratament este bun si pentru spondiloza lombara si pentru reumatism. Am marea rugaminte sa publicati aceasta reteta deoarece este la indemana oricui. Nici nu va puteti inchipui cata lume sufera de spondiloza si cat de cumplite sunt efectele ei asupra starii sufletesti a bolnavului"
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  CristianPsi Mier Mai 16, 2012 2:09 am

daca as gasi pe cineva-n piata cu astfel de frunze de brusture as fi testat pe maica mea reteta. nu prea vad de unde sa faci rost.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  scarface Mier Mai 16, 2012 3:10 am

Brusturele e usor de gasit...
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  DanC Mier Mai 16, 2012 5:20 am

CristianPsi a scris:daca as gasi pe cineva-n piata cu astfel de frunze de brusture as fi testat pe maica mea reteta. nu prea vad de unde sa faci rost.

Da' ce primar harnic aveti la Constanta!chiar nici o frunza de brusture nu a mai lasat? Very Happy
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  CristianPsi Mier Mai 16, 2012 1:21 pm

problema este ca habar n-am cum arata desi m-am vindecat de raceala cu tinctura de brusture de multe ori. poate fac o cautare sa vad ce si cum dar am mari dubii c-as gasi frunza asta.
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  scarface Mier Mai 16, 2012 9:20 pm

Exista google...
Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture 800px-Arctium_lappa_bgiu
Din iulie infloreste si e mai usor de recunoscut...cauta poze cu google
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  scarface Joi Mai 17, 2012 5:47 am

Am intrebat-o pe "Verni", o fata cu clarviziune, daca e adevarata chestia asta cu frunza de brusture si a zis ca da.
Spune insa ca e mai bine daca frunza e batuta un pic inainte (rostogolita sticla peste ea de cateva ori), probabil ca sa iasa substantele mai usor. Spune ca actioneaza la nivel celular planta.
Spune ca actioneaza si la dureri si inflamatii ale vertebrei asa cum apar la reumatism.

http://www.leacuri.net/html/hildegard/reumatism.htm#_Toc176748733

Dureri de mijloc, de coloana, lombago
Compresă cu boabe de grâu fiert

1kg de boabe de grâu se fierb 15 minute în 3 litri de apă, se strecoară şi se pun calde (dar nu fierbinţi) pe un prosop. Bolnavul se aşează cu partea unde are durerea peste boabele calde unde stă 1-2 ore.

Cine are cartilagiile distruse - indiferent unde - sa ia Calcium sulfuricum D12 (= Calcarea sulfurica) sau CH5 des, adica zilnic de vreo 2 ori cateva saptamani bune, individual, in functie de necesiitate, caci acest remediu reface cartilagiul.
La partea superficiala a cartilagiului, la suprafata, actioneaza Silicea CH5, acesta se ia la sfarsit sau alternant cumva caci actioneaza in alt loc decat Calc. sulf.



Ultima editare efectuata de catre scarface in Joi Mai 17, 2012 11:31 am, editata de 1 ori
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  DanC Joi Mai 17, 2012 8:36 am

dar oare ce rol are spirtul medicinal?trebuie?
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  CristianPsi Joi Mai 17, 2012 11:02 am

interesant
CristianPsi
CristianPsi

Mesaje : 265
Data de inscriere : 19/11/2010
Varsta : 43
Localizare : Constanta

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  scarface Joi Mai 17, 2012 11:31 am

Probabil spirtul face substantele sa iasa din planta... a zis ca e si ceva legat de clorofila.
Si frunzele de varza ajuta la extrem de multe chestii aplicate pe piele.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  corix Joi Noi 29, 2012 2:22 am

Buna
Brusture va dau eu, am gradina plina la tara! Smile

corix

Mesaje : 570
Data de inscriere : 24/05/2012
Varsta : 54
Localizare : craiova

Sus In jos

Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture Empty Re: Discopatie si reumatism vindecata cu frunza brusture

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum