Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

anticonceptionale vs metoda "calendar"

2 participanți

In jos

anticonceptionale vs metoda "calendar" Empty anticonceptionale vs metoda "calendar"

Mesaj  DanC Mar Iun 07, 2011 10:14 am

Am mai citit ca multa lume foloseste calendarul in loc de anticonceptionale,mi s-a parut foarte logic pana am auzit o poveste zilele trecute.Asa pe scurt:

cuplu necasatorit la Revelion,el face pasul cel mare:o cere pe fata in casatorie si au si contact sexual in noaptea dintre ani .Fata era categoric in afara perioadei de ovulatie si totusi s-a intamplat:a ramas gravida!
Explicatia ginecologului a fost ca emotiile mari pot produce ovulatie spontana.Deci calendarul nu tine intotdeauna.Mai astept si alte pareri,eu sincer nu am mai auzit asa ceva.Dar cazul este real,cunosc persoanele.
DanC
DanC

Mesaje : 1033
Data de inscriere : 16/05/2011
Varsta : 47

Sus In jos

anticonceptionale vs metoda "calendar" Empty anticonceptionale vs calendar

Mesaj  Anca Sam Iun 25, 2011 3:05 am

asa e...se poate ramane insarcinata chiar daca nu esti in perioada de ovulatie...nu stiu cum sa explic da am auzit ca spermatozoizii ar putea "sta in viitoarea mamica" o perioada de cateva zile, si apoi daca in cele cateva zile femeia este in perioada de ovulatie cred ca poate ramane insarcinata. despre ce ai zis tu cu emotiile chiar nu stiam...interesant. mai bine cu prezervativ...sau mai sunt metode...dar anticonceptionale si calendar eu personal nu as incerca...pentru ca pastilutele pe termen lung pot face mai mult rau decat bine (in legatura cu un viitor bebe, pot aparea probleme)

Anca

Mesaje : 4
Data de inscriere : 25/06/2011

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum