Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Homeopatia e suficienta ?

2 participanți

In jos

Homeopatia e suficienta ? Empty Homeopatia e suficienta ?

Mesaj  loret72 Vin Aug 20, 2010 8:26 pm

Homeopatia e suficienta ?


Am scris despre modul de actiune al remediului homeopat, dar nu de putine ori acesta nu si-a facut efectul chiar daca a fost corect ales .
In homeopatie se cunoaste aceasta si medici homeeopati cand intalnesc acest "baraj" apeleaza la remedii de tipul Psorinum sau drenoare de tipul Sufurului sau Calcareea sulfurica ( uneori Silica ) .
Diatezele functioneaza si ele ca adevarate " baraje" de raspuns terapeutic .
Am cautat si eu raspunsul la aceste intrebari si am gasit diverse situatii cand organismul pacientului era blocat la informatia data, adica nu raspundea la tratamentul homeopat .
Intradevar diatezele sau starile de intoxinatie functionau ca baraje la raspunsul terapeutic .
Din experienta pot adauga insa si alte situatii ce blocheaza organismul, adica axul hipotalamo-hipofizar nu imi mai da semnalul raspuns neuromodulatori - hormoni .
Mentionez dintre acestea : alergiile, parazitozele, intoxicatiile cu metale grele, stressul cronic sau etiologii paramedicale .
Nu voi intra in detalii asupra ultimei situatii fiind un domeniu de granita in medicina, deoarece este greu de acceptat de medicina actuala .
Inlaturarea / tratarea cauzelor sus amintite mi-a permis sa imi pot rezolva cazurile problema .
Am insistat la cursuri ca studentii mei sa nu omita in ecuatia terapeutica aceste cauze incidentale si am avut satisfactia ca unii dintre ei sa imi urmeze sfatul .
Inchei prin a aduce in discutie intelegerea homeopatiei prin prisma sindroamelor acupuncturale .
Aici am avut surpriza sa descopar ca aceste asa zise blocaje produc sindromul de blocaj al Qi-ului Ficatului : respiratie dificila, gust amar in gura, umflarea sanilor ( la femei ), depresie, contractii musculare, palpitatii, insomnie, balonare, spasmofilie, etc
In medicina alopata nu de putine ori acestea sunt etichetate ca dispepsii, distonii neurovegetative, nevroze, fiind tratate cu medicamente ce au doar efectul de supresie a cauzei principale .
Facand masuratorile de jinguri prin contribuita fizicianului Ioan Mamulas, am avut confirmarea grafica a fenomenului si am combinat avantajos acupunctura cu homeopatia .
Nu m-am sfiit sa recomand la pacientii mei si fitoterapie ( ceaiuri ), plus regim alimentar conform sindromului de blocaj al Qi-ului hepatic .
Astfel la intrebarea daca homeopatia e suficienta in a rezolva un caz acut sau cronic, eu sustin ca nu .
Desigur contextul alopat investigatii, monitorizare parametrii paraclinici este obligatoriu si acesta iti da certitudinea ca esti pe drumul cel bun .
Tratamentul homeopat in secolul XXI, nu mai are eficienta ca acum 20 - 30 ani .
Motivele sunt :
1. Stressul ce perturba raspunsul hipotalamo-hipofizar .
2. Alimentatia cu E-uri ce blocheaza sistemele enzimatice .
3. Lipsa miscarii, sport adica sedentarismul ce favorizeaza acumularea si lipsa eliminarii catabolitilor
4. Frecvente, campuri electromagnetice, inclusiv radiatii ce interfera cu sistemul / campul electromagnetic al organismului .
5. Abuzul de medicamente alopate ce modifica tabloul patogeneziei si induc iatrogenii .
Lista poate continua desigur .
Copii, animalele, persoanele ce traiesc in mediu natural fara poluare si alimentatie naturala raspund excelent la medicatia homeopata .
Homeotoxicologia ia in calcul acesti factori si stabileste etapa patogenica in care se afla organismul, inclusiv straturile embriogenetice afectate .
Acesta este raspunsul pentru colegii practicanti ai medicinei homeopate .
Forum discutii, intrebari, informatii medicale . http://acpunctura.forumgratuit.ro/forum.htm
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Homeopatia e suficienta ? Empty Re: Homeopatia e suficienta ?

Mesaj  alexiaiuli Lun Aug 23, 2010 10:24 pm

"Homeotoxicologia ia in calcul acesti factori si stabileste etapa patogenica in care se afla organismul, inclusiv straturile embriogenetice afectate ."

Poti sa ne spui mai multe despre acest subiect,te rog loret,as fi tare curioasa sa vad cat de intoxicata sunt.
alexiaiuli
alexiaiuli

Mesaje : 223
Data de inscriere : 08/06/2010
Varsta : 46
Localizare : http://bio-vital.blogspot.com/

Sus In jos

Homeopatia e suficienta ? Empty Re: Homeopatia e suficienta ?

Mesaj  loret72 Mar Aug 24, 2010 9:09 am

Patologie structurata pe straturi embriologice

FACTORII CAUZATORI DE BOLI



''Bolile cronice reprezinta etape avansate in evolutia bolilor acute .

Astfel o infectie acuta cum ar fi cea amigdaliana trece de la stadiul acut de inflamatie la cel cronic caracterizat prin leziuni de fibrozare, de transformare a tesutului conjunctiv elasic in fibros .

Reckeweg parintele homeotoxicologiei ( homeopatia stiintifica ), sistematizeaza etapele posibile ale bolilor in 6 faze in functie de straturile embriogenetice afectate : excretie, reactie, depozitare, impregnare, degenerare si cancerizare .

Cele 4 straturi embriogenetice sunt ectodermul, mezenchimul, mezodermul si endodermul .

In primele 3 stadii vindecarea unei boli este mai usoara, pe cand in cazul ultimelor trei boala are evolutie trenanta .

Endodermul poate avea diverse afectari, de tipul gastroenterocolitei, astmului bronsic

Gastroenteocolita prezinta la debutul ei in faza de excretie simptome de tipul vomismentelor, diareii, ce ulterior in faza de reactie se instaleaza procesul gastro-enterocolitic .

Astmul bronsic are in debut simptome de hipersecretie de sputa, pentru ca in faza cronica de impregnare sa inregistram simptome de dispnee .

Mezenchimul frecvent afectat de tulpinele streptococice produc simptome inflamatorii ce coresound fazei de reactie : amigdalita, poliartrita, nefrita .

Amigdalita acuta isi urmeaza procesul firesc de cronicizare care in timp poate genera afectiuni specifice stadiului de impregnare : astm, insuficienta hepatica, stenoza mitrala, agranulocitoza, albuminurie .

Evolutia este lenta, dar evolutia insidiosa poate conduce la afectiuni de tipul : eritemului exudativ, epilepsie, diabet, sclerodermie, leucemie, artroza, nefroza specifice fazei de degenerare, pentru ca in final sa conduca la sarcom, afectiune ce apartine stadiului de cancerizare .

Mezodermul prezina in faza de excretie : rinoree, in fazal de reactie afectiuni de tipul gripei, endocarditei, nefritei sau pleuriziei .

O gripa prin cronicizare poate avea in faza de degenerare urmatoarele afectiuni : ulcer gastric, astm, insuficienta hepatica, ce ulterior trec in faza de impreganare cu urmatoarele boli posibile : psihoza, anemie postinfectioasa, nefroza .

Ectodermul – gasim in faza de reactie, nu de putine ori afectiuni ignorate sau suprimate prin unguente de tipul eczemelor care in faza de impreganre se manifesta ca : astm, spasm pyloric, insuficienta hepatica, angor pectoral .

In centrul patologiei Reckeweg pune Histamina, pe care o considera o homotoxina, ce produce diferite simptome, cum ar fi dispneea astmatiforma, manifestare a perturbarii sistemului nervos vegetativ cese repercuta asupra endodermului, ectodermului si mezenchimului .

La nivelul ectodermului excesul de Histamina va produce : eczema, urticarie, prurit, furunculoza, neurodermite .

La nivelul mezenchimului Histamina va produce inflamatii .

Endodermal va declansa leziuni de tipul astmului bronsic si a ulcerului gastric .''

......................................

acest text apartine dl. lector Dumitrecsu Ioan
loret72
loret72

Mesaje : 302
Data de inscriere : 07/06/2010
Varsta : 52
Localizare : intr-un oras mic

Sus In jos

Homeopatia e suficienta ? Empty Re: Homeopatia e suficienta ?

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum