Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Homeopatia si fumatul

In jos

Homeopatia si fumatul Empty Homeopatia si fumatul

Mesaj  scarface Vin Iul 20, 2012 1:25 am

Homeopatia si fumatul
Desi majoritatea homeopatilor le spun pacientilor sa nu mai consume cafea si bauturi cu cofeina si sa evite menta si pasta de dinti cu mentol, cat priveste fumatul, pacientului nu-i sunt recomandate nici un fel de restrictii.
Acestea din doua motive: medicul nici nu stie de regula exact ce aditivi sunt pusi in tigari si in plus stie si ca unui fumator ii este, daca nu imposibil, cel putin foarte greu sa se lase de fumat.
Si din aceste 2 motive pacientului nu ii este “ interzis” fumatul si probabil caci nici nu ii poate fi interzis.
Sincer sa fiu, desi stiam ca in tigari se pun multi aditivi, nu stiam nici eu pana azi ca in aproape toate tigarile se pune mentol pentru ca plamanul sa reactioneze mai bland la fumul inhalat.
Pe vremuri existau tigarile mentolate, in care se punea mult mentol, insa aproape orice tigara de azi contine mai mult sau mai putin mentol.
Si cafeaua sau cofeina este una din substantele aprobate si folosite in tigari. Daca este o substabta aprobata ma gandesc ca este si folosita, desi nu am reusit sa gasesc informatii despre acest lucru, avand in vedere ca aditivii folositi de industria tutunului sunt secrete.
Ele au fost absolut secrete pana acum cateva decenii cand un angajat al unui concern a facut public
actele care demonstrau aceste lucru si care a dus in USA la plata unor daune de cateva miliarde de dolari.
Ceea ce exista in orice caz de curand este tigareta cu cofeina, pentru care exista si un patent.
http://www.patent-de.com/20030911/DE10202658A1.html
Acest patent ne arata faptul ca cofeina se poate fuma cu adevarat si probabil este folosita cu adevarat si in tigarti. Interesant este si faptul ca cei care fumeaza sunt de si mari amatori de cafea.
Dupa experienta mea, multe remedii homeopate nu au efect la fumatori si de aceea tratamentul unui fumator este mult mai dificil. In unele cazuri chiar am verificat prin radioestezie sau clarvazatori ca un remediu potrivit nu va actiona la pacient atata vreme cat fumeaza.

Desi nu este adevarat ca mentolul opreste efectul la toate remediile homeopate, ci numai la anumite remedii, nu se stie de fapt niciodata ce efect poate avea mentolul la un anumit pacient cu privirea la antidotarea remediului si nici alta substanta aromata, toxica sau cofeina.
Spre deosebire de cafea si cofeina eu nu obisnuiesc sa interzic pasta de dinti cu mentol sau fumatul cuiva care ia un tratament homeopat, insa fiecare om trebuie sa fie constient ca atunci cand corpul este intoxicat zilnic cu ceva sau anumite substante aromate intra in corp (mentol, camfora, eucalipt), un remediu gingas asa cum este un remediu homeopat are sanse mari sa fie antidotat sau cel putin anihilata vindecarea datorita intoxicarii ulterioare.
De aceea este de recomadnat ca fumatorilor sa nu le se dea remedii homeopate in doze unice sau rare ci remedii cu doze zilnice sau repetate, eventual dilutii LM zilnic.
Din cauza la sutele de aditivi folosite intr-o tigara si la faptul ca acestea sunt arse, exista sau se pot forma pana la 12.000 de substante diferite fumand o tigara.
La fumatul unei tigari se formeaza:
Dioxid de carbon 45–65 mg
Monoxid de carbon 10–23 mg (toxic)
Ozid de azot 0,1–0,6 mg (cancerigen)
Butadien 0,025–0,04 mg (toxic)
Benzol*/** 0,012–0,05 mg (toxic si cancerigen)
Formaldehid** 0,02–0,1 mg (toxic si cancerigen)
Acetaldehid*/** 0,4–1,4 mg (toxic si cancerigen)
Methanol** 0,08–0,18 mg (toxic si cancerigen)
Acid cyanotic 1,3 mg (toxic si cancerigen)
Nicotina 0,8–3 mg (cancerigena)
Carburati aromati policiclici 0,0001–0,00025 mg (cancerigene)
Amini aromatici 0,00025 mg (cancerigeni)
N-Nitrosamine 0,00034–0,0027 m (cancerigene)

Avand in vedere numarul mare de substante toxice fumatul este un risc imens si o intoxicare masiva.
De aceea se poate recomanda oricaui fumator sa treaca pe tigarile electronice care contin numai nicotina. Acestea deja au inceput sa fie interzise in unele tari din cauza ca prin vanzare ataigarilor statul face o gramada de bani datorita impozitului pe tigari.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum