Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

O stea care dupa "savanti" nu ar trebui sa existe

In jos

O stea care dupa "savanti" nu ar trebui sa existe Empty O stea care dupa "savanti" nu ar trebui sa existe

Mesaj  scarface Mier Iul 21, 2010 6:01 am

Savantii pretind des ca le stiu pe toate. Insa natura le arata mereu savantilor ca calcule lor sunt gresite si nu se poate pune deloc baza pe ele. Cel putin nu mult timp. Astfel multe din stelele de pe cer nu ar trebui sa existe dupa calcule astronomilor. Desi un savant nu a vazut o stea decat de la distanta se pretinde ca se poate calcula exact din ce este facuta o stea, ce varsta are, ce masa are si la ce distanta se afla de pamant.
Ei bine, toti acesti factori sunt absolut imposibil de stiut (cu exceptia la distanta soare- pamant si marimea soarelui), insa astronomii inca cred in calculele lor, desi sa-u dovedit de mii de ori deja gresite.

Toate limitele "stiintifice" care limitau marimea unei stele, au fost depasite de descoperiri ulterioare.
Acum cateva zile si ultima limitare facut de savantii masei unei stele a fost depasita. "Sigur" este in lumea stiintifica numai faptul ca nimic nu este sigur.

Stea monstru lumineaza de 10 milioane de ori mai puternic decat soarele
Sursa:http://de.news.yahoo.com/26/20100721/tsc-monsterstern-ist-millionenfach-helle-dd61bdb.html

"Aceasta stea nu este numai ce mai luminoasa, dar si steaua cu cea mai mare masa cunoscuta "( n.t. oare cum au "cantarit-o" savantii nostrii) ?

"Steaua cu numele R136a1 are o masa de 265 de ori mai mare decat soarele. Insa fiindca este la o distanta de 10 miliarde de ori (wow !!!!) mai departe decat soarele, nu bate la ochi."

"Astronomii in echipa lui Paul Crowther de la Universitatea Sheffield au facut descoperirea cu telescopul «Very Large Telescope» de la ESO din Chile. Dupa teoriile actuile sori cu mase de 150 de ori mai mare decat soarele nu puteau exista"

P.S. este imposibil de calculat distanta la care se afla o stea, desi savanatii cred ca se poate; ca urmare toate calculele despre marimea unei stele sunt absolut derizorii. Iar despre masa , varsta si compozitie ce sa mai spunen.
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum