Forum de discutii pe teme de sanatate
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bebe-secretie la ochi

2 participanți

In jos

Bebe-secretie la ochi Empty Bebe-secretie la ochi

Mesaj  zorele Sam Aug 22, 2015 3:24 am

Buna ziua. Am un bebe de o luna si o saptamana, la o saptamana dupa ce l-am nascut i-a aparut o secretie galbuie cu lacrimare la ochiul drept, uneori zici ca dispare, ca apoi sa apara mai urata. Nu irita ochiul. Cand mergem cu masina se accentueaza. Puteti, va rog, sa-mi spuneti ce pot sa-i fac ?

zorele

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/11/2013
Varsta : 45
Localizare : Austria

Sus In jos

Bebe-secretie la ochi Empty Re: Bebe-secretie la ochi

Mesaj  scarface Sam Aug 22, 2015 10:10 am

nastere naturala ? separare de mama dupa nastere ?
scarface
scarface
Admin

Mesaje : 6650
Data de inscriere : 19/11/2009

Sus In jos

Bebe-secretie la ochi Empty Re: Bebe-secretie la ochi

Mesaj  zorele Dum Aug 23, 2015 12:52 am

Cezariana, ca prima nastere a fost tot cezariana si ei (in Austria) prefera sa fie tot operatie daca a fost si prima. A fost un conflict in a treia zi cand mi l-au luat la asistente in cabinet sa-i dea lapte praf completare ca a facut un icter mai pronuntat si dormea foarte mult si nu mai avea putere sa suga si a scazut cam mult in greutate. Atunci m-am suparat foarte tare ca vor sa ii dea lapte praf cand eu aveam destul lapte si puteam sa ma mulg si sa-i dau completare si nu au vrut, atunci am inceput sa plang si nu m-am mai putut opri din plans pana a doua zi. Cand mi l-au luat (pentru 10 minute cat i i-a dat completarea) eu m-am simtit ca si cum nu as fi in stare sa am grija de copilul meu si cand l-a adus inapoi am avut ca un sentiment de usoara respingere fata de copil ca si cum nu imi mai apartinea, dar a trecut repede. Nu voia sa primeasca completarea de lapte praf si a tot scazur pana a doua zi. Cand a venit doctora a zis ca este ingrijorata ca a scazut mult si ca ar vrea sa il duca in "salonul pentru copii" sa-l puna pe perfuzii si sa-l hraneasca cu tuburi, atunci m-am infuriat foarte tare, mai ales ca eu in Romania am lucrat la nou-nascuti si la obstetrica si stiam ce inseamna, asa ca am refuzat, m-am "certat" cu ele si am zis ca se va face cum vreau eu pana a doua zi ( ma mulg si ii dau sa manance din doua in doua ore) si daca nu va fi bine poate sa il ia pe terapie. A fost amabila si a acceptat (cred ca si-a dat seama ca daca refuza dau in depresie).  A doua zi a fost totul bine, crescuse in greutate si bilirubina scazuse si ne-a dat drumul acasa. Mentionez ca singura separare era cand veneau sa-l ia sa-i dea lapte praf completare si apoi laptele muls, nu m-au lasat sa-i dau eu si nici nu ma lasau sa vin cu el cand ii dadeau si m-a suparat mult asta. Dar tot m-am dus dupa el si am cazut ca ii dadeau cu biberonul ( mie imi era sa nu-i faca gavaj=sa-i bage sonda pana in stomac si cu seringa ii introduce laptele).

zorele

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/11/2013
Varsta : 45
Localizare : Austria

Sus In jos

Bebe-secretie la ochi Empty Re: Bebe-secretie la ochi

Mesaj  zorele Dum Aug 23, 2015 1:02 am

Pediatrul a spus ca daca nu ii afecteaza ochiul nu-i da nimic si sa-l sterg cu apa. Doar daca ii irita ochiul ii da antibiotic. Eu nu dau antibiotice la copii.

zorele

Mesaje : 4
Data de inscriere : 29/11/2013
Varsta : 45
Localizare : Austria

Sus In jos

Bebe-secretie la ochi Empty Re: Bebe-secretie la ochi

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum